- Ç Ö Z Ü M -

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
NeverGiveUp

Re: - Ç Ö Z Ü M -

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Hakan, ben nikotin sakizlariyla birakmistim. Ecz de var.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
hakan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen hakan »

sigarayla ilgili bişe yazmıyo candidayla ilgili ama bilemiyorumki zaten sigara sorunu olmasa akşam bir bardakta çay içsem diyet neki ömür boyu uygularım nasıl yapsak bilmiyorumki
NeverGiveUp

Bire bir yazmasa da bagisiklikla direk ilgili biliyorsun dostum. Nikotin sakizi al, once yariya bolerek basla.. Yavas yavas cigne diilse kalp carpintisi vs yapar.. Tadi berbat.

hakan

Mesaj gönderen hakan »

peki sen nasıl bir diyet içindesin hem sigara çay içiyon hemde iyisin
NeverGiveUp

Yok dostum cay icmiyorum 15 20 gundur. Belki arada bi incebelli.. Eskiden bahsettik orda..

Kekik cayi iciyorum ama. Hem faydali hem lezzetli.

Sprostatit

Mesaj gönderen Sprostatit »

Tuhraser yazdı:Ağrılarım sol testis ile başladı , sonra sağ kasıkta yumurtaya ve baldıra vuran ağrılar başladı . Bugün fizik tedavi ye doktora gittim.Bütün tetkiklere baktı, 1 saat ilgilendi. Daha önce pelvik Mr çektirmiştim, kontrastlı ve kontrastsız. Sonuçların olduğu cd yi bilgisayarda inceledi. Bana hareketler yaptırdı.Sonuç: Osteoitis pubis
Ekranda kemiklerin uç kısımları beyaz şekilde gözüküyor.Testis torbasının tam alt kısımına denk geliyor.Arda Turan hastalığıymış.Siz de pelvik Mr çektirip bakın.
Tedavi:
1-Buz masajı günde 2 defa 8 dakika boyunca testisin alt kısımda bittiği yere
2- Germe egzersizi böyle yoga yapar gibi bağdaş kuruyoruz ayaklarımız birbirine değecek diz kısımlarından tutup dışa doğru 10 saniye boyunca bastıracağız yani getmr hareketi yapacağız günde 2 defa 10 tekrar
3- Futbol da ayakla yana doğru yapışan bir hareket bunu tetikliyormuş.Ayrıca bisiklet selesi, düz yere oturmak, ani bir hareket oraya zarar veriyormuş.
4- Yüzme, kaplıca, ağır olmayan sporlar bu hastalığa iyi geliyormuş.
5- Geçmezse lokal kortizon yapılacak
6-PRP (Plotlet Rich Plazma) tedavisidr yapılabilirmiş. Buda kan hücrelerinden yapılıyormuş. Ama bunlar en son seçenekler.
Arkadaşlar buda bir bilgi, aklınızda olsun. Bu gittiğim doktordan çok memnun kaldım. Rn azından tetkikleri inceledi , şikayetlerimi dinledi. Ve bir tedavi seçeneği sundu. Sağlıcakla kalın.
Bir teshis konmasina sevindim.
O kemik pubik bolgede; sizin orada agri yok sanirim, testisin altinda daha cok.
Bende de sol testisin altinda agri ve testisle bacagin birlestigi yerin icinde. Benim de bununla ilgili olabilir mi acaba? Ama bende pubik ve kasik bolgesinde agri yok.
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Candidiyozisi olan hastalarda aramamız gereken semptomlar;

*Depresyon, anksiyete, muhakeme zorluğu, sinirlilik hali, konsantrasyon güçlüğü,

*Konstipasyon (kabızlık), diyare, meteorizm (karın bölgesinde gaz), mide ekşimesi, buna bağlı boğaz yanması, hazımsızlık, bağırsak krampları sebebi ile karın ağrısı, anüste kaşıntı, iritabl bağırsak sendromu benzeri şikayetlerin olması,

*Karaciğer enzimlerinde artış, pankreas enzimlerinde azalma, şişmanlama, kilo verememe

*Şeker açlığı

*Halitozis (Ağız kokusu), diş ve dişeti hastalıkları, oral aftlar

*Kronik yorgunluk, uyku bozuklukları, bitkinlik, enerji eksikliği, tükenmişlik hissi, keyifsizlik,

*Kronik ağrılar, fibromiiyalji, migren, kas kasılmaları, eklemlerde şişkinlik ve ağrı,

*Akne ve cilt döküntüleri, cilt hastalıklarının alevlenmesi, egzema, sedef, alerjik reaksiyonlar,

*İdrar yolları şikayetleri (özellikle kadınlarda), dismenore, vajinal enfeksiyon ve mantar enfeksiyonlarının yaygın hale gelmesi, hormonal dengesizlik,

*Erkeklerde prostatit, iktidarsızlık,

*Çocuklarda hiperaktivite, öğrenme ve davranış bozuklukları, iştahsızlık, tekrarlayan kulak enfeksiyonları
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Yukarıdaki maddelere baktığımda evet bunların birçoğunun bizlerde olduğunu biliyorum. Zaten bizlerin en çok şikayet ettiği semptomları koyu renkle yazdım.

Merak ettiğim şu: eğer cadiyaziste ağızda da mantar oluyorsa, ağız kokusu da olması lazım candida kaynaklı prostatit hastalarında. Zaten merak ettiğim için onu da koyuyla işaretledim. Ağız kokusu şikayeti olan var mı? Bende bazen özellikle sabahları olması gerekenden daha fazla koku oluyor sanki. Bana mı öyle geliyor şimdi okudum diye, yoksa gerçekten candiyazis ağız kokusu yapar mı?
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Hatta şıklarda ağız yarası(aft) da yapacağını söylüyor cadiyazisin. Ve benim dönem dönem en müzdarip olduğum konu. Sizlerde aft durumu nedir? Bende de mi var acava bu mantar illeti ya işkillendim şimdi. Ama varsa sevinirim, çünkü en azından kökten çözümsüz değil, mis gibi diyet yazmışınız buraya, belki geçiririr prostatiti belli mi olur :)
NeverGiveUp

Yapar. Bende de oluyo. Yukardakiler dogru tespitler. Hatta daha kapsamli yazilara bakildiginda eklenebilir maddeler de var.

Fakat sunu karistirmamak gerek, agiz florasindaki, ciltteki, sactaki mantar enfeksiyonlari ve mesanedeki, bobrekteki mantar enfeksiyonlari cok baska semptomlar verir ve birbirinden bagimsiz kolonilesmis olabilir. Yani agizda candidaya rastlanmasi bagirsaklarda ya da mesanede de oldugunu direkt gostermeyebilir. Fakat tahminimce bir cogumuzda o organlarda da var ne yazik ki.

NeverGiveUp

Evet zaten hep bunu soyluyorum, prostatit diye icine girdigimiz batagin cozumu yok diye diretildi surekli. Zaten tam olarak ne oldugu, var mi yok mu vs o da belli degil.

Fakat iste bunun cozumu var ve sansliyiz ki bu semptomlara neden olan organlarin basinda gelen bagirsaklar kendini onarabiliyor. Bunun icin de bizim yasam standartlarimizda degisikliklere gitmemiz gerekiyor. Diyet gibi, spor gibi, baska takviyeler ya da ilaclar gibi, stressten uzak kalmak gibi. Stressten uzak kalmak derken yanlis anlasilabiliyor; gunluk hayatta elbette dagda otlayan kuzunun da stresi var. Demek istedigim hastaliga dair olan kaygilar.

berkay

Mesaj gönderen berkay »

Evet benim de sizlerin saptığı bu candida diyeti yoluna yönelmem gerekiyor anlaşılan. Fakat Selçuk Abi'nin diyeti uygulamak lazım ve yazın gerçekten çok zor. Ne bileyim karpuz, incir, üzüm, iğde gibi hayatta en sevdiğim meyvelerin yenme zamanı bu yaz tatili. Ayrıca arkadaşlarla buluşulup bira sigara yaptığım zamanlar gene yaz günleri(ki aylardır ikisini de ağzıma sürmüyorum).

Yani sağlıkla pazarlık olmaz, gerekiyorsa hemen başlamak lazım ama, acaba ekim ayını falan mı beklesem, çünkü deneyip başarısız olmaktansa, bir kere deneyip 5-6 ay diyete sadık kalmak istiyorum. Çünkü 15-20 günlük diyetle yılların kandidasından kurtulmam imkansız gibi :) Ne dersin Ozan, çok mu mantıksız? (çok mantıksız biliyorum. en kısa zamanda başlıcam, yeter ki iyileşelim, zaten bugüne kadar çektik, 1 yıl da diyet miyet çekeriz napalım)
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Ya beyler bu candida üstüne kafa yorunca başka başka neden-sonuç sarmalları aklıma takılıyor. Paylaşmak isterim.

Çoğumuz prostatitle tanışmadan önceki ergenlik-çocukluk yıllarımızda boğaz iltihaplanmaları, sinüzit, bademcik, vb sebeplerle az çok antibiyotik içmişizdir. İmmün sistem direnci kişiye göre değişkenlik gösterir ve bahsettiğim dönemlerde antibiyotik kullanımı bizlerde mantar enfeksiyonlarının başlamasına sebep olmuş olabilir. Ama bence bu bizim candida kaynaklı prostatit olmamız için yeter sebep değil. O zaman ne?

Bence sebep şu: Bu tezim özellikle cinsel ilişkiyle bu hastalığı kaptığını düşünenler içindir. Eğer zamanındaki seks hayatınızda oral seks de varsa ve siz bundan dolayı bayan partnerinize bu hastalığı ağzınızdan geçirdiyseniz, ki birkaç kişi dile getirdi şuana kadar kız arkadaşının da o dönemler sistit üretrit tarzı enfeksiyonlara maruz kaldığını, o zaman biz de cinsel ilişki sırasında aynı enfeksiyonu bu sefer partnerimizden kaptık. Yani önce oral mukoza-vagina bulaşı, ardından da vagina-penis yoluyla mantarın prostata taşınması sürecini yaşadık. İlla böyle olması gerekmiyor tabi, kız arkadaşımız bizden bağımsız olarak da mantar hastalığına yakalanabilir sonuçta. Ama nedense bu bana mantıklı geldi, çünkü açıkçası bu yazdığım cümleler benim hikayemi özetliyor.
NeverGiveUp

Sana daha once de soylemistim agbi, senin durum forumdaki digerlerinden biraz baska. Fakat diyeti uygulamak bisey kaybettirmez kazandirabilir.

Diyet 10 15 gun degil sadece. Fakat o surede de bir rahatlama yasanmasi olasi. Bende oyle ornegin. Candidanin cok cok hayati sorunlara yol actigi durumlarda 2 yil saglam diyet yapmak gerekiyomus. Selcuk agbinin yazdigi gibi yani. Fakat ben bizim durumumuzda dedigin gibi 5 6 ayda kotaririz diye dusunuyorum. Tespit dogru yani, fakat herkesin kendini dinlemesi lazim. Degisir kisiye gore. 10 yildir ceken adamla 10 aydir ceken adam bir degil. 1 kutu antibiyotik kullanmisla 10 kutu kullanmisin bir olmayacagi gibi.

Evet cocukken ben de cok sik kulak iltihabi icin antibiyotikler kullandim belki senede bir kutu falan. O sure de bagirsaklarin normal beslenmeyle bile kendini toparlamasi icin yeterli. Zaten hayati boyunca 20 kutu kullanan insanlarin neredeyse hepsinde var candida. Fakat hayatimin hic bir doneminde bu kadar yakin zaman diliminde bu kadar cok antibiyotik kullanmadim. 8 ayda 5 kutu, serum (ameliyat sonrasi) ve 14 igne vurundum az degil bu. Bir de sinuzit, otit, rinit vs icin kullanilan antibiyotikle idrar yollari enf, prostatit vs icin kullanilan antibiyotik bir degil. Bactrim ve cipronun yikici etkisi bir degil ornegin.

Olay tamamen doktorlarda bitiyor. Bizim bir cogumuzun bu durumda olmasinin temel nedeni doktorlarin antibiyotiklerin yanina probiyotik takviye onermemesi. Bundan emin olabilirsin. Eskiden antibiyotikle vitamin verilirdi cunku devlet karsiliyordu, recete edilebiliyordu. Simdi o yok ne yazik ki. Fakat recete etmese dahi en azindan probiyotik al demesi bizi kurtarirdi. Bir gun fena catacagim ozellikle urologlara ama ne zaman bilmiyorum. Insan hayati bu kadar ucuz iste.

alidayi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen alidayi »

Candida ile eklemlerde oynattıkça kütürdemenin bir ilgisi var mı? Bunu yaşayan var mı ya da ?
NeverGiveUp

alidayi yazdı:Candida ile eklemlerde oynattıkça kütürdemenin bir ilgisi var mı? Bunu yaşayan var mı ya da ?
Ilgisi var mi bilmiyorum pek de sanmiyorum ama ben de namaz kilarken surekli er vakitte dizlerimden ses geliyor secdeye giderken..

alidayi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen alidayi »

Kandida icin flucan diye ilac var. Haftada bir kez kullaniyosun. Onu da deneyebilirsiniz isterseniz. Haftada bir kullanimdan cok zarar gelecegini dusunmuyorum.
NeverGiveUp

alidayi yazdı:Kandida icin flucan diye ilac var. Haftada bir kez kullaniyosun. Onu da deneyebilirsiniz isterseniz. Haftada bir kullanimdan cok zarar gelecegini dusunmuyorum.
Eyvallah tavsiye için, Nistatitin grubu bir ilaç denemek istiyorum zaten.

NeverGiveUp

Bu arada candida ve sigara arasinda bir baglanti var. İçmemek gerek.

NeverGiveUp

Dostlar, agbiler ben yine bi sure inzivaya cekilme karari aldim. Bakalim Cengo'nun diger soyledikleri gibi bunun da gerceklik payi var mi.. Kafaya takmamak, foruma girmemek vs..

Bu sebeple gerek telim olan tum arkadaslarla gerekse diger iletisim yontemleri olan arkadaslarla cok cok onemli olmadikca bir sure iletisimsiz kalirsak denemek icin firsat bulmus olacagim. Zaten bu konuyu baslattiktan sonra ugramamayi dusunuyordum fakat hem konuya dair detaylari ogrenebilmek adina hem de sorusu olan arkadaslari cevaplamak adina kaldim. Tamam cozdum derken imdada Selcuk agbi yetisti ve cok onemli ek tavsiyelerde bulundu sagolsun. konuya dair Soylemek istedigimi de zaten soyledigim kanaatindeyim. Bildigim her seyi yazdim ve inaniyorum ki care bu. Sadece sıkın disinizi, hepsi gececek.

Bir de gecenlerde biri aradi sinirimi bozdu biraz, telim mevcut olan arkadaslar, ozellikle benden habersiz telimi kimseye vermeyin lutfen.

Ben yokken Bitter'e uyup gereksiz antibiyotik tuketmeyin : )) Saka bi yana burda zaman zaman ne dogru ne yanlis tartissak da hepimiz iyi niyetli olarak birbirimize yardimci olmaya calisiyoruz. Arada kirip dokuyosak affola.

Bir sure zihnimi bosaltmak ve bu meselelerden uzaklasmak istiyorum. Burasi da bi nevi bagimlilik yapiyor, elim istemsiz foruma gidiyor, yazilan yeni bisey var mi diye bakiyorum surekli.

Anlayis gostereceginizi umud ediyorum. Selamlar.

ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

valla cengo foruma pek girmesede arada giriyor.çoğumuz bu forumu bir terapi mekanı gibi görüyoruz.ağrın sızı olduğu zamanda yada olmadığı zamanda girelebilir.foruma girmeyerek hastalığı unutmaya çalışmak gibi bir şeyin pek işe yaramayacağı düşüncesindeyim.forumdan haberi olmayıp ağrı sızı çeken insanlar ile de karşılaşıyorum.mesela bizim iş yerinde de var.ara ara doktora gidiyor adam.onun benden haberi yok ama benim ondan var :) adamda pek internetle işi olmadığı için forum filan bilmez.ozan sigarayı bırakmanın en etkili yöntemini söyleyeyim sana istersen.tövbe edeceksin.ben tövbe ettikten sonra bazen çok istesem de içemedim :)
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Bakalim nolcak simdi forum
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

NeverGiveUp yazdı:Ben 10 yil aktif sigara ictim gunde 1 pkt sonra 2 yil biraktim. Sonra da sinirden stresten ramazanin basinda yine basladim salak gibi. Simdi gunde yarim paket iciyorum. Yine birakicam ama.

Sigaraya dair candidayla ilgili bir bulgu var mi?

Sigarayla Candidanın bir ilişkisi yok. Sadece ürologlar,prostatitte kahve,sigara ve çay içmeyin diyorlar.Sigara konusunda kendinizi sıkmayın..
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

berkay yazdı:Evet benim de sizlerin saptığı bu candida diyeti yoluna yönelmem gerekiyor anlaşılan. Fakat Selçuk Abi'nin diyeti uygulamak lazım ve yazın gerçekten çok zor. Ne bileyim karpuz, incir, üzüm, iğde gibi hayatta en sevdiğim meyvelerin yenme zamanı bu yaz tatili. Ayrıca arkadaşlarla buluşulup bira sigara yaptığım zamanlar gene yaz günleri(ki aylardır ikisini de ağzıma sürmüyorum).

Yani sağlıkla pazarlık olmaz, gerekiyorsa hemen başlamak lazım ama, acaba ekim ayını falan mı beklesem, çünkü deneyip başarısız olmaktansa, bir kere deneyip 5-6 ay diyete sadık kalmak istiyorum. Çünkü 15-20 günlük diyetle yılların kandidasından kurtulmam imkansız gibi :) Ne dersin Ozan, çok mu mantıksız? (çok mantıksız biliyorum. en kısa zamanda başlıcam, yeter ki iyileşelim, zaten bugüne kadar çektik, 1 yıl da diyet miyet çekeriz napalım)
Mevsim itibarıyla zorlacaksanız sonbahara erteleyebilirsiniz :)
selchuk
İletişim:

Mesaj gönderen selchuk »

prostatiniseveyim yazdı:Bakalim nolcak simdi forum
Birşey olmaz,kimse bir yere gidemez,gelmiycem diyenler yarın gelirler :)