Prostatit Kılavuzu

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Prostatit Kılavuzu

Mesaj gönderen Kc34 »

Bu hastaliga yaklasik 7 ay once yakalandim ve az cok tecrube kazandim. Size burdan edindigim bilgileri yol gostermek amacli anlatmak istiyorum. Evet bu hastalik bir erkegin basina gelebilecek en kotu hastaliktan bir tanesi cunku en hassas yerimizden vuruyor. Prostat iltihabinin tek kesin teshisi prostat sivisindaki lokositi incelemek. Lokosit 4 un ustundeyse net teshis konur. Cogu doktorun ugrasmak istememesinden dolayi ne yazikki tam teshis konamiyor. Bu gecmez bunla yasamayi ogren demesiyle de biz hastalarin morali bozulabiliyor ve hayattan kopabiliyoruz. Ancak bundan kurtulmak veya kontrol altina almak mumkun. Peki nasil ? Ilk yapilmasi gereken prostat iltihabina neden olan etkenin tespiti. Prostat iltibabina sebep olan sey bakteriler,mantarlar ve viruslerdir. Vucut yabanci gordugu cisimlere karsi savunma mekanizmasini devreye sokar ve inflamasyon gelisir. Acikcasi nonbakteriyel prostatit yoktur tespit edilemeyen bakteri vardir. Bu etkenleri tespit etmenin yontemleri kultur ve pcr dir. Pcr yontemiyle cinsel yolla bulasabilecek etkenler aranir ve kulture gore hassastir. Kulturde ise bazi cinsel yolla bulasan mikroplar ve basit mikroplar (ecoli enterekoklar stafilokoklar pseudomanas gibi) tespit edilir. Etken tespit edildikten sonra uygun antibiyotik uygun surede verilerek tedavi baslanir. Eger etken tespit edilemezse ne yapilir? Lokosit kontroluyle ampirik antibiyotik tedavisi uygulanir. Lokosit dusuyorsa ilac is goruyor demektir ve 0 lanana kadar tedaviye devam edilir. Antibiyotik kullandim lokosit 0 ama benim sikayetlerim devam ediyor. Neden ? Bakteriyi temizledik ancak elimizde inflamasyon gecirmis odemli bir organ ve antibiyotiklarden etkilenmis florasi bozulmus bir bagirsak var. Peki bundan sonra ne yapmaliyiz? Bu surec ne kadar surer? Prostatin kendini toparlamasinda bir cok etken mevcut. Bunlar mikrobun dokuya vermiş olduğu hasarın miktarı, kişinin direnci, vücut yapısı, kişinin baş vurduğu koruyucu ve kollayıcı metotlar (soguktan korunma, aci baharatli, eksi ve asitli yemeklerden ve iceceklerden kacinma, duzenli iliski..). Oncelikle bagisiklik sisteminin kalbi olan bagirsagi probiyotiklerle (probiyotik tabletler, ev yapimi yogurt ve tursu,kefir..) duzeltmek sart. Bununla birlikte prostati onarici odem giderici ve bagisiklik sistemini guclendirici takviyeleri (quercetin, saw palmetto, bromalein, omega 3, corek otu yagi, multivitamin, cinko, magnezyum, propolis, polen..) uygun doz ve surede kullanmak. Ayrica antibiyotikler karaciğerdeki B12 vitaminini tukettigi icin takviye olarak almakta fayda var. Belli surelerde yapilacak prostat masaji hem kanlanmayi arttirip iyilesmeyi hizlandiracagindan hem de tikali kanallari drene edeceginden dolayi tedavinin olmazsa olmazi. Ben 4 ay once yerımde oturamaz haldeyken suan normal hayatima geri dondum hicbir fonksiyonumda sikintim yok sadece ufak tefek gelip giden agri ve yanmalarim oluyor ancak bunlarinda her geçen gun azaldigini hissediyorum. Ben bir tedavi seklini benimsedim ve o yolda ilerliyorum. O bu tedaviyi oluyormus su tedaviyi oluyormus hic umursamiyorum. Doktoru ve tedaviyi surekli değiştirmek bana faydadan cok zarar getirir. Tek bir yol belirleyin ve ona biat edin zamanla iyileseceginizi sizde goruceksiniz. Herkese gecmis olsun..
Silverado
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: Prostatit Kılavuzu

Mesaj gönderen Silverado »

dediklerinizin hepsıne katılıyorum
bende 2 yıldır ugrasıyorum. ama kendımce bır tedavı yontemı uyguladım. ve ınandım. suanda %70 azalttım
asıtlı ıcecek 0
kahve 0
acı pul bıber 0
bol yuruyus egzersız . hafta 3 kez 8 km
kabak cekırdeğı ici
protagood plus (almanyada var)
soguktan mutlak korunma
bıra sarap 0
cay rakı zararı gormedım
opulentia

Mesaj gönderen opulentia »

evet cay bende içiyorum raki ve visky icilebilir ben alkol kullanmiyorum ama bunların azdırmadigini biliyorum alkolik bir adamın hayatini nasil mahvettigini yakindan gormus biri olarak alkol kullanmiyorum.asitli içecek kahve baharat acı bunlar cok azdiriyor ben hayatimdan tamamen çıkarttım tai masaji yaptiriyorum acma germe masaji ve pelvik bolgeyi baya esnetiyorlar cok iyi yapan birini bulursaniz 3 4 gün sikayetler kayaboluyor
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

opulentia yazdı:evet cay bende içiyorum raki ve visky icilebilir ben alkol kullanmiyorum ama bunların azdırmadigini biliyorum alkolik bir adamın hayatini nasil mahvettigini yakindan gormus biri olarak alkol kullanmiyorum.asitli içecek kahve baharat acı bunlar cok azdiriyor ben hayatimdan tamamen çıkarttım tai masaji yaptiriyorum acma germe masaji ve pelvik bolgeyi baya esnetiyorlar cok iyi yapan birini bulursaniz 3 4 gün sikayetler kayaboluyor
Çay ve kahve genellikle idrar sorunu olanlar için tavsiye edilmiyor çünkü kafein sürekli mesaneyi uyarıyor. Mayalı içki hariç diğer içkilerin zararını görmedim. Ancak fazla bira ve şarap içmek şikayetleri coşturuyor. Baharatı bilmem ama acı da etkiliyor prostatı.
Silverado

bu arada ben
2 ay maydanoz suyu kürü
2 ay brokoli kürü
2 ay prostat cayı adıyla satılan cay kullandım
Silverado

bromalein.saw palmetto kullandınızmı siz :?:
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Silverado yazdı:bromalein.saw palmetto kullandınızmı siz :?:
Saw palmetto kullandım 2 ay kadar..
Silverado

Kc34 yazdı:
BEN PROPOLİS FAYDASINI GORDÜM. TEKRAR BASLIYACAĞIM.BU TAKVİYELERLE TEDAVIYE KESINLIKLE INANIYORUM. ANTİBÜYOTÜKTEN UZAK DURMAYA CALISIYORUM
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Silverado yazdı:
Kc34 yazdı:
BEN PROPOLİS FAYDASINI GORDÜM. TEKRAR BASLIYACAĞIM.BU TAKVİYELERLE TEDAVIYE KESINLIKLE INANIYORUM. ANTİBÜYOTÜKTEN UZAK DURMAYA CALISIYORUM
Sana tek tavsiyem bagisikligini güçlü tut bagirsagina zarar veren herseyden uzak dur..
Silverado

COK HAKLISIN.bugunlerde sebze ye ağırlık verdim .proteini azalttık fakat. bağrsakların duzeni bozulunca yanmalar basladı
bağırsak duzeni ile prostat kesin ilintili.baüırsak bozulunca sistem bozuluyor.birbirini tetikliyor
ozkan5418

Mesaj gönderen ozkan5418 »

arkadşlar konuyla pek alakası yok ama bişey sorcaktım ben bu rahtsızlığa eylül ayında korunması bir ilşkimden sonra yakalandım yani şikayetlerim bundan sonra başladı bu ilşkiye girdiğim partnerimde bir bakteri veya mikrop olduğunu u gösterir
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

ozkan5418 yazdı:arkadşlar konuyla pek alakası yok ama bişey sorcaktım ben bu rahtsızlığa eylül ayında korunması bir ilşkimden sonra yakalandım yani şikayetlerim bundan sonra başladı bu ilşkiye girdiğim partnerimde bir bakteri veya mikrop olduğunu u gösterir
Çok büyük ihtimalle evet sende neler tespit edilmişti ?
ozkan5418

Kc34 yazdı:
ozkan5418 yazdı:arkadşlar konuyla pek alakası yok ama bişey sorcaktım ben bu rahtsızlığa eylül ayında korunması bir ilşkimden sonra yakalandım yani şikayetlerim bundan sonra başladı bu ilşkiye girdiğim partnerimde bir bakteri veya mikrop olduğunu u gösterir
Çok büyük ihtimalle evet sende neler tespit edilmişti ?
''Ureyen bakterinin ismi cismi nedir?''

herhangi bri isim söylemdi ama sonuçlar elimde hemen bakıyorum bakteri kısmında
kültür sonuç:
(MATERYAL):Üretkal akıntı
(BOYAMA)Bakteri ve lokosit görülmedi
(BAKTER):
Enterococcus faecalis
(ÜRE.DÜZ)VRE
(ANTIBIO):
Benzylpenicillin
Direncli 32
Ciprofloxacin=Dirençli
=8 clibdamycin=
Dirençli=4
Daptomycin:Duyarlı 2
Erythromycin=Direncli
=8 Levofloxacin=
Direncli=8 linezolid=
Duyarlı 2 Nitrofurantoin
Duyarlı=16
Teicoplanin=Dirençli
16 Tetracycline=
Dirençli=16
Trimethoprim/Sulfamet
hoxazole=Dirençli 80
Vancomvcin=Dirençli
2
çıkan sonuçlar bunlar anladığım kadarıyle bir çok antibiyatiğe dirençli
ozkan5418

daha öncede size atmıştım bunu kc34 bey ama dedim ya ilşkiden sonraşikayetler başlayınca şüphelendim
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Enterokok inatci bir anribiyotik cinsel yollada bulasmis olabilir. Enfeksiyoncuyla gorustun mu? Pcr yaptirdin mi? Birden fazla mikrop olma ihtimali olabilir.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Pardon inatci mikrop..
ozkan5418

Kc34 yazdı:Pardon inatci mikrop..
abdullah armağan beydi benim doktor bu sonuçlardan sonra bir süre antibakteriyel ilaçlar kullandırdıson yaptığımız prostat sıvısı testinde(direk anal yolla prostat masajıyla sıvı aldı prostatımdan)üreyen bakteri ve lokosit görünmediğini söyledi ve yapabileceğim bu dedi,pcr den bahsetiğimdede gerek yok bence dedi,1 ay sonra tekrar kontrole gelrisin dedi,herhangi bir enfeksiyoncuyla görüşmedim,pcrede yaptırmadım
ozkan5418

Kc34 yazdı:Pardon inatci mikrop..
abdullah armağan beydi benim doktor bu sonuçlardan sonra bir süre antibakteriyel ilaçlar kullandırdıson yaptığımız prostat sıvısı testinde(direk anal yolla prostat masajıyla sıvı aldı prostatımdan)üreyen bakteri ve lokosit görünmediğini söyledi ve yapabileceğim bu dedi,pcr den bahsetiğimdede gerek yok bence dedi,1 ay sonra tekrar kontrole gelrisin dedi,herhangi bir enfeksiyoncuyla görüşmedim,pcrede yaptırmadım
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Sikayetlerin ne durumda?
ozkan5418

gün içinde ara ara ağrılar oluyor,kabızlık var,çk su içiyorum haliye devamlı işemey çıkıyorum bazen tanzikli geliyor bazen işeme hissiyle giriyorum kendimi sıkarak işiyorum pek tazikli değil ama normal gibi yad anormalin altı ama sonra yine bakıyosnuz tanzikli geliyor değişiyor yani,amaağrılar gün içinde mutlaka hissettriyor
seder

Mesaj gönderen seder »

Pardon Kc 34 doktorunuzun ismi nedir prostat sıvısı kültürünü istanbulda kim yapar?
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

seder yazdı:Pardon Kc 34 doktorunuzun ismi nedir prostat sıvısı kültürünü istanbulda kim yapar?
Bahcelievler medicana zafer oyman..
ozkan5418

ozkan5418 yazdı:gün içinde ara ara ağrılar oluyor,kabızlık var,çk su içiyorum haliye devamlı işemey çıkıyorum bazen tanzikli geliyor bazen işeme hissiyle giriyorum kendimi sıkarak işiyorum pek tazikli değil ama normal gibi yad anormalin altı ama sonra yine bakıyosnuz tanzikli geliyor değişiyor yani,amaağrılar gün içinde mutlaka hissettriyor
kc34 bey bana ne yapmamı önerirsiniz bu durumda,yardımcı olabilir misiniz?
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

ozkan5418 yazdı:
ozkan5418 yazdı:gün içinde ara ara ağrılar oluyor,kabızlık var,çk su içiyorum haliye devamlı işemey çıkıyorum bazen tanzikli geliyor bazen işeme hissiyle giriyorum kendimi sıkarak işiyorum pek tazikli değil ama normal gibi yad anormalin altı ama sonra yine bakıyosnuz tanzikli geliyor değişiyor yani,amaağrılar gün içinde mutlaka hissettriyor
Her ay doktor kontrolune git prostat sivisi lokositini sabit tutmaya calis ayrica takviyelerle tedaviye devam et..
ozkan5418

Kc34 yazdı:
ozkan5418 yazdı:
Her ay doktor kontrolune git prostat sivisi lokositini sabit tutmaya calis ayrica takviyelerle tedaviye devam et..
pcre yaptırmalı mıyım sizcE?