Nalet Olsun Bizdeki Ürologlara

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
muzdarip

Re: Nalet Olsun Bizdeki Ürologlara

Mesaj gönderen muzdarip »

Bu ürologların birinin dediği ötekinin dediğini tutmuyor. Bundan 2 ay önce sol böbreğimde çok küçük taş çıktı. Oraya böbrek ağrısı şikayetiyle gitmeme rağmen bununla ilgili hiç bir şey yapılmadı. Doktorlardan birisinin adı başlıktaki ilk yazınızda geçiyor. O gördü, Aynı gün Yard. Doç da gördü. İkisi bana böbrekle ilgili ne bir ilaç yazdı, ne de bir tavsiyede bulundu. Bana aktif mesane için kullanılan kinzy yazdılar. Sonra ben darlığımı açan balattaki doktoruma göründüm. Kesinlikle kinzy kullanmamamı, xatrala devam etmemi söyledi. ayrıca ben darlığın nüks ettiğinde ısrar edince 3 ayda bir sistoskopi yapılamayacağını, orayı tramvatize etmenin doğru olmayacağını belirtti. Sonra memlekete geldim. burda devlet hastanesine çıktım. Burdaki doktor şaşkınlıkla böbreğindeki taşlar için bir ilaç vermediler mi diye sordu. Ayrıca daha 3 ay önce sistoskopi yapıldığını ve darlıkların açıldığını belirtmeme rağmen sistoskopi de ısrarcı oldu. çoğunun iyi niyetinden şüphem yok ama harcadığın emeğe, zamana, paraya mı yanarsın, yaşadığın kafa karışıklığına mı yanarsın, çözümsüzlüğe mi yanarsın? Ne yapacağını şaşırıyor insan.
Tarikadnan

Mesaj gönderen Tarikadnan »

Merhabalar Kardeşlerim,
Nüksetme Şubat 2017'de başladı, kısa aralarla devam ediyor...Mart 2017'den beridir antibiyotik kullanmıyorum, eylülde prostagood kullandım, kısmen iyi oldu, büyük olasılıkla lökosit şu anda zirve yapmıştır, güncel belirtiler:
Prostat bölgesi, apış arasında bıçak yarası gibi ağrı, penis ucunda, kökünde ağrı sanki açık yara var gibi... ve kısmen yanma... Sertleşme, ereksiyon vb. sorun yok gibi...Ama sabah sertleşmesi yok, isteksizlik var.
Bir özel üniversite hastanesindeki doçent dedi, gel sürüntü üzerinde bir laboratuvar çalışması yapalım ( Daha önce 15 günlük antibiyotik öncesi kapsamlı bir PCR yapmıştık, bir şey çıkmamıştı. ) sizce bu şekil tedaviye başlayıp antibiyotik kürü sonrası, Kadir ağabeyin önerdiği PEA, ALA, Brombelain vb...tedavisine mi devam etsem yoksa direkt pea, ala, brombelain vb... mi yapsam? Not: Belli periyotlarda propolis ( Eğri Çayır ), kefir kullanıyorum. Önerilerde bulunursanız, müteşekkir kalırım.
Tarikadnan

Nisan 2017'de Gelişim Lab. kapsamlı PCR yapmıştık, bir şey yakalayamadık...15 gün antibiyotik kullanımından sonraydı...
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Tarikadnan yazdı:Merhabalar Kardeşlerim,
Nüksetme Şubat 2017'de başladı, kısa aralarla devam ediyor...Mart 2017'den beridir antibiyotik kullanmıyorum, eylülde prostagood kullandım, kısmen iyi oldu, büyük olasılıkla lökosit şu anda zirve yapmıştır, güncel belirtiler:
Prostat bölgesi, apış arasında bıçak yarası gibi ağrı, penis ucunda, kökünde ağrı sanki açık yara var gibi... ve kısmen yanma... Sertleşme, ereksiyon vb. sorun yok gibi...Ama sabah sertleşmesi yok, isteksizlik var.
Bir özel üniversite hastanesindeki doçent dedi, gel sürüntü üzerinde bir laboratuvar çalışması yapalım ( Daha önce 15 günlük antibiyotik öncesi kapsamlı bir PCR yapmıştık, bir şey çıkmamıştı. ) sizce bu şekil tedaviye başlayıp antibiyotik kürü sonrası, Kadir ağabeyin önerdiği PEA, ALA, Brombelain vb...tedavisine mi devam etsem yoksa direkt pea, ala, brombelain vb... mi yapsam? Not: Belli periyotlarda propolis ( Eğri Çayır ), kefir kullanıyorum. Önerilerde bulunursanız, müteşekkir kalırım.
Mrb,
Bu küre L-Carnitin de ekleyebilirsin ama lokositi.sifirlaman gerekli.
Tarikadnan

Yani antibiyotik tedavisi ile lökosit sıfırlandıktan sonra PEA, ALA, L-Carnitin mi ağabey? çok sağ ol, hakkın unutulmaz...
Tarikadnan

Maxi L-Carnitine 500 mg - Solgar
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Tarikadnan yazdı:Maxi L-Carnitine 500 mg - Solgar
Evet bende 500 mg kullaniyorum.
Tarikadnan

Teşekkürler
Tarikadnan

Lökositi sıfırlıyorum, PEA, ALA, L-Carnitine olmazsa bunlarla beraber brombelain kullanıyorum, propolis ve kefiri sürekli kılıyorum. Magnezyum içerikli ürünleri sık kullanıyorum...Bir de böyle yapalım, bakalım, nasıl olacak.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Tarikadnan yazdı:Lökositi sıfırlıyorum, PEA, ALA, L-Carnitine olmazsa bunlarla beraber brombelain kullanıyorum, propolis ve kefiri sürekli kılıyorum. Magnezyum içerikli ürünleri sık kullanıyorum...Bir de böyle yapalım, bakalım, nasıl olacak.
Gecmis olsun kardesim...
Tarikadnan

Sağ ol ağabey, bakalım, ne yapacağız
Tarikadnan

Her bir büyüğüme, çağdaşıma, küçüğüme saygı ve sevgilerimi sunarım...
Aziz Kardeşlerim,
Belli bir süredir yazmıyorum, yalnız siteyi ara ara kontrol ediyorum. Mart 2017'den beridir antibiyotik kullanmıyorum...En son nüksetme de Şubat 2017'de başlamıştı, bu zamana dek de hiç geçmedi, yakın aralıklarla devam ediyor...Güncel belirtiler: Prostat bölgesinde ağrı, karın alt bölgesinde ağrı, karın şişmesi, yine prostat bölgesinde yanma eğilimli ağrı...Bu aşamada ne yapayım, önereceğiniz antibiyotik kürü var mı artık her birimiz bir uzman olduk :) boşuna lökositi ölçtürmeye gerek yok...
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Tarikadnan yazdı:Her bir büyüğüme, çağdaşıma, küçüğüme saygı ve sevgilerimi sunarım...
Aziz Kardeşlerim,
Belli bir süredir yazmıyorum, yalnız siteyi ara ara kontrol ediyorum. Mart 2017'den beridir antibiyotik kullanmıyorum...En son nüksetme de Şubat 2017'de başlamıştı, bu zamana dek de hiç geçmedi, yakın aralıklarla devam ediyor...Güncel belirtiler: Prostat bölgesinde ağrı, karın alt bölgesinde ağrı, karın şişmesi, yine prostat bölgesinde yanma eğilimli ağrı...Bu aşamada ne yapayım, önereceğiniz antibiyotik kürü var mı artık her birimiz bir uzman olduk :) boşuna lökositi ölçtürmeye gerek yok...
Tarikadnan kardesim,
Lokosit olcturmwye gerek var, cunku prostatinizda enfeksiyon varmi yada ne kadar var? Antibiyotik fayda ediyormu? Ediyorsa ne kadar ediyor.? Bunlari ancak prostat sıvısı lokosit kontroluyla ogrenebilirsiniz.
Tarikadnan

Sağ ol Kadir ağabey, kişisel izlenimime daha önceki ölçüm deneyimime dayanarak derim ki şu anda en az 30-35 düzeyinde
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Tarikadnan yazdı:Sağ ol Kadir ağabey, kişisel izlenimime daha önceki ölçüm deneyimime dayanarak derim ki şu anda en az 30-35 düzeyinde
Sende sagol ama sevgili kardesim, uzun surelide lokositi yuksek seviyede tutmak prostat dokusuna zarar verdigi gibi, epididime, testislere, hatta bobreklere dahi yayilma riskini arttirir. Bakteriler gun gectikce bölünerek cogalirlar ve inflamasyona,doku hasarina sebep olurlarki, sonra eski haline donmesi cok zor olur lutfen ihmal etmeyin lokositinizi olçtürun.Lokosit miktarina gorede antibiyotik miktarini belirler doktorunuz.Kafadan kullanmak zarar verir.Biz bazen burada bazen dr a gidemeyen arkadaslara antb tavsiyesinde bulunuyoruz ama buda cok sakincali.
Tarikadnan

Tamam ağabey dediğini yapayım, lökosite baktırım, ona göre antibiyotik kullanayım eyvallah
Mrshadow

Mesaj gönderen Mrshadow »

Tarikadnan yazdı:Hem İstanbul Tıp Fak. hem de bir devlet hastanesinde US, işeme akımı, idrar kültürü temiz çıktı, lökosit 2, PSA 0,339 çıktı. Prostat sıvısından lökosit ya ölçülemeyecek oranda ya da 30-35 çıkıyor, idrarda nedense üreme olmuyor.
Hocam siz hic ampirik genis spektrumlu kalcadan igne ve devaminda oral antb tedavisi gordunuz mu?

Bakin simdi
Siz bilirsiniz

Ben 1. Kür : 3 iesef igne+ tetradox tablet
Bu ise yaramadi (lokosit dusurmedi)
2. Kür : 5 genta igne + oral tablet tarivid +biteral
Bu enfeksiyonu sifirladi
3.kür : tarivid+biteral
4.kür : tamamne yok etsin diye tarivid+biteral

3 aydir enfeksiyon yok, sikayetler cok azaldi.

Boyle bir tedavi aldiniz mi?
Tarikadnan

Mrshadow Bey Çok Sağ Olun, Süreç aşağıdaki gibi
Hastalığımın Başlangıcı ve Süreci
Şubat 2012’de bir anda yanma sonucu, idrara sıkışık hissi ile günde yirmi kere idrara çıkma, bu tarihten önce hiçbir idrar yolu olumsuzluğu yaşamadım, ilgili yıl normal bir antibiyotikle ( idrarı portakal sarısı getirten ) geçti, lökosit düzeyi; 1-2 çıkmıştı.
Ocak 2015’ten başlayarak aşağıdaki tüm belirtiler ağırlaşarak süregeldi, 2016’da nüksetmedi, Şubat 2017’den başlayarak yakın aralıklarla nüksediyor, ilgili tarihten başlayarak antibiyotik hiç kullanmadım.
Hastalığımı Tetikleyen Etmenler
1) Acılı yiyecekler, baharatlar, soslar, bisküviler, çikolatalar, çikolatalı bisküviler, kurabiyeler, hamur tatlıları, yağlı hamur ürünleri, makarna çeşitleri, Türk kahvesi, klasik poşet çaylar, asitli içecekler…
2) Soğuk yere oturma, uçak yolcuğu dışındaki taşıt yolculukları, sabit oturma
Hastalığımın Değişken Belirtileri ( Semptomlar )
Prostatta açık yara hissi, nüksetme başlamadan penis ucu ağrısı - iğne batar gibi-… İdrar sonrası intihap durumuna göre yanma, prostat ve idrar yollarında, prostat bölgesinde yakma hissi gibi ağrı özellikle apış arasında… Soğuk değmesi sonrası karın alt bölgesinde bazen ağrı, karın şişkinliği, akut durumlarda cinsel isteksizlik, sertleşme bozuklukları…
Gördüğüm Tedavi Metotları
Birden çok kere üriner sistem ultrasonografisi, idrar ve kan örnekleri ile kültür testleri, prostat sıvısı ile kapsamlı PCR, yine prostat sıvısı ile lökosit ölçümü…
Kullandığım İlaçlar
Tarivid 200 mg ( 2015’te dört kutu geçirmişti, 2017’de kullandım daha da tetikledi. )
Tetradox kısmen iyi geldi.
Bactrim iyi gelmedi.
Tavanic iyi gelmedi.
Unacefin kısmen iyi geldi.
Ürispas iyi gelmedi.
Cipro iyi gelmedi.
Genta iyi gelmedi.
Not: Tetradox, unacefin, cipro, genta kürünü düzenli kullanmadım, ishal yaptılar, bıraktım.
Tarikadnan

2015'te tarivid 200 geçirmişti birkaç kutu...2017'nin ilk ayları yeniden başladı, lökosit ölçümü yaptım, saptanamayacak düzeyde idi, yeniden tarivid 400, tetradox, unacefin, genta kürü aşama aşama yaptırdım, 30-35'e düşmüştü, sanırım ikinci kürde genta, tetradox, cipro vardı bağırsak florasını bozdular kullanmadım, yani 2017'den sonraki antibiyotikleri kullanamadım.
Mrshadow

Bir kere 2012 yilinda gecirdiginiz idrar yolu enfeksiyonunu onemsemediniz. İste lanet edecegimiz tek yer burasi, kusura bakmasinlar nobet tutmamak icin urolog olan cahil bilgisiz doktorlar maalesef gecirdigimiz idrar yollari enfeksiyonuna herhngi bir kultur vs yapmadan tek kutu antb ile yolluyolar. Bu tek kutu antb bakteriyi pasifize ediyor ama tamamen yok etmiuor, gecti saniyorz ama o orda uykuya gecip vucudun en zayif anini kolluyor. Tabii prostata inip enfeksiyon olusturuyor.
Sinirsel bir organ olmadgi icin ancak prostat haşat oldugunda belirti veriyor. Odem yapiyor cunku iltihaptan, yandaki sinirleri ya da urertaya baski yapiyor.

Prostat geri dondurulemez bir doku yaralari fibroz dedigimiz bir doku ile kapliyorz tamamen eski halini almiyor. Zaturrenin cigere yaptigi sey, cocukken zaturre gecirmisseniz doktoe yetiskinken bile gorur bunu. Cunku o fibroz doku eski halini almaz ama seni de rahatsiz etmez.
Bu doku bazilarinda 2-3 yil alabiliuor, bazilarinda ise 6 ay 1 sene. Tabii acik yara daha kolay enfekte oldugu icin vucut florasindaki bir bakteri dw kolayca enfekte edebiliyor. Tabii o zaman tekrar basa sariyor.

Kritik olan su,
Enfeksiyona sebep olan bakteriyi temizlemek ve akabinde dokunun fibrozis ile kaplanmasini beklemek. Bu sure hasarli dokuya, zamana gore degisir elbet kisiden kisiye gore.

Bakteriyi yok ettktwn sonra onemli olan vucut direncini dusurmemek cunku zaten vucudumuzu olusturan hucrelerden cok bakterilerle yasayan canlilariz.
Bu surecte stress, soguk gibi immun sisteme zarar verecek seylerden uzak durmak, bagirsak florasini korumak icin probiyotik beslenmek, takviye almak, anti enflamatuar takviyeler alip beklemek lazim.

Ama bence sizin kullandiginiz antb ler yetersiz.
Burada tavsiye edilen doktorlardqn birinengidin
Mrshadow

Sizdeki lokosit sayisina gore doktor ampirik (deneme yanilma ) ile en dogru kombinasyonu bulup enfeksiyonu sifirlayacak. Ondan sonra dikkat ve takviye
Tarikadnan

Yazdıklarınıza katılıyorum çok isabetli... Sayfada adı geçen hekimlerden İstanbul'da olanlarının hepsine muayene oldum... En büyük sorun: Bakteri tespit edilemedi çok kapsamlı bir PCR yatırdım gelişimde... İkinci ise iğne antibiyotikler hemen ishal yapıyor, bir de iyi gelen bir antibiyotik sonradan kötü geliyor, tarivid 200 yalnız geçirmişti, iki yıl sonra kullandım bu sefer daha da tetikledi... Aslında bakteriyi bir şekilde bulmak lazım...Böyle devam ediyorsa mutlaka bakteri vardır, ona göre antibiyotik kürü uygulanmalı... Sağ olun
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

Tarikadnan yazdı:Yazdıklarınıza katılıyorum çok isabetli... Sayfada adı geçen hekimlerden İstanbul'da olanlarının hepsine muayene oldum... En büyük sorun: Bakteri tespit edilemedi çok kapsamlı bir PCR yatırdım gelişimde... İkinci ise iğne antibiyotikler hemen ishal yapıyor, bir de iyi gelen bir antibiyotik sonradan kötü geliyor, tarivid 200 yalnız geçirmişti, iki yıl sonra kullandım bu sefer daha da tetikledi... Aslında bakteriyi bir şekilde bulmak lazım...Böyle devam ediyorsa mutlaka bakteri vardır, ona göre antibiyotik kürü uygulanmalı... Sağ olun
Iyi gelen antibiyotik tekrar kullanimda tam tersi bir etki yaratiyorsa bunun sebebi fazla antibiyotik kullanimindan dolayi o bolgenin florasi bozulmus ve bu antibiyotige direncli azinlik olan bakteriler baskin konuma gelmis olabilir diger bir sebepse idrar reflusu mevcutsa surekli farkli bakteriler prostati enfekte ediyor olabilir.
Tarikadnan

Teşekkürler Kc34
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

Alfabloker esliginde ampirik antibiyotik tedavisi ise yarayabilir istersen doktoruna danisabilirsin bunu.