Saw palmetto

Bitkisel veya hayvansal tabletler, vitaminler vb.
Mccaine
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

Saw palmetto

Mesaj gönderen Mccaine »

Arkadaşlar merhaba,

Saw palmetto bitkisinin yurt dışında prostat iltihabı ve büyümesi için kullanıldığını okudum.
Aranızda kullanan oldu mu?
NeverGiveUp

Re: Saw palmetto

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Saw Palmetto Ne İşe Yarar; erkeklerde çok sık görülen prostat hastalığına deva olarak gösterilen bitkisel ilaçların başında gelir. Detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır.

• Saw palmettonun, kanseri teşvik eden hormonların seviyeleri üzerinde etkisi olduğu görüldüğünden, bu özelliğinin prostat kanserine karşı kullanılması çalışmaları devam etmektedir.

• Çalışmalar ayrıca saw palmettonun, bağışıklık sisteminin, bakterileri öldürme yeteneğini arttırdığını ve rahatlıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilecek olduğu gözlemlenmiştir.

• Saw palmetto, 5-alfa reduktaz enzimini durdurarak veya Dihidro Testosteron’un saç folikülleri tarafından alımını azaltarak saç kaybını yavaşlatır ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olur.

• Saw palmetto, aybaşı sorunları olan kadınlara yardımcı olabilecek bir takviyedir.

• Saw palmetto, göğüs büyümesi ve rahim irritabilitesi sorunları yaşayan kadınlar için de kullanımı uygun bir takviye besin kaynağıdır.

• Aynı zamanda, iştah uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

• Bazı saw palmetto kullananlar, bitkinin yararları arasında afrodizyak içerikler taşıyor olmasından da söz etmişlerdir.

• Avrupa’da “sabal” olarak bilinen ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitki olan Saw Palmetto”nun meyveleri prostat büyümesinde ve idrar yolları iltihaplanmalarında kullanımıyla tanınmaktadır. Saw Palmetto ekstresi, prostattaki dihidrotesteron miktarını azaltan yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri aynı zamanda iltihap yapan maddelerin hareketini azaltarak, prostat büyümesini büyük oranda engeller.

• Prostat büyümesiyle ilgili üzerinde en çok klinik çalışma yapılan ve güvenilirliği klinik çalışmalarla da saptanmış bir bitkidir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu, saw palmetto’nun benign prostat hiperplazisi tedavisinde kullanımını onaylamıştır. En az altı ay süreyle günde 320 mg kullanımı şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlamaktadır.

• 1984 yılında British Journal of Clinical Pkarmacology adlı dergide yayınlanan bir çalışmada; prostat sorunu olan 110 erkek 1 ay boyunca günlük 320 miligramlık saw palmetto ekstresi kullanmış ve süre sonunda saw palmetto’nun, idrar akış oranını artırmada plasebodan 10 kat, mesanenin boşalmasını sağlama bakımından ise 5 kat kat daha etkili olduğu görülmüştür.

• Belçika’da 305 prostat hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca kullanılan saw palmetto ekstresi hastalığın belirtilerinde %88 oranında azalma sağlamıştır. Yapılan tetkiklerde idrar akış oranının %25 arttığı; prostatın ise %10 küçüldüğü tespit edilmiştir.

• Dr.Michael Murray, BPH tedavisinde kullanılan Proscar adlı ilaç ile saw-palmetto’yu karşılaştırarak önceliğin saw-palmetto’da olması gerektiğini ifade etmiştir. Murray’a göre, Proscar adlı ilaç hastaların en fazla %37sinde etkili olmakta, 6 ay ve 1 yıl kullanılması gerekmekte ve de önemli yan etkilere yol açmaktadır. Saw palmetto ise hastaların yaklaşık %90'nında etkili olmakta, etkisini 4-6 haftada göstermekte ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
NeverGiveUp

Eski forumdan bir alıntı yaptım. Umarım faydalı olur. Kullanan arkadaslar olmustu. Fakat bu süreç uzun süreli bir tedavi gerektirdigi için neyin iyi geldiğini kestirebileceklerini pek zannetmiyorum. Doktorlar ve kullananlar uzun süre kullanım sonrasi işe yarayacakları konusunda hemfikirler.

Benim şahsi kanaatim, prostati kücültebilecegi icin genc erkeklerin kullanmamasi yönünde. Bu elbette benim fikrim. Dilerim iyi gelir ve şifa bulursunuz.

Mccaine
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

Mesaj gönderen Mccaine »

Ben daha önce 3 hafta kadar kullandım ama beraberinde başka takviyeler ile aldığım için etkisi ile ilgili kesin birşey söyleyemiyorum.
Dün Solgar dan tekrar Saw palmetto ve beraberinde Quercetin aldım.
Saw palmetto en az 3 ay aralıksız kullanılmalı ki etkisini göstersin.
Okuduğum forumlarda bunlar yazıyor.
Eğer iyileşme sağlarsa sizleri bilgilendiririm.
Mrerdem

Mesaj gönderen Mrerdem »

Merhabalar,

Siteye sadece bir uyarı yapmak için kaydoldum.
Sawpalmetto, propecia (finasteride) gibi ilaçlar prostat küçültülmesi için tavsiye edilen ilaç ve takviyelerdir. Genel olarak testosteronu dehidrotestosterona çeviren 5ar enzimini inhibite eder.
5ar enzimini inhibide etmek çok ciddi hasarlar verebilir. Bir ihtimal var ama riski bilerek alın. Finasteride ilaçları yüzünden sağlığını kaybetmiş insanlar dernek kurmuş durumdalar ve çözüm arıyorlar. Sitenin adresi propeciahelp.com .
Yan etkiler çok korkutucu ve uzun süreli, hatta kalıcı olabiliyor. Mental problemlerden, genitallerin küçülmesi, kas ve kemik erimesi, nörolojik problemler gibi insanları normal hayat yaşamalarına engel olacak boyutta problemler.
Sawpalmetto da 5ar enzimni inhibide ederek etki ediyor. Propeciadan sağlığını kaybetmiş insanların kurduğu forumda sawpalmetto yüzünden aynı hasarı almış insanlar var. Aynı şekilde accutane kullanmış insanlarda da 5ar enzimi inhibitoru olduğu için benzer semptomlar oluşabiliyor.
Sawpalmetto bitkisel yan etkisiz bir tedavi yöntemi değildir!
NeverGiveUp

Tam olarak söylemeye calistigim şey bu. Prostagood, kabak cekirdegi yagi vs gibi takviyeler de ayni amaca hizmet ediyorlar.

Mrerdem, kayıt oldugun ve bu bilgi paylasiminda bulundugun icin tesekkürler. Sen prostatit hastası mısın yoksa sadece uyari amacli mi burada bulunuyorsun?

Mrerdem

Mesaj gönderen Mrerdem »

Merhaba,

Bana prostatit teşhisi konuldu bilmem doğru bir teşhis mi.
Ben accutane-zedeyim. Accutane da 5ar enzimini inhibe ediyor ve bende kalıcı hasar bıraktı.
Hiçbir ağrım sızım yok ama idrar gücünde azalma, spermin içinde jöle parçaları olması, ereksiyon problemi, sıfır libido, genitallerimin (penis ve testisler) küçülmesi, hissizlik gibi problemler yaşıyorum.
Saw palmetto da bunlara yol açabiliyor, dikkat diyorum..
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Gecmis olsun bana da bi dr avodart yanindada testeron verdi ikisinide kullanmadim
Erhan1976
Hastalık Başlangıç Yılı: 2005

Mesaj gönderen Erhan1976 »

Arkadaşlar birkaç gündür Saw Palmetto kullanıyorum. Yan etkisi yok falan diyorlar ama bence bu kadar masum bir bitkisel destek değil, elde kolda uyuşma-ağrı, dalgınlık, baş dönmesi, baş ağrısı gibi etkenler peydahlandı cüce palmiye yüzünden. :) Tabi kullandığım başka desteklerle(propolis, keçiboynuzu pekmezi, bitki çayları vb. gibi) etkileşime mi girdi de bu oldu ya da bakteriyle savaşıyor da mı bu etkileri yaratıyor bilemiyorum. Belki de başka birisi bu etkileri yaşamayabilir ama ben yaşadığımı yazmak istedim. Herkese iyi günler...
drayhan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen drayhan »

arkadaşlar bu prostagood paylaşımı yapan abiden sonra birkaç gündür araştırıyorum.

prostagood un içideki sabal ekstresi ile saw palmetto aynı şey. saw palmetto ile ilgili yapılan bir çok yabancı çalışma var. bph da çok net sonuçları var.
prostatit için ise henüz net bir şeye ulaşamadım ama bunun altından bişeyler çıkabilir. bize faydalı olabilir diye düşünüyorum. neden mi;

1 eski amerikalılar bu bitkiyi idrar şikayetlerinde kullanmışlar
2 prostatın fazla büyümesini önlediği son yıllarda birçok araştırma ile kanıtlanmış.
3 anabolizan etkisi prostattaki doku hasarını giderebilir
4 cinsel gücü azaltmıyor artırıyor , bu da kullanım alanlarından biri.
5 bir idrar anseptiği gibi etkis olduğu iddaları var.
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen cihanbey »

Hocam ben Almanya'dan prostamol uno adlı ayni aynı içerikli ilacı getirttim ve kullanıyorum 15 güne yaklaştı sabah ve akşam olmak üzere 2 tane
En belirgin değişiklik idrar akışını ve tazyikini arttırdı idrar yaparken zorlanırdım rahatlattı sperm miktarımda da artış oldu ayrıca idrar sonrası sızlama da azalma oldu
Fakat ağrılarımda hiçbir değişiklik yok ayrıca makattaki şişliğe de şubana kadar hiç etkisi olmadı
NeverGiveUp

Benim gittigim ilk urolog (ayni zamanda varikosel ameliyatimi gerceklestiren) genc bir doktordu. Ve bana prostatit teshisini koyduktan sonra recete ettigi ilac prostagood'du. Duzenli olarak 6 ay kullanmami soylemisti. Ayni zamanda internet uzerinde satilan caylar var, kullanabilirsin demisti. Doktorun bir iltihap karsisinda antibiyotik recete etmeyip bitkisel tedaviler onermesi cok sinirimi bozmustu ve antibiyotik tedavilerine yonelmistim.

Prostagood'u totalde 2 hafta kadar kullandim, su anda dolapta duruyor. Bu ilacin libido uzerinde olumsuz etkileri olduguna dair olumsuz duyumlar almistim. Sonra devam etmeyi hic dusunmedim.

Sonra kuzenim work&travelle Macaristan'a gitti. Ben de giderken konuyu bir arastirmasini, oradaki tedaviyi arastirmasini rica ettim. Yine saw palmeto icerikli, prostagood'a cok benzeyen bir ilacla dondu. Kullanmadim, o da dolapta bekliyor. Benim gibi recete edilen fakat ilaci umursamayan cok hasta var.

Simdi; bu ilacin libido dusuklugu yapmadigindan, genital organlari kucultmediginden, buyuk capta bir hasar birakmayacagindan emin olabilir miyiz? Eger olacaksak hic sorun degil, ben sabah aksam baslarim hocam..

Yukarda Mrerdem isimli bir arkadasin yazdiklari var bir de, yorumunuz nedir merak ettim?

cihanbey

BEN İKİ HAFTADIR KULLANIYORUM NEVERGİVEUP HİÇ böyle bir etkisi olmadı. Hatta sperm miktarı arttı ve eskisine göre daha az koyu.
NeverGiveUp

Ya bunu ibrahim de kullanmisti bir donem. Hani masaj yaptim, biteral aldim iyilestim diyen.

Cihanbey, Tr'de prostagood yerine neden yurtdisindan muadili bir ilac getirttin? Farki nedir?

cihanbey

Şimdi şöyle bir durum nevergiveup. Ben bahsi geçen markayı almadım ama bu meşhur gıda takviyeleri üreten aksu vital ve balen adlı markaların saw palmettosunbu aldıum fakar hiçbir etkisini göremedim bu durumu bir hekim arkadaşa bir de aktar ve biyolog arkadaşa söyledim onlarda bizde bu kapsüllerin bazen içeriği ile oynandığını ya da kapsüldeki özütün daha düşüük olduğunu ek maddlerin yüksek olduğunu bununda tesiri azalttığını söylediler.
Ben de elin gavurunda böyle şeyler olmuyor diye düşündüm. Malum bu gıda takviyesi işinde gavurlar daha profesyonel. ben de böyle bir tercihte bulundum
Ama eczanede satıldığını bilmiyordum bilseydim oradan alırdım ben sadece saw palmetto yu aktarlardan almıştım
NeverGiveUp

Bilgi icin tsk ederim. 1 2 hafta kadar deneyebilirim prostagood, libido azalmasi vs yasadigimi hissetmezsem devam ederim. Bakalim..

drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

NeverGiveUp yazdı: Benim gittigim ilk urolog (ayni zamanda varikosel ameliyatimi gerceklestiren) genc bir doktordu. Ve bana prostatit teshisini koyduktan sonra recete ettigi ilac prostagood'du. Duzenli olarak 6 ay kullanmami soylemisti. Ayni zamanda internet uzerinde satilan caylar var, kullanabilirsin demisti. Doktorun bir iltihap karsisinda antibiyotik recete etmeyip bitkisel tedaviler onermesi cok sinirimi bozmustu ve antibiyotik tedavilerine yonelmistim.

Prostagood'u totalde 2 hafta kadar kullandim, su anda dolapta duruyor. Bu ilacin libido uzerinde olumsuz etkileri olduguna dair olumsuz duyumlar almistim. Sonra devam etmeyi hic dusunmedim.

Sonra kuzenim work&travelle Macaristan'a gitti. Ben de giderken konuyu bir arastirmasini, oradaki tedaviyi arastirmasini rica ettim. Yine saw palmeto icerikli, prostagood'a cok benzeyen bir ilacla dondu. Kullanmadim, o da dolapta bekliyor. Benim gibi recete edilen fakat ilaci umursamayan cok hasta var.

Simdi; bu ilacin libido dusuklugu yapmadigindan, genital organlari kucultmediginden, buyuk capta bir hasar birakmayacagindan emin olabilir miyiz? Eger olacaksak hic sorun degil, ben sabah aksam baslarim hocam..

Yukarda Mrerdem isimli bir arkadasin yazdiklari var bir de, yorumunuz nedir merak ettim?
Buna yorum yazacağım hocam. Şu an müsait değilim.
Caresiz

Mesaj gönderen Caresiz »

Prostagood 2014 yili mayis- 2015 Ekim Ayi donem kullandim hic bir faydasi yok bende daha cok prostat buyumesi yapti Kesinlikle kullanmayacagim tavsiye etmiyorum ve Urologlarda ayni dusuncede hem prostatit hem buyume var Xatral ve Cardura bence prostagood dan daha etkili Yanliz bu ilacin Fort isirgan takviyelisi Abdi Ibrahim firma cikaracakmis onu duydum
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

Caresiz yazdı:Prostagood 2014 yili mayis- 2015 Ekim Ayi donem kullandim hic bir faydasi yok bende daha cok prostat buyumesi yapti Kesinlikle kullanmayacagim tavsiye etmiyorum ve Urologlarda ayni dusuncede hem prostatit hem buyume var Xatral ve Cardura bence prostagood dan daha etkili Yanliz bu ilacin Fort isirgan takviyelisi Abdi Ibrahim firma cikaracakmis onu duydum
kesinlikle tavsiye etmiyorsan ısırgan takviyeli olanını da heyecenla beklemene gerek yok..
prostatiniseveyim

Cool
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

Mrerdem yazdı:Merhabalar,

Siteye sadece bir uyarı yapmak için kaydoldum.
Sawpalmetto, propecia (finasteride) gibi ilaçlar prostat küçültülmesi için tavsiye edilen ilaç ve takviyelerdir. Genel olarak testosteronu dehidrotestosterona çeviren 5ar enzimini inhibite eder.
5ar enzimini inhibide etmek çok ciddi hasarlar verebilir. Bir ihtimal var ama riski bilerek alın. Finasteride ilaçları yüzünden sağlığını kaybetmiş insanlar dernek kurmuş durumdalar ve çözüm arıyorlar. Sitenin adresi propeciahelp.com .
Yan etkiler çok korkutucu ve uzun süreli, hatta kalıcı olabiliyor. Mental problemlerden, genitallerin küçülmesi, kas ve kemik erimesi, nörolojik problemler gibi insanları normal hayat yaşamalarına engel olacak boyutta problemler.
Sawpalmetto da 5ar enzimni inhibide ederek etki ediyor. Propeciadan sağlığını kaybetmiş insanların kurduğu forumda sawpalmetto yüzünden aynı hasarı almış insanlar var. Aynı şekilde accutane kullanmış insanlarda da 5ar enzimi inhibitoru olduğu için benzer semptomlar oluşabiliyor.
Sawpalmetto bitkisel yan etkisiz bir tedavi yöntemi değildir!
evet accutane kullanan bir hastanın yorumu. dikkat demekte haklı. tabi ki dikkat edilmesi gerekir.
ancak accutane izotretionin içeren retinoidler sınıfı bir ilaçtır. yüksek doz a vitamini çeşidi dir bu.. akne tedavisinde kullanılır.. bu ilacın etki mekanizması tam olarak bilinmiyor. 5 alfa redüktazı inhibe ettiğine dair bir yayın yok. alttaki mesajında belittiğne göre accutane da 5 alfa redüktaz blokorü. bunu nereden duyduğunu merak ettim . çünkü accutane ın bilinen böyle bir etkisi yok..

finasterid güçlü bir 5 alfa redüktaz blokörü dür..yan etkileri bazen ciddi olabilir, fakat saw palmetto nun yan etkilerinin finasterid seviyesinde olmadığı araştırmalarda gösterilmiş. bunları internet üzerinden bulabilirsiniz. ben de yeni inceledim. ayrıca kullanım başladıktan sonra finasteridde oluşan cinsel istek azalması saw palmetto da aksine artış olarak ortaya çıkmaktadır. sırf bu yüzden cinsel güç artırıcı olarak kullananlar var. demek ki etki mekanizmalarının bazı farklılıkları var.

saç çıkartmak için saw palmetto kullanan bir çok kişi olduğunu saç tedavisi forumlarını incerseniz görebilirsiniz. saç problemi olan hastalardan fayda gören de var görmeyen de var. saç tedavisi çok faktörlü bir tedavidir. bir de saçlar tam olarak bir bölgeyi terk etmeden başlamak gerekir , sonrasında ilaçlarla tedavi etmek imkansız hale gelir. ama şunu görebilirsiniz saç problemi olanlar bizden daha cesur bu ilaçlar konusunda
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

bende bu takviyeden bir kutu kullanmıştım.bir zararını görmedim.libido olayını nasıl etkilediğini bilmiyorum.zaten kullandığım dönemde cinsellik yerlerdeydi.evet saç için kullanılan bir takviye.o dönem saçlarıma iyi gelmişti.hatta bu aralar yine dökülüyorlar solgar sawpalmetto aldım ama yetersiz gelir düşüncesi ile prostagood da alıp kullanacağım.ben bu ilacı 2 sene kullanıpta cinsellik bakımından sıkıntı yaşamayan birini tanıyorum.almanyada ısırgan otlusu var bunun.ilk forumda 1 sene önce filan ben dile getirmiştim.almanyada ürologlar reçete ediyorlar.
prostatiniseveyim

Simfi cuce palmiye temize cikti mi icelim mi bi arkadas herkesi yaniltmis o zaman
cihanbey

Herşeye rağmen ben içmeye devam ettim bugün De ))
Caresiz

Mesaj gönderen Caresiz »

Ben isirgan olani heycanla bekliyorum diye cumle kullanmadim arastirmalar sonucu yeni ilac cikaracaklarini duydum Bana bir faydasi olmadi cogu kisi memnun degil ben aylarca kulladim yararini gormedim bu benim gorusum ve tekrar soyluyorum Turkiyede Urologlarda tavsiye etmiyor..... Beni baskasi ve yazilan makale ilgilendirmez ben bu bitkinin baska marka yurt disi uretiminide kullandim Prostatite etkisi hic yok..Sonuc yok iyilesmede yok Memnun olanlar kullanmaya devam etsinler...