Antibiyotikten Fayda Göremeyenler!

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
patti
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Antibiyotikten Fayda Göremeyenler!

Mesaj gönderen patti »

Herkese Selamlar!

Aylardır ben de bu illeti çeken biri olarak aranıza yeni katıldım. Aslında uzun süredir forumu takip ediyorum ve şimdi üye olmaya karar verdim. Belki de ilk merak edeceğiniz şey belirtilerim nelerdi, hangi ilaçları kullandın, hangi doktara gittin, prostat sıvında lökosit miktarı ne kadardı? Aslında bunların hiçbirinin önemi yok; önemli olan kendinizin bu hastalığın neresinde durduğunuz ve nasıl bir yol çizeceğiniz. Forumda tekrarlandığı gibi bu hastalığın birçok çeşidi var ve herkes farklı semptomlardan müzdarip. Forum üyesi olarak aslında bize düşen burayı bir ağlama duvarına dönüştürmeden, insanlara umutsuzluk aksettirmeden, tecrübelerimiz ile araştırmalarımız ile bir yol göstermek. Çünkü tecrübeli arkadaşlarımızın belirttiği gibi bu hastalığın çaresi var. En azından belirtilerini minimuma indirebiliriz.
Çoğumuz bu hastalık için doktor doktor gezdik verilen antibiyotikler ve alfa blockerlar dışında elimize birşey geçmedi. Prostatit diye bir hastalığın olduğunu bilmeyen ürolog bile gördü bu gözler. Prostatit ile ilgili okuduğumuz türkçe makaleler 4 haftalık antibiyotik tedavisi, abakteriyel prostatitlerde daha uzun antibiyotik tedavisi ezberini malesef bozmamakta. Prostatımızda bakteri varlığı saptanması, ya da bakteriye rastlanılmadan bol lökositin görülmesi durumunda antibiyotik tedavisi en etkili yöntem olduğu zaten tartışılamaz. Forumun üzerinde durduğu tedavi yöntemi de bu antibiyotik daha fazla antibiyotik daha güçlü antibiyotik. Forumda üstad olarak gördüğümüz Kadir Abi'nin tedavi olmasının da nedeni bu prostatındaki bakteri varlığını tespit etmiş, bakterileri varlığını güçlü antibiyotikler ile kaldırmış. Malesef bazı arkadaşlarımız lökosit miktarını normal seviyeye çekmesine rağmen halen uzun süre semptomlar yaşaması ya da lökosit miktarı normal düzeyde ve iltihap olmamasına rağmen prostatit semptomları yaşamakta. Defalarca yazılmasına rağmen prostatit çeşitlerini birdaha yazalım.

Katagori I Akut Bakteriyel Prostatit Tedavisi: %100 tedavi başarısı ile antibiyotikler
Katagori II Kronik Bakteriyel Prostatit Tedavisi: Uzun süreli antibiyotik kullanımı
Katagori IIIA Kronik Abakteriyel Prostatit (prostat sıvısında lökosit miktarı(akyuvar hücresi) fazla) Tedavisi: Uzun süreli antibiyotik kullanımı
Katagori IIIB Kronik Abakteriyel Prostatit (prostat sıvısında lökosit miktarı(akyuvar hücresi) tespit edilemeyen) Tedavisi:???????????????
Katagori IV Prostatta Asemptomatik İltihaplanma (prostat sıvısında lökosit tespit edilen fakat hiçbir şikayetin olmaması durumu) Tedavisi: Gerek yok

Malesef prostatit vakaların %90 nı katagori III e girmekte. ALINTI

Katagori III Abakteriyel kronik prostatit aynı zamanda dünya litetüründe "Chronic Pelvic Pain Syndrome (CPPS)" Kronik Pelvik Ağrı sendromu denmektedir. Ve bunun tedavisi ürologlar tarafından malesef yetersiz kalmakta. Bunun sebebi büyük bir ihtimal ile modern tıbbın hastayı bir makine olarak görmesidir. Vücudumuzda bozulan bölgeyi tespit edip ona göre ilaç verip düzelmesini beklemekteler. Şu antibiyotiği al bitince gel şunu iç haftaya gel. Bunu yaşayanların çektiği ağrı, piskolojik çöküş, kaygı, çaresizlik hissi malesef doktorları hiç ilgilendirmemekte. Aslında bu hastalıkta mücadelede yenilmesi gereken ilk bu hisler bence. Konuya dönecek olursak bu hastalık ile ilgili Türkçe kaynakların yetersiz oluşu ya da aynı ezberi bozamaması nedeni ile yabancı kaynaklara göz atmaya karar verdim. Bildiğimiz gibi internet ortamı tam bir bilgi çöplüğü olduğu için akademik yazıları dikkate almaya çalıştım aynı zamanda yabancı forum ve paylaşım platformlarına bu hastalığa bakış açılarını anlamak için bakmaya gerek duydum. Bununla ilgili bulduğum bence en iyi makale bu: Management of Men Diagnosed With Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome Who Have Failed Traditional Management

Bu yazının amacı kesinlikle sizin tedavi yönteminiz bu ya da şu ilaçları kullanın demek değil sadece bulduğum bilgileri ve araştırmalarımı sizinle paylaşmak istedim. İngilizce bilen arkadaşlarımız bu yazıdan fayda görecektir bilmeyenler için her şeyi birebir çevirme fırsatım olmadığından kısaca özet geçeceğim. İlk olarak geleneksel prostatit tedavi yöntemlerinin placebo deneklerine göre anlamlı gelişmelerinin puanlandırıldığı tablo verilmiş. Burada ilk göze çarpan ilk iki en yüksek skor alan mepartricin 10, quercetin 6,5 puanlandırılması. Quercetini hemen hemen hepimiz biliyoruz ve çoğumuz kullanıyoruz burada mepartricin etken maddesini ilk defa duydum ve karşıma şu makale çıktı: Therapeutic Intervention for Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome (CP/CPPS): A Systematic Review and Meta-Analysis burada da mepartricinin abakteriyel prostatitte etkinliği vurgulanmış aynı zamanda percutaneous tibial nerve stimulation (PTNS) tedavisi ve Doxazosin + Ibuprofen + Thiocolchicoside kombinasyon tedavisi de anlamlı sonuçlar ortaya çıkarmış. Malesef mepartricin etken maddeli bir ilaç Türkiye'de bulamadım.Buradaki bilgiye göre mepartricin etken maddeli ilaçlar idrar yolu, prostat, mesane fonksiyonları bozuklukları için etkili imiş ve kronik abakteriyel prostatit ve iyi huylu prostat büyümesi tedavilerinde kullanılıyormuş. İlk makaleye dönecek olursak:

Kronik abakteriyel prostatit alternatif tedavilerini 3 ana başlığa bölmüşler:
- İlaç tedavisi
- Cerrahi müdahale (prostatı aldırma değil)
- Fizyoterapi
- Biyopsikososyal yaklaşım

devamı gelicek...
mustafa0677
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Re: Antibiyotikten Fayda Göremeyenler!

Mesaj gönderen mustafa0677 »

Çok takma kafana diyen ürologlar doğru söylüyor aslında :d ama yetersiz kalıyo :) terapist gibi anlatsalar kendileri de yorulmayacak :p
Sagittarius
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen Sagittarius »

bu makle ingilizce ceviriis flan varmıdır acep?
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Eyvallah pati