Prostatit suphesi(Kadir abi)

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kroniksupheli
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Re: Prostatit suphesi(Kadir abi)

Mesaj gönderen kroniksupheli »

Kadir abi idrar kültür antibiyogram da yaptırdım aslında ama ;
-gram boyama: mikroorganizma görülmedi
-Aerop kultur: 37 derecede 48 saatlik inkubasyon sonrasında üreme olmadı.

Diye sonuç aldim mavi lab.da 1.5 ay önce.Sadece idrar pcr da klamidya ve mikoplasma genitalyum saptandı.

Kadir abi ben su anda yurtdışında çalışıyorum ve burada lab ve hastane imkanım yok hastalığımı tedavi için takip edemiyorum.
Yaklaşık 1 senedir genital bölgem de ve vucudumdaki anormallikler gecmiyor.Diyelimki bu zaman icinde bakteriler henüz prostat iltihabına sebep olmadı.Acaba ilerleyen zamanda prostata sıçrarmi diye korkuyorum. Zafer hocaya sorduğumda olsa şimdiye kadar yapardı diye cevap verdi.

Ne yapacagimi bilemiyorum su an için.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

kroniksupheli yazdı:Kadir abi idrar kültür antibiyogram da yaptırdım aslında ama ;

Diye sonuç aldim mavi lab.da 1.5 ay önce.Sadece idrar pcr da klamidya ve mikoplasma genitalyum saptandı.

Kadir abi ben su anda yurtdışında çalışıyorum ve burada lab ve hastane imkanım yok hastalığımı tedavi için takip edemiyorum.
Yaklaşık 1 senedir genital bölgem de ve vucudumdaki anormallikler gecmiyor.Diyelimki bu zaman icinde bakteriler henüz prostat iltihabına sebep olmadı.Acaba ilerleyen zamanda prostata sıçrarmi diye korkuyorum. Zafer hocaya sorduğumda olsa şimdiye kadar yapardı diye cevap verdi.

İdrarinizda klamidya ve mikoplazma saptandiysa bunlarin tedavisi ve kullanacaginiz antibiyotikler zaten belli.Bir an once tedavi olmaniz gerekir.
Imzekken

Mesaj gönderen Imzekken »

kadir yazdı:
Imzekken yazdı:
kadir yazdı: Pcr den baska klamidya ve mycoplazmanin kulturleri var. Onlarida yaptirabilirsin .Antibiogram yapma sansinda olur.
Peki abi bu sistite sebeb olan bakterinin ne olduğunu bilebilirmiyiz
Sistit varsa sizde, enfeksiyona sebep olan bakteriyi bulmak ve tedavisi icinde idrardan kultur yaptirmaniz gerekir.
Yok abi şöyle bir mantık yürüttümde ne kadar doğru olur bilmiyorum ilişkiden sonra hastalanan lara sistiti olan bir bayandan bulaşmş olabilir diye
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Imzekken yazdı:
kadir yazdı:
Imzekken yazdı: Peki abi bu sistite sebeb olan bakterinin ne olduğunu bilebilirmiyiz
Sistit varsa sizde, enfeksiyona sebep olan bakteriyi bulmak ve tedavisi icinde idrardan kultur yaptirmaniz gerekir.
Yok abi şöyle bir mantık yürüttümde ne kadar doğru olur bilmiyorum ilişkiden sonra hastalanan lara sistiti olan bir bayandan bulaşmş olabilir diye
Bulasabilir tabiki mumkun.
Imzekken

kadir yazdı:
Imzekken yazdı:
kadir yazdı: Sistit varsa sizde, enfeksiyona sebep olan bakteriyi bulmak ve tedavisi icinde idrardan kultur yaptirmaniz gerekir.
Bulasabilir tabiki mumkun.
Peki sistite sebeb olan bakteri hangisi abi yani sistite iyi gelen antibiyotik bazı prostatit hastalrına iyi gelebilirmi
Imzekken

O bakteri hangisi mesela
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Imzekken yazdı:O bakteri hangisi mesela
Sistite genellikle e coli bakterisi sebep olur. Kesin tani ve tedavi icin TİT, idrar külturu ve antibiogram testi yapilmalidir.
ege

Mesaj gönderen ege »

Öncelikle geçmiş olsun. Klamidya ve Mikoplazma için doğru ilaçları kullanmışsınız. Azitromicin ilk gün 2g (2000mg) takip eden 4-5 günde de 500 mg. kullanıyor Mikoplazma tedavisinde. Eğer işe yaramazsa Avelox'a kadar uzayan bir ilaç listesi var. Avelox bence en iyi ilaç Mikoplazma için. Azitromicin'in bildiğim kadarıyla sorunu şu; tedavi gerçekleşmezse bakteriler çabuk direnç kazanıyor. Bu mikroplar sizi çok rahatsız edecektir kesinlikle ihmal etmeyin. PCR pahalı bir yöntem ama mutlaka PCR testi yaptırın. Bir de en önemli kısım tekrar mikrobu kapmamak. Mutlaka korunun, eğer bu mikropları taşırken temas ettiğiniz partner veya eşiniz varsa mikrobu size geri verecektir, normalde bunu söylemeye bile gerek yok ama tedavi cevap vermiyorsa akla mikrobu tekrar kapma ihmitali geliyor ister istemez. Eğer o bahsettiğiniz ilişkiden sonra başka korunmasız ilişkileriniz de olduysa o insanlarda test olması gerek. 1 yıl epey uzun süre.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

kroniksupheli yazdı:Kadir abi idrar kültür antibiyogram da yaptırdım aslında ama ;

Yanliz şunuda eklemeden gecemiyecegim; mycoplazmanin 30 cesit suşu mevcut, antibiogram yapilmasinda fayda var. Bazen doksisilin bile direnc kazandiriyor. Mutlaka antibiogram olmali.
kroniksupheli

Azitromisin 1000mg ve sonrasında 500mg ve doksisiklin 100mg 2×100mg olarak 2 hafta olarak kullandım.1hafta sonrada aynı şekilde 1 kur daha tekrarladım.

Ancak doktorumdan moksiflaksasin yazmasını da isteyecegim.1 kutu yeterli olabilirmi acaba?

Ayrıca klamidya içinde azitro ve doksisiklin yeterlidir ve antibiyotiklere oldukça duyarlıdır diyor doktorum. Klamidya içinde önerebileceğiniz başka antibiyotik varmi acaba ?
kroniksupheli

Şu anda sağ ve sol bobreklerimin alt tarafı ve karin tarafına doğru kasılma oluyor bu bakteriler bu kasılmalara neden olurmu acaba?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

kroniksupheli yazdı:Azitromisin 1000mg ve sonrasında 500mg ve doksisiklin 100mg 2×100mg olarak 2 hafta olarak kullandım.1hafta sonrada aynı şekilde 1 kur daha tekrarladım.

Ancak doktorumdan moksiflaksasin yazmasını da isteyecegim.1 kutu yeterli olabilirmi acaba?

Ayrıca klamidya içinde azitro ve doksisiklin yeterlidir ve antibiyotiklere oldukça duyarlıdır diyor doktorum. Klamidya içinde önerebileceğiniz başka antibiyotik varmi acaba ?
Clamidya nin temizlenmesi icin 21 gunluk avelox tedavisi onerilir in vitro calismalarda.
zafer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen zafer »

Kadir bey
bende klamidya için 1 hafta doksiilisin kullandım ve şiakayetlerim %90 geçti ancak geçen gün penisimin içini kontrol ettiğimde bir nemlenme gördüm ve başını sıkarak toplu iğne başı kadar beyaz sıvı geldi moralim çok bozuldu ve doktora gittim doktor 2 kutu daha tetradox verdi ve bu ilaçları aç karnına kullan dedi kimyası bozulyor dedi. Yanma kaşntım ağrım yok ancak bu akıntı benzeri sıvı moralimi bozdu sizce 3-4 hafta sonra test yaptıracam onu mu bekleyeyim yoksa bu iki kutu tetradoxu mu kullanayım mı ? Birde streptococcus ve corynebacterium bunlar nedir acaba?
esanjor01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen esanjor01 »

zafer yazdı:ilacı yanlış kullanmışssın doksiliksin yemeklerle yendiğinde ilacın kimyası bozuluyor bi boka fayda etmiyor yemeklerden 1-,1,5 saat önce boş karınla bol su içerek kullanacaksın
bu bilgiyi ilk defa duyuyorum dostum ...bundan eminmiyiz ?!!! Kaynak nedir ?? ben hep tok karnina aliyordum yemedekten sonra ..Birde su alttaki bilgiye sahibim yemele birlikte alinmasinda sakinca yok diyor

Uygulama şekli:

Oral olarak kullanılan tetrasiklin grubu ilaçların bol sıvı ile alınması ve en azından 30 dakika dik oturulması özofagusta iritasyon ya da ülserasyon riskini azaltır. Gastrik iritasyon olduğunda TETRADOX un yemek veya sütle alınması önerilir. TETRADOX’ un emilimi yemekler ya da sütle birlikte alınmasından belirgin olarak etkilenmez.
zafer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen zafer »

bana enfeksyoncu söyledi ancak senin yazdığın uygulama şeklinden bile etkilendiği anlaşılıyor zaten
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

zafer yazdı:Kadir bey
bende klamidya için 1 hafta doksiilisin kullandım ve şiakayetlerim %90 geçti ancak geçen gün penisimin içini kontrol ettiğimde bir nemlenme gördüm ve başını sıkarak toplu iğne başı kadar beyaz sıvı geldi moralim çok bozuldu ve doktora gittim doktor 2 kutu daha tetradox verdi ve bu ilaçları aç karnına kullan dedi kimyası bozulyor dedi. Yanma kaşntım ağrım yok ancak bu akıntı benzeri sıvı moralimi bozdu sizce 3-4 hafta sonra test yaptıracam onu mu bekleyeyim yoksa bu iki kutu tetradoxu mu kullanayım mı ? Birde streptococcus ve corynebacterium bunlar nedir acaba?
Streptokok dogada yaygin olarak bulunan bir bakteridir. Agizda bile bulunur asidik ortami sever, diş curuklerine sebep olur. Tabi prostat icinde kolonize olursa enfeksiyon sebebidir.Korinebakterium insan ve hayvan florasinda bulunan, enfeksiyona sebep olan 88 suşu bulunan firsatci bir patojendir.Hastane ortamindada cok cabuk urerler. 1 haftalik doksisiklin yetmez ve zaten yetmemis. Iki kutuyu kullanmani tavsiye ederim.
kroniksupheli

Arkadaşlar herkese merhaba tekrardan.

2 gündür ictigim su miktarı ile idrara çıkış sayısını takip ediyorum.

Sabahtan akşama kadar yaklaşık 3.5 litre su içtim ve 10-11 defa idrara çıktım.idrar yaparken kısa süreli olmayan(7-8 saniye ve tazyikli olarak rengi seffafa yakın sarı degil) şekilde idrar yaptım.

Bu 10-11 sefer ictigim suya göre fazlamı yoksa normal insanlarda bu kadar idrara çıkarmı anlayamadım.

Sık idrar şikayeti olan arkadaşlar günlük idrara çıkma sayısı ve idrar süresi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen asosyal »

kroniksupheli yazdı:Arkadaşlar herkese merhaba tekrardan.

2 gündür ictigim su miktarı ile idrara çıkış sayısını takip ediyorum.

Sabahtan akşama kadar yaklaşık 3.5 litre su içtim ve 10-11 defa idrara çıktım.idrar yaparken kısa süreli olmayan(7-8 saniye ve tazyikli olarak rengi seffafa yakın sarı degil) şekilde idrar yaptım.

Bu 10-11 sefer ictigim suya göre fazlamı yoksa normal insanlarda bu kadar idrara çıkarmı anlayamadım.

Sık idrar şikayeti olan arkadaşlar günlük idrara çıkma sayısı ve idrar süresi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Gecelere çok çıkıyor musun kardeşim idrara önemli olan o bence gündüz idrara fazla gitmek sorun değil gece uykunu böldüğü için prostat sorununa işarettir. Az idrar çok tuvalette prostat sorunudur. Sedat olması idrarın şu çok tükettiğim için idrar tahlilinde dansite diye gecer
kroniksupheli

Geceleri idrar için uyanma sikayetim yok çok şükür sabah kalktıgımda idrar geliyor ilk olarak Ama eskidende bu şekildeydi zaten.

Az ıdrardan kasıt nedir abicim mesela 1 2 saniye veya damla damlamı? Bahsettiğim 7 saniye civarı ve yaklaşık 1 su bardağı şeklindeki idrar normalmidir?
asosyal

Mesaj gönderen asosyal »

kroniksupheli yazdı:Geceleri idrar için uyanma sikayetim yok çok şükür sabah kalktıgımda idrar geliyor ilk olarak Ama eskidende bu şekildeydi zaten.

Az ıdrardan kasıt nedir abicim mesela 1 2 saniye veya damla damlamı? Bahsettiğim 7 saniye civarı ve yaklaşık 1 su bardağı şeklindeki idrar normalmidir?
Kedi aldığı gibi kesik kesik az işeme idrar bittiğini zannedip sanki bitmemiş hissi veriyor mu? Ben idrar sorununu çözdüm ağrılardan kurtulamadım :oops:
kroniksupheli

Kesik kesik işeme yok abicim ama hep aklımda oldugundanmidir nedir sanki idrarı bitiredim idrarım varmis gibi oluyorum.Ama unuttugumda idrar hissi duymuyorum.

Ağrı olarak ne şekilde ağrıların var abicim?
asosyal

Mesaj gönderen asosyal »

kroniksupheli yazdı:Kesik kesik işeme yok abicim ama hep aklımda oldugundanmidir nedir sanki idrarı bitiredim idrarım varmis gibi oluyorum.Ama unuttugumda idrar hissi duymuyorum.

Ağrı olarak ne şekilde ağrıların var abicim?
Kasıklarda, yumurtalıkta, göbek altında veya sağ sol karın boşluğunda böbreklere doğru vurun ağrı tipik prostatit olayı iste
kroniksupheli

Arkadaşlar kinolonn grubu antibiyotik kullanımı sonucu( levoflaksasin ve moksiflaksasin) sağ baldırımda hareket ederken kasilma, zorlanma hissetmeye başladım.Ancak moksiflaksasin 2 hafta daha devam etmem gerekiyor.

Kinolon grubu antibotik sonucu bu şekilde belirtiler yaşayan oldumu.? Kullanırken neye dikkat etmeliyim.ilacin yan etkilerinde tendon agrisi veya yirtilma gibi ciddi durumlardan bahsedilmiş.

Mikoplasma ve klamidyayi temizlemede avelox(moksiflaksasin) cok etkili olduğunu biliyorum ancak bacağmda beni rahatsız etmeye başladı.
Kullanmaya devam etmelimiyim karar veremedim.
murat222
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen murat222 »

kroniksupheli yazdı:Arkadaşlar kinolonn grubu antibiyotik kullanımı sonucu( levoflaksasin ve moksiflaksasin) sağ baldırımda hareket ederken kasilma, zorlanma hissetmeye başladım.Ancak moksiflaksasin 2 hafta daha devam etmem gerekiyor.

Kinolon grubu antibotik sonucu bu şekilde belirtiler yaşayan oldumu.? Kullanırken neye dikkat etmeliyim.ilacin yan etkilerinde tendon agrisi veya yirtilma gibi ciddi durumlardan bahsedilmiş.

Mikoplasma ve klamidyayi temizlemede avelox(moksiflaksasin) cok etkili olduğunu biliyorum ancak bacağmda beni rahatsız etmeye başladı.
Kullanmaya devam etmelimiyim karar veremedim.

Kaç gündür kullanıyorsun avelox ve ne kadar kullanacaksınız
Bn 2 hafta kullandım sıkıntı olmadı şükür
kroniksupheli

Abicim 2 hafta levoflaksasin kullandım sonrasında bacağımda kasılmalar hissetmeye başladım.su anda moksiflaksasin kullanıyorum.Bugun 2.gun ve 2 hafta(2 kutu) kullanacağım.

Sizde etkili oldumu moksiflaksasin , testlerde çıkıyor mu hala sikayetlerde azalma oldumu?