Pelvic ağrılarla mücadele de Sporun önemi

Çin ve Rusya'daki klinik çalışmaları, diğer yöntemler.
Serdar
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Pelvic ağrılarla mücadele de Sporun önemi

Mesaj gönderen Serdar »

Arkadaşlar merhaba

Ben yaklaşık 1 yıldır bu hastalıkla yaşıyorum, kimi arkadaşlar hatırlar ismimi. Genelde pasif takip edip sadece önemli olduğunu düşündüğüm konularda yazıyorum.

Şu an ise değinmek istediğim konu spor. Önce kendi hikayemi anlatarak başlayayım. Prostatit in sadede pelvic ağrı sendromu cinsi mevcut, çok şükür diğerleri antibiyotikler ile kayboldu ama alt karın bölgesindeki ağrılar ve paralelinde sıklaşan idrar aralıkları devam ediyor. Tabi süreç içinde birçok bilinen belirtiyi yaşadım her türlü doğal yöntemi denedim ve bu günlere daha iyi olarak ulaştım.

Şimdi denediğin bütün yöntemler forumda mevcut ki bende zaten bazılarını vurgulamıştım. Şimdi ise sizlere spordan bahsedeceğimi.

Evet ilk başladığımda deneysel bir çaba idi. Ümidim yoktu ama çaresizlik psikolojisi olan denemekten ne zarar gelir diye bir gün çıktım ve zar zor 15dk koştum. Tabi daha 15 dk bitmeden yarı yolda idrara çıkmıştım. Sonra ise döndüğümde hemen sıcak bir duş aldım ve spor esnasında artan ağrılımın azalıp fark edilir bir şekilde yokolduğunu ve 4-5 saat idrar çıkma ihtiyacı duymadığımı görünce mutlu oldum.

Ama dedim ya deneysel bir çaba idi ve emin olmam lazımdı. Bu yüzden ilerleyen günlerde spor yapmaya devam ettim ve her seferinde aynı güzel etkiyi aldım hem fiziksel olarak kuvvetlendin hem de hayatımı büyük oranda normalleştirebildim.

Peki tamamen iyileşebildim mi? Tabiyi ki hayır. Ama ağrılarım büyük oranda azaldı, hayat kalitem arttı ve psikolojim eskiye oranda çokca düzeldi.

Şu an başladığım günden beri 7-8 ay geçti, artık durmadan bir saat koşabiliyor devamında 1 saat fitness yapabiliyor ve her geçen gün daha güçlü bir bünyeye sahip oluyorum. Ve en önemlisi ağrım arttığı zaman biliyorum ki spor yaptığım zaman bu ağrıdan kurtulabileceğim. Ki zaten spor yaptığım günlerde hemen hemen hiç ağrım olmuyor.

Peki nedir sporun etkisi? Yine daha önce bahsetmiştim, prostatın en zayıf noktasını düşük kan akışı olduğu ve iyileşmenin zor olmasının en büyük nedeninin de bu olduğunu. İşte tam olarak sporun yaptığı da kan akışını hızlandırmak oluyor o bölgede, ve kana doyan dokular kendini onarabiliyor ve bu sayede ağrılar azalıyor.

Prostatı bırakın spor sağlıklı yaşam için çok önemli gerçekten. Özellikle bu hastalığa yeni tutulan arkadaşların psikolojisi çok alt üst biliyoruz hepimiz yaşadık o dönemi. Deneyin mutlaka, psikolojinizi bırkmayın hemen. Antibiyotik kullananlar, hem emilimi arttırmak hem bünyeyi kuvvetli tutmak için sizlerde üzerine gidin kendinizi zorlayın.

Tavsiye olarak sporu bilinçsiz yapmayın ama. Ben burda detaya girmeyim ama siz mutlaka spor forumlarını inceleyin, bilinçli spor yapın kendinize yeni dertler çıkarmayın.

Herkese sağlıklı yaşamlar.
muharremmer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

Re: Pelvic ağrılarla mücadele de Sporun önemi

Mesaj gönderen muharremmer »

BENDE AYNI KANAATTEYİM VE YAZDIKLARININ ALTINA İMAZAMI ATARIM. HAREKET BEREKET.
AYAKLAR BACAKLAR HAREKET ETTİKÇE PELVİK BÖLGEDE AKSİYONA GELİYOR VE DEDİĞİNİZ GİBİ KAN AKIŞI O BÖLGEDE HIZLANINCA RAHATLAMA SAĞLIYOR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM BENDE.

BU RAHATSIZLIĞA SAHİP OLAN VE ÜZERİNE KİLOLU OLAN VE ÜZERİNE BİR DE HAREKET ETMEYEN BİRİSİ İÇİN İŞ ÇOK ÇOK ZORLAŞIYOR.
baran
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen baran »

paylaşımın için için teşekkürler. kesinle haklısınız
UmutluAdam

Mesaj gönderen UmutluAdam »

Ben futbol hakemiyim. Spor yaptığım zamanlarda gerçekten çok rahatlıyorum. Son 1 aydır çok sık idrara çıktığım için idmana gitmiyorum, ama bir an önce koşulara başlayacağım yeniden.
son
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen son »

Kesinlikle katılıyorum bunu doktorumdan onayladı