Pİ için teşhis ve tedavi esnasında kontrol yöntemleri

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Sabir
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Pİ için teşhis ve tedavi esnasında kontrol yöntemleri

Mesaj gönderen Sabir »

Arkadaşlar malumunuz doktorların bu hastalığa bakış açısı en büyük sorun..Kimisi test yapıyor kimisi basit bir kültürü bile yaptırmaya tenezül etmiyor..Bir arkadaşımız doktorunun uyguladığı yöntemden memnun kalıyor.Bizde yaptıralım diyoruz yapan doktor bulamıyoruz bu sefer..Para verip özelde yaptırmak istesen ya masraf çok oluyor güvencesi olmayan arkadaşlar için ya da yapacak doktor bulamıyoruz..Velhasıl forumda dağınık olarak okuduğumuz bir çok yöntem var fakat sayılıdır doktoruyla uyum içinde olanlar..

Bunu yazmamdaki sebep nasıl yol izleyeceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunmak..Mesela Kadir abi'nin uyguladığı tedavide İlaç kullanımı sonrası prostat sıvısının lökosit kontrolu var.Ama bunu yapacak doktor bulamayan arkadaş için alternatif ne olabilir? Her doktor o sıvıyı cama damlatıpta incelemiyor işte..Bunun yerine prostat masajı sonrası alınan idrar örneği aynı sonucu vermesede yine ona yakın bir sonuç verebilir düşüncesindeyim..Lökosit kontrolü yaptıramaz isek kontrolü nasıl sağlayacağız..

Birde 4 kap testiyle ilgili bir yazı buldum..Onu da paylaşmak istiyorum..

Prostatitin teşhisi ve katogorilendirilmesi zordur. Prostatitli hastalar çoğunlukla değişken ve spesifik olmayan semptomlara sahiptir ve fiziksel muayenede anlaşılmayabilir. Prostatitin tipini ayırt etmek için yapılan geleneksel teşhis test yöntemi “ Stamey-Meares dörtlü-cam tüp lokalizasyonu metodu” dur. Bu metod ilk idrar örneği, orta idrar örneği, masajla alınmış prostat sıvısı ve prostat masajından sonra idrar örneği..ilk idrar örneği idrar yolu enfeksiyonu ve inflamasyonu için incelenir, orta idrar örneği idrar torbası enfeksiyonu için incelenir. Prostat sıvısı ise beyaz kan hücrelerinin varlığı için incelenir..(beyaz kan hücresi=Lökosit=Akyuvar=İltihap hepsi aynı şeyi ifade eder)Prostat masajından sonra alınan idrar örneğinin ise prostatdan gelen,ıdrar yolunda kalan mikropları ortaya çıkardığı düşünülür

2.Olarak
Buna alternatif test ise masaj öncesi ve sonrası testidir. Uygulanması kolay olmasına karşın, bu test tam olarak değerlendirilmemiştir.
Bu uygulama çok basittir. Hasta penisinin uç kısmını temizler ve orta idrar örneği alır.Doktor dijital rektal incelemesi yapar ve prostata periferiden orta hatta doğru sert bir masaj yapar.Hasta ikinci idrar örneğini alır. Her iki ornek mikroskobik inceleme ve kültür için labratuara gönderilir.

Arkadaşlar teşhis ve tedavi sonrası kontrol yöntemleri için birbirimize bu başlık altında yazışabiliriz..
Sanma ki dert sadece sende var. Sende ki derdi nimet sayanlar var.
Kpros
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Re: Pİ için teşhis ve tedavi esnasında kontrol yöntemleri

Mesaj gönderen Kpros »

Prostatit teshisi semptomlarina ve muayene sonucuna gore koyulur. Baka birseye gerek yok aslinda. Tecrubeli bir doktor sadece iki saniye prostatina dokunarak odem olup olmadigini soyleyebilir.
Teshis konduktan sonra en onemli olay semptomlarinin uzun sureli olarak gecip gecmemesi. Gecmiyorsa prostatit de devam ediyor demektir.
Mikrobun olup olmadigini merak ediyorsun. Zaten bilimin bile isik tutamadigi konu bu. KP olaylarinin %90'ni non-bakteriyel olarak tanimlanir. Cunku testlerde hicbir bakteri bulunamaz. Ama semptomlarin devam eder. Sen sende bakteri olduguna eminsindir cunku hastaligin nasil basladigini biliyorsundur. Ama yinede testlerde bakteri cikmadigi icin non-bakteriyel olursun.
Aylarca antibiyotik kullanirsin gecmez.
Sonunda dersinki evet mikrop temizlendi. Ama prostat hasarlandi ve iyilesmiyor.
Olayin ozeti bu. Ama bir tarafta hep aklinda mikrop oldugu kalir.
Soru su; Testlerde bakteri cikmamasinin sebebi bu bakterinin prostat disina asla cikamamasi mi, yoksa gercekten bakteri olmamasi mi? Buna bilimsel bir yanit bulabilen var mi? Bu kadar kisiyiz, arastirip duruyoruz. Ben bulamadim.
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Kpros yazdı:Prostatit teshisi semptomlarina ve muayene sonucuna gore koyulur. Baka birseye gerek yok aslinda. Tecrubeli bir doktor sadece iki saniye prostatina dokunarak odem olup olmadigini soyleyebilir.
Teshis konduktan sonra en onemli olay semptomlarinin uzun sureli olarak gecip gecmemesi. Gecmiyorsa prostatit de devam ediyor demektir.
Mikrobun olup olmadigini merak ediyorsun. Zaten bilimin bile isik tutamadigi konu bu. KP olaylarinin %90'ni non-bakteriyel olarak tanimlanir. Cunku testlerde hicbir bakteri bulunamaz. Ama semptomlarin devam eder. Sen sende bakteri olduguna eminsindir cunku hastaligin nasil basladigini biliyorsundur. Ama yinede testlerde bakteri cikmadigi icin non-bakteriyel olursun.
Soru su; Testlerde bakteri cikmamasinin sebebi bu bakterinin prostat disina asla cikamamasi mi, yoksa gercekten bakteri olmamasi mi? Buna bilimsel bir yanit bulabilen var mi? Bu kadar kisiyiz, arastirip duruyoruz. Ben bulamadim.
20 sene prostatit hastası olup 20 sene sonunda mikrop çıkıp enfeksiyon hastalıkları sevisinde yatarak tedavi olan birinden söz ediliyordu..Bu duruma göre 20 sene sonra mikrop çıktıysa ozaman mikrop hep varoluyor ben bunu anlarım..ama doktorlar nasıl oluyorda bulaşıcılık olmaz diyor ozaman kafayı yicem valla
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Ve daha çok benim öğrenmek istediğim şu aslında.Prostat sıvısının lökosit takibini yapacak doktor yoksa bunu nasıl izliycez..Ben şu an çok rahatım mesela..Ama rahatsızlıklarım arttımı bunu kontrol edecek bir doktor bulamaz isem ne yapacağım sorun orda..Ben rahatken biliyorum lökosit miktarı düşük..Ama tekrar ilaç kullanmam gerektiğinde bunada doktor artık nasıl karar veriri nasıl takip altına alırım bilemiyorumm malesefffffff
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen cihanbey »

İlacı kullandıktan sonra takibe gittin dr velev ki dediğini yaptı lökosit de düşük çıktı ama değişen yine bişey yok. Benim kontrol de bişey çıkmadı 1 ay sonra Ağrlar yine çok arttı .
Bu bir sonuç değil
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Cengiz yazdı:
Sabir yazdı:
Kpros yazdı:Prostatit teshisi semptomlarina ve muayene sonucuna gore koyulur. Baka birseye gerek yok aslinda. Tecrubeli bir doktor sadece iki saniye prostatina dokunarak odem olup olmadigini soyleyebilir.
20 sene prostatit hastası olup 20 sene sonunda mikrop çıkıp enfeksiyon hastalıkları sevisinde yatarak tedavi olan birinden söz ediliyordu..Bu duruma göre 20 sene sonra mikrop çıktıysa ozaman mikrop hep varoluyor ben bunu anlarım..ama doktorlar nasıl oluyorda bulaşıcılık olmaz diyor ozaman kafayı yicem valla
Bu mikrop sonradan vucuda girmis olamazmi?Mesala ben en don haziranda kultur yaptim temizdi.Farzedelimki daha sonra mikrop bulasti bi sekilde ve tesste cıktı.Suçu bu mikropami aticaz?
2009 da pazartesi Hattat hast.de ertesi gün Çapada kültür yaptım.pazartesi yaptigim temiz sali yaptiginda negatif stafilok cikmisti.Enfekdiyon profu 'iste bulduk' demisti.Sonrasindaki testlerde bisey cikmadi ama problemler hep var.Yani o mikrop ya öldü yada kimilerinin dedigi gibi prostatta saklaniuor.Sonradan gittigim doktorlarda bu mokrobun zararsiz herkeste bulunan cilt mikrobu oldugunu soylemislerdi.
valla bu durumda da bireylere iş düşüyor..Dediğin mantıklı adam diyor şüpheli ilişkim olmadı mikrop çıktı..Adam kondom kullandığı için ilişkiyi şüpheli görmüyo bile..Bizde b urda tırmalayıp duruyoruz..Benim gözümde süpheli olmayan ilişki ömrü hayatında sadece seninle beraber olan kişidir..O zaman şüpheli ilişkim olmadı diyebilirsin..Ondan sonra al sana kafa karışıklığı..ben oralda da ilişkidede kondom kullandım ama yinede bulaştı..Buyur sana şüpheli olmayan ilişki.!!!
Valla 7 bilinmeyenli denklem gibi
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

cihanbey yazdı:İlacı kullandıktan sonra takibe gittin dr velev ki dediğini yaptı lökosit de düşük çıktı ama değişen yine bişey yok. Benim kontrol de bişey çıkmadı 1 ay sonra Ağrlar yine çok arttı .
Bu bir sonuç değil
demek istediğim bu zaten..Semptomlar ortaya çıktımı nasıl izliycez..Mecbur lökosit ölçümü yaptıracazki seviyeyi bilelim.ya da sizin bilfiğiniz başka bir yol varsa aklımın bir köşesinde dursun..ben yeniyim bilgim yok fazla..Burdan ne öğrensem kar bana
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

büyük ihtimal deformasyon var prostatta.ben bu durumu farenjte benzetiyorum.boğa yapısı bozulduğu zaman düzelmesi çok zordur..prostatın içinde sıvılar var.süngerimsi diyenlerde var.öyle bir dünya işte..
cihanbey

Ben de aynısını düşünüyorum . Mikrop temizleniyor bitiyor ama orada bıraktığı hasar kolay kolay geçmiyor çünkü az kanlandığından hücreler ve dokular yenileneniyle bu seferde nanbajteyel kronik prostatit teşhisi )) ya da senin durumun psikolojik hangisini istersen seç durumu
vanpersie
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen vanpersie »

Arkadaslar gecen hafta basaksehir devlet hast.gittim dra durumu anlattim tahlillerin temiz dedim o da klasik seyleri soyledi ve bu duruma alismam gerektigini soyledi .igne yazmasini istedim gerek yok dedi . Ve bactrim verdi. Enjeksiyon ve eswtyi onermedigini soyledi.Menimde surekli pihtilasma oldugunu soyledim o da bunun nedenini ogrenebilmek icin bi arastirma hastanesinde trus yaptirabilecegimi son noktada ise biyopsi yapmak kaldigini soyledi. Aranizda trus yaptirip bi netice alan oldu mu acaba , zor bi islemmi bi de rektal tuseyi zar zor yaptirirken trus u kim yapar o da soru isareti?
freeman

Mesaj gönderen freeman »

vanpersie yazdı:Arkadaslar gecen hafta basaksehir devlet hast.gittim dra durumu anlattim tahlillerin temiz dedim o da klasik seyleri soyledi ve bu duruma alismam gerektigini soyledi .igne yazmasini istedim gerek yok dedi . Ve bactrim verdi. Enjeksiyon ve eswtyi onermedigini soyledi.Menimde surekli pihtilasma oldugunu soyledim o da bunun nedenini ogrenebilmek icin bi arastirma hastanesinde trus yaptirabilecegimi son noktada ise biyopsi yapmak kaldigini soyledi. Aranizda trus yaptirip bi netice alan oldu mu acaba , zor bi islemmi bi de rektal tuseyi zar zor yaptirirken trus u kim yapar o da soru isareti?
Trus işlemi makattan yapılan bir ultrasondur ,prostata yakından bakılır, makattan içeri sokulan trus cihazının ucuyla inceleme yapılıyor.Trus u yapan yerler var
cihanbey

vanpersie yazdı:Arkadaslar gecen hafta basaksehir devlet hast.gittim dra durumu anlattim tahlillerin temiz dedim o da klasik seyleri soyledi ve bu duruma alismam gerektigini soyledi .igne yazmasini istedim gerek yok dedi . Ve bactrim verdi. Enjeksiyon ve eswtyi onermedigini soyledi.Menimde surekli pihtilasma oldugunu soyledim o da bunun nedenini ogrenebilmek icin bi arastirma hastanesinde trus yaptirabilecegimi son noktada ise biyopsi yapmak kaldigini soyledi. Aranizda trus yaptirip bi netice alan oldu mu acaba , zor bi islemmi bi de rektal tuseyi zar zor yaptirirken trus u kim yapar o da soru isareti?

Bactrim i ne kadar süreyle verdi ?
vanpersie

cihanbey yazdı:

Bactrim i ne kadar süreyle verdi ?
Bi kutu yazdi bi de etol port diye bir agri kesici yazdi. Tavanic istedim en etkilisi bactrim dedi.
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Ilaci kullaniyor musun peki semptomlarin nasıl
vanpersie

Sabir yazdı:Ilaci kullaniyor musun peki semptomlarin nasıl
iste 4-5 gundur kullaniyorum bi degisiklik yok. Menide dedigim gibi surekli silikonumsu sari parcaciklar. Testislerde ve kasikta agri var .
vanpersie

freeman yazdı:
Trus işlemi makattan yapılan bir ultrasondur ,prostata yakından bakılır, makattan içeri sokulan trus cihazının ucuyla inceleme yapılıyor.Trus u yapan yerler var
Eyvallah Hocam sen yaptirdin mi peki hic ve devlette bunu nerede yaptirabilirim sizce ? Heleki adamlar rektal tuseden bile imtina ederken.
freeman

Mesaj gönderen freeman »

vanpersie yazdı:
freeman yazdı:
Eyvallah Hocam sen yaptirdin mi peki hic ve devlette bunu nerede yaptirabilirim sizce ? Heleki adamlar rektal tuseden bile imtina ederken.
Devlet hastenesinde bilmiyorum yapan yer varmı ,ben özel yerde yaptırmıştim,Trus açılımı ,transrektal usg, bunu yapan görüntüleme merkezleri var,bazı özel hastanelerde yapıyor.
vanpersie

Peki hocam sende bisey cikti ne gibi sorunlarin vardi? Zor bi islemmiydi senin icin?
freeman

Mesaj gönderen freeman »

vanpersie yazdı:Peki hocam sende bisey cikti ne gibi sorunlarin vardi? Zor bi islemmiydi senin icin?
Bendeki sorun, prostatta yanma,penis de ağrı,batma,idrar yaparken yanma,kasık bolgesinde ağrı,sık idrar gibi sorunlar...Daha önce herhangi bir ultrason çektirdiysen göbek altından inceleme yapılan ,buda onun makattan yapılanı,bunda ses dalgaları direk prostata gittiği için daha iyi netice verdiği belirtiliyor.makattan parmak gibi biraz daha kalın bir uç sokularak inceleme yapılıyor.prostata degişik yönlerden bakacaklari için çubuğu gerektiğinde sağa, sola çeviriyorlar ,cok zor olmasada gıcık bir görüntüleme şekli.Benim sonucu dr a gosterdim genelde prostatit de olan biraz kalsifikasyon yani kireçlenme, önemli bir şey yok dedi ,
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

Ee o zaman bunca derdi çekmeye gerek yok zaten sonuca bakıp normal diyorlarsa... Peki hangi hastahane hangi doktor
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

trus da çoğu zaman prostatit namına bir şey anlaşılmıyor..forumda çektirenler oldu daha önce.bazısında prostattaki şişkinlik belli olurken bazısında belli olmuyor..ama her ikisinde de netice prostatit oluyor.yani çektirmenin bir anlamı yok..
vanpersie

Anladim hocam cogu arkadasda olan klasik sikayetler.yok ben sadece scrotal usg olmustum o da temiz cikmisti. Evet biraz onur zedeleyici bi goruntuleme sekli. Zaten bu drlarin rahat tavirlari adami deli ediyo. Neyse hocam rabbim yardimcimiz olsun .cekmeyen anlamaz bu halden.
vanpersie

Sadece prostat degil meni kanallari icinde cekiliyomus