Daimi Sonda Yerine TAK kullanılmalı

Çin ve Rusya'daki klinik çalışmaları, diğer yöntemler.
Canaydogan

Daimi Sonda Yerine TAK kullanılmalı

Mesaj gönderen Canaydogan »

Herkese geçmiş olsun arkadaşlar. 24 yaşında prostat enfeksiyonunun en dip rahatsızlıklarını yaşayan biri olarak lavabo sıkıntım var (hayatım boyunca olmamıştı). İdrarımda Lokosit olmadığı halde işediğimde sanki asit işiyormuşum gibi hissediyorum ve 15 dakikada mesanemi kesik kesik idrarlarla ağrılarla yanmalarla anca boşaltıyorum. Bu sorun karşısında 6 kere Daimi sonda taktırdım kendime acil serviste. Tabiki bu sondalar hem sağlıksız hemde beni belirli dönemlerde daha kötü yaptı. Bu yüzden hastalığım çözülenek adar veya semptomlarım hafifleyene kadar TAK yapmamı önermiş bir doktor. Eğer sizde prostatit hastasıysanız ve idrarınızda tıkanıklık yüzünden Sonda taktırmak zorunda kalıyorsanız size elimden geldiğince rehber olabilecek şekilde TAK yapmayı öğreteceğim. İşlem çok basit ve ağrısızdır. Başlarda gözünüz korkabilir kendinize 30 CM lik bir boru takıyorsunuz ancak kayganlaştırıcısı olduğu için canınız hiç yanmıyor. Ancak prostatınızda benim gibi ağır rahatsızlık varsa zaman zaman TAK'ı çıkartırken biraz canınız yanabilir ama kesinlikle 2 dakkaya unutursunuz, öyle keskin bir ağrı değil.

A-)Öncelikle TAK nedir?

http://tak.tcud.org.tr/ Bu siteyi inceleyerek ne olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

B-)Neden TAK?

TAKI daimi sondadan ayıran en büyük özellik genital organa gir çık yaparak herhangi bir travma yaratmadan,zarar vermeden mesanenizi boşaltmayı sağlar. Ayrıca TAK yaparkek Daimi sondanın aksine Genitel organınız İŞEME mimiklerini taklit eder ve ve böylelikle YIllarca takta yapsanız işeme fonksiyonunuzdan hiç bir şey kaybolmaz. Şunuda belirtmekte fayda var, Daimi sondada mesanenize gelen idrar direk sondaya gider ve buda mesaneyi tembelleştirerek belirli bir aşamadan sonra zarar verir. Ancak TAK ta mesane tembelliği söz konusu değildir çünkü ya belirli aralıklarla yaparsınız yada idrar hissiniz geldiğinde. Böylelikle mesanede çalışır her türlü. Özet olarak, TAk varken Daimi sonda hangi yaşta olursanız olun tercih edilmeli.

TAK doğru uygulandığı müddetçe ENFEKSİYON RİSKİ yok denecek kadar azdır. O yüzden benim verdiğim talimatları uygularsanız çok rahat edersiniz TAK Yaparken.

C-)TAK hangi aralıklarla yapılmalı?
Arkadaşlar ben bir çok sitede TAk yapan kişilere sordum, yabancı kaynakları araştırdım herkes 4 saatte 1 diyor. Ancak ben şahsen çok su içen bir insanım ve 4 saatte 1 tak yapmam mümkün değil. O yüzden bazen 3 saatte 1 bazende 2 saatte 1 TAK yapıyorum. Tamamen benim idrarımla alakalı bir durum. Ama temel bilgiler şunlardır. Sabah kalktığınızda ve AKŞAm yatarken mutlaka ama mutlaka takı yapacaksınız.

D-)Hangi TAK markası?
Piyasada envai çeşit TAk markası bulabilirsiniz. Benim bildiklerim, GoldCath, Hi slip Plus ve HomeCath
Bu markalara olan yorumlarım ise aralarında en iyisi HiSlip plus tır. Erkekseniz 12 kalınlığında kullanmanız konforunuz açısından çok rahat olacaktır.
HomeCath aşırı serttir ve prostatıtınızdan geçerken problem yaratır. Tavsiye etmiyorum. GoldCath ise Hislip ve homecath arasında bir konfora sahiptir. Eğer hislip plus bulamazsanız goldcath kullanabilirsiniz oda fena değildir. Özellikle GoldCathin Kendinden Sulu kutusu var yolculuklarda çok konforlu ve steril işlem yapmanızı sağlar.

TAK nasıl yapılır?

Tak yaparken çok dikkatli olmalıyız hijyen konusunda.Adım adım anlatacak olursak:

Hazırlık Aşaması:
- 500ML lik bir bardağı ayarlayın. Bu sizin sürekli kullanacağınız idrar kabınız olsun.
-Pudrasız Latex olmayan bir eldiven giyin(medikalcilerde bulabilirsiniz). Bunun sebebi ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın illa mikroplu kalacaktır bence. O yüzden en güzeli eldiven giymek.
-Eğer ilk sefer yapacaksanız halının olmadığı bir yere uzanın ki etrafı kirletirseniz rahatça temizlersiniz. Zamanla tecrübe kazanarak tertemiz işinizi halledip kalkıyorsunuz.
-Uzandıktan sonra TAKınızın içinde bulunan Steril ve kayganlaştırıcı olan parmağınızla bastırarak patlatınız ve 20 saniye boyunca hafif çalkalayarak her yere yayın. Daha sonra ise TAK kabını idrar çıkış noktasındaki yerinden açın. Ancak açmadan önce mutlaka TAKınızın tutacağının paketi açtığınız yerde olmasına dikkat edin. Böylelikle genital organınıza girecek kısma hiç dokunmadan tutacağından tutarak enfeksiyon kapmayacaksınız. Eğer tutacak aşşağılara kaymışssa paketi sallayarak üstlere taşıyın. Ayrıca TAkın tutacağı dışında hiç bir kısmına dokunmayınız. Tutacak aşşağı veya yukarı tırmanabilir siz nasıl rahatsanız tutacağını aşşağı veya yukarı götürerek genital organınıza itebilrisiniz.

Uygulama Aşaması:
-Dizlerinizi Bükün ve biraz kendinize çekin(ayaklarınız yere basarken dizi bükmekten bahsediyorum). Pozisyonlar çok fazla olmakla birlikte kendinizi rahat hissetiğiniz pozisyonu deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.
-TAKI paketinden tutacağından tutarak çıkartın(idrar çıkış borusundan çıkartın).
-Genital Organınızı sanki lavabonuzu yapıyormuşçasına serbest bırakın ve boşta kalan elinizle idrar deliğinizi biraz aralayın.
-TAKI genital organınıza tutacağından tutarak yavaşça itin. Hızlı itmenize gerek yok, derince nefes almanızada gerek yok. Çok basit bir işlem zaten. Ama yattığınız yerde çok doğrulmayın ki karın kaslarınız Prostatı kapatmasın.
-TakI aşşağıya 5 Cm falan ittikten sonra boşta kalan elinizle genital organınızı kavrayın(masturbasyon yaparmış gibi) ama sakın sıkmayın. Bu Altın öneri sizin TAKI prostatınızdan geçirmenizi sağlayacka. Eğer bunu yapmazsanız ve özellikle prostatınız büyükse tak ilerlemeden içeride yamulur.
-Belirli bir yerden sonra bir engelle karşılacaksınız, bu prostat engeli. Bu engeli aşmak için kendinizi işiyormuşçasına serbest bırakın ve TAKI hafif ittirin ve baskıyı sabit tutun. 5 saniye içerisinde prostatınız çözülecek ve tak ilerleyebilecektir.
-Artık tüm önemli aşamaları atlatmış bulunuyoz. PRostattan 3-4 cm içeri itince mesaneye ulaşmış oluyoruz zaten. Tüm TAkı mesanenize itmenize gerek yok. Biraz boşta kalan kısım oluyor.O kısımlada idrar çıkış noktasına dibinizdeki bardağa götürün ve idrarın gelmesini bekleyin. Eğer idrar gelmezse hafiften ıkının ve orada bir idrar akışı sağlayın. Akış bir kere sağlanırsa bir daha kesilmez zaten. İdrarınız bittiğinde ise yavaşça TAKI tutacağından tutarak yukarı çekin, Prostattan çıkarken biraz yanma yapabilir ancak hemen ağrısı gidiyor.

İşte arkadaşlar böylelikle TAK yapmayı öğrenmiş oldunuz. Tek ihtiyacınız olan pratik. Tak yapması çok basit işlemdir sadece tecrübe ister. Herkese geçmiş olsun.
Cenesuyu
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Daimi Sonda Yerine TAK kullanılmalı

Mesaj gönderen Cenesuyu »

can özel mesajlarına bakar mısın? bu konuyla ilgili sana bir şey önercem
Cenesuyu
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Daimi Sonda Yerine TAK kullanılmalı

Mesaj gönderen Cenesuyu »

Burda en ayrintisiyla anlatilmis kaza sonucu surekli killanan bir alman https://youtu.be/iY7hyIKoH3k