Prostatit Hikayem, Böbrek taşı ve geçirgen bağırsak hk

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
rizasirman
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Prostatit Hikayem, Böbrek taşı ve geçirgen bağırsak hk

Mesaj gönderen rizasirman »

Herkese merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Allah hepinize acil şifa versin öncelikle.
Size burda kendi hikayemi anlatmak, hikayesi bana benzeyen hasta arkadaşlarla yardımlaşmak amacıyla bu konuyu açıyorum. Tıp konusunda herhangi bir uzmanlığım vs yok. Dolayısı ile anlatacağım herşey kendi tecrübelerimden çıkarımlarımdır. Tıbbı öneri değildir. Mutlaka uzman hekiminize danışarak karar vermenizi öneririm.

Öncelikle fiziksel ve yaşam tarzı olarak kendimi anlatayım. Uzun boylu ve zayıf yani hektamorf tipinde birisiyim. Sosyal olarak alkol alan ve sigara tüketen, her türlü hazır ve işlenmiş gıdayı kullanan, online çalışan ve hareketsiz bir hayat stiline sahibim. Özellikle pandemi sonrası evden çalışmaya başladıktan sonra bu hareketsizlik gittikçe de arttı.

Kronik prostatit öncelikle sinsice başlayan bir hastalık olduğu için tam ne zaman başladığını bilememekle birlikte pandemiden 2 yıl öncesine tarihleyebiliriz benim sıkıntımı diye düşünüyorum. Çünkü o dönemde böbreklerimde ikisi iri ikisi ufak olmak üzere toplam 4 tane taşım vardı. Böbrek taşı sıkıntısı çekenler bilirler. Eğer kum dökmüyorsanız bu taşlar böbrekten kopup idrar kanalını tıkayıncaya kadar ağrı yapmaz.

Benim prostatit olarak tahmin ettiğim gündelik ağrılarım (özellikle sabah saatlerinde) başladığında ne ilk üroloğum ne de ben böyle bir rahatsızlıktan şüphelenmedik ve sıkıntıların taştan kaynaklandığını düşünüp taşları düşürmeye yoğunlaştık.

Yaklaşık bir yıl çileli ve ağrı dolu geçen bir yılın sonrasında bu taşları sesli kırma ile temizleyip rahata kavuştum. Ancak prostatite bağlı ağrılarım devam ediyordu ve ben bunu sesli kırmanın yan etkileri olabileceğini düşünerek bir yıl daha geçerdim. Bir takım farklı semptomlarım da vardı. Bu bir yılda onlar da iyileşti ancak bugün prostatit kaynaklı olduğunu düşündüğüm ağrılarımda devam ediyordu.

Pandemi patlamadan 4-5 ay önce başka bir eve taşındım. Bu evde toplam 3 yıl oturdum ve pandemi ve evden çalışma düzenine bu evde geçiş yaptım. Evi ayrıca belirtmemin sebebi ise bu evin duvar yalıtımlarının olmayışı ve 3 yıl içinde sürekli artan ve sonunda baş edemeyip başka bir eve taşınmamıza sebep olan duvar küflerini ayrıca belirtmek istiyorum. Bu küfler, evden çıkmadan çalışmam ve bu havayı sürekli solumam, hareketsiz yaşam şekli ve çağımızın hastalığı çöp beslenme sayesinde bu hastalık iyice azdı ancak bana o zamanlarda kronik prostatit teşhisi bile konmamıştı.

Bu zaman zarfında bir sene boyunca gittiğim ürolog da geçmişteki böbrek taşlarıma yoğunlaşıp bu hastalığı farkedememişti. Ağrılarımın böbrek taşı ağrısına benzemediğini ısrarla defaatle vurguladıktan sonra çektiği röntgen sonrası bana sen sadece kabızsın dedi ve gönderdi.

Bu bahsettiğim süreçlerin sonunda artık evden çıkmak istemez hale gelmiştim. Ereksiyon sırasında ve sonrasında ağrılarım inanılmaz boyutlara ulaşmıştı. Kendimi üşüttüğüm zamanlar ve genel olarak her sabah halsiz ağrılı sinirli bir şekilde uyanmak gibi sorunlarım oluyordu. Sabah uyanıp kahvaltı ettikten sonra tuvalete çıktıktan bir müddet sonra rahatlıyordum. Halen de bu durumum azalmış şekilde olsa da devam ediyor.

İki ürologla bu sorunu senelerdir çözemediğim için biraz da karamsar bir ruh haline büründüm. Ancak internetten yaptığım araştırmalardan sonra artış yavaş yavaş bu sorunun pelvik bir sendrom olduğuna dair şüphelerim artmaya başladı.

Küf sorunu olan İstanbul'daki evimden yaşanan emlak krizi ve evden çalışmamın verdiği avantajla da İstanbul'u terkedip Mudanya'da yaşam koşulları ve fiyatı daha uygun bir eve taşındım ve tedavimi de Bursa'daki doktorlar ile devam etme kararı aldım.

Mudanya Devlet hastanesinde bir üroloğa muayeneye gittiğimde yaklaşık 3-4 dakika süren o hızlı muayenin sonunda ultrason ile bakıp sende prostat var diyip iki laç yazıp bir ay sonra kontrole gel diyip beni postaladı. O noktada prostat kanseri olduğumu zannedip karalar bağladım.

Tekrar gideceğim kontrol öncesi internetten bir araştırmaya daha derinlemesine daldım ve kronik prostatit'ten şüphelenmeye başladım. Kontrole gittiğimde ise yaşadığım semptomları doktora anlatıp hocam ben kronik prostatit olabilir miyim acaba dediğimde ise evet yanıtını aldım.

Yani kendi teşhisimi ben koyup doktordan onay aldım diyebiliriz. Sonraki araştırmalarımda da şunu öğrenmiştim. Kronik prostatit hastalığı akademide üzerinde çok durulan bir rahatsızlık değil ve doktorlar bu konu hakkında yüzeysel bilgiye sahipler genelde.

Neyse, devlet hastanesindeki doktorum da önce hap olarak antibiyotik tedavisi verdi geçmedi, sonra iğne ile antibiyotik vurarak tedavi etmeye çalıştı onda da nüksler devam etti. Son kontrole gittiğimde ameliyat ile sorunu çözebileceği ancak bundan sonra sadece tüp bebek ile çocuk yapabileceğimi ve kalıcı olarak geri boşalacağımı söyledi.

Artık tekrar doktor değiştirmem gerektiğinin farkına varıp araştırmalarım sonucu Bursa'da Prof Dr. Mete Kilciler'in yolunu tuttum. İlk gidişimde hikayemi dinleyip uzun zamandır bu hastalıktan müzdarip ve sıkıntılı olduğumu farkedince beni ESWT tedavisi için Pato.Net Patoloji ve Sitopatoloji Laboratuvarı'nda görev yapan Yavuz Hoca'ya gönderdi.

Yavuz hoca ile 6 seans ESWT sonrası ( tabi her seans sonrası prostat masajı ve antibiyotik tedavisi ile birlikte) kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Ayrıca Bursa'da ESWT yaptırmayı düşüneler için de Yavuz Bey'i mutlaka tavsiye ederim. Bana çok değerli tavsiyeler verdi ve bu hastalığı çekenlerin psikolojisinden çok iyi anlıyor. Size çok iyi moral veriyor.

ESWT tedavisi sonrası da böbreklerimden kum dökmem ile birlikte hastalık tekrar nüksetti. Mete hocamı tekrar ziyaret ettiğimde tekrar ESWT veya düzenli masaj tedavisi yapabileceğini söyledi. Bu iki tedavi yöntemi de bana maddi olarak şu an uygun olmadığı için ilaç tedavisi ile ilerleyelim dedim. Ancak aklımda birden bir ampül yandı. Mete hocam bana bu hastalığın geçirgen bağırsak sendromu ile birlikte çoğunlukla görüldüğünü ilk muayenede söylemişti.

Sabahları ağrılar içinde kalkıp büyük ve küçük tuvaletimi yapmamdan sonra rahatlamanın bağırsak ile ilgili olabileceğini düşünüp kronik enflamasyon ve akdeniz diyeti konularını araştırıp yaşam şeklinde bir takım değişikliklere gittim.

Artık beyaz un, gluten, şeker yemiyorum. Sebzelere daha çok ağırlık vermeye çalışıyorum. Probiyotik yoğurt tüketiyorum. Kırmızı eti azaltıp yerine balık koymaya başladım. Beyaz ekmek yerine tam Buğday ekmeği ve tam buğday makarnası tüketiyorum. Paketli ve içeriğinde katkı maddesi olan yiyecekleri tüketmiyorum. Salam, sucuk, sosis, kaşar gibi işlenmiş gıdalardan uzak duruyorum.

Böylece inanın ESWT'nin rahatlattığı kadar bir rahatlama daha yaşadım. Önceleri günde veya 2 günde bir büyük abdeste çıkardım, dışkım sertti ve yapmakta zorlanıyordum. Tuvalete çıkma zamanım yaklaştığında ağrılarım dayanılmaz boyutlara geliyordu.

Şu an halen ağrılarım bitmiş değil, ancak artık günde iki defa büyük abdeste çıkabiliyorum ve ağrılarımın şiddetinde büyük bir rahatlama oldu. Sosyal olarak da beni çok rahatlattı. Öncesinde nüks yaşadığım zamanlarda evden köşedeki bakkala çıkıp geldiğimde ağrıdan kıvranıyordum. Şimdi ise sahile inip bir iki saat dışarıda geçirebiliyorum.

Hikayesi ve şikayetleri bana benzeyen arkadaşlarıma umarım faydası olur anlattıklarımın. Yakın zamanda da İstanbul'a gidip Zafer Oyman hocamıza muayene olmayı düşünüyorum.

Maalesef bizler birden çok hastane ve hoca gezmek zorunda kalıyoruz. Ancak her hocadan, her hastadan, her yöntemden, diyetten farklı ve yararlı şeyler öğrenebiliyoruz. Herkese acil şifalar dilerim...

Ancak
rizasirman

Re: Prostatit Hikayem, Böbrek taşı ve geçirgen bağırsak hk

Ptesi zafer hocaya gittim. Lökosit 7-8 çıktı. İesef iğne başta olmak üzere ilaçlarımı aldım. Bunların dışında ne gibi tavsiyeleriniz olur?
rizasirman

Tekrar merhaba. Zafer hocaya tekrar kontrole gittiğimde lökosit 25-30 çıktı. Kontrolden iki gün sonra çok daha kötü oldum. Sanırım ayaklarımı üşüttüm. Sanki topuklarım buzdan kazık çakıyorlarmış gibi topuklarımda, dizlerimde ayak ve kalça kemiklerimde sızlamalar oldu. Şu an nispeten daha iyi sayılırım ancak halen bu sorunum devam ediyor. Sanırım enflamasyon kemiklere yayıldı. 2hafta sonra tekrar zafer hocaya kontrole gidicem. Ancak benzer bir rahatsızlık yaşayan ve bunun ne olduğunu bilen varsa çok sevinirim.
Sabahyildizi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2007

Mesaj gönderen Sabahyildizi »

rizasirman yazdı: 23.02.2024 - 22:59 Tekrar merhaba. Zafer hocaya tekrar kontrole gittiğimde lökosit 25-30 çıktı. Kontrolden iki gün sonra çok daha kötü oldum. Sanırım ayaklarımı üşüttüm. Sanki topuklarım buzdan kazık çakıyorlarmış gibi topuklarımda, dizlerimde ayak ve kalça kemiklerimde sızlamalar oldu. Şu an nispeten daha iyi sayılırım ancak halen bu sorunum devam ediyor. Sanırım enflamasyon kemiklere yayıldı. 2hafta sonra tekrar zafer hocaya kontrole gidicem. Ancak benzer bir rahatsızlık yaşayan ve bunun ne olduğunu bilen varsa çok sevinirim.
Merhaba. Bahsettiğiniz sorunlarin aynisi bendede mevcut. Büyük abdestinizi yaptiktan sonra rahatlamanizin nedeni benim kanimca, dışkinin prostata baski uygulamasidir. Baski kalkinca rahatlama oluyor. Aynisi bende de oluyor. 17 yildir bu hastalikla mücadele ediyorum. Ben bu hastaligin geçmeyisini prostatdaki kalsifikasyonlara bağliyorum. Bunlardan kurtulamadigimiz müddetçe bu hastaliktan kurtulabilecegimizi samniyorum. Eswt kalfifikasyonlari parçaladigi için o yüzden size rahatlama sağlanmıştır. Bence daha fazla seansta eswt yaptirmanizi öneririm. Hastalik ve tedavi ile ilgili gelismeleri paylasmaya devam ederseniz sevinirim. Dedigim gibi 17 yildir bu hastaligin şifasini arıyorum. Bazen oluyor sabahlara kadar uyumuyorum. Bazen oluyor gece uyuyamamak bana nefes darligi yapiyor kendimi gece sokaga atiyorum, çok zor bu hastalik ancak çeken bilir. Bu arada bende sürekli küçüklukten beri bagirsak gazi oluyor. Acaba diyorum sindirilmeyen besinlerle bagirsaga inen bakteriler idrarada mi geciyor diyorum. Doktora sordum olmaz diyor. Fakat tursu ve yogurt yedikten sonra şikayetler daha cok artiyor.
Çapulcu
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen Çapulcu »

Kabızlık yani yetersiz yada sert dışkılama bir pelvik taban fonksiyon bozukluğudur. Bağırsakları boşaltamama veya kısa süre içinde birkaç kez tuvalete gitme ihtiyacı olur. Pelvik taban kasları alttan bağırsağın son kısmını (rektumu) yerinde tutar. Dışkılama sırasında pelvik taban kasları gevşeyerek rektumun boşalmasını sağlar. Spazmlı kas grupları bu hareketleri yaptıktan sonra spazmı artabilir. Bağlı olduğu diğer kaslarıda gererek semptom yaratabilir.
Kalsifikasyon taşları içine saklanan gizli bakteri konusu sadece teoridir. Bilimsel temeli yok. Sebeb bu olsa basit bir tur ameliyatı bizleri kurtarırdı. Fakat deneyimleyen forum üyeleri hayli kötü olmuşlar.
Ben üroloğun yaptığı merkezi sadece prostat olan eswt den fayda görmedim. Fizyoterapi eşliğinde spazmlı bölgeler doğrudan hedef alınarak yapılan eswtden fayda gördüm.
NonwovenII
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen NonwovenII »

Yine bir fizyoterapistik düşünce daha. Kök nedene yoğunlaşmıyorsunuz, kasım spazmlandı. Bunu burda inkar eden zaten yok, spazm olabilir. Ne oldu?

Kayak yaptın düştün mü, Pelvik bölgeye jimnastik yapıp ters şekilde kasma mı uyguladın? At binicilik veya motorlu sporlu geçmişin mi var?

Bir gün uyandın ve kas bugünde spazmlanayım dedi. Bilip bilmeden burda insanları yanlış yönlendirmeyin. Kasılma, spazm, kramp adına ne dersen enfeksiyonla beslenen organın komşu dokuları(kaslar, sinirler ve damarlar) zaten enfeksiyon ile beslenir ve fonksiyonu kaybeder. Aynı şekilde komşu organlar( mesane, böbrek).

Bu işi başlatan bir enfeksiyon, hiçbir kas durduk yere spazm oluşturmaz. Kimse kalsifike alan altında bakteri diye bir şeyde de diretmiyor. Forum olarak daha hedef bakteriyi bulup duyarlı tedavisi alamıyoruz. Kimse nasıl başlayıp nasıl yöneteceğini bilmiyor. Biz burda bunun kavga kıyametini veriyoruz bir tanesi çıkıyor kastır yok aşağıyı sarar önünü bantlar üstünü tutar ya hocam Pelvik taban diye Google yazsan zaten görürsün bunları.

Boşa burda insanların günahına girmeyin. Kaç tane hastayla görüşüyorum hepsi enfeksiyonum yok sanıyor. Düzende veriyoruz 2 tane 3 tane bakteri çıkıyor şok oluyorlar. Tedavisini alan da iyiye gidiyor. Görürlerse yazsınlar buraya.

Kas bugün kendi kendine spazma sokuyorsa yarında sokar ertesi günde sokar MS şüphesiyle kontrol yaptırın o zaman.
𝚈𝚞̈𝚛𝚞̈𝚛𝚜𝚎𝚗 𝚢𝚊𝚔ı𝚗𝚍ı𝚛, 𝚋𝚊𝚔𝚊𝚛𝚜𝚊𝚗 𝚞𝚣𝚊𝚔!
Çapulcu
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen Çapulcu »

NonwovenII yazdı: 24.02.2024 - 12:12 Yine bir fizyoterapistik düşünce daha. Kök nedene yoğunlaşmıyorsunuz, kasım spazmlandı. Bunu burda inkar eden zaten yok, spazm olabilir. Ne oldu?

Kayak yaptın düştün mü, Pelvik bölgeye jimnastik yapıp ters şekilde kasma mı uyguladın? At binicilik veya motorlu sporlu geçmişin mi var?

Bir gün uyandın ve kas bugünde spazmlanayım dedi. Bilip bilmeden burda insanları yanlış yönlendirmeyin. Kasılma, spazm, kramp adına ne dersen enfeksiyonla beslenen organın komşu dokuları(kaslar, sinirler ve damarlar) zaten enfeksiyon ile beslenir ve fonksiyonu kaybeder. Aynı şekilde komşu organlar( mesane, böbrek).

Bu işi başlatan bir enfeksiyon, hiçbir kas durduk yere spazm oluşturmaz. Kimse kalsifike alan altında bakteri diye bir şeyde de diretmiyor. Forum olarak daha hedef bakteriyi bulup duyarlı tedavisi alamıyoruz. Kimse nasıl başlayıp nasıl yöneteceğini bilmiyor. Biz burda bunun kavga kıyametini veriyoruz bir tanesi çıkıyor kastır yok aşağıyı sarar önünü bantlar üstünü tutar ya hocam Pelvik taban diye Google yazsan zaten görürsün bunları.

Boşa burda insanların günahına girmeyin. Kaç tane hastayla görüşüyorum hepsi enfeksiyonum yok sanıyor. Düzende veriyoruz 2 tane 3 tane bakteri çıkıyor şok oluyorlar. Tedavisini alan da iyiye gidiyor. Görürlerse yazsınlar buraya.

Kas bugün kendi kendine spazma sokuyorsa yarında sokar ertesi günde sokar MS şüphesiyle kontrol yaptırın o zaman.
Cinsel bulaş sonrası başladı.Bkteriyel bir başlangıç olduğu aşikar. Bu nedenle sadece bakteriye yöneldim. Ankara düzene tam 16 test verdim.Uğur hocayla abi kardeş gibi olduk. Hepsini size atabilirim. Hiç bakteri bulgum olmadı. Lökositte yok. Cam labda da bakıldı. Her nükste tekrar test verdim. Doku bakterileri bile üremiyor. Günaha girmek gibi bir cabam yok kendi iyileşme yolumu paylaşıyorum. Bu yol herkeste farklı olabiliyor. Beni ciddi acılardan kurtaran fizyoterapistin adını sizin yazınızdan öğrendim. Minnet borcluyum. Sizin nüksünüz sonrası planınızı uyguladım fakat bende çalışmadı. Benim böyle bir amacım yok. Bilip bilmeden gib suçlayıcı nitelikte kullandığınız ifadeler yanlış. Forumun yaygın tedavi şeklini uyguladım. O dönemde kimseye soru sormadım. Akademik yeterliliğim var. Bir çok dilde araştırma yapabilirim. Sonra farklı tedavi yolları denedim. Bunları paylaştım. Özelden sorulara cevap vermedim. Ben doktor değilim.Kimseyi bir tedaviye yöneltme amacım olmadı. Şuanda da esneme egzersizlerine ara verdiğimde nedenini bilmediğim şekilde spazmlanan psoas kasımın neden spazmlandığı bulmaya uğraşıyorum. Sürekli okuyorum. Sürekli Konunun nörolojik olduğu noktasına getirdi beni. Nörolojik olarak takip ediliyorum bu haftada gideceğim MS le ilgili fikrinizi pek anlamlı bulmasamda soracağım
rizasirman

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

2 aydır yaptığım diyet itibari ile kronik kabızlıktan kurtuldum. Ancak ayaktan şiddetli üşütmenin verdiği rahatsızlığım devam ediyor. Evden dışarı çıktığım anda kemiklerimde üşümeli bir ağrı hissediyorum. O yüzden ev hapsim devam ediyor.

Dediğiniz gibi kabızlığın, sert dışkının prostata yaptığı basınç ile verdiği bir rahatsızlık var. Ama bence buna ek olarak bağırsaktan da prostata enflamasyonlu hücrelerin geçişi söz konusu olabilir.

Geçirgen bağırsak ve/veya çölyak hastalıklarına bağlı olarak kronik prostat yaşadığımı düşündüren bir durum yaşamıştım geçen sene. Teşhis öncesi bağırsaklarımı kontrol ettirmek için kolonoskopi yaptırdım. Kolonoskopi öncesi lavman yaptığımda kendimi tamamen iyileşmiş hissediyordum. Bu sebeple Akdeniz diyeti yapıyorum.

Pelvik taban ile ilgili olarak 4-5 sene öncesi snowboard öğrenmeye çalışıp hem üşütüp hem de bol bol düşmüştüm. O gün kalçam böbreklerim fazlasıyla ağrımıştı. Belki bu travmanın da etkisi olmuş olabilir. Çok aktif olmasa da bisiklet ve motorsiklet kullanıyorum.

Prostatımın içinde milimetrik boyda merkezde bir tane kalsifikasyon taşı var. Eswt bu taşları eritebiliyorsa dediğiniz gibi ilk fırsatta tekrar 6 seans gidebilirim.

Bu arada zafer hocaya son gittiğimde Prostatımın durumunun kötü olduğunu, elastik yapısının tamamen bozulduğunu ve çok sertleşmiş olduğunu öğrendim. Eswt sizce bu durum da iyi gelir mi? Veya başka bir öneriniz var mı?