Hastalıkta yolun sonu. İyileşme

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
BruceLee
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Re: Hastalıkta yolun sonu. İyileşme

Mesaj gönderen BruceLee »

Neden iyileşmesin? Boşalma perhizi ve doğru beslenme doğru yaşam tarzı ile iyileşme süresi kısalır
kader42
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen kader42 »

Arkadaşlar aranızda karaciğer yağlanması olan bunu atlatan varmı gittiğim doktor ancak yavaşlatabilirsin falan diyor sürekli perhizmi yapcaz biliyorum konu dışı ama bilgisi olan yardım edebilirmi korkuyorum çünkü
rasett81

Mesaj gönderen rasett81 »

Bendede var prostatit den önce umursamazdım bile halen umursamiyorum prostatit yanında dert değil bu sorun etme
BruceLee
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen BruceLee »

kader42 yazdı: 18.11.2023 - 19:22 Arkadaşlar aranızda karaciğer yağlanması olan bunu atlatan varmı gittiğim doktor ancak yavaşlatabilirsin falan diyor sürekli perhizmi yapcaz biliyorum konu dışı ama bilgisi olan yardım edebilirmi korkuyorum çünkü

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDİR?

Karaciğer yağlanması, tıbbi olarak hepatik steatoz ismiyle bilinen, yoğun alkol tüketimi, tip 2 diyabet ve obezite sonucu karaciğerde fazla yağın birikmesi sonucu oluşan karaciğer hastalığıdır. Vücudun yiyecekleri sindirmesine, enerji depolamasına ve toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olan en büyük organı kabul edilen karaciğer, hücrelerde aşırı yağın birikmesi sonucu yağlanma problemiyle karşı karşıya kalır.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ve alkole bağlı yağlı karaciğer hastalığı olmak kaydıyla iki ana türü bulunan karaciğer yağlanması, karaciğerde yağlanma oranı %30’dan büyük olunca olunca laboratuvar ve/veya klinik belirtiler ortaya çıkarır.

Alkol tüketen kişilerde alkole bağlı karaciğer yağlanması görülürken, alkol kullanmayan kişilerde karaciğer yağlanmasının en temel sebebi obezitedir. Yüksek kan şekeri, trigliserid, kolesterol yüksekliği de karaciğer yağlanması nedenleri arasındadır.

Ayrıca kimi hastalarda belirti göstermeyen karaciğer yağlanmasının yaygın belirtileri arasında karın ağrısı, yorgunluk, kilo kaybı, ciltte sararma ve karaciğer büyümesi yer alır.

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDEN OLUR?
Karaciğer yağlanmasının nedenleri yoğun alkol tüketimi, obezite, diyabet ve trigliserid seviyesinin yüksek olmasıdır. Hızlı kilo verme ve yeterli beslenmeme de karaciğer yağlanmasına neden olur.

Karaciğer yağlanmasına neden olan durumlar genel olarak şunlardır:

Yoğun alkol tüketimi
Obezite
Yüksek kan şekerine bağlı diyabet
Trigliserid
Kolesterol yüksekliği
Yüksek tansiyon
Hareketsiz yaşam
Yetersiz beslenme
Hepatit C hastalığı
Hipotiroid
Bazı ilaçların kullanımı

Karaciğer yağlanması belirtileri şunlardır:

Karın bölgesinde şişkinlik ya da ağrı
Halsizlik hissi
İştahsızlık ve kilo kaybı
Mide bulantısı ve kusma
Ciltte ve göz akında sararma (sarılık)
Kolay morarma veya kanama
Karaciğerin büyümesi (hepatomegali)
Hormon düzeylerinde değişiklikler (özellikle kadınlarda adet döngüsünde düzensizlikler)
Yağlanma ileri boyutlara ulaştıysa ve karaciğere zarar vermeye başladıysa kan kusma, dışkının siyah renge dönüşmesi ve idrarda koyuluk ortaya çıkabilir.

KARACİĞER YAĞLANMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Karaciğer yağlanmasının tedavisinde ilk adım hastanın kilo verip alkolü bırakmasıdır. Yapılan araştırmalara göre bir hasta kilosunun yüzde 10’unu verirse karaciğer hastalıkları gerilemektedir. Kilonun yüzde 5’i verildiğinde olumlu iyileşme başlamaktadır.

Eşzamanlı olarak diyabet varsa onun da regüle edilmesi, şeker düzeyinin belirli sınırlarda tutulması, diyet ve ilaçlarla şekerin düzenlenmesi de karaciğer yağlanması sorununun çözülmesini sağlar.

Kolesterol varsa yine diyet ve ilaçlarla hastanın karaciğer yağlanması sorunu azaltılabilir, karaciğerin eskiye dönüşü sağlanabilir. Bu hastaların çoğunda kolesterol ve trigliserid yüksekliği görülmektedir.

Yapılan araştırmalarda yağlanmadan dolayı karaciğer testleri yüksek hastalarda kolesterol ve trigliserid yüksekse kolesterol düşürücü ilaçların kullanılmasının karaciğere yararlı olduğu görülmüştür. Unutulmaması gereken kural, her kim olursa olsun kolesterol ilaçları başlandığında üçüncü-dördüncü aylarda kontrol amaçlı karaciğer testlerine bakmak yararlıdır. Kilo vermenin yöntemi diyet ve egzersizdir ve bu doğrultuda akdeniz mutfağı son derecede faydalı bir sonuç verir ve kilo vermek için etkili bir beslenme türü olarak kabul edilir.

Ayrıca haftanın üç ya da dört günü mutlaka yürüyüş, yüzme veya spor salonunda yapılan aktiviteler olmalıdır. Bu adımlar uygulandığında hastanın karaciğeri düzelebilir.

Eğer hastalık ilerlerse son çare olarak karaciğer nakli işlemi yapılır. Karaciğer yağlanması olan hastalar nakilde de özel bir grubu oluştururlar çünkü kilolu hastalar karaciğer nakli de görece zor olmaktadır. Bu hastaların zayıflaması önceliklidir. Hastalık ilerlemeden kilo vererek, egzersizle önceki hedef olmalıdır.
kader42

Mesaj gönderen kader42 »

rasett81 yazdı: 18.11.2023 - 20:27 Bendede var prostatit den önce umursamazdım bile halen umursamiyorum prostatit yanında dert değil bu sorun etme
Peki sende ağrı sızı var mı benim karnımın üstünde bir baskı ağrı sırtımda ağrıyor kan değerlerim düştü ama şikayetim tm tersine arttı napcam bilmiyom
Fatih34

Mesaj gönderen Fatih34 »

Arkadaşlar hastalığımızla çok alakası olmayan yerlerde ağrılarınız var ise kesinlikle d vitamini ve demir eksikliği için ölçüm yaptırın benim d vit ve demir aşırı düşükmüş doktor yeni doğmuş bebekten daha az d vitaminim olduğunu söylemişti iğneleri oldum daha iyi hissettim aynı zamanda iyot cinko ve selenyum değerlerine baktırmakta da fayda var
cihanovel
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen cihanovel »

Bende 2018 de yakalanmiştim bu hastaliga, cok şükür şu an hicbir problemim yok. Bugün rastgele bi haber sitesinde cikti karsima öyle aklima geldi girip yazmak istedim buraya. Herkese gecmiş olsun, moral bozmayin dogru tedavi olursaniz iyilesirsiniz ama kolay olmayacak maalesef..
tutamıyorumzamanı
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen tutamıyorumzamanı »

cihanovel yazdı: 20.11.2023 - 21:45 Bende 2018 de yakalanmiştim bu hastaliga, cok şükür şu an hicbir problemim yok. Bugün rastgele bi haber sitesinde cikti karsima öyle aklima geldi girip yazmak istedim buraya. Herkese gecmiş olsun, moral bozmayin dogru tedavi olursaniz iyilesirsiniz ama kolay olmayacak maalesef..
Geçmiş olsun umarım ömür boyu yakanızı bırakır bende listeye yeni adımı yazdırdım :) inşallah bende atlatırım hocam yeme içme de bir sıkıntı var mı? Diyet mi yapıyorsunuz
cihanovel
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen cihanovel »

Diyet falan hic yapmadim. Zafer hocada muayene olmustum sadece verdigi ilaclari kullandim, igne ve antibiyotik. 1-2 sene sürdü benim inişli çıkışlı ama bütün semptomlari yasadim a'dan z'ye ne varsa. Gercekten cok illet bi hastalik aklima geldikçe ben neler yaşamışım diyorum öyle :)))
tutamıyorumzamanı
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen tutamıyorumzamanı »

cihanovel yazdı: 20.11.2023 - 22:13 Diyet falan hic yapmadim. Zafer hocada muayene olmustum sadece verdigi ilaclari kullandim, igne ve antibiyotik. 1-2 sene sürdü benim inişli çıkışlı ama bütün semptomlari yasadim a'dan z'ye ne varsa. Gercekten cok illet bi hastalik aklima geldikçe ben neler yaşamışım diyorum öyle :)))
Bende zafer hocayla ilerliyorum şuan bağırsak problemleri yaşıyorum antibiyotiğe ara ver dedi kendimi bir toparlayayım gerisi kolay