ABD li erkeklerde nötrofil-lenfosit oranı ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişki:

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

ABD li erkeklerde nötrofil-lenfosit oranı ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişki:

Mesaj gönderen kadir »

Xingliang Feng ve ark. Ön Endokrinol (Lozan) . 2023.

Çalışmanın amacı, yetişkin Amerikalı erkeklerde nötrofil-lenfosit oranı (NLR) ile erektil disfonksiyon (ED) arasındaki ilişkiyi geniş bir veri tabanı kullanarak araştırmaktı.

Yöntemler: R yazılımını kullanarak 2001-2004 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması (NHANES) veritabanındaki katılımcılar arasında NLR endeksleri ile ED yaygınlığı arasındaki ilişkinin bir dizi istatistiksel analizini benimsedik.

Bulgular: Çalışmaya 570'i (%18.9) ED ile başvuran toplam 3012 katılımcı dahil edildi. NLO düzeyleri ED olmayanlarda 2,13 (%95 GA: 2,08,2,17) ve ED olanlarda 2,36 (%95 GA: 2,27,2,45) idi. Karıştırıcı değişkenler için düzeltme yapıldıktan sonra, ED'li hastalarda NLR seviyeleri daha yüksekti (β, 1.21, %95 GA, 1.09-1.34, P < 0.001). Ek olarak, tüm karıştırıcılar kontrol edildikten sonra NLR ve ED arasında U şeklinde bir ilişki gözlendi. Bükülme noktasının (1,52) sağında daha anlamlı bir korelasyon (β, 1,35, %95 GA, 1,19 - 1,53, P < 0,001) vardı.

Sonuç: Geniş kesitsel çalışmanın sonuçları, ABD'li erişkinlerde basit, ucuz ve kolayca bulunabilen bir inflamasyon parametresi olan NLR ile ED oluşumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi. Bulgularımızı doğrulamak ve çoğaltmak ve ilgili spesifik mekanizmaları araştırmak için gelecekte daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Anahtar Kelimeler: NHANES; kesitsel çalışma; erektil disfonksiyon; iltihaplanma; nötrofil lenfosit oranı.
ekin
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Re: ABD li erkeklerde nötrofil-lenfosit oranı ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişki:

Mesaj gönderen ekin »

Abi paylaşımın için teşekkürler, ben en son yaptırdığım tahlilleri kontrol ettiğimde bu değerleri göremedim, abi nötrofil-lenfosit oranını öğrenmek için bu testi ayrıca mı talep etmek gerekiyor, kandan bakılıyor sanırım.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: ABD li erkeklerde nötrofil-lenfosit oranı ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişki:

Mesaj gönderen kadir »

ekin yazdı:Abi paylaşımın için teşekkürler, ben en son yaptırdığım tahlilleri kontrol ettiğimde bu değerleri göremedim, abi nötrofil-lenfosit oranını öğrenmek için bu testi ayrıca mı talep etmek gerekiyor, kandan bakılıyor sanırım.
Evet kandan bakılıyor, ayrıca belirtmekte fayda var @ekin kardeşim.
ekin
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen ekin »

kadir yazdı:
ekin yazdı:Abi paylaşımın için teşekkürler, ben en son yaptırdığım tahlilleri kontrol ettiğimde bu değerleri göremedim, abi nötrofil-lenfosit oranını öğrenmek için bu testi ayrıca mı talep etmek gerekiyor, kandan bakılıyor sanırım.
Evet kandan bakılıyor, ayrıca belirtmekte fayda var @ekin kardeşim.
Sağol abim, saygılar.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Rica ederim @ekin kardesim.