ÇOK ÖNEMLİ! PROKALSİTONİN TESTİ.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

ÇOK ÖNEMLİ! PROKALSİTONİN TESTİ.

Mesaj gönderen kadir »

KRONİK PROSTATİT GRUBUNDAKİ HASTALARIN PROKALSİTONİN SEVİYELERİNİN DEĞERLENDİRMESİ

ÖZET
Amaç: Kronik prostatit, her yaş grubunda görülebilen ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri olan yüksek prevalanslı bir hastalık olmasına rağmen altında yatan etiyoloji ve fizyopatojenezi halen muammadır. Bu çalışmanın amacı, prokalsitoninin non-bakteriyel kronik prostatitlerle ilişkisi ve takipteki yerini irdelemektir.
Materyal ve Metot: Ocak 2014 ve Ağustos 2014 tarihleri arasında, kronik prostatit teşhisi konulan semptomatik 53 hastanın tedavi önce ve sonrası, Birleşik Devletler Ulusal Sağlık Enstitüleri kronik prostatit semptom indeksi (NHI-CPSI) ağrı skorları, uluslararası prostat semptom skoru (I-PSS), prokalsitonin, lökosit, ortalama trombosit hacmi, hemoglobin(Hb), total prostat spesifik antijen (PSA), C-reaktif protein (CRP) seviyeleri ve eritrosit sedimantasyon hızı prospektif olarak değerlendirildi.
Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen kronik prostatitli 53 hastanın 47’sinde (%89), kan prokalsitonin düzeyleri eşik değer olan 0,05 ng/ml’nin üzerindeydi. Tedavi sonrası yüksek prokalsitonin düzeylerinin 29 hastada (29/47=%62) eşik değerin altına düştüğü ve 18 hastada eşik değerin üzerinde olmakla birlikte, tedavi öncesi değerlerden istatistiksel olarak çok anlamlı aşağıya düştüğü (0,069±0,014, 0,053±0.005, p<0,001) görüldü. Kronik prostatitli 6 hastada ise, tedavi öncesi ve sonrası değerler, 0,05ng/ml altında idi.
Sonuç: Rekürrenslerle giden kronik bir hastalık olarak kronik prostatitte relapsları saptamada ve antibiyotik tedavisi seçeneğinin belirlenmesinde prokalsitonin düzeylerinin belirlenmesinin önemli olabileceğini düşünüyoruz. Gelecekteki daha geniş çalışmalarda bu öznenin seçilmesi, konuyu aydınlatacaktır.
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: ÇOK ÖNEMLİ! PROKALSİTONİN TESTİ.

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

paylaşım için teşekkürler abi.demekki bilimsel olarak bu rahatsızlık bir yerlerden kanıtlanabiliyor.artık doktorlarımız tahlillerin temiz sende bir şey yok demezler umarım :)
dreamer8
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen dreamer8 »

Keşke doktorlar da, bu forumdaki hastalığı araştıran, çaba sarfeden, çare arayan arkadaşlar kadar istekli ve yardımsever olsaydı. Bir olaya ne kadar maruz kalırsan o kadar hissizleşirsin misali, demek ki akşama kadar aynı derdi dinlemekten hissizleşiyor adamlar. Tıp, bir yandan bilinen hastalıklara çare ararken, bir yandan da daha yüksek bir hızla yeni hastalıklar türüyor. sonumuz hayrolsun.
samskeyti
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen samskeyti »

Belkide ben zamanında akut bakteriyel prostatit geçirdim ancak doktor sende darlık var sistoskopi yapalım diyip yolladı.Bende antibiyotik vs.kullanmamıştım o zaman kronikleşmiş olabilir.Hastalığa ilk yakalandığımda dakika başı çıkıyordum tuvalete ve vücut ısımda biraz yükselmişti.1 sene içerisinde yaptırdığım 4 idrar kültürünün 2 sinde lökosit biraz yüksek çıktı.Şuanda kasıklarımdan bacaklarıma vuran bir ağrı var ve yine durumum çok şiddetlendi.Hiçbir ürolog rektal tuşe yapmadığı için prostatitin bahsi dahi geçmedi.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ABittersweetLi yazdı:paylaşım için teşekkürler abi.demekki bilimsel olarak bu rahatsızlık bir yerlerden kanıtlanabiliyor.artık doktorlarımız tahlillerin temiz sende bir şey yok demezler umarım :)
Sagol Abitter bende tesekkur ederim)))
1-Lokosit ve bakteri cikmayan hastalarda bu test ile enfeksiyon tespit edilebilir.
2-Antibiyotik tedavi sureci ve iyilesme periyodu bu test ile takip edilebilir.
3-Antibiyotigin etki oranı bu test ile anlasilabilir.
Bilhassa Nonbakteriyel vakalarda bu test yapilmalidir.
Prostatitti
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Prostatitti »

kadir yazdı:KRONİK PROSTATİT GRUBUNDAKİ HASTALARIN PROKALSİTONİN SEVİYELERİNİN DEĞERLENDİRMESİ

ÖZET
Amaç: Kronik prostatit, her yaş grubunda görülebilen ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri olan yüksek prevalanslı bir hastalık olmasına rağmen altında yatan etiyoloji ve fizyopatojenezi halen muammadır. Bu çalışmanın amacı, prokalsitoninin non-bakteriyel kronik prostatitlerle ilişkisi ve takipteki yerini irdelemektir.
Materyal ve Metot: Ocak 2014 ve Ağustos 2014 tarihleri arasında, kronik prostatit teşhisi konulan semptomatik 53 hastanın tedavi önce ve sonrası, Birleşik Devletler Ulusal Sağlık Enstitüleri kronik prostatit semptom indeksi (NHI-CPSI) ağrı skorları, uluslararası prostat semptom skoru (I-PSS), prokalsitonin, lökosit, ortalama trombosit hacmi, hemoglobin(Hb), total prostat spesifik antijen (PSA), C-reaktif protein (CRP) seviyeleri ve eritrosit sedimantasyon hızı prospektif olarak değerlendirildi.
Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen kronik prostatitli 53 hastanın 47’sinde (%89), kan prokalsitonin düzeyleri eşik değer olan 0,05 ng/ml’nin üzerindeydi. Tedavi sonrası yüksek prokalsitonin düzeylerinin 29 hastada (29/47=%62) eşik değerin altına düştüğü ve 18 hastada eşik değerin üzerinde olmakla birlikte, tedavi öncesi değerlerden istatistiksel olarak çok anlamlı aşağıya düştüğü (0,069±0,014, 0,053±0.005, p<0,001) görüldü. Kronik prostatitli 6 hastada ise, tedavi öncesi ve sonrası değerler, 0,05ng/ml altında idi.
Sonuç: Rekürrenslerle giden kronik bir hastalık olarak kronik prostatitte relapsları saptamada ve antibiyotik tedavisi seçeneğinin belirlenmesinde prokalsitonin düzeylerinin belirlenmesinin önemli olabileceğini düşünüyoruz. Gelecekteki daha geniş çalışmalarda bu öznenin seçilmesi, konuyu aydınlatacaktır.
Bu yazıdan sonra 1 ay önceki kan testi sonuçlarını tekrar inceledim . İlgili test sanırım PCT testi abi benim 0.113 çıkmış . 0.05 ten daha yüksek . Yani yüzde 89'un içinde olduğuma inaniyorum . Bu eğer bir enfeksiyona işaretse bana ağrı kesici bile yazmayıp yollamislardi değerli abim
Hepsi geçecek
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Evet Prostatitti,
Prokalsitonin testi kısaltilmiş adı PCT dir.Ama dr un dikkatini çekmemiş sanirim gerçekten çok enteresan.))
Prostatitti
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Prostatitti »

kadir yazdı:Evet Prostatitti,
Prokalsitonin testi kısaltilmiş adı PCT dir.Ama dr un dikkatini çekmemiş sanirim gerçekten çok enteresan.))
Abi'm ben de sizin paylasiminizdan sonra biraz araştırdım da .. 0.5 'a kadar olanlar çok ciddiye alinmiyormusmus. Diş iltihabi boğaz enfeksiyonu da yukseltiyormus. Mesela benim 1 disimin çekilmesi gerekiyor ama uroloji'den henüz dış hekimine fırsat bulamadım :)
Hepsi geçecek