PROSTATİT-MESANE ŞİKAYETLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
muharremmer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

PROSTATİT-MESANE ŞİKAYETLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Mesaj gönderen muharremmer »

2-3 aydır bir çok yazılanı okudum. Bu tür rahatsızlıkların en kötüsüde birbirine benzeyen şikayetler ama farklı hastalıklar olabilmesi.

Mesela aşırı aktif mesane az idrarda bile wc ihtiyacı duyduruyor onun haricinde ağrı sızı yanma yok. Penis'in sertleşmesi gerektiği gibi ama sürtünme ve kayganlaşmayla birlikte sünnetten sonra şapka diye tabir edilen penis ucunda AĞRI oluyor. Ama Dokunmayla. Kimisi bunu Penis ucunda bişey yok. Mesanedeki sorun oraya yansıyor sinirlerle alakalı olarak açıklamış. Hani başka bir sorunum yok.

''İdrar hisside hani normal şikayeti olmayan biri olarak düşünün hiç olmadık yerde WC'niz gelir yapmam lazım yoksa donuma işicem dersiniz ya.
İŞTE ÖYLE DEĞİL!!! Yavaştan gelen yapmasamda olur diyeceğiniz bir idrar hissi ama yatağa yatınca uykuya dalmanızı veya cinsel ilişki kurmanızı zorlaştıran kimi zaman imkansız hale getiren bir idrar hissi''

Zaten dolu dolu o tatlı sıkışma hissini 2 litre suyu 1 saat içinde içince yaşıyorum. Yoksa normal olması gereken vücudun idrar torbasını sabahtan dolduruyor olup akşama doğru sıkışma hissi gelmesi ama olmuyor yavaştan yavaştan doldukça mesane zayıfta olsa uyarı veriyor vermemesi lazım normalde. Mesanenin verdiği uyarı penis sertleşince baş bölümüne dokundukçada ağrı olarak yansıyor.

Ama bazı okuduklarımda bıçak gibi batma, testislerde ağrı, direk hemen o an WC'ye kesinlikle gitme isteği, nerdeyse oturamama VB.. şikayetlerde okudum. Bunlar bende yok. Bu da kafamı biraz karıştırdı.
UmutluAdam

Re: PROSTATİT-MESANE ŞİKAYETLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Mesaj gönderen UmutluAdam »

Bende de yavaş yavaş o his var. Yapmadan 2 saat dayanırım ama o hissi hissediyorum hep ve aklım orada kalıyor. Oysa ben 2 saatte bir tuvalete gitmekten şikayetçi değilim, o his olması bana yeter. Bizi kısıtlamasın artık. Yeter nan bakteri şerefsizleri bırakın bizi. :d
Armegeddon
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Armegeddon »

Evet ve o his en cok usutmeyle kendini belli ediyo hava aniden sogugunca yada biraz usutunce tavan yapiyo bende
muharremmer

UmutluAdam yazdı:Bende de yavaş yavaş o his var. Yapmadan 2 saat dayanırım ama o hissi hissediyorum hep ve aklım orada kalıyor. Oysa ben 2 saatte bir tuvalete gitmekten şikayetçi değilim, o his olması bana yeter. Bizi kısıtlamasın artık. Yeter nan bakteri şerefsizleri bırakın bizi. :d
aynen yapmadan ben ilk hissetmeye başladığımdan itibaren 5 saat bile dayanırım. Zaten gıcık tarafıda bu ya bu illetin. Dayanılcak derecede geliyo. Bildiğin o çok sıkışıp WC'ye gidip nerdeyse 1 litreye yakın yaparsın ya. Öyle de değil az bir idrar için o hissi duymak dram yani yaşayan bilir.

Hepsini geçtim şu sertleşmeden sonra penis ucuna kayganlaşmadan sonra dokunmayla ağrı olarak etki etmese o da kabulüm ama cinselliğede etki etmesi asıl sorun.

mesaneyi neyin tetiklediğini bulmak önemli olan.
muharremmer

Armegeddon yazdı:Evet ve o his en cok usutmeyle kendini belli ediyo hava aniden sogugunca yada biraz usutunce tavan yapiyo bende
ya zaten soğuma meselesi etkili. Hiç bu dertleri olmayan birinin bile soğuk bir ortama girdiği zaman idrar ihtiyacı biraz daha erkene alınır.

Ama mesaneyi hava sıcakken bile tetikleyen uyaran bir sebeb varsa yine olur. Üzerine soğukta olunca kat kat etkisi artıyor.
UmutluAdam

Mesaj gönderen UmutluAdam »

Bence hepimizi tetikleyen şeyler başka. Mesela ben 2 gündür çikolotalı dondurma yiyorum bilerek. Bakalım beni nasıl etkileyecek diye.
dreamer8
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen dreamer8 »

Aslına bakarsan artık vücudumun tepkilerini merak ettiğim için deneme yanılma yöntemine bile başvurasım geliyor. Yani bir gün 5 litre su içmek, bir gün 1 litre su içmek ve vücudumun tepkilerini takip etmek. Ya da bir gün 4 muz yemek başka bir gün yarım kilo kiraz. Veya birkaç gün hiç tuz yememek. Veya bir gün sıcak duş, başka bir gün ılık-soğuk arası bir duş. Her gün ya da haftada bir kere boşalmak...Sınırsız alternatif üretilebilir. Vücudun neyi sevdiği, vücuda neyin iyi geldiğini anlamak açısından...Çaresizlik insana her şeyi yaptırır.
muharremmer

dreamer8 yazdı:Aslına bakarsan artık vücudumun tepkilerini merak ettiğim için deneme yanılma yöntemine bile başvurasım geliyor. Yani bir gün 5 litre su içmek, bir gün 1 litre su içmek ve vücudumun tepkilerini takip etmek. Ya da bir gün 4 muz yemek başka bir gün yarım kilo kiraz. Veya birkaç gün hiç tuz yememek. Veya bir gün sıcak duş, başka bir gün ılık-soğuk arası bir duş. Her gün ya da haftada bir kere boşalmak...Sınırsız alternatif üretilebilir. Vücudun neyi sevdiği, vücuda neyin iyi geldiğini anlamak açısından...Çaresizlik insana her şeyi yaptırır.
aynen dediğin gibi hocam.

mesela ben işim gereği genelde ayakta olan bir insanım. Sabah 8'de evden çıktım. WC ihtiyacımı görmüştüm. Su haricinde pek bişey içmedim yemedimde. Nerdeyse 3'e kadar idrar hissi duymadım. Zaten yakta durunca pelvik bölgedeki baskı artık neyse wc zamanını biraz daha ileriye attırıyor bu kesin yani kaç yıldır bunu anladım. Ama 3'te duyduğum idrar hissinde yaptığımda bir su bardağını doldurur doldurmaz. Saat 8 gibi bir daha gitme ihtiyacı duydum. Etti 3. Yatmadan önce mecburen gidicem çünkü çay tiryakisiyim biraz illaki geliyo. İçmezsem gitmiyorum. Yani ortalama 4 diyelim.

Ama 2-3 litre suyu bir deneme yapmak için içtiğimde 1-2 saat içinde 3 kere gidiyorum. Sorunda burda zaten Mesane kapasitesini kullanamıyor.

Ama bağırsak-bakteri-mesane ilişkisi çerçevesinde yazılarda okudum ben. Alakası olabilir.
Çünkü 2-3 litre suyu içtiğimde bağırsaklarda müthiş bir hareketlenme oluyor. O hareketlenmeyle birlikte mesane deyim yerindeyse daha da deliriyor. Yani bağırsaklarla ne alaka? diye düşünürüz ama etkisi var.
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Sinirlere etk i eden antibiotik kullanin
muharremmer

prostatiniseveyim yazdı:Sinirlere etk i eden antibiotik kullanin
kardeş öyle bir antibiyotik söyleseler kullancam. Yani 2008'de olduğum sistoskobiden sonra doktora gitmeyi bıraktım. 17 yaşındaydım. Prof. efendi sistoskobiden sonra göremedim bile yani taktir edersiniz küçük bir yaş olduğu için ailemle konuşmuş beni görmeden gitmiş beyfendi... mesaneye su verdiğimizde hemen tepki veriyor mesanesi yani çok az bir idrara bile muhabbeti falan... ben görmedim bile doktoru.. sıkıntı şu günde 10 kere wcye gitmeye razıyım ama cinsel mesanedeki problem penis ucuna yani sünnet olduktan sonra şapka şeklinde çıkan bölüme ağrı olarak etki ediyor setleşme ve kayganlaşmayla birlikte diğeri idare edilir ama bu idare edilmez.

Onun için bu ay içinde sistoskobi yapan hekime bir daha gidicem dile kolay 8 sene oldu hatırlamaz gerçi ama güçlü bir antibiyotik verir belki.

Birde burda okuduklarımdan yola çıkarak bir prostat sıvı tahlili şart gibi gözüküyor.
Bu rahatsızlıkta tam zengin rahatsızlığı para+vakit lazım. Para oldu mu vaktinde oluyo.
Geçen okudum biri 80bin TL harcadım ben şehirden şehire doktora git-gel tahlil deneme deneme en sonunda kaba etten vurulan bir iğne iyi gelmiş yani antibiyotik. Ama meşakketli olmuş baya.
freeman

Mesaj gönderen freeman »

muharremmer yazdı:
prostatiniseveyim yazdı:Sinirlere etk i eden antibiotik kullanin
kardeş öyle bir antibiyotik söyleseler kullancam. Yani 2008'de olduğum sistoskobiden sonra doktora gitmeyi bıraktım. 17 yaşındaydım. Prof. efendi sistoskobiden sonra göremedim bile yani taktir edersiniz küçük bir yaş olduğu için ailemle konuşmuş beni görmeden gitmiş beyfendi... mesaneye su verdiğimizde hemen tepki veriyor mesanesi yani çok az bir idrara bile muhabbeti falan... ben görmedim bile doktoru.. sıkıntı şu günde 10 kere wcye gitmeye razıyım ama cinsel mesanedeki problem penis ucuna yani sünnet olduktan sonra şapka şeklinde çıkan bölüme ağrı olarak etki ediyor setleşme ve kayganlaşmayla birlikte diğeri idare edilir ama bu idare edilmez.

Onun için bu ay içinde sistoskobi yapan hekime bir daha gidicem dile kolay 8 sene oldu hatırlamaz gerçi ama güçlü bir antibiyotik verir belki.

Birde burda okuduklarımdan yola çıkarak bir prostat sıvı tahlili şart gibi gözüküyor.
Bu rahatsızlıkta tam zengin rahatsızlığı para+vakit lazım. Para oldu mu vaktinde oluyo.
Geçen okudum biri 80bin TL harcadım ben şehirden şehire doktora git-gel tahlil deneme deneme en sonunda kaba etten vurulan bir iğne iyi gelmiş yani antibiyotik. Ama meşakketli olmuş baya.
Bu hastalık para harcattiriyor ,bahsettiğin 80 bin tl harcayan kadir rumuzlu arkadaşimiz ,"Ben antibiyotikten fayda gördüm" başliğinda bilgi vermişti tedavisi hakkında.
dreamer8

muharremmer yazdı:
dreamer8 yazdı:Aslına bakarsan artık vücudumun tepkilerini merak ettiğim için deneme yanılma yöntemine bile başvurasım geliyor. Yani bir gün 5 litre su içmek, bir gün 1 litre su içmek ve vücudumun tepkilerini takip etmek. Ya da bir gün 4 muz yemek başka bir gün yarım kilo kiraz. Veya birkaç gün hiç tuz yememek. Veya bir gün sıcak duş, başka bir gün ılık-soğuk arası bir duş. Her gün ya da haftada bir kere boşalmak...Sınırsız alternatif üretilebilir. Vücudun neyi sevdiği, vücuda neyin iyi geldiğini anlamak açısından...Çaresizlik insana her şeyi yaptırır.
aynen dediğin gibi hocam.

mesela ben işim gereği genelde ayakta olan bir insanım. Sabah 8'de evden çıktım. WC ihtiyacımı görmüştüm. Su haricinde pek bişey içmedim yemedimde. Nerdeyse 3'e kadar idrar hissi duymadım. Zaten yakta durunca pelvik bölgedeki baskı artık neyse wc zamanını biraz daha ileriye attırıyor bu kesin yani kaç yıldır bunu anladım. Ama 3'te duyduğum idrar hissinde yaptığımda bir su bardağını doldurur doldurmaz. Saat 8 gibi bir daha gitme ihtiyacı duydum. Etti 3. Yatmadan önce mecburen gidicem çünkü çay tiryakisiyim biraz illaki geliyo. İçmezsem gitmiyorum. Yani ortalama 4 diyelim.

Ama 2-3 litre suyu bir deneme yapmak için içtiğimde 1-2 saat içinde 3 kere gidiyorum. Sorunda burda zaten Mesane kapasitesini kullanamıyor.

Ama bağırsak-bakteri-mesane ilişkisi çerçevesinde yazılarda okudum ben. Alakası olabilir.
Çünkü 2-3 litre suyu içtiğimde bağırsaklarda müthiş bir hareketlenme oluyor. O hareketlenmeyle birlikte mesane deyim yerindeyse daha da deliriyor. Yani bağırsaklarla ne alaka? diye düşünürüz ama etkisi var.
Bu durumda günde 2,5 lt su makul görünüyor. Çünkü çok az içtiğinde idrar asitleniyor, koyulaşıyor, yangılı çıkıyor, böbrekler çalışmıyor, vücut ilaç ve toksit madde birikimlerini atamıyor. Ama çok fazla içildiğinde de bağırsaklardaki faydalı bakterileri de atıyoruz. Bu da zararlı. Günde 4 kere WC ye çıkmak bir prostatitli için çok çok az zaten. Yeterli su içildiğinde en az 6-7 kere idrara çıkarsın diye düşünüyorum.
dreamer8

muharremmer yazdı:2-3 aydır bir çok yazılanı okudum. Bu tür rahatsızlıkların en kötüsüde birbirine benzeyen şikayetler ama farklı hastalıklar olabilmesi.

Mesela aşırı aktif mesane az idrarda bile wc ihtiyacı duyduruyor onun haricinde ağrı sızı yanma yok. Penis'in sertleşmesi gerektiği gibi ama sürtünme ve kayganlaşmayla birlikte sünnetten sonra şapka diye tabir edilen penis ucunda AĞRI oluyor. Ama Dokunmayla. Kimisi bunu Penis ucunda bişey yok. Mesanedeki sorun oraya yansıyor sinirlerle alakalı olarak açıklamış. Hani başka bir sorunum yok.

''İdrar hisside hani normal şikayeti olmayan biri olarak düşünün hiç olmadık yerde WC'niz gelir yapmam lazım yoksa donuma işicem dersiniz ya.
İŞTE ÖYLE DEĞİL!!! Yavaştan gelen yapmasamda olur diyeceğiniz bir idrar hissi ama yatağa yatınca uykuya dalmanızı veya cinsel ilişki kurmanızı zorlaştıran kimi zaman imkansız hale getiren bir idrar hissi''

Zaten dolu dolu o tatlı sıkışma hissini 2 litre suyu 1 saat içinde içince yaşıyorum. Yoksa normal olması gereken vücudun idrar torbasını sabahtan dolduruyor olup akşama doğru sıkışma hissi gelmesi ama olmuyor yavaştan yavaştan doldukça mesane zayıfta olsa uyarı veriyor vermemesi lazım normalde. Mesanenin verdiği uyarı penis sertleşince baş bölümüne dokundukçada ağrı olarak yansıyor.

Ama bazı okuduklarımda bıçak gibi batma, testislerde ağrı, direk hemen o an WC'ye kesinlikle gitme isteği, nerdeyse oturamama VB.. şikayetlerde okudum. Bunlar bende yok. Bu da kafamı biraz karıştırdı.
Ben de 1 saat içinde 5-6 bardak su içiyordum. Tahlil için kan verdiğimde doktor bunu hemen anladı. Suyu birden alma yarım saat ya da 1 saatte bir bardak içmen uygun dedi. Aynen bahsettiğin gibi uykuda ve cinsellikte rahatsız eden ama wc ye gidildiğinde de sövdürecek şekilde gizlenen bir idrar hissi.