Multipleks PCR yontemi

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Multipleks PCR yontemi

Mesaj gönderen kadir »

Asagidaki bilgiler bir labin web sitesinden alintidir.

Hastalıkların Tanısında Yeni Aşama:
MULTİPLEKS PCR PANELLERİ
(Çok Sayıda Etkenin Tek Bir Çalışmada Saptanması)
Multipleks PCR Nedir?
Moleküler bir yöntemdir. Moleküler yöntemle, birden fazla bakteri, virüs, fungal veya paraziter etken tek bir çalışmada ortaya konulmaktadır. Multipleks PCR yönteminin, bilinen konvansiyonel monopleks PCR’ a üstünlüğü, çok sayıda etkenin tek bir çalışmada ortaya konulabilmesidir
Multipleks PCR’ ın Tanıya Diğer Katkıları Nelerdir?

1) Hızlıdır
PCR teknolojisinin hız avantajına sahiptir. Kısa sürede ve saatler içinde patojen etken tespiti yapılabilir. Kültür de olduğu gibi, üreme için günler boyu beklenmez.
2) Duyarlıdır
Etkenin DNA’ sı veya RNA’ sı arandığı için, çok az sayıda etken varlığında bile patojen etken tespiti yapılabilir. Bu nedenle duyarlılığı yüksektir.
3) Antibiyotiklerden Etkilenmez
Etkenin DNA’ sı saptandığı için, bakterilerin antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde ürememesi durumu söz konusu değildir. Bu nedenle, kültür yöntemlerine göre daha yüksek, yaklaşık iki kat daha fazla oranda etken tespiti yapılabilir. Bu sayede de hem hastalığın var olup olmadığı, hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.
4) Çok Sayıda Patojen Tek Çalışmada Saptanır
Multipleks PCR yöntemi, tanıda oldukça ileri bir aşamadır. Bu sayede, tek bir moleküler çalışmada virüs ile bakteri, fungal etkenler ile paraziter etkenler birlikte aranabilmektedir. Ve yüksek duyarlılıkla da kısa sürede tanı konulabilmektedir.
Laboratuvarımızda Çalıştığımız Multipleks PCT Panellerimiz
Solunum Yolu Etkenleri Multipleks PCR Testi (22 etken)

Bu test ile, 18 virüs ve 4 bakteri araştırılmaktadır. Virüsler, genellikle solunum yollarında en sıklıkla infeksiyon oluşturan 18 virüsten oluşmaktadır.
Bakteriler ise, genellikle kültürü oldukça zor ya da olanaksız olan atipik pnömoni etkeni olan mikroorganizmalardır.
multipleks_Test1
Etkenler aşağıdaki gibidir:
Bakteriyel etkenler: Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Legionella pneumophila, Bordetella pertussis
Viral etkenler: Influenza A, Influenza B, RSV-A, RSV-B, Human metapneumovirus, Rhinovirus/Enterovirus, Adenovirus, Influenza A H1N1n, Parainfluenza-1, Parainfluenza-2, Parainfluenza-3, Parainfluenza-4, Bocavirus Type1, Coronavirus NL63, Coronavirus HKU1, Coronavirus 229E, Coronavirus OC43
Çalışma örnekleri: Nazofaringeal aspirat/lavaj, Boğaz sürüntü örnekleri, Bronkoalveolar lavaj örneği, Balgam
Çalışma süresi: 4 saat
Yöntem: Multipleks Real-Time PCR
Viral Etkenler Multipleks PCR Testi (7 Etken)

Bilindiği gibi, viral etkenlerin tanısı oldukça zordur ve viral etkenlerin kesin tanısını ortaya koyabilecek yöntemler pratikte uygulanamamaktadır. Bizim kullandığımız Viral Etkenler Multipleks PCR Testi, bu konuya önemli bir çözüm getirmektedir. Bu test ile, tanıda zorluk oluşturan 7 farklı virüsün tek bir Real-Time PCR çalışması ile tanısı yapılmaktadır. multipleks_Test2
Tanısı yapılan virüsler: Herpes simplex virus-1 (HSV-1), Herpes simplex virus-2 (HSV-2), Varicella zoster virus (VZV), Epstein Barr virus (EBV), Cytomegalovirus (CMV), Enterovirus, Parechovirus
Çalışma Materyali: BOS
Çalışma Süresi : 6 saat
Çalışma Yöntemi : Real-Time multiplex PCR
Multipleks PCR ile 17 Gastrointestinal Patojen Tanısı
Gastrointestinal infeksiyonlar, çocuklar ve yaşlılarda daha yüksek mortaliteyle seyretmektedirler. Çoğu zaman, tanıda güçlük oluşturmaktadırlar. Erken ve aynı zamanda da doğru tanı hayat kurtarıcıdır. GastroFinder SMART 17 FAST multipleks PCR testi ile, 17 farklı gastrointestinal patojenin tek çalışmada tanısı yapılmaktadır. Böylelikle hem hedefe yönelik tedavi uygulama şansı ortaya çıkmakta, hem de gereksiz antibiyotik kullanımı ile birlikte hastaneye yatış uygulamaları da en aza indirilmiş olmaktadır. Bu test ile, tanısı yapılan GiS etkenleri şunlardır: Bakteriler: Campylobacter jejuni, Campylobacter spp., Clostridium difficile toksin A/B, Escherichia coli O157:H7, Salmonella spp., Yersinia enterocolitica, Aeromonas spp., Shigella spp., Shiga toxin-producing E. coli (STEC)
Virüsler: Adenovirus (F40/41), Astrovirus, Rotavirus (A), Norovirus (GI, GII, GIII)
Parazitler: Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium spp., Dientamoeba fragilis
Materyal: Dışkı
Çalışma Süresi: 4 saat
Yöntem: Real-Time multipleks PCR
multipleks_Test3
Cinsel Yolla Bulaşan Etkenler
Multipleks PCR Testi (7 etken)
Sexually Transmitted Diseases (STD)=Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada yaygın olarak görülmekte ve tanıda güçlük oluşturmaktadırlar. Sonuç olarak da ciddi ekonomik ve sosyal problemlere neden olmaktadırlar. Hem kadında, hem de erkekte tedavi edilmeyen olgular, kısırlık yanında genital kanserlere neden olmaktadırlar. Bu nedenle, bu hastalık etkenlerinin hem erken, hem de doğru tanılarının konulması gerekmektedir. STD-Finder SMART 7 multipleks PCR testi ile, her biri tanıda bir hayli karışık işleme rağmen tanınması güçlük oluşturan 7 etken 5 saat içinde tanınmaktadır.
Bu etkenler : Chlamydia trachomatis,
Neisseria gonorrhoeae,
Mycoplasma genitalium
Trichomonas vaginalis
Treponema pallidum
Herpes simplex virus1 (HSV-1),
Herpes simplex virus 2 (HSV-2)
multipleks_Test4
Çalışma Materyali:İdrar, üretral akıntı veya vaginal akıntıdan sürüntüler
Çalışma Süresi: 5 saat
Çalışma Yöntemi: Real-Time multipleks PCR
Papillomavirus (HPV) Tiplerini Belirleme İçin
Multipleks PCR Testi (20 Alt Tip)
Servikal kanserler, kadınlarda en sıklıkla görülen ikinci sıradaki kanser türüdür. HPV, birincil risk faktörüdür. 150 civarında HPV tipi belirlenmiş olup, bunlardan 40 civarı anogenital infeksiyonlara neden olmaktadır. Bunlar da High Risk (Yüksek Risk) ve Low Risk (Düşük Risk) olarak, servikal kanser oluşturmalarına göre gruplanmaktadır. PapillomaFinder SMART 20 Multipleks PCR testi ile, HPV’ NİN 20 önemli tipi belirlenebilmektedir.
Bu tipler şunlardır:
Yüksek Risk Tipleri(Tek tek):16,18,31,33,35,39,45,52,56,58
Yüksek Risk Havuzu:51,59,66,68
Düşük Risk Havuzu:6,11,40,42,43,44

Çalışma Materyali:Servikal sitoloji örnekleri,Parafinli servikal örnekler
Çalışma Süresi: 6 saat
Çalışma Yöntemi: Real-Time multipleks PCR
multipleks_Test5
MULTİPLEKS PCR TESTLERİNDE ALDIĞIMIZ İLGİNÇ SONUÇLAR
Viral Patojenler Multipleks PCR Testi:
Toplam 10 örnek gönderilmiştir. 6 (% 60) örnek pozitif bulunmuştur.
Bulunan etkenlerin 1’ i CMV, 5’ i EBV’ dir.
Bu sonuçlar da oldukça anlamlıdır.
Cinsel Temasla Bulaşan Etkenler Multipleks PCR Testi:
Toplam 86 örnek gönderilmiş, 13 örnek pozitif sonuç vermiştir.
Bulunan etkenler şunlardır:
Sayı %
Trichomonas Vaginalis 1 % 7.7
Mycoplasma genitalium 3 % 23
Chlamydia trachomatis 9 % 69.3
Üretral akıntı ve vaginal sürüntü örneklerinden patojen idantifikasyonu oldukça güçtür. Multipleks PCR ile elde edilen sonuçların anlamlı veriler elde edilmistir.
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: Multipleks PCR yontemi

Mesaj gönderen cihanbey »

laboratuvarda sıvıyı alacak bir teknisyen a da pratisyen heim anlaşmalı hastane falan olsa harika olurdu
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Semenden de idrardan da bakiyolar

Bakiyilar bakmasina da
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Gelisim bu konudaki tek laboratuar d3gil burc laboratuarida pcr yapiyo

Ama tavsiyem universite hastanelerinde bu is yapiliyormu arastirmak

Su ana kadar pcr ile mikrop bulunabilen bi serdax i taniyorum onun disinda yaptiran uc arkadastada cikmadi
esmergenc
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen esmergenc »

Multiplexs PCR yontemi hangi illerde var sadece istanbul Ankara da mi Kayseridir Konyadir bu illerde yok mu ? Turkiyede Fakulte hastanelerinde var mi Yada diger özel hastanelerde birde bilgisi olan arkadaslar abiler cevaplarsa sevinirim.
HAMDYALNIZSANADIR

Mesaj gönderen HAMDYALNIZSANADIR »

Bu özel laboratuarlarda devlet hastanelerinden farklı olarak yaptırabileceğimiz testler nelerdir ? Bir de tam olarak yapılması ya da yaptırılması gereken bütün testler nelerdir ? Bu testleri yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz ? Teşekkürler...
HAMDYALNIZSANADIR

Mesaj gönderen HAMDYALNIZSANADIR »

İstanbuldaki özel bi laboratuarlar görüştüm . Şu testler için 980 tl istediler 1.antibiyogram ile idrar kültürü bakteri 2. Mantar ve protozolara karşı sperm kültürü 3. Pcr ile dna amplifikasyonu 4. Chlamydia 5. Mycoplasma 6. Üresplasma 7. Trichomanas vaginalis 8.Neisseria gonorrea Bu tetkiklere ilaveten yapmam gereken başka tetkikler var mı ? Bu tetkikleri yaptırırken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir ? Sperm kültürünü yaptırırken lama damlatarak yapmazlarsa istanbulda lama damlatarak yaptırabileceğim bi kuruluş var mı ? 4.,5.,6.,7.,8. Deki tahlilleri idrardan mı yoksa sürüntüden mi yoksa spermden mi ya da her 3' ünden mi vermeliyim ? Şimdiden vereceğiniz değerli bilgi ve tecrübeleriniZ için çok tşk ederim Saygılar...
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

Testlerden önce En az 2 hafta antibiyotik kullanma , sperm için en az 1 hafta ilişkiye girme ve mümkün olurda sabah ilk idrarı yapmadan bu testleri yaptır.
esmergenc

Sadece istanbul ve ankarada mi var bu Pcr yontemi bilgisi olan yok mu ?
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

esmergenc yazdı:Sadece istanbul ve ankarada mi var bu Pcr yontemi bilgisi olan yok mu ?
biraz netten araştırma yapsak?

http://dunyamhastanesi.com/poliklinik_detay.asp?id=27
esmergenc

ABittersweetLi yazdı:
esmergenc yazdı:Sadece istanbul ve ankarada mi var bu Pcr yontemi bilgisi olan yok mu ?
biraz netten araştırma yapsak?

http://dunyamhastanesi.com/poliklinik_detay.asp?id=27
Arastirdim abi gorustum labaratuarla ama ordada yok netten baktim bakmadan sormadim yani fakulte hastanasinide aradim tam bilmiyorlar yarin tekrardan ariycam
palmia
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen palmia »

merhaba öncelikle hastalıktan müzdarip herkeze ALLAH TAN acil şifalar diliyorum benim sorum yaklaşım 6 yıl önce uriner yoldan cinsel ilişki sonrası klamidya enfeksiyonu yaşadım ve belirti vermeyen bu hastalığı 3 yıl kadarda vucudumda taşımamdan dolayı işlerim yoğun olduğu ve yorulduğun bir dönemde belli başlı belirtiler vermeye başladı bunlar başlıcaları baş dönmesi 'gaz 'eklemlerde tutulmalar 'kabız ve vucudumda kocaman ilihaplar ( çiban şeklinde) ve testisimde iltihaplanma epididim şeklinde bununla ilgili ameliyat bile oldum yanlışlıkla testis kanseri şüphesiyle yapılan kesi 1 yıl iyileşme göstermedi ve yıl şişmiş bir şekilde gezdim başıma bütün bunlar gelmişken şimdi yaklaşık 3 yıldırda uriner yoldan bulaşan rahatsızlıkla ilgili birçok sıkıntıyı halen yaşamaktayım bunların en başındavucudumda oluşan klamidya virüsünün yapmış olduğu tahribata reaksiyon olarak reaktif artrit denilen iltihaplı romatizma bulunmaktadır malesef bu romatizma normalde enfeksiyon sonrası bir cok insanda zamanla ğeçmesine iyileştirme göstermesine rağmen bende tüm ataklarıyla nerdeyse dibe vurmuş bir şekilde yaşatmaktadır konuyu neden böyle bir yere açtığımla alakalı aslında bağlıyacağım konu şu ki büyük abdest yaparken penisinden akıntı olmaktadır buda beni prostatta ve üs uriner (böbreklerde) halen bir enfeksiyon olup olmadığı konusunda beni rahatsız etmektedir. bu konuda herhangi bir patojenin söz konusu olup olmadığını anlamak için pcr testinden bahsetmişler ben bununla ilgili fikir alış verişinde bulunabileceğim arkadaslar ve doktor tavsiyeleri varsa çok memnun olurum herkezden ALLAH razı olsun
freeman

Mesaj gönderen freeman »

palmia yazdı:merhaba öncelikle hastalıktan müzdarip herkeze ALLAH TAN acil şifalar diliyorum benim sorum yaklaşım 6 yıl önce uriner yoldan cinsel ilişki sonrası klamidya enfeksiyonu yaşadım ve belirti vermeyen bu hastalığı 3 yıl kadarda vucudumda taşımamdan dolayı işlerim yoğun olduğu ve yorulduğun bir dönemde belli başlı belirtiler vermeye başladı bunlar başlıcaları baş dönmesi 'gaz 'eklemlerde tutulmalar 'kabız ve vucudumda kocaman ilihaplar ( çiban şeklinde) ve testisimde iltihaplanma epididim şeklinde bununla ilgili ameliyat bile oldum yanlışlıkla testis kanseri şüphesiyle yapılan kesi 1 yıl iyileşme göstermedi ve yıl şişmiş bir şekilde gezdim başıma bütün bunlar gelmişken şimdi yaklaşık 3 yıldırda uriner yoldan bulaşan rahatsızlıkla ilgili birçok sıkıntıyı halen yaşamaktayım bunların en başındavucudumda oluşan klamidya virüsünün yapmış olduğu tahribata reaksiyon olarak reaktif artrit denilen iltihaplı romatizma bulunmaktadır malesef bu romatizma normalde enfeksiyon sonrası bir cok insanda zamanla ğeçmesine iyileştirme göstermesine rağmen bende tüm ataklarıyla nerdeyse dibe vurmuş bir şekilde yaşatmaktadır konuyu neden böyle bir yere açtığımla alakalı aslında bağlıyacağım konu şu ki büyük abdest yaparken penisinden akıntı olmaktadır buda beni prostatta ve üs uriner (böbreklerde) halen bir enfeksiyon olup olmadığı konusunda beni rahatsız etmektedir. bu konuda herhangi bir patojenin söz konusu olup olmadığını anlamak için pcr testinden bahsetmişler ben bununla ilgili fikir alış verişinde bulunabileceğim arkadaslar ve doktor tavsiyeleri varsa çok memnun olurum herkezden ALLAH razı olsun
Geçmiş olsun ,şimdiye kadar hangi testleri yaptırdın ? prostat için ,masaj yoluyla alınan sıvıya baktrabilirsin enfeksiyon tespti için.pcr yöntemi ,bakterinin dna sını bulmak için yapılıyor.meni,idrar.sürüntü örneğinden yapılabilir.prostat sıvısına da baktırabilirsin pcr için,bunun için prostat masajı yapacak doktor bulman lazım,her doktor yapmıyor ...