ÜRODİNAMİ

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
hit43
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

ÜRODİNAMİ

Mesaj gönderen hit43 »

selamlar perşembe ürodinomi olacağım.yapılan usg da mesane dolu iken 1000 cc idrar varken,işedikten sonra mesanede 220 cc idrar kalıyormuş.ve bu durum normal değilmiş.bu nedenle ürodinomi ve sistometri önerdiler.mesanede idrar kalması prostatit şikayeti gibi idrar sonrası peniste gerilme batma huzuruzluk ve bazen de yanma yaparmı? kadir abi ve ürodinomi olnlar cevaplar ise sevinirim.şimdiden çok teşekkürler
hit43

Re: ÜRODİNAMİ

Mesaj gönderen hit43 »

güncel yorum yok mu
hit43

Mesaj gönderen hit43 »

ÜRODİNOMİ oldum idrardan sonra 120 cc idrar kaldı mesanede.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

hit43 yazdı:ÜRODİNOMİ oldum idrardan sonra 120 cc idrar kaldı mesanede.
Mesanede idrar kalmasının birkaç sebebi vardir idrarin mesaneden itibaren basladigi yerden itibaren ele alacak olursak, ya mesane boynu yuksekligi, yada uretra darliği olusmustur. Bunada sebep olan genellikle uriner sistem enfeksiyonlaridir. 120 ml. idrar kalması yüksek bir miktar. Ayrıca idrar yaptıktan sonra, sağlıklı bir mesane tamamen boşalır (50 ml’den az hacim normaldir yaş yükseldikce bu oran artmaktadir). Mesane kasları bunu kasılarak sağlarken, üretranın etrafındaki kaslar mesaneyi boşaltmak için açılır. Ancak, mesane zayıf mesane kasları veya idrar akışını engelleyen bir tıkanma nedeniyle bunu gerçekleştiremezse, geride bir miktar idrar kalır. Bu, sık sık idrara çıkma, idrar akışının zayıf olması ve mesaneyi boşaltamama hissi gibi farklı belirtilere yol açabilir.
Bana göre bu gibi durumlarda sistoskopi yapılıp icerdeki oluşumu tespit etmek gerekir. Drunuz bu durumu mutlaka degerlendirecektir.
canadianguy1
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen canadianguy1 »

hit43 yazdı:ÜRODİNOMİ oldum idrardan sonra 120 cc idrar kaldı mesanede.
Mesanede ilk isemede kalan idrar yuzdeye gore dogrudur mesela siz mesanenizde 500 ml idrar varken iseyipte isemeden sonra 120 ml kaliyorsa burda sorun vardir bircok sebebi olur prostat bile sadece yapabilir odem iltihap,fakat mesela mesane kapasiteniz artmissa 1000ml idrar yapipta 120 kalmadi cok dogaldir bu rolatif bakilir bunuda cogu urolog bilmiyor ben bir profla konusmustum zamaninda mesanenizdeki idrarin yuzde 10-15 ine kadar isedikten sonra kalabilmesi normal karsilanir mesela 300 ml dolu mesaneyle gittiniz 30 ml normaldir , ama 1000 ml gibi genislemis mesane hacminiz varsa o skeilde yapiyorsaniz 120 ml normaldir
hit43

Mesaj gönderen hit43 »

benim idrar yapmada zorluk,idrar yapamama,idrar kaçırma.damlatma,sık idrar gece idrara kalkma gibi sorunlarım yok.dr nörejenik mesene olabilir dedi doktor.ama nörojenik mesane belirtileri sadece idrar kalma sorunu var.demyelinaz hastalık araştırılıyordu geçen yıl. MS vb.Bende nörojolik belirti de yok sadece beyinde iskemik giotik odaklar var.kontraslı film çekildi.ilaç tutmadı.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

hit43 yazdı:benim idrar yapmada zorluk,idrar yapamama,idrar kaçırma.damlatma,sık idrar gece idrara kalkma gibi sorunlarım yok.dr nörejenik mesene olabilir dedi doktor.ama nörojenik mesane belirtileri sadece idrar kalma sorunu var.demyelinaz hastalık araştırılıyordu geçen yıl. MS vb.Bende nörojolik belirti de yok sadece beyinde iskemik giotik odaklar var.kontraslı film çekildi.ilaç tutmadı.
Ohalde kardesim nörolojik bir korelasyon olabilir mesane ile beyin arasinda. Nörojenik mesane tanisi icin bir dizi testler yapıliyor.Beyinde iskemik gliotik odaklarla alakalı olabilir bu durum.Bu tanı icin vücudun bu bölgelerindeki kasların ve sinirlerin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için idrar yoluna (içinden idrarın geçtiği tüp) veya rektuma yakın deri üzerine özel sensörler yerleştirip fonksiyon testleri yapıliyor... arastirmanizi ve detayli inceletmenizi öneririm. Gecmis olsun.
canadianguy1
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen canadianguy1 »

hit43 yazdı:benim idrar yapmada zorluk,idrar yapamama,idrar kaçırma.damlatma,sık idrar gece idrara kalkma gibi sorunlarım yok.dr nörejenik mesene olabilir dedi doktor.ama nörojenik mesane belirtileri sadece idrar kalma sorunu var.demyelinaz hastalık araştırılıyordu geçen yıl. MS vb.Bende nörojolik belirti de yok sadece beyinde iskemik giotik odaklar var.kontraslı film çekildi.ilaç tutmadı.
Hocam norojenik mesane dogustan olur genelde ve sonrasinda carpma dusme kaza vs gibi seyler yoksa cok cok dusuk bir ihtimal norojenik mesane bir doktor bunu aciklamisti youtube videosunda tahir karadeniz sanirim sacma sapan doktorlar bi arkadasi norojen mesane diye senelerce tak yaptirmislar halbuki norojen mesane falan yokmus mesane genisletme botoks ve sanirim farkli tedsvilerle vs cozulmus tam hatirlamiyorum suan, yani dogustan norojenik mesaneniz yoksa ve sonradan kaza vs oykusu yoksa ayrica mesanede hatiri sayilir derecede 200_300 ml idrar kalmiyoraa norojen mesanenin pesinden kosmayin