İdrar Tutukluğu Yaratmayan Antidepresan?

Psikoloji bölümü.
slight
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

İdrar Tutukluğu Yaratmayan Antidepresan?

Mesaj gönderen slight »

Uzun zamandır sağ alt karında / pelvik tabanda geçmeyen ağrım var. Dokununca sertlik ve hafif ağrıya neden olan bir-iki hassas nokta keşfediyorum. Doktor fizik muayenede bir şey bulamadı, kasık ultrasonu istedi (kasık fıtığı şüphesiyle) fakat detaylı ultrasona rağmen bir anormallik yok. Öncesinde (yaklaşık 1 yıl önce) BT taraması yaptırmıştım, onda da aykırı bir şey çıkmamıştı. Bazen batma, bazen çekilme bazen de anlık şok (elektrik veriliyor gibi) yaşatan değişik/huysuz bir ağrı var yaklaşık 5 aydır.

Yaklaşık 10 gündür de çeşitli takviyeler (solgar quercetin complex, prebiyotik, d3/k2 vitamin kobinasyonu- solgar collagen/hyaluronik asit, supradyn q10 multivitamin) dönüşümlü olarak kullanıyorum. Ne var ki söz ettiğim ağrıya herhangi bir olumlu etkisi olmadı.

Ağrı şikayetime iyi gelen bir tek ilaç var o da Laroxyl 10 mg- yani antidepresan. Fena halde idrar tutukluğu yaptı bende fakat. Zaten özellikle yaz mevsiminde üroflowmetri değerlerim oldukça zayıflıyor. Laroxyl'den sonra o kadar sıvı tüketmeme karşın günde en fazla 3-4 kez ve oldukça düşük miktarda idrar yapabiliyorum. Anlayacağınız bir yeri tamir etmeye kalkışırken daha kötü neticelere sebebiyet verebilecek işlere kalkışıyorum gibi.

Sizin bilebildiğiniz, idrar tutukluğuna neden olmayan bir antidepresan mevcut mu? Yoksa da idrar tutukluğu yaşamamak için neler yapılabilir. Bilgili/tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: İdrar Tutukluğu Yaratmayan Antidepresan?

Mesaj gönderen kadir »

Laroxyl amitriptilin etken maddeli Trisiklik antidepresandir.
Antikolinerjik etkilerinden dolayı üriner retansiyona neden olurlar. Antipsikotik ilaçlarda bu advers reaksiyonlar vardır.
Ağrı için farklı ağrı kesiciler ve alfablokerler reçete ettirebilirsiniz.