Prostatit ve üretra darlığı.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Kronik prostatit hastalarinda prostat odemli ve şiştir.Şiş olan prostat ,idrar kanalina baski yapar iseme ihtiyaci dogar.Sık sık idrara çıkılması,idrarın mesanede birikmemesi,mesanenin dışarı doğru zorlanmamasi nedeni ile mesane giderek büzüşüp ufalmakta ve kalici uretra darligina sebep olmaktadir.Genellikle kronik prostatit hastalarında bu semptom görülmektedir.
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Re: Prostatit ve üretra darlığı.

Mesaj gönderen ahmet »

Yani üretra darlığı prostatitin bir sonucumu diyorsunuz
Bactrim800
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen Bactrim800 »

Üretra darlığı prostatite sebep olabilir.
Aynı şekilde akut bir prostat iltihabı tedavi edilmezse üretra darlığına sebep olabilir.
Ayırıcı tanı, sistoskopi veya ilaçlı idrar yolları röntgenidir. Bu iki tetkik ile üretranın herhangi bir yerinde darlık varsa tespit edilebilir.
Üretrada darlığın bir diğer göstergesi idrar akım hızının azlığı ve tazyiksizliktir. Akım hızı yavaşlığının ve tazyiksiz işemenin sebebi üretradaki herhangi bir şey olabileceğinden, akım hızını ölçecek üroflowmetri testi sadece bir ön tespittir. Üroflowmetri testi sonucu, ortalamanın altında olan hastalarda, sistoskopi ve ilaçlı röntgen tedavinin gecikmeden başlaması için bir an önce yapılmalıdır.

İdrar akım hızı ortalama değerleri aşağıdadır.
4 - 7 Yaş
Ortalama akım hızı erkekler ve bayanlar için saniyede 10 mL.
8 - 13 Yaş
Ortalama akım hızı erkekler için saniyede 12 mL.
Ortalama akım hızı bayanlar için saniyede 15 mL.
14 - 45 Yaş
Ortalama akım hızı erkekler için saniyede 21 mL.
Ortalama akım hızı bayanlar için saniyede 18 mL.

46 - 65 Yaş
Ortalama akım hızı erkekler için saniyede 12 mL.
66 - 80 Yaş
Ortalama akım hızı erkekler için saniyede 9 mL.

Benim üroflowmetre testine göre ortalama akım hızım 3,5 ml/s idi. 450 ml idrarı yaklaşık 2 dakikada yapabilmiştim.
Sistoskopi yapıldı, 1 adet darlık göründü, ameliyat esnasında darlıkların ardarda 2 tane olduğu anlaşıldı, 2si de kesildi.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ahmet yazdı:Yani üretra darlığı prostatitin bir sonucumu diyorsunuz
Evet Ahmet ,en azından bendeki üretra darlığının prostatitten kaynaklandığından eminim.
Yıllar önce korunmasız ilişki sonucu Kr. prostatit olduğumu yapılan rektal tuşe sonucunda öğrendim. Prostat sıvısınin mikroskobik incelemesinde her alanda 25-30 lokosit çıkmış,doktorum bana Kr prostatitsin demişti.Bir müddet sonrada idrar debisi düşmüş ve işeme sıkıntıları başgöstermisti yaptırdığım tetkikler sonucunda da hastaligima birde üretra darlığı teşhisi eklenmişti. Arabamda unuttuğum prezervatifi otel kapisinin önünde hatirladigimda bana bu kadar pahalıya mal olacağını bilseydim dünyanın bir ucunda dahi olsaydı yüz bin defa gider alır takardim. Bana çok pahalıya mal olmuş ve yıllar süren bir hastalık sahibi olmuştum.Şu an çok şükür uyguladığım antbiyotik tedavisi sonucunda çok iyiyim. Herkese acil şifalar.
freeman

Mesaj gönderen freeman »

kadir yazdı:
Evet Ahmet ,
Yıllar önce korunmasız ilişki sonucu Kr. prostatit olduğumu yapılan rektal tuşe sonucunda öğrendim. Prostat sıvısınin mikroskobik incelemesinde her alanda 25-30 lokosit çıkmış,doktorum bana Kr prostatitsin demişti.Bir müddet sonrada idrar debisi düşmüş ve işeme sıkıntıları başgöstermisti yaptırdığım tetkikler sonucunda da hastaligima birde üretra darlığı teşhisi eklenmişti. Arabamda unuttuğum prezervatifi otel kapisinin önünde hatirladigimda bana bu kadar pahalıya mal olacağını bilseydim dünyanın bir ucunda dahi olsaydı yüz bin defa gider alır takardim. Bana çok pahalıya mal olmuş ve yıllar süren bir hastalık sahibi olmuştum.Şu an çok şükür uyguladığım antbiyotik tedavisi sonucunda çok iyiyim. Herkese acil şifalar.
Bildiğim kadarıyla iyileşme olunca sende üretra sorunu gitmişti , idrarla ilgili hiç belirti yokluyor mu ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

freeman yazdı:
kadir yazdı:
Evet Ahmet ,
Bildiğim kadarıyla iyileşme olunca sende üretra sorunu gitmişti , idrarla ilgili hiç belirti yokluyor mu ?
Freeman mrb,şu an kayda değer bir idrar sıkıntım yok... bazen nadiren debide azalma oluyor ama tükettiğim gıdalara bağlıyorum.Asiri rahatsızlık verecek boyutta değil.
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Tam iyileşme olmamış o halde kadir bey geçmiş olsun
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ahmet yazdı:Tam iyileşme olmamış o halde kadir bey geçmiş olsun
Ahmet kardesim mrb,
1-Ağrı ve yanma
2-Makatta dolgunluk
3-Catal ve yan işeme
4-Prematüre Ejekülasyon
5-Erektil Disfonksiyon
6-Bel ve Pelvik bölge agrisi
7-Libido düşüklüğü
Bu semptomların hepsini yaşadım..Şu an tümü sıfırlanmış durumdadır. Şu anki durumumuza şükrediyoruz. Sizede allah şifalar versin.
nedenben
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen nedenben »

Kadir abi merhaba. Uretra darlığı antibyotik tedavisiyle geçiyor mu. Uretra darlığı için ameliyat oldunuz mu bunu öğrenmek istiyorum.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

nedenben yazdı:Kadir abi merhaba. Uretra darlığı antibyotik tedavisiyle geçiyor mu. Uretra darlığı için ameliyat oldunuz mu bunu öğrenmek istiyorum.
nedenben mrb,
Üretra darlığı antibiyotik tedavisi ile geçecek birşey değil. Darlık olan bölgeye göre ameliyat söz konusu olabilir.Lokal daralmalar ameliyat ile düzeltiliyor bildiğiniz gibi...genel üretra darlığı ise prostatin iyileşmesine paralel olarak iyileşme gösterebiliyor.
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Kadir abiye katılıyorum. Düşünsenize idrar yolunda çıkınti bir parça var ve bu idrar sorunu yaratıyor. Buna müdahale cerrahi oluyor kesiliyor o kısım. Fakat prostat'ın enfeksiyondan dolayı siserek içinden geçen idrar yolunu daralması ise antibiyotik tedavisi neticesinde prostat doğal yapisina döndükçe tekrar eski sorunsuz hale gelebiliyor.

Aslinda son zamanlarda forumda konusulan mevzu mesane ile ilgili problemler ve sistoskopi mevzu bu yüzden önemli. Geçmeyen idrar sorunlarinin altinda prostatin dışında sebepler aranmali
Sanma ki dert sadece sende var. Sende ki derdi nimet sayanlar var.
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen cihanbey »

Prostatit kaynaklı sorunla üretra kaynaklı sorunun farkı bence idrar meni ve iç çamaşırında kan görülmesi olabilir . Forumda gördüğüm kadarıyla örnek bactrim üretra darlık problemi olanlarda kan görülüyor
Prostatın şişmesi nedeniyle üretrata baskı yapması idrar debisini düşürse de kan yazan yok diye hatırlıyorum
esmergenc

Mesaj gönderen esmergenc »

kadir yazdı:
ahmet yazdı:Tam iyileşme olmamış o halde kadir bey geçmiş olsun
Ahmet kardesim mrb,
1-Ağrı ve yanma
2-Makatta dolgunluk
3-Catal ve yan işeme
4-Prematüre Ejekülasyon
5-Erektil Disfonksiyon
6-Bel ve Pelvik bölge agrisi
7-Libido düşüklüğü
Bu semptomların hepsini yaşadım..Şu an tümü sıfırlanmış durumdadır. Şu anki durumumuza şükrediyoruz. Sizede allah şifalar versin.
Siteye bakiyorum kadir abiyle hic muhabbetim olmadi ama iyilesip siteyi terkedenlerden degil okudugum kadariyla herkese bildigince yardimci olmaya calisiyor Abi Allah razi olsun senden burda olman guc veriyo bizlere
Fatih86

Mesaj gönderen Fatih86 »

bence sitece burs verip kadir abiye tip okutalim,kendisi hem cok erdemli hem de cok bilgili biri
Allah neylerse güzel eyler hoş eyler vardır bir bildiği
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Çok sağolun çocuklar...gerçekten bu hastalıktan çok çektim ve çok para zaman harcadım. ..bu tecrübe ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşmamak beni rahatsız eder.Buradaki insanlara yardımcı olmak birilerini iyileştirmek çok güzel bir duygu.Bu hastalık öyle bir hastalık ki maalesef doktorlarımızda bu hastalığı bir standarda oturabilmis değil. .çünkü her hastaya her ilaç fayda etmiyor,her hastanın patojeni farklı,yanlız ortak bir payda var oda klasik semptomlar.O yüzden uzun soluklu bir tedavi süreci bu.Sabredin tedaviyi bırakmayın hepiniz iyileseceksiniz.
esmergenc

Mesaj gönderen esmergenc »

kadir yazdı:Çok sağolun çocuklar...gerçekten bu hastalıktan çok çektim ve çok para zaman harcadım. ..bu tecrübe ve bilgi birikimimi sizlerle paylaşmamak beni rahatsız eder.Buradaki insanlara yardımcı olmak birilerini iyileştirmek çok güzel bir duygu.Bu hastalık öyle bir hastalık ki maalesef doktorlarımızda bu hastalığı bir standarda oturabilmis değil. .çünkü her hastaya her ilaç fayda etmiyor,her hastanın patojeni farklı,yanlız ortak bir payda var oda klasik semptomlar.O yüzden uzun soluklu bir tedavi süreci bu.Sabredin tedaviyi bırakmayın hepiniz iyileseceksiniz.
INSALLAH Kadir abi.
Sur2005

Mesaj gönderen Sur2005 »

kadir abi nasıl bir antibiyotik tedavisi uyguladın üreyen bakteri neydi abi ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sur2005 mrb,
Meni kültüründeki üreyen bakteri Pseudomanas Aeruginosa idi.Kullandigim ilaçlar İesef 1g ampul +flexilevo tablet kombinasyonu.Ve tabii bağırsak florasi tamiri için Ligone adlı co-enzim q10+betaglukan+probiyotikli olanından. Evde mayalanmis yoğurt ve propolis.
Pseudomanasi temizledik 2 inci Meni kültüründe üreme olmadı. Yanlız içimdeki şüphe beni rahatsız ediyordu acaba başka mikrop varmı olabilirmi?Kenarda kösede kalabilirmi diye.Bu sefer prostat sıvısında çoklu mikrop arama fikri kafama takildi (Multiplex PCR yöntemi)Doktoruma prostat sıvısıni aldırdım ve laba goturdum bıraktım. Sıvı örneğinde 11 patojen arandı. 3 gün sonra sonuç geldi.1patojen bulundu; Gardnerella Vaginalis...anaerob bir bakteri oksijensiz ortamda yaşayabiliyor. Ve farklı bir antibiyotiğe duyarli...metronidazol etken maddeli Flagyl diye bir ilaç verildi ..ilaç bitmek üzere..semptomlar sıfır.
Bir PCR taraması daha yaptırıp sonucu göreceğim.
Gördüğünüz gibi 3 koldan mikrop arıyorum. ..1-Meni kültürü 2-İdrar tahlili 3-Prostat sıvısında PCR çoklu mikrop arama.Mikroorganizmanin DNA si aranıyor.
Her bakteriye,her parazite,her protozoa ya ayrı antibiyotik.
Ve urologlar enfeksiyon ilaçları açısından çok bilgisizler maalesef.
Enfeksiyon uzmanından yardım almak kesinlikle kaçınılmaz. Şunu unutmayalım prostatin içinde bir çeşit patojen yok, çeşitli patojenler mevcut.Tek tek bulup duyarlı antibiyotiklerle temizlik yapılması gerekiyor.
Sur2005

Mesaj gönderen Sur2005 »

kadir yazdı:Sur2005 mrb,
Meni kültüründeki üreyen bakteri Pseudomanas Aeruginosa idi.Kullandigim ilaçlar İesef 1g ampul +flexilevo tablet kombinasyonu.Ve tabii bağırsak florasi tamiri için Ligone adlı co-enzim q10+betaglukan+probiyotikli olanından. Evde mayalanmis yoğurt ve propolis.
Pseudomanasi temizledik 2 inci Meni kültüründe üreme olmadı. Yanlız içimdeki şüphe beni rahatsız ediyordu acaba başka mikrop varmı olabilirmi?Kenarda kösede kalabilirmi diye.Bu sefer prostat sıvısında çoklu mikrop arama fikri kafama takildi (Multiplex PCR yöntemi)Doktoruma prostat sıvısıni aldırdım ve laba goturdum bıraktım. Sıvı örneğinde 11 patojen arandı. 3 gün sonra sonuç geldi.1patojen bulundu; Gardnerella Vaginalis...anaerob bir bakteri oksijensiz ortamda yaşayabiliyor. Ve farklı bir antibiyotiğe duyarli...metronidazol etken maddeli Flagyl diye bir ilaç verildi ..ilaç bitmek üzere..semptomlar sıfır.
Gördüğünüz gibi 3 koldan mikrop arıyorum. ..1-Meni kültürü 2-İdrar tahlili 3-Prostat sıvısında PCR çoklu mikrop arama.Mikroorganizmanin DNA si aranıyor.
Enfeksiyon uzmanından yardım almak kesinlikle kaçınılmaz. Şunu unutmayalım prostatin içinde bir çeşit patojen yok, çeşitli patojenler mevcut.Tek tek bulup duyarlı antibiyotiklerle temizlik yapılması gerekiyor.
Peki toplamda kaç gün kaç ampül iesef ve flexilevo kullandınız
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Takriben 4-5 sene içinde 80-90 iesef ampul ve 15 kutu civarında flexilevo750 tablet.
cihanbey

bu gardnerella bende de çıktı flagly ve biteral epey içtim ama fayda etmedi henüz kontrol yaptırmadım bir de entrecocus çıkmıştı hem spermde hem de pcr de
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

cihanbey yazdı:bu gardnerella bende de çıktı flagly ve biteral epey içtim ama fayda etmedi henüz kontrol yaptırmadım bir de entrecocus çıkmıştı hem spermde hem de pcr de
Cihanbey farkli başka patojen daha olabilir sizde.PCR demi çıkmıştı?
freeman

Mesaj gönderen freeman »

kadir yazdı:Sur2005 mrb,
kadir bey pcr testini ne zaman yaptırdınız ,zafer hoca mı aldı prostat sıvısını, bende düşünüyorum, hangi patojenlere bakıldı?
cihanbey

kadir yazdı:
cihanbey yazdı:bu gardnerella bende de çıktı flagly ve biteral epey içtim ama fayda etmedi henüz kontrol yaptırmadım bir de entrecocus çıkmıştı hem spermde hem de pcr de
Cihanbey farkli başka patojen daha olabilir sizde.PCR demi çıkmıştı?
Evet özellikle entracocus hepsinde çıktı yani pcr sperm ve masaj sonrası çubukla örnekte ama gardnerella sadece pcr de çıktı ve doktor çok basit olarak görmüştü 1 aylık 15 flagly 15 gün biteral den sonra yine çıkmasına şaşırdı ve zaten vücutta her zaman bulunada bilir gibi bişey söylemişti anlamasam da
Daha çok kadınlarda sistit e yol açan bir mikropmuş
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Freeman mrb,
PCR testini 10 gün önce yaptırdım,Prostat sivisini Zafer hocaya aldırdım ve Gelişim laboratuarina verdim.11 patojene bakıldı.