Alfa Blokerler ve yan etkileri hakkında

Hastalık için kullanılan antibiyotikler, kas gevşelticiler vb.
NeverGiveUp

Alfa Blokerler ve yan etkileri hakkında

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Alfa Bloker grubu ilaçlar (özellikle gözlemlerime ve tecrübelerime göre Cardura XL) doktor reçetesi olmadan kesinlikle kullanılmamalı. Dolayısıyla forumda gezinirken bu tip ilaçların fayda sağlayabileceğini düşünen arkadaşlar bir doktor önerisiyle kullanmalılar. Çünkü bu grup ilaçlar hepimizin bildiği üzere esasında tansiyon ilaçlarıdır ve kalp üzerinde ciddi etkiler yaratabilirler.

Bu grup ilaçlar özellikle idrar sorunu yaşayan hastalara reçete ediliyorlar. Temel özellikleri ise mesane kaslarını gevşeterek idarara rahat çıkmayı sağlamaları. İdrara rahat çıktığınızda ise üretra kaynaklı ağrı semptomlarınızda azalmalar görülebiliyor.

Bilinmesi gereken en temel şeylerden biri ise Alfablokerların tedavi edici özelliklerinin bulunmadigidir. Sadece sizi semptomatik olarak rahatlatabilirler. Yani iltihabı, ödemi söküp atmazlar fakat uzun süreli kullandığınızda alfa reseptörlerde kalıcı etki sağlayarak rahat ettirebilirler (en az 6 ay)

Doktorunuz size bu ilacı reçete etmeden önce bir takın testler uygulayacak ve öyle reçete edecektir.

Tecrübelerime ve kullanıcı yorumlarına göre aktarıyorum: Bu şekilde reçete edilmiş olmasına rağmen; kalbinde çarpıntı olan, sol kolda uyuşma hisseden, çeşitli kalp krizi belirtileri yaşayan arkadaşlar paniğe kapılmasınlar. Çünkü bu ilaç grupları tansiyonunuzu düşürüyor ve kalp bu dengeyi yeniden kurabilmek adına daha hızlı çalışmaya başlıyor. Bu durum bir süre sonra düzelecektir (Tahminen bir hafta)

Bu zaman diliminde eğer çok endişelenirseniz tansiyonunuzu ölçebilisiniz. Ya da hastanelerin acil bölümlerine giderek Kalp grafikleri çektirebilirsiniz. Sonuç genellikle normal görünecektir. Paniğe kapılmanıza gerek yok, daha önce bu tip etkiler atlatan arkadaşlar oldu (ben dahil) ilacı kullanmayı bırakmayın. Bir süre sonra bu belirtilerin geçtiğini farkedeceksiniz. (Yine de elbette çok şüpheye düşerseniz acil bölümlerine başvurabilirsiniz.)

Diğer yan etkiler prospektüs de detaylandirilmis olsa dahi en belirgin yan etkilerinden diğerleri kabız bırakmaları ve gribe benzer semptomlar yaratmaları.

Bununla beraber özellikle salınım tabletler kesinlikle ortadan bölmeye uygun ilaçlar değildir. Bilginize..
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
cihanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: Alfa Blokerler ve yan etkileri hakkında

Mesaj gönderen cihanbey »

ben üromax kullanıyorum. doktorum reçete etmeden de söylemişti. boşalırken sperm dışarı çıkmıyor mesaneye gidiyor ve idrarla atılıyor. bırakınca 1 haftada normala dönermiş. ayrıca baş dönmesi de yapıyor o nedenle gece yatmadan önce alıyorum.
baran

Mesaj gönderen baran »

tamprost kullanan var mı arkadaşlar
Mccaine
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

Mesaj gönderen Mccaine »

Ben Ürorec kullanıyorum yaklaşık 2 haftadır. Malesef meninin geri kaçması olayına sebep oluyor. Doktor ilacı bıraktığında düzelir demişti. Birde cinsel istek azalması var ve sertleşme sorunu da var. Bunlar ilacı kullanmaya başlamadan önce yoktu. Ağrılarımı biraz azalttı ama yine her saat başı idrara çıkıyorum. Ödemi sökmüyorsa biz ödemi sökmek için ne kullanmalıyız bir fikri olan var mı?
cihanbey

xatral de bu spermin geri kaçma sorunu olmuyor
ABittersweetLi

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

xatral'de bu sorun oluyor.bende 3 aylık kullanımdan sonra bırak geri kaçmayı sperm hiç gelmemişti.bende kullanmayı bırakmıştım.ilacın etkisi yan etkisi değilde direk etkisi bu yönde diyebiliriz.
cihanbey

bend ebu sorun olmadı ama cardura ve urorec de ilk gün bu etkisini gösterdi sperm çıkmadı.
baran

Mesaj gönderen baran »

arkadaşlar gittiğim doktor bana altı kadar tamprost kullanmamı istedi üç kadar kullanıyorum bek bir faydasını görmedim sizce devam etmelimiyim
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

İdrar yapamama sikayeti varsa alfa bloker alinir sizde boyle bi sey varmi hic wc den sonra ultradonla kalan idrar miktari olculdu mu
baran

Mesaj gönderen baran »

idrar ile ilgili sorun yok cinselikle ilgili sorun yok otururken ağrım çok oluyor sanırım biraz ateşim oluyor
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Bizim burada arveles adinda non steroid enflamutuar bi ilac var bana iyi geldi
kaptankusto
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen kaptankusto »

Bende sik sik idrarara cikma var idrar cikisinda zorluk yok rahat cikabiliyorum ama eskisi gibi basincli degil daha ince geliyor idrardan sonrada mesanede idrar kalmis gibi geliyor oda pelvik agri ve penis basinda agri yapiyor alfa bloker kullansam bunlarda rahatlama olurmu

Bazi arkadaslar test yaptirmadan kullanmayin tehlikeli demis bazilarida xatralin fazla yan etkisi yok demis.
NeverGiveUp

Kaptankusto, Alfa bloker grubu ilaclar özellikle genc popülasyonda cok yan etki yapabiliyor. 40 yas üzeri yetiskinlerde cok fazla yapmiyor. Bu yan etkiden kast edilen sey retrograd ejekülasyon (meninin geri kacmasi) Fakat bu cok endiselenmeyi gerektirecek bir durum degil, ilacı kestikten bir hafta kadar sonra düzelecek bir durum.

Cardura'nin prostatik kanallari acmada Xatral'den daha etkili oldugunu düsünüyorum. Daha da etkilileri var ama cok sersemletici yan etkileri olabiliyor. Bu ilac grubunu kullanmaya baslamadan önce muhakkak bir dizi ultrasonografi ve kan testi yaptirmak gerek degilse ALLAH korusun kalp krizine neden olabilir.

Alfa blokerlar bahsettigin idrar sikayetlerinin bir kısmına iyi gelebilir. İdrar basincini ve kalınlığını düzenleyecegini düsünüyorum. Bununla beraber sık idrarı düzenler mi emin degilim cünkü bunlar zaten mesane kaslarını gevseten ilaclar. Agrilarinin cözümü ne yazik ki idrarda olmayabilir hocam.. Tetikleyebiliyor fakat nihai cözüm idrarla ilgili diil, ben de öyle zannediyordum. İdrar problemlerine ek olarak Quercetin (Bulabiliyorsan Q urol, bulamiyorsan Solgar) öneririm.

ALLAH sifa versin, selamlar.

kaptankusto
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen kaptankusto »

NeverGiveUp yazdı:Kaptankusto, Alfa bloker grubu ilaclar özellikle genc popülasyonda cok yan etki yapabiliyor. 40 yas üzeri yetiskinlerde cok fazla yapmiyor. Bu yan etkiden kast edilen sey retrograd ejekülasyon (meninin geri kacmasi) Fakat bu cok endiselenmeyi gerektirecek bir durum degil, ilacı kestikten bir hafta kadar sonra düzelecek bir durum.

Cardura'nin prostatik kanallari acmada Xatral'den daha etkili oldugunu düsünüyorum. Daha da etkilileri var ama cok sersemletici yan etkileri olabiliyor. Bu ilac grubunu kullanmaya baslamadan önce muhakkak bir dizi ultrasonografi ve kan testi yaptirmak gerek degilse ALLAH korusun kalp krizine neden olabilir.

Alfa blokerlar bahsettigin idrar sikayetlerinin bir kısmına iyi gelebilir. İdrar basincini ve kalınlığını düzenleyecegini düsünüyorum. Bununla beraber sık idrarı düzenler mi emin degilim cünkü bunlar zaten mesane kaslarını gevseten ilaclar. Agrilarinin cözümü ne yazik ki idrarda olmayabilir hocam.. Tetikleyebiliyor fakat nihai cözüm idrarla ilgili diil, ben de öyle zannediyordum. İdrar problemlerine ek olarak Quercetin (Bulabiliyorsan Q urol, bulamiyorsan Solgar) öneririm.

ALLAH sifa versin, selamlar.

Dedigin gibi doktor kontrolu disinda kullanmak istemedim kalp problemim yok ama test yaptirmak lazim aslinda idrar problemlerim idrara cikamamak degil cok sik eskisine gore gucsuz buda tam karin deligi altinda agri yapiyor dedigin gibi Quercetin tavsiye ediyorlar daha once kullanmadim onuda almayi dusunuyorum. Eyvallah sagol
berkay

Mesaj gönderen berkay »

Başka başlıkta yazdım ama asıl yeri burası olduğu için buraya da yazayım ki bulunsun.

Sadece bir adet XATRAL kullandım, yarım günü geçti ve hala kalbim normal bir hal almadı. Sürekli bir çarpıntı ve yorgunluk hissi. Sanki 1 kilometrelik depar atmış kadar yorgun hissediyorum ve zor nefes alıyorum. İlacın etkisinin geçmesini bekliyorum adeta.

İlaca son verdim o yüzden. Kullanacaklar dikkatli olsun.
NeverGiveUp

berkay yazdı:Başka başlıkta yazdım ama asıl yeri burası olduğu için buraya da yazayım ki bulunsun.

Sadece bir adet XATRAL kullandım, yarım günü geçti ve hala kalbim normal bir hal almadı. Sürekli bir çarpıntı ve yorgunluk hissi. Sanki 1 kilometrelik depar atmış kadar yorgun hissediyorum ve zor nefes alıyorum. İlacın etkisinin geçmesini bekliyorum adeta.

İlaca son verdim o yüzden. Kullanacaklar dikkatli olsun.

Berkay, bu tip hipotansif etkiler genellikle 7-10 günlük kullanimlar sonucu normale biniyor. Bu ilaclar kan basıncını düsürüyor, kalp bu kan basıncını normale almak icin olağandan daha hızlı ve sert kan pompalamaya basliyor. Kullanicinin yasadigi sorun da bundan kaynaklaniyor. Bana kalirsa ilac prostat belirtilerine iyi geliyorsa sırf bu sebeplerden dolayı kesme derim. Elbette öncesinde bir takım USG testleri yaptirmak gerekiyor.