İdrarı başlatma anında birden tıkanma hissi. (Kadir abi)

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
BruceLee
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Re: İdrarı başlatma anında birden tıkanma hissi. (Kadir abi)

Mesaj gönderen BruceLee »

Gökhan dostum. Yeme içme diyetinde sana göre şu an fire verdiğin, bunu yeme içme bana yaramıyor ama yine de tüketiyorum dediğin var mı
prosta50
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen prosta50 »

Teşekkür ederim
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

gokhan57 yazdı:Dehşet bir güçle idrar geliyor. Bazen ucuna kdar gelip dan diye duruyor aniden. Karından nefes alırken çok rahat vaşlatabiliyorym.
Prostatitte idrar yaparken yarıda kesilme olur...tekrar baslatmanız gerekir bu genellikle enfeksiyonun ve dolayısı ile inflamasyonun had safhalarinda oluyor. Prostat inflamasyon sebebiyle şişiyor dışarı dogru şişerken tabi kendi içine dogruda baski yapiyor, santral zon dedigimiz idrar kanalinin geçtigi yere baskı yaparak idrar geçiş kanalını daraltiyor.
İsterseniz sistoskopi yaptırabilirsiniz bu durum açikca görülür.
gokhan57
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen gokhan57 »

Abicim çok nadir oluyor.
Ayrıca şuan %95 lik dönemdeyiz çok rahatım.
Beni kaslara itiyor olay. Çünkü zaten iyiyim.
gokhan57

Karın içi basıncı arttırınca rahat oluyor dışkılama ve idrar bazen.
gokhan57

Karın içi basıncı arttırmanın iyi geliyor olması. Sfinkter kasına, makat içi kasları düşündürüyor.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

gokhan57 yazdı:Karın içi basıncı arttırmanın iyi geliyor olması. Sfinkter kasına, makat içi kasları düşündürüyor.
Fizyoterapiye gideceksin ozaman kardesim.
jamiryo

Mesaj gönderen jamiryo »

kadir yazdı:
gokhan57 yazdı:Dehşet bir güçle idrar geliyor. Bazen ucuna kdar gelip dan diye duruyor aniden. Karından nefes alırken çok rahat vaşlatabiliyorym.
Prostatitte idrar yaparken yarıda kesilme olur...tekrar baslatmanız gerekir bu genellikle enfeksiyonun ve dolayısı ile inflamasyonun had safhalarinda oluyor. Prostat inflamasyon sebebiyle şişiyor dışarı dogru şişerken tabi kendi içine dogruda baski yapiyor, santral zon dedigimiz idrar kanalinin geçtigi yere baskı yaparak idrar geçiş kanalını daraltiyor.
İsterseniz sistoskopi yaptırabilirsiniz bu durum açikca görülür.
Kadir abi bu santral son büyümesi ile mesane boynu yüksekliği aynı şey mi oluyor
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Hayır ikiside farklı bölgelerde... santral zon prostatın merkezinden geçen idrar kanalinı saran bir farkli tabaka.
Mesane boynu ise mesanenin idrar çıkışı ve ayni zamanda prostatin devam ettigi yer. Prostat şiştıginde mesane boynunu yukari dogru yükseltir idrar akışı bu yüzden engellenir ayni zamanda idrar sonunda bir miktar idrarin icerde kalmasina yol açar. Icerde kalan idrari bosaltma sorunu olur.
social
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen social »

gokhan57 yazdı:Kadir abi 0.68 psa 28 yaş bu yaşlarda prostat büyümesi olmuyor değil mi? Sadece enfeksiyon ya da inflamasyon neticesiyle şişiyor
Referans aralik ne tahlildeki. Benim yasim 44 son total psa 0.26 ama referans aralik 0-3.1

Birde serbest psa orani var mesela o %25 alti tehlikeli ama total dusuk olunca serbeste pek bakmaz doktorlar. Benim son test serbest 0.13 cikti.
0.13÷0.26=0.5 cikiyor, daha onceki oranlarimsa 0.54, 0.55 gibi cikiyordu. Yani psa prostatitte ayirici bir tani degil. Benim en alevli donemimde 0.26 cikti total psa. Psa prostat kanserinde ayirici bir tani ama o kanserde bile illa yuksek olacak diye bir kaide yok, %10-15 kanserli hastada normal cikiyor.