Ankilozan Spondilit - Prostatit

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Furkanal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Ankilozan Spondilit - Prostatit

Mesaj gönderen Furkanal »

Herkese merhaba,

Eylül 2019'dan beri yaşadığım prostatite Mart 2020'de teşhis koydurmuştum prostat sıvısından çıkan 15-20 lökositle. Dün itibariyle ilk kürü bitirdim. Her şey yolunda giderken boşalmam gerekenden 2 gün erken boşaldığım için son 4-5 gündür tamamen başa sardım. Ve malum gidip kontrol de yaptıramıyorum hali hazırda. Böyle bir girişten sonra başka kısma geçeceğim belki çoğu kimseyi ilgilendirmeyecektir ama Ankilozan Spondilit konusunda bilgili olan arkadaşlar özellikle bana yardımcı olabilecektir.

Eylül 2019'da yakalandığımı söylemiştim. O sıralar cinsel ilişkimin olduğu sıralardı. Öncesinde ya da sonrasında bel ve kalça ağrılarım vardı. Ve yine ya öncesinde ya sonrasında ve şu ana kadar devam eden hafif bel-kalça ağrımın yanında ve şu an tahammül edilemeyecek derece de sırt ve boyun ağrım var. O zamanlar ne kadar inanmasam da sırt ve boynu psikolojiye, bel ve kalçayı prostatite bağlıyordum. Ancak geldiğim şu günde gördüm ki bu sırt-boyun ağrısı böyle devam etmez. Öncelikle 1 saatten fazla bir uyku dilimim yok. Ama buna rağmen AS'de görülen sabah tutukluğu, sırtın aşırı kütlemesi, dizleri karına kadar çekememe, göğüs ağrıları ve en önemlisi istirahatle artan egzersizle azalan şikayetler. Baya bir belirtisini yaşıyorum. Bugün tanıdığım bir FTR doktoruyla görüştüm yıllardır hastasıyım, kendisi anlattıklarımın AS'ye çok uyduğunu ve özellikle prostatit de olduğu için muhtemelen bir bakterinin bunlara sebep olabileceğini söyledi. AS'nin ne kadar nedeni bilinmese de en kabul gören sebep üriner sistem enfeksiyonuna neden olan bir bakteri. Ben henüz sakroiliak MR'ı çektirip kesin tanıyı koydurmadım ama koymuşum farz ediyorum. Evet AS denen hastalığın hiçbir çözümü yok, sadece ilerlemesi yavaşlatılabiliyor. Ama ben buradan prostatite geçeceğim.

Ampirik tedaviye Zafer Hoca ile birlikte başlamıştım. AS'yi şu an göz ardı ederek, prostatit akabinde gelişmiş olma durumunu göze aldığımda benim kültür, PCR durumlarına girmem prostatit tedavisi için mantıklı olmayacak mıdır? AS çünkü dedim gibi CYBH'dan sonra gelişebiliyor. Bunun AS'ye katkısı olacağını düşünmüyorum. Ama prostatit için duyarlı antibiyotik tarafına geçmem gerek mi yanlış mı düşünüyorum sizlere sormak istedim.

Bu arada nacizane bir şey söylemek istiyorum bunu okuyanlara. Başıma gelen şey düşük ihtimali olan bir şeydi. Her başıma gelen şey gibi. Yıllardır sıkıntı dediğim şeyler meğerse ne kadar hafifmiş. Romatizmal başka bir rahatsızlık, göz lazerinden sonra gelişen migren gibi şikayetlerim vardı. Şimdi sizlerin yarısı kadar soluyorum (ciğer kapasitem dar), prostatit çıktı ve daha sonrasında tetiklediği AS. Şu an ağrımın az olduğu tek pozisyon yüzüstü yatmak, onda da çok ileri derecede ve ameliyat gereken septum deviasyonum yüzünden nefes alamıyorum. Hayatta her zaman başıma gelen sağlık sorunlarından ötürü psikolojimin bozulduğunu söyledim ve inandım. Sizlere diyeceğim şeyi kanıtlayamam ama bunu çok içten hissediyorum. Bakteriyel olan şeyler dahil güçlü bir karakter olmak çok önemli. Ben yeteri kadar güçlü olsaydım bu kadar hastalıktan hastalığa koşmazdım diye düşünüyorum. Psikoloji fizyolojinizi mahvettiği zaman bozuk bir psikolojiniz bile kalmıyor. Hiç bir şeyiniz kalmıyor. Yaşım daha genç 25, son zamanlarda forumda çok olumsuz şeyler yazan gençler de var benim gibi. Ben fazla bunlara girmeyeceğim. Ama ben de acısızından istiyorum. Prostatitle mücadeleme ne kadar inansam bile sonra AS durumu beni mahvetti. (keşke fibromiyalji olsa..)

3. Paragrafta yazdığım husus hakkında bana fikir vereceklere şimdiden teşekkür ederim. Bi arama yaptığımda forumda AS-prostatit'i birlikte yaşayanlar vardı. Sağlıcakla kalın..
Furkanal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Ankilozan Spondilit - Prostatit

Mesaj gönderen Furkanal »

Bu arada AS'nin en çok bulduğu insan türü 24 yaşında erkekler. Bu bilimsel bir gerçek. Gerçekten hatırlayamıyorum cinsel ilişkimden önce ağrılarım var mıydı diye. Ama genel olarak bu ikisini birlikte yaşayan insanlar çok var ve aramızda olanlar var ise nasıl yollar izlediklerini çok merak ediyorum. Şimdiden sağolun..