MAKATTA KASILMA-SPAZM PROSTATİT KAYNAKLI MI ?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
lullaby27
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

MAKATTA KASILMA-SPAZM PROSTATİT KAYNAKLI MI ?

Mesaj gönderen lullaby27 »

Arkadaşlar merhaba..forumu yeni keşfettim..başta kadir abi olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürler.gerçekten hiçbir üroloğun bana vermediği veya veremeyeceği bilgileri burdaki arkadaşlar sayesinde öğreniyorum.

Benim sorunum başlangıçta yaklaşık 3 yıl önce ortaya çıkan hematospermiydi ( menide kan görülmesi) .tedavisi için baya uzun araştırmalara giriştim ama herhangi bir sonuç alınamadı ve idiopatik(sebebi bilinemeyen) teşhisiyle bunu rafa kaldırmak zorunda kaldım.forumun da konusu olmadığı için o şikayeti es geçiyorum zaten..bu süreçte son bir senede prostatit semptomları da gösterdiğim için birkaç kez de ampirik prostatit tedavisi aldın...prostatit semptomlarım sadece kesik idrar yapma ve ereksiyon problemi olduğu için ve çok fazla da anti kullanmak istemediğim için artık bu tedavilerden de bir sonuç alamayıp meseleyi zamana bırakmışken son bir haftada eklenen yeni bir şikayet beni bambaşka arayışlara itti .

konu başlığından da anlaşılacağı üzere bu şikayet makatta spazm-kasılma..makatta ağrı ,yanma veya başka bir şikayet yok ve sadece spazm-kasılma şeklinde bir semptom var yaklaşık bir haftadır .tarif etmem gerekirse idrardan sonra son bir kendimizi kasarız ya mesaneyi tamamen boşaltmak için işte o sırada makatın girişinde şiddetli bir kasılma oluyor.. öksürük gibi pelvik kaslara ani basınç binen durumlarda da makattaki kaslar otomatikman kendini kastığı sırada da ortaya çıkıyor bu ağrı.bir proktoloğa gittim ve rektal tuşe de anal fissür,fistül veya hemoroid benzeri bir durum olmadığını söyledi..prostat kanseri veya BPH açısından da herhangi bir sorun olmadığı görüldü( psa normal,prostat mr ı normal vs) .

Bunları eledikten sonra n Prostatit kaynaklı bir sorun olup olamıycağı yönünde bir araştırmaya giriştimve forumu keşfettim (pudental sinir hasarı,pelvik taban sendromu gibi hastalıkları da araştırıyorum).forumda da prostatitten muzdarip birçok arkadaşımız olduğu için kendisinde veya çevresinde makatta kasılma-spazm gibi bir semptom gören arkadaşlarımız var mı acaba onu sormak istemiştim.başta kadir abi olmak üzere hepinize çok teşekkürler bu foruma yaptığınız katkılardan dolayı.
Highhopes
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: MAKATTA KASILMA-SPAZM PROSTATİT KAYNAKLI MI ?

Mesaj gönderen Highhopes »

Selam aleyküm arkadaşım bu forumu açan katkı verenlerden allah razı olsun Kadir bey başta olmak üzere saygılar! Pelvik kasılma bende çok oluyor makat kasılması değil biraz daha üstü karnımı çok kasıyorum bazen mastürbasyon yaparken yada ilişkide napıyorum neden bu kadar kasılıyorum diye çok düşündüm nasıl geçer bilmiyorum ama ters pelvik kas alıştırmaları var gevşetme üzerine psoas kası varmış araştırarak buldum onu çalıştırdım 1 hafta kadar daha kendime geldim kronik prostatitim dr bunun yüzünden şikayetlerim arasında burnunda olduğunu söyledi geçmişler olsun
mokoko
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen mokoko »

Vallaha bende de aynı sorun var makatım ve kuyruk sokumunun olduğu yerde spazm ve kasılma mevcut. Geceleri daha da artıyor bu kasılmalar. Proktoloji uzmanına gittiğimde anismüs olduğumu söyledi ve pelvik taban kaslarımın çok sert olduğunu ve rahatlayamadığını da muayene yaparak anladı .Üstüne birde pelvik mr çekimi oldu ve orada da rektal kısmın rahat bir şekilde yani geniş açıda değilde dar açıda olduğu gözüktü zaten. Makattaki ani ve geçmeyen kasılmaların tamamen prostatitle alakalı olduğunu düşünmüyorum . Tabiki bunların sinir ve kasları birbirlerinden çok bağımsız değil yani prostatın sıkıntısı makatta huzursuzluğa veya pelvik bağırsak sorunlarıda prostata etki ediyordur ancak bu kadar fazla kasılma sadece prostattan olabileceğini düşünmüyorum. İyi bir proktoloji uzmanına git anal manometri gibi rektal basıncı ölçen cihazlarla durumu daha anlaşılır bir hale sokabilirler.
lullaby27
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen lullaby27 »

mokoko yazdı:Vallaha bende de aynı sorun var makatım ve kuyruk sokumunun olduğu yerde spazm ve kasılma mevcut. Geceleri daha da artıyor bu kasılmalar. Proktoloji uzmanına gittiğimde anismüs olduğumu söyledi ve pelvik taban kaslarımın çok sert olduğunu ve rahatlayamadığını da muayene yaparak anladı .Üstüne birde pelvik mr çekimi oldu ve orada da rektal kısmın rahat bir şekilde yani geniş açıda değilde dar açıda olduğu gözüktü zaten. Makattaki ani ve geçmeyen kasılmaların tamamen prostatitle alakalı olduğunu düşünmüyorum . Tabiki bunların sinir ve kasları birbirlerinden çok bağımsız değil yani prostatın sıkıntısı makatta huzursuzluğa veya pelvik bağırsak sorunlarıda prostata etki ediyordur ancak bu kadar fazla kasılma sadece prostattan olabileceğini düşünmüyorum. İyi bir proktoloji uzmanına git anal manometri gibi rektal basıncı ölçen cihazlarla durumu daha anlaşılır bir hale sokabilirler.
siz nasıl bir yol izlediniz peki hocam,şu an durumunuz nedir?
mokoko
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen mokoko »

lullaby27 yazdı:
mokoko yazdı:Vallaha bende de aynı sorun var makatım ve kuyruk sokumunun olduğu yerde spazm ve kasılma mevcut. Geceleri daha da artıyor bu kasılmalar. Proktoloji uzmanına gittiğimde anismüs olduğumu söyledi ve pelvik taban kaslarımın çok sert olduğunu ve rahatlayamadığını da muayene yaparak anladı .Üstüne birde pelvik mr çekimi oldu ve orada da rektal kısmın rahat bir şekilde yani geniş açıda değilde dar açıda olduğu gözüktü zaten. Makattaki ani ve geçmeyen kasılmaların tamamen prostatitle alakalı olduğunu düşünmüyorum . Tabiki bunların sinir ve kasları birbirlerinden çok bağımsız değil yani prostatın sıkıntısı makatta huzursuzluğa veya pelvik bağırsak sorunlarıda prostata etki ediyordur ancak bu kadar fazla kasılma sadece prostattan olabileceğini düşünmüyorum. İyi bir proktoloji uzmanına git anal manometri gibi rektal basıncı ölçen cihazlarla durumu daha anlaşılır bir hale sokabilirler.
siz nasıl bir yol izlediniz peki hocam,şu an durumunuz nedir?
Vallaha daha kasılmalar 1 aydır var ve 3 haftadır doktorum diyafram kası ile nefes egzersizi yaptırıyor. Yarın gene randevum var bakalım ne olacak. Bu kasılmalarda biofeedback denen tedavi süreci oluyormuş uzun sürüyor ama yüzde 80-90 iyileşme oluyormuş yani. Oradaki kaslara botox işlemi de oluyor ve oda ortalama 4 ay rahatlama yapıyor böyle böyle düzelmeler oluyor galiba ama prostatla ne kadar alakası var bilemem