Gardnerella Vaginalis suşları arasında direnç farklılıkları.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Gardnerella Vaginalis suşları arasında direnç farklılıkları.

Mesaj gönderen kadir »

Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

ÖZ
AMAÇ: Bu çalışmada, KETEM/Aydın’dan elde edilen vajinal örneklerden G. vaginalis’in identifikasyonu ve yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı dirençliliklerinin saptanması amaçlanmıştır.
YÖNTEMLER: Araştırmamızda 220 adet vajinal svap örneği kullanılmıştır. Antibiyotik duyarlılık testlerinde metronidazol, tetrasiklin, eritromisin, amoksisilin/klavulanik asit, doksisiklin, kolistin, klindamisin ve penisilin diskleri kullanılmıştır.
BULGULAR: Araştırmada 26 (%12) adet G. vaginalis izole ve identifiye edilmiştir. Antibiyotik duyarlılık testleri sonucunda 26 suşun tamamı metronidazol, kolistin ve penisiline karşı tam dirençli (%100), tetrasikline 20 suş duyarlı (%77), 2 suş orta düzey duyarlı (%8), 4 suş dirençli (%15), eritromisine 8 suş duyarlı (%31), 18 suş orta düzey duyarlı (%69), amoksisilin/klavulanik asite 16 suş duyarlı (%62), 6 suş orta düzey duyarlı (%23), 4 suş dirençli (%15) , doksisikline 24 suş duyarlı (%92), 2 suş dirençli (%8), klindamisine ise 14 suş duyarlı (%54), 10 suş orta düzey duyarlı (%38), 2 suş dirençli (%8) olarak tespit edilmiştir.
SONUÇLAR: Çalışmada, G. vaginalis’in vajinal svap alınarak kültür yöntemi ile tespitinin yapılması ve identifiye edilen bakterilerin antibiyotik duyarlılık testleri yapıldıktan sonra tedavi uygulanmasının gerekliliği ortaya konmuştur.
Yukarıdaki mikrobiyolojik araştırmada görüldüğü üzere Gardnerella Vaginalis suşları arasında yapılan antibiogram testlerinde suşlar arasında direnç ve duyarlılık farklılıkları saptanmıştır.
Halbuki forumumuzda yapılan paylaşımlardaki G.vaginalis kültür sonuçlarının hiçbirinde antibiogram yapılmadığına şahit oluyoruz ve direk ya Flagyl yada biteral recete edildiğini görüyoruz. Bu yanlış bir değerlendirmedir. Boş yere dirençli antibiyotik verilme riski çok yüksek.
Her G.vaginalis ürediginde mutlaka yukarıdaki çalışmadaki gibi identifiye ve antibiogram yapılmalı ve tedavi için çıkan sonuca uygun olarak ilaç verilmelidir.
Neredenbulastikbeabi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Re: Gardnerella Vaginalis suşları arasında direnç farklılıkları.

Mesaj gönderen Neredenbulastikbeabi »

Flagyl 3 kutuya yakın kullandım 2. kutu sonrasında, prostat sivisindan PCR testinde yine Gardanella vagilanis pozitif çıkmıştı, 3. kutuya bitirdim henüz test yaptırmadım ama bir değişiklik olmadı muhtemelen bendeki dirençli. Doktor ve düzen lab ile konuşup uygun antibiyogram vs yapilabilir mi onu isteyecegim bir sonraki gidişimde. Bu yazı çok güzel olmuş teşekkürler Kadir abi
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: Gardnerella Vaginalis suşları arasında direnç farklılıkları.

Mesaj gönderen kadir »

Neredenbulastikbeabi yazdı:Flagyl 3 kutuya yakın kullandım 2. kutu sonrasında, prostat sivisindan PCR testinde yine Gardanella vagilanis pozitif çıkmıştı, 3. kutuya bitirdim henüz test yaptırmadım ama bir değişiklik olmadı muhtemelen bendeki dirençli. Doktor ve düzen lab ile konuşup uygun antibiyogram vs yapilabilir mi onu isteyecegim bir sonraki gidişimde. Bu yazı çok güzel olmuş teşekkürler Kadir abi
Rica ederim. Evet örneklerde bu bakteri üremiş ise bu enfeksiyonel bir bulgudur. Antibiogram çalışması yapılmasını isteyin doktorunuzdan yada laboratuardan. Flagyle dirençli olma ihtimali çok yüksek bu suşun 3 kutuda fayda gormediginize göre.