Prostat sıvısına neden kültür yapılır

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Sabir
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Prostat sıvısına neden kültür yapılır

Mesaj gönderen Sabir »

Arkadaslar okudukça bazı şeyleri daha iyi anlıyorum fakat anladikca kafam daha çok karışıyor..Doktorlar prostatit bulaşıcı değil diyorlar ama prostat sivisina kültür yapılıyor..
1-prostat sivisina kültür yapilip mikrop üreyen varmı
2-eğer ki prostat sivisinda mikrop ürüyorsa her daim bulasicilik söz konusu olmazmi.
3-menide mikrop uremesiyle prostat sivisinda uremesi arasinda bir fark varmi ozaman
Sanma ki dert sadece sende var. Sende ki derdi nimet sayanlar var.
Zuspat

Re: Prostat sıvısına neden kültür yapılır

Mesaj gönderen Zuspat »

Haklısın valla bunu doktor a anlatsak bizi kovar ama umrunda değil ki bulaştıran da bulaşan da o değil ya
Kpros
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen Kpros »

Bence cok dogru bir soru. Bence tecrubeli doktorlarin test yaptirmamasinin sebebi bu. Bakteri bulunamayacagindan emin olmalari.
Ben iyi bir profa gittim, bosuna yaptirmissin testleri, hicbirsey cikmaz dedi. Baska bir prof test yaptirmaktan bahsetmedi bile. Ki lazim olsa yaptirmayacak insanlar degiller.
Burda guvendigimiz hocalar Cuneyt hoca, Zafer hoca, islerine yarayacak bir sonuc alacaklarina inansalar bence mutlaka test yaptirirlar. Birisinin bile kultur testi istedigini duymadim kimseden.
nedenben

Mesaj gönderen nedenben »

Bu şu mu demek ;
Prostat sivisindaki kültür incelense dahi su ana kadar tüm bakterileri gözden geçirip Inceleyebilecek kapasitede laboratuvar mı yok? Hakikaten prof bile kültür testi istemiyor benim de kafama takıldı bu soru.
freeman

Mesaj gönderen freeman »

başka bir soru ,prostat sivisinda lokosite bakıldığında kültür yapilmis oluyor mu ?

Prostat sivisinda mikrop varsa dışarı atilamiyor galiba ,meni dışarı atilabildiğinden mikrop bulaşma durumu olabilir diye düşünüyorum
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

freeman yazdı:başka bir soru ,prostat sivisinda lokosite bakıldığında kültür yapilmis oluyor mu ?

Prostat sivisinda mikrop varsa dışarı atilamiyor galiba ,meni dışarı atilabildiğinden mikrop bulaşma durumu olabilir diye düşünüyorum
Lökosit e bakilinca kültür yapılmış olmuyor..lökosit oradaki iltihabin yogunlugunu gosteriyor.mikrop ayri birseydir lökosit ayri..
İşin can alici noktası şu..daha önce prostat sivisinda kültür yapilipta mikrop üreyen var mi..eger ki varsa prostat içinde mikrop var demektir...
Mesela meni kültüründe mikrop çıkıyor diyelim..bu mikrop menide mi uruyor yoksa prostat sivisindan mi geliyor bilemiyoruz..
Bu durumda menide mikrop üreyen arkadaşlar prostat sivisinda da Kültür yaptirirsa sanki birseyker ortaya cikar gibime geliyor..menide mikrop ürer ayni anda prostat sivisinda uremezse prostatta mikrop yoktur diyebiliriz ama yinede kesin olamayiz
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Cengiz yazdı:Zafer hoca prostat sivisina lokosite aninda bakiyor kültür ise 3 gün sürüyor.bu demekki sıvının kültürüne bakilmiyor.
Meni testisten gelip idrar kanalindan penisten geciyor öyle deilmi?
Prostat sivisida meniyi sulandiran bir madde.yani meniyle sıvı karisip godiyorlar.
O zaman bu sıvı meniye neden mikrobu gecirmiyor?
Zafer hoca masajla sıvı aliyo dimi.o sıvı da idrar kanalindan penisten geciyor.o zaman bu sıvıdaki mikrobun bu kanalda ve penis icindede olması gerekir.Dolayisiyla idrar ve spermde bu yoldan gecerken bu mikrobu almalari gerekir,öyle deilmi?
Banada mantıklı geliyor
.bide şöyle bir durum var..surekli.antibiyotik kullanildigi icin mikrop baskilaniyor..bu tedavide iyilesme gösterip uzin süredir ilac almayan birisi hem meni kültürü hemde prostat sıvısı kültürü yaptirirsa belki bi fikir elde edebiliriz
Zuspat

Mesaj gönderen Zuspat »

Levent türk prostat sıvısı nı alıp pcr a gönderiyor bu lokosit için mi mikrop bulabilmek için mi? Al bir soru daha :D
ahmet

Mesaj gönderen ahmet »

Benim idrarda masaj öncesi 1-2 lökosit masaj sonrası 2-5 lökosit diyor spermdede bakteri üredi bu prostatta enfeksiyon olduğunu gösteriyor bence
Kpros

Mesaj gönderen Kpros »

Kültürde, numuneyi alıp, uygun ortamda bekletip, bakteri varsa çoğalmasını sağlıyorlar. Sonra sonuca mikroskop ile bakıp bakterinin cinsini belirliyorlar.

PCR ise özel bir cihazda yapılıyor. Numunede ilgili bakterinin DNA'sını arıyor. Yani PCR her bakteriye ayrı ve özel yapılıyor. Kültürde ise bakteri çoğaldığını görürse biyolog inceleyip ne bakterisi olduğunu söylüyor.
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Zuspat yazdı:Levent türk prostat sıvısı nı alıp pcr a gönderiyor bu lokosit için mi mikrop bulabilmek için mi? Al bir soru daha :D
Bu mikrobu bulmak icindir.lokosit zaten normal mikroskoptan görülüyor..PCR gelişmiş bir sistem oldugu için diger yontemlerden daha guvenli..
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Cengiz yazdı:
Zuspat yazdı:Levent türk prostat sıvısı nı alıp pcr a gönderiyor bu lokosit için mi mikrop bulabilmek için mi? Al bir soru daha :D
O doktor benden masajdan donra cubukla sürüntü aldi.kültüre veriyor zaten sonuc 2 gun donra cikiyor ve 9 tabaka dedkleri 9 mikroba bakiyorlar.idrarda da lökosit bakiyor.bende hepsi temiz cikti.ninbakteriyelsin dedi.
Şöyle bir sıkıntı var suruntu alirken bakteriler zarar görüp üreme olmayabiliyormus..ama.emin degilim
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

ahmet yazdı:Benim idrarda masaj öncesi 1-2 lökosit masaj sonrası 2-5 lökosit diyor spermdede bakteri üredi bu prostatta enfeksiyon olduğunu gösteriyor bence
Lökosit iltihabi oldugunu gosterir..sen prostatta enfeksiyon var dersen.bu prostatta mikrop=bakteri var demek olur..daha fazla lokosit cikmasinin sebebide prostat masaji sonrasi sivi gelmese bile azda olsa idrar yoluna akmasi ve idrarla birlikte gelmesi
Sabir

Mesaj gönderen Sabir »

Arkadaslar forumu okurken dikkatimi çekti enfeksiyon hastalıkları bölümünde 20 sene sonra prostat sivisinda mikrop uremis birisi yatarak tedavi olmuş diye bir yazi okumuştum..o zaman prostatit bulaşıcı değildir tezi çürümüş olmuyor mu..20 sene boyunca bu mikrop prostatta saklandiysa ve 20 sene sonra ciktiysa demek iltihap olusmasina sebep olan dokunun hasari degil oradaki mikrop olmaz mı..

Ve şunuda düşünüyorum hastaligin en çok alevlendigi zaman ki prostat sıvısına yapilacak kültürde mikrop üremesi daha büyük ihtimal değil mi..

Fakat şu soruda aklima geliyor.PCR yöntemi bakterinin dna sini arıyor idrarda..neticede idrarda bir sıvı prostattan salgılanan da sıvı..prostat sivisinda PCR yöntemiyle bakteri arayan oldumu daha önce..hassasiyeti çok yüksek çünkü
Serdar

Mesaj gönderen Serdar »

Sabir yazdı:Arkadaslar okudukça bazı şeyleri daha iyi anlıyorum fakat anladikca kafam daha çok karışıyor..Doktorlar prostatit bulaşıcı değil diyorlar ama prostat sivisina kültür yapılıyor..
1-prostat sivisina kültür yapilip mikrop üreyen varmı
2-eğer ki prostat sivisinda mikrop ürüyorsa her daim bulasicilik söz konusu olmazmi.
3-menide mikrop uremesiyle prostat sivisinda uremesi arasinda bir fark varmi ozaman
Ayni sorular uzun süredir benimde aklımı kurcalıyordu. Benim ilk gittiğim doktorda sadece meni kültürü istedi diye acaba niye Prostat sıvısına bakmadı, herhalde uğraşmak istemiyor falan şeklinde düşünürken sonradan zaten meni örneğinin büyük bir bölümümün Prostat sıvısı olduğunu düşününce adama hak verdim. Demek ki şöyle diyebiliriz; eğer meni kültüründe herhangi bir anormallik yoksa Prostat sıvısına bakmanın bır anlamı yok o zaman nonbakteriyeliz, ama meni kültüründe sorun varsa problemin nereden kaynaklandığını bulmak in Prostat sıvısına bakılabilir.
Nonbakteriyel olma konusunda ise iki ihtimal söz konusu
1- ya gerçekten bakteri yok ve sadece ilk oluşan enfeksiyondan arta kalan ve sürekli ağrıya yol açan kalıcı bir fonksiyon bozukluğu var
2- şerefsiz bir bakteri var ve prostatı sıkan kaslara yerleşip sadece ağrı yapıyor ve herhangi bir tahlilde tespit edilemiyor.
Bulaşıkçılık konusunda bakteri tespit edilse bile vajinanın antibakyeriel savunma mekanizmasını geçemediği için bulaşmıyordur diye düşünüyorum.