Endiseliyim

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
hakan27
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Endiseliyim

Mesaj gönderen hakan27 »

3 ay oldu prostatitle.sanırım eskisi gibi değilim cipro dan sonra ağrım sızım kalmadı.şüpheli ilişki sonrasında başladığı için aklım hep hiv hastaliginda ya bulastiysa diye korkuyorum stres yüzünden sivilcelerim çıktı korkudan test yaptiramiyorum inşallah sadece prostatitle mücadele ederim o da en fazla ağrısı var iste
red
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Re: Endiseliyim

Mesaj gönderen red »

hiv virüsü günümüzde ölümcül olmaktan çıktı. virüsü baskılayıcı ilaçlarla hayat beklentisi normal ya da normale yakındır.
hiv'i ciddiye almazsanız ya da korkarsanız sinsi bir şekilde ilerleyerek bağışıklık sistemini çökertir ve aids durumuna dönüşür.
yıllarca hiç bir belirti vermeyebilir. prostatit gibi problemler gözlenmez ama bir anda çok daha ağır bir tabloya neden olur.
hastalıktan değil tedavi almamaktan korkmalısınız..
hakan27

Mesaj gönderen hakan27 »

Gidip test yaptiricam korka korka da olsa
Kaan34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kaan34 »

Senin gibi bende çok korktum hatta test negatif olduğu halde ve bi çok kez test yaptırdım sonra testler sürekli negatif geldikçe rahat ladım sana tavsiyem git test yaptır 3 ay sonra yine yaptır birde 6 ay sonunda yaptır hepsi negatif gelirse birdaha yaptırma kafandan sil rahatla
hakan27

Mesaj gönderen hakan27 »

Eyvallah inşallah benimde negatif gelir de rahatlarim
Privatee

Mesaj gönderen Privatee »

Valla bende ilk başda bu ağrıların hiv olduğunu düşünüyordum kendime 2 kez yaptırdım 1.5 ay ve 3. Ayda oda yetmedi emin olmak için ilişki yaşadığım kızada baktırdım sonuç negatif çıktı şükürler olsun kafamdan büyük bir kanseri kesip atmış oldum. Hemen yaptırmanda fayda var arkadaşların söylediği gibi.
hakan27

Mesaj gönderen hakan27 »

Aynen en iyisi gidip yaptırmak sagol yorumların için
Mrshadow

Mesaj gönderen Mrshadow »

Hiv sadece 15bin kiside var tr'de kaba bir hesapla hiv bulasma riskiniz %0.002
Rahat olun testi yapin rahatlayin
hakan27

Mesaj gönderen hakan27 »

Teşekkürler rahatladım biraz
Untitleduserr

Mesaj gönderen Untitleduserr »

Benimde öyle korkum vardı hiv mi kaptım diye internetten araştırdım internet korkuttu zaten araştırma o hiv kapmak binde bir ihtimalmiş çok şükür bizde bahtsız bedevi değilmişiz yani
hakan27

Mesaj gönderen hakan27 »

Test yaptirdin mi
Bahtsizbedevii

Mesaj gönderen Bahtsizbedevii »

Bahtsız bedevi diye benim adım gecmiş. :D daha önce bir arkadasa bende bu konuda cevap yazmıstım, bir kac kişi forumda hiv konusuyorsunuz kafayı yemişsiniz filan diye tepki göstermişti hatta.

Ama yine de bence herşeyi konusabişmeliyiz. Bir ufacık bakterinin hayatımızda neleri değiştirdiğini, yaşam kalitemizi ne kadar düşürdüğü ortadayken, diğer hastalıklara karşı bilgi edinmek, birbirimizin bilgilerinden tecrübe etmek bana göre faydalıdır.

Hiv hakkında arkadaslar red ve Mrshadow cok güzel bilgiler vermiş. Hepatit, hpv, sifiliz gibi hastalıklara oranla gecişi daha zor hiv in. Artık devlet hastanelerinde ve çoğu düzgün özel hastanelerde maximum 45. Günde yapılan test yeterli oluyor ama prosedür gereği 90.gün testi yine de istenir. 90. Günde negatif çıkan test sonradan pozitife dönmez günümüz testleri erken yakalar. Hatta özel bazı lab larda hic duo ultra combo sistemiyle yapılan testler de 20.günde bile dogru sonuclar alınabiliyor.

Aslında bilmemiz gereken hiv in bulaş yolları. Çok eşli olanlar korunmak zorunda. %96 oranında anal vajinal ilişki ile bulaş oluyor. Öpüşme ile bulaşma olmuyor. Oral ilişki ile bulaş ihtimali milyonda bir oranında. Agızda kanamalı yara olması gerekir ama yine de tükürüğün içindeki bazı maddelerden dolayı hiv geçişi için uygun ortam değil.

Her ne kadar sayı 16 bin ise de yılda %450 artışla dünya birincisiyiz bu konuda. Özellikle göçmenlerin gelişiyle aşırı artan bir tablo var ne yazıkki ülkemizde. İlacları pahalı ama sgk karsılıyor. Ve ilac alımını müteakip bir kac ay içerisinde kandaki virüsler temizleniyor ancak organdakiler uyku pozisyonunda kalıyor. İlac tıpkı bizim prostatit olayındaki gibi sadece kanda dolasıyor, organlara nüfuz edip orda gizlenen virüsleri öldüremiyor. Bu nedenle her gün ilac alınıyor, zamanla uyanıp kana geçen virüsleri öldürebilmek için. 6. Aydan itibaren korunmasız yolla cocuk sahibi olanlar dahi var, kişi bulaştırıcılığını yitiriyor. O nedenle hiv öldürmüyor, yaşam kalitesini de çok düşürmüyor artık, prostatit kesinlikle hiv den daha sıkıntılı ve pahalı bir hastalık. Tek fark burda kadir abi ve bir kac arkadas gibi tamamen kurtulan oluyor, hiv de Ömür boyu günde bir ilac kullanmak gerekiyor.
Bence hiv, hepatit, hpv, sifiliz gibi bir cok hastalık hakkında konusabilelim. Bilinçlenmek önemli. Aramızda cok bilgili dostlar, abiler var. Sadece prostatit konusup, diger bildiklerimizi kendimize saklamayalım inancındayım. Mesela arkadas aylarca test olmus bosu bosuna o stresi yaşamış. Belki kesin bilgisi olsaydı ya korunacaktı en bastan ya da 45. Günde test olup aylarca stres yapmayacaktı.
hakan27

Mesaj gönderen hakan27 »

Sana katiliyorm
daniel33

Mesaj gönderen daniel33 »

Hiv kırılgan dayanıksız bir virüs ama bulaş oranı binde bir gibi düşük bir oran da değil yani. Bu arada, hiv ve prostatit belirtileri birbirine benzemez. Fakat şüpheli cinsel ilişkiden sonra muhakkak hiv testi yapılmalıdır.
Bahtsizbedevii

Mesaj gönderen Bahtsizbedevii »

daniel33 yazdı:Hiv kırılgan dayanıksız bir virüs ama bulaş oranı binde bir gibi düşük bir oran da değil yani. Bu arada, hiv ve prostatit belirtileri birbirine benzemez. Fakat şüpheli cinsel ilişkiden sonra muhakkak hiv testi yapılmalıdır.
Bu oranlar nüfusa göre istatistiksel rakamlar. Hayatta ilk ilişkisidir ama pozitif ve tedavi almayan biriyle birlikte olmustur birden oran %100 e cıkıverir.
Bulaş yollarını bilmek ve mutlaka kondom kullanmak gerekir böylelikle önlenebilir bulaş. Tabi burdada daha az ve çok riskli durumlar var. Oral az riskli. Anal ve vajinal ilişki özellikle bosalma olmussa cok riskli diyebiliriz. Çünkü penis, boşalma esnasında vakum görevi görür.
ifsayok
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen ifsayok »

hakan27 yazdı:Gidip test yaptiricam korka korka da olsa
Korkacak bisey yok. Her labda yapiliyor ve gayet ucuz. Hatta kirmizi kurdele derneginde ucretsiz (isim vermeden anonim olarak) hiv taramasi yaptirabilirsiniz.

Gonlunuz ferah bir sekilde gidip yaptirin, hiv cikma olasiliginiz kanser olma olasiliginizsan daha dusuk ama hicbirimiz kanser icin dert etmiyoruz.

Gidip yaptirin kafaniz rahatlasin.