Prostatit bir bağırsak rahatsızlığı veya mantar kaynaklı olabilir mi

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
159761
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014
İletişim:

Prostatit bir bağırsak rahatsızlığı veya mantar kaynaklı olabilir mi

Mesaj gönderen 159761 »

Acaba diyorum bizler antibiyotik ile mikrobu öldürüyoruz ama antibiyotik kullanımı sonrası bağırsak bozukluğumu sürekli bizi bir döngüye sokuyor, ikincisi bu mantar ilacı deneyen oldu mu acaba belki de sorunumuz bir mantar ilacı ile çözülecek
bismuth7677
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Prostatit bir bağırsak rahatsızlığı veya mantar kaynaklı olabilir mi

Mesaj gönderen bismuth7677 »

Geçirgen barsak sorunu olan insanlarda olabilir bu
pros21m
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen pros21m »

Bende ibs var ayrıyetten ibs mi bunu tetikledi bu mu ibsyi bilmiyorum
rizasirman
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen rizasirman »

Ben de kendimde geçirgen bağırsak sendromu olduğunu düşünüyorum. Anti-enflamatuar diyete başladığım ilk günden itibaren ağrılarım ciddi oranda azaldı.
159761
İletişim:

Mesaj gönderen 159761 »

Bu iş bağırsak pelvik kas prostat üçgeninde dönüyor
159761
İletişim:

Mesaj gönderen 159761 »

Bir şey fark ettim geçen arkadaş cipro içtim dedi ve Makat bölgemde acayip yanma var dedi
Zuspat
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Zuspat »

Kullanılan antibiyotikler bağırsak ve mide florasını bozuyor. Eğer gerekli destek almazsanız, bağırsak duvarına zarar verip, geçirgenliğe sebeb olur. Sonunda bağırsaktan vucuda zararlı mikro organizmalar geçebilir, kanla prostat dahil bir çok organı enfekte edebilirler. Bunun olmaması için sayısı ve çeşitliliği fazla probiyotik ve kemik suyu gibi kolejeni bol gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca; Akkermansia adındaki bakterinin, bağırsak duvarını tamir edecek mukoza salgıladığı ile ilgili bir çok çalışma mevcut. Kısa bir özetini paylaşayım:
''Akkermansia muciniphila anaerobik nitelikte yeni nesil probiyotik bakteri olup; 2004 yılında Wageningen Ünivesitesinde doktorasını yapan Dr. Muriel Derrin tarafından keşfedilmiştir.
Anne sütünden bebeklerin bağırsaklarına geçtiği araştırmalarda belirlenmiştir.
Bebeğin bağırsaklarındaki mikrobiyotanın ilk kurucu probiyotik bakterilerindendir.
Etkinliği ile diğer probiyotik bakterilerden farklı olarak bağırsak bariyerinin sağlanmasında musin degrasyonu ile mukozanın yenilenmesine ve kalınlığının artmasını sağlayarak bağırsak geçirgenliğine son verdiği bilimsel araştırmalarda açıklanmıştır
Akkermansia muciniphilanın bu rolü bağırsak geçirgenliği kaynaklı hastalıkların önlenmesinde Tıp dünyası tarafından önemli bulunmuştur.
21. yüzyıl probiyotiklerin yüzyılı olmaya adaydır.
Bu yüzyılın başlangıcında Akkermansia muciniphila yeni nesil probiyotik bakterisi öncü rolü üstlenebilir.''
Bunu ayrı bir konu açarak yazacaktım, işlerim çok yoğun olduğu için zaman ayıramadım. Daha geniş bir konu açacağım, inşallah.
159761
İletişim:

Mesaj gönderen 159761 »

Zuspat yazdı: 08.12.2023 - 09:00 Kullanılan antibiyotikler bağırsak ve mide florasını bozuyor. Eğer gerekli destek almazsanız, bağırsak duvarına zarar verip, geçirgenliğe sebeb olur. Sonunda bağırsaktan vucuda zararlı mikro organizmalar geçebilir, kanla prostat dahil bir çok organı enfekte edebilirler. Bunun olmaması için sayısı ve çeşitliliği fazla probiyotik ve kemik suyu gibi kolejeni bol gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca; Akkermansia adındaki bakterinin, bağırsak duvarını tamir edecek mukoza salgıladığı ile ilgili bir çok çalışma mevcut. Kısa bir özetini paylaşayım:
''Akkermansia muciniphila anaerobik nitelikte yeni nesil probiyotik bakteri olup; 2004 yılında Wageningen Ünivesitesinde doktorasını yapan Dr. Muriel Derrin tarafından keşfedilmiştir.
Bebeğin bağırsaklarındaki mikrobiyotanın ilk kurucu probiyotik bakterilerindendir.
Etkinliği ile diğer probiyotik bakterilerden farklı olarak bağırsak bariyerinin sağlanmasında musin degrasyonu ile mukozanın yenilenmesine ve kalınlığının artmasını sağlayarak bağırsak geçirgenliğine son verdiği bilimsel araştırmalarda açıklanmıştır
Akkermansia muciniphilanın bu rolü bağırsak geçirgenliği kaynaklı hastalıkların önlenmesinde Tıp dünyası tarafından önemli bulunmuştur.
Bu yüzyılın başlangıcında Akkermansia muciniphila yeni nesil probiyotik bakterisi öncü rolü üstlenebilir.''
Bunu ayrı bir konu açarak yazacaktım, işlerim çok yoğun olduğu için zaman ayıramadım. Daha geniş bir konu açacağım, inşallah.
Bu bağırsak ve mantar üzerinde biraz daha düşünmekte fayda olabilir diye düşünüyorum
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

159761 yazdı: 08.12.2023 - 09:19
Zuspat yazdı: 08.12.2023 - 09:00 Kullanılan antibiyotikler bağırsak ve mide florasını bozuyor. Eğer gerekli destek almazsanız, bağırsak duvarına zarar verip, geçirgenliğe sebeb olur. Sonunda bağırsaktan vucuda zararlı mikro organizmalar geçebilir, kanla prostat dahil bir çok organı enfekte edebilirler. Bunun olmaması için sayısı ve çeşitliliği fazla probiyotik ve kemik suyu gibi kolejeni bol gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca; Akkermansia adındaki bakterinin, bağırsak duvarını tamir edecek mukoza salgıladığı ile ilgili bir çok çalışma mevcut. Kısa bir özetini paylaşayım:
Bu bağırsak ve mantar üzerinde biraz daha düşünmekte fayda olabilir diye düşünüyorum
Düşünmekten ziyade hemen harekete geçmeniz faydanıza olabilir. Bir diyetisyenden yardım alarak, mantar ve İBS için beslenme listesi hazırlayabilirsiniz. Gerekli probiyotikler ve takviyeler ile toparlarsınız.
159761
İletişim:

Mesaj gönderen 159761 »

Kefir ve probiyotik alıyorum
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

159761 yazdı: 08.12.2023 - 09:30 Kefir ve probiyotik alıyorum
Mantar enfeksiyonu geçirenlere (Siz şüphe ediyorsunuz diye söylüyorum) kefir önerilmez. Kefirin içinde mantar (maya) popülasyonu da bulunmaktadır. Bence siz bir uzman diyetisyen ile görüşün. Bu forumda yapılan en büyük hata bu. Uzman görüşü almadan, bir doktor kontrolünde olmadan tedaviye başlamanız. Bu sizi daha kötü bir hale getirebilir.
159761
İletişim:

Mesaj gönderen 159761 »

Zuspat yazdı: 08.12.2023 - 09:39
159761 yazdı: 08.12.2023 - 09:30 Kefir ve probiyotik alıyorum
Mantar enfeksiyonu geçirenlere (Siz şüphe ediyorsunuz diye söylüyorum) kefir önerilmez. Kefirin içinde mantar (maya) popülasyonu da bulunmaktadır. Bence siz bir uzman diyetisyen ile görüşün. Bu forumda yapılan en büyük hata bu. Uzman görüşü almadan, bir doktor kontrolünde olmadan tedaviye başlamanız. Bu sizi daha kötü bir hale getirebilir.
Peki mantar yani antifungal denesek