Prostatitin Cerrahi Tedavisi varmı?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Prostatitin Cerrahi Tedavisi varmı?

Mesaj gönderen kadir »

Prostatitin cerrahi tedavisi: sistematik bir derleme
Dominik S Schoeb ve ark. Dünya J Urol . 2017 Kasım .

Amaç: "Prostatit" klinik terimi, aşağıdaki 4 farklı antite ile tanımlanan bir klinik sendromu ifade eder: akut bakteriyel prostatit (kategori 1), kronik bakteriyel prostatit (kategori 2), kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromu (kategori 3) ve asemptomatik prostatit (kategori 4) Kronik formların etiyolojisi hala tam olarak anlaşılamamıştır ve tedavi seçimi sıklıkla tartışılmaktadır. Bu sistematik derlemenin amacı, kronik prostatit formunun cerrahi tedavisine ilişkin kanıt toplamak ve bunun klinik sonuçlarını değerlendirmektir.

Yöntemler: Sistematik bir literatür taraması yaptık ve 16'sı incelemeye dahil edilen 6683 ilgili yayın belirledik.

Bulgular: 110 hastaya transüretral prostat rezeksiyonu uygulandı; 78 hasta (%70) "iyileşti", 16 hasta (%15) iyileşti ve 16 hasta (%15) değişmedi. 21 hastaya radikal prostatektomi uygulandı; 20 hastada (%95) prostatitle ilişkili semptomların tamamen ortadan kalktığı bildirildi. Komplikasyon oranlarında artış veya olağandışı komplikasyon kaydedilmedi.

Sonuçlar: Kronik bakteriyel prostatit veya kronik pelvik ağrı sendromunun cerrahi tedavisi geçerli bir seçenek olabilir; ancak şu anda çok az kanıt mevcut olduğundan ve hiçbir randomize kontrollü çalışma yapılmadığından, mevcut veriler klinik kararlar için bir temel sağlamamaktadır.
ali ankara

Re: Prostatitin Cerrahi Tedavisi varmı?

Mesaj gönderen ali ankara »

Kadir abi senin durumun nasıl abi sende tamamen sıfırlandımı abi koruma amaçlı birşey kullanıyormusum
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Hiç bir sıkıntım yok şükür @ali ankara kardeşim her naturel gıdayı tüketiyorum .Şeker,karbonhidrat,paket gıda ve asitli içecek tüketmiyorum saglıkli kalma adına. Ayrıca polen,propolis,perga gibi arı ürünleri, D vitamini ve omega 3 kullanıyorum. Hergün 3,5 km yürüyorum.
esatcelik
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen esatcelik »

kadir yazdı: 09.09.2023 - 19:25 Hiç bir sıkıntım yok şükür @ali ankara kardeşim her naturel gıdayı tüketiyorum .Şeker,karbonhidrat,paket gıda ve asitli içecek tüketmiyorum saglıkli kalma adına. Ayrıca polen,propolis,perga gibi arı ürünleri, D vitamini ve omega 3 kullanıyorum. Hergün 3,5 km yürüyorum.
Kadir abi ,daha önce Zafer Oymandan toplamda 4 kür ilaç kullandımm.şu anda lökosit durumum nedir bilmiyorum.Meni eskide sarı renkte olurdu jölemsi,ama 2 aydır bembeyaz renkte.Şikayet olarak sık idrar halen var geceleri 2 buçuk ,3 saatte bir uyanıyorum.Şu aralar çayı ,şekeri asitleri komple bıraktım bol bol su içiyorum .Altın otu suyunu içiyorum.Durumumu yorumlarsan sevinirim .Ve birde bu durumda takviye alıp kullanmak istiyorum ,senin önereceğin takviyeler ve teminleriyle alakalı yardımını istiyorum.
Aludra
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen Aludra »

Abi bu cerrahi teravilere Tumt falan dahil mi?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Aludra yazdı: 09.09.2023 - 20:25 Abi bu cerrahi teravilere Tumt falan dahil mi?
Yukarıdaki posttaki bilgiler sadece Transuretral Prostat rezeksiyonu ile Radikal prostatektomi hakkındadır @Aludra kardeşim.
ali ankara

Maşallah abi neşen saglıgın işin gücün rasgitsin abi
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

esatcelik yazdı: 09.09.2023 - 19:32
kadir yazdı: 09.09.2023 - 19:25 Hiç bir sıkıntım yok şükür @ali ankara kardeşim her naturel gıdayı tüketiyorum .Şeker,karbonhidrat,paket gıda ve asitli içecek tüketmiyorum saglıkli kalma adına. Ayrıca polen,propolis,perga gibi arı ürünleri, D vitamini ve omega 3 kullanıyorum. Hergün 3,5 km yürüyorum.
Kadir abi ,daha önce Zafer Oymandan toplamda 4 kür ilaç kullandımm.şu anda lökosit durumum nedir bilmiyorum.Meni eskide sarı renkte olurdu jölemsi,ama 2 aydır bembeyaz renkte.Şikayet olarak sık idrar halen var geceleri 2 buçuk ,3 saatte bir uyanıyorum.Şu aralar çayı ,şekeri asitleri komple bıraktım bol bol su içiyorum .Altın otu suyunu içiyorum.Durumumu yorumlarsan sevinirim .Ve birde bu durumda takviye alıp kullanmak istiyorum ,senin önereceğin takviyeler ve teminleriyle alakalı yardımını istiyorum.
Gece 3 saatte bir uyanma (Nokturi)semptomu eğer prostatit tanısı konulduysa prostattaki inflamasyon/iltihaptan kaynaklanır.
Tüm üretral sıvılardan,sürüntülerden ve kandan yapılan tahlillerinizde çek edilmiş enfeksiyonel biobelirteçleriniz negatif ise aşagida verdigim linkteki inflamatuar süreç tedavisini uygulayabilirsiniz @esatcelik kardeşim.
viewtopic.php?f=2&t=8164
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ali ankara yazdı: 09.09.2023 - 20:51 Maşallah abi neşen saglıgın işin gücün rasgitsin abi
Teşekkür ederim.
esatcelik

kadir yazdı: 09.09.2023 - 21:40
esatcelik yazdı: 09.09.2023 - 19:32
Gece 3 saatte bir uyanma (Nokturi)semptomu eğer prostatit tanısı konulduysa prostattaki inflamasyon/iltihaptan kaynaklanır.
Tüm üretral sıvılardan,sürüntülerden ve kandan yapılan tahlillerinizde çek edilmiş enfeksiyonel biobelirteçleriniz negatif ise aşagida verdigim linkteki inflamatuar süreç tedavisini uygulayabilirsiniz @esatcelik kardeşim.
viewtopic.php?f=2&t=8164
Kadir abi öncelikle çok tşk ederim .Prostatit teşhisimden yüzde yüz emin değilim,ancak Zafer Oymanda sayısız lökosit çıkmıştı ilk muayene de.Bu yeterlimi prostatit tanısı için.Ama ben senin dediğin yolu izlemek istiyorum,şikayetim hep sık idrar oldu yanma ağrı batma olayları bende hiç olmadı .Dolayısıyla bütün testleri yapıp şayet temiz çıkarsa hepsi,mevcut dururumun teyidini yapıp inflamasyon sürecini dört dörtlük uygulamak istiyorum,zira son 1 haftadır şekeri çayı tamamen kesmem bile rahatlattı bi nebze ,cinselliğide haftada 1 veya 2 olarak yaşıyorum .Senden ricam hangi testleri yapmam gerektiği bana maddeler halinde yazabilirsen çok mutlu olurum .Van da yaşıyorum en azından burdaki ürolojiciye gittiğimde şu testleri yaapmak istediğimi söylemek istiyorum .Ultrasondan emarına kültürüne kadar neleri yaptırmam gerektiğini açık bir şekilde yazabilirsen abi çok sevinirim
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Rica ederim kardeşim,öncelikle şunu belirtmeliyimki; Prostat sıvısında sayısız bol lökosit görülmesi kesin prostatit tanısı yeterli sebeptir ve enfeksiyonel bir durumdur. Tedavi protokolü için bu sıvidan ve idrardan kültür tahlili yapılmalı pozitif çıktığı takdirde antibiogram yapılıp antibiyoterapiye başlanılmalı. Ve lokosit sayısı rutin aralıklarla takip edilmeli.
Ayrıca prostat boyutu ve olası sekel ve kalsifikasyon genel radyolojik görüntülemesi adına ultrason çektirmeni öneririm.
esatcelik

kadir yazdı: 10.09.2023 - 14:07 Rica ederim kardeşim,öncelikle şunu belirtmeliyimki; Prostat sıvısında sayısız bol lökosit görülmesi kesin prostatit tanısı yeterli sebeptir ve enfeksiyonel bir durumdur. Tedavi protokolü için bu sıvidan ve idrardan kültür tahlili yapılmalı pozitif çıktığı takdirde antibiogram yapılıp antibiyoterapiye başlanılmalı. Ve lokosit sayısı rutin aralıklarla takip edilmeli.
Ayrıca prostat boyutu ve olası sekel ve kalsifikasyon genel radyolojik görüntülemesi adına ultrason çektirmeni öneririm.
Abi tşk ederim dediğin testleri yapacağım,son olarak sana bir şey daha sormak istiyorum ,özür diliyorum ama apış arası dediğimiz yerde terleme ile beraber çok ağır bir koku oluyo,özelikle sol apış arasında daha çok olduğunu hissediyorum,en güzel şekilde temizlesem dahi bir iki güne kokmaya başlıyor,bazen tatlı bir kaşıntısıda oluyor .hatta böyle sanki o arada morarmış bir kalın damar dahi görünüyor derinin altında,aklıma acaba diyorum bende bu şikayetlere neden olan bir mantar olabilirmi,nedendir bu ağır koku ne diyosun bu duruma abi
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Rica ederim. Muhtemelen terleme sebepli bir mantar olgusu olabilir.
Testis ile bacak arası havasız kaldığı için bazı insanlarda terleme oluyor. Kilolu insanlarda biraz daha fazla olabiliyor genellikle.
Her banyodan sonra o bölgeyi saç kurutma makinesi ile iyice kurutun ve antifungal bir krem sürün. Sık çamaşır değiştirin ve banyo yapın terli kalmayın.
ali ankara

Kadir abi sana bir sorum olcak abi hpv virüsü purostatit esebeb olabilirmi abi bugün dikkat ettim peniste 3 adet sigile benzer birşey var dokdora görünsem iyi olacak heralde
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ali ankara yazdı: 11.09.2023 - 10:47 Kadir abi sana bir sorum olcak abi hpv virüsü purostatit esebeb olabilirmi abi bugün dikkat ettim peniste 3 adet sigile benzer birşey var dokdora görünsem iyi olacak heralde
Lezyonlardan bir Hpv testi yaptirmani tavsiye ederim.Ayrica aşağıdaki linki bir incelemeni öneririm @ali ankara kardeşim.
viewtopic.php?p=139296#p139296
ali ankara

Teşekkürler abi yarın öyleden sonraya devlet hastanesinden randevu aldım abi işallah bi sonuç cıkar abi testisdede ufak ufak sivilce ye benzer şeyler var bi görünüyüm devlet hastaneside pek ilgilenmez ama şansımı deniyecem ras gele bi doktordan randevu aldım ilgin için teşekürler abi
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ali ankara yazdı: 11.09.2023 - 19:05 Teşekkürler abi yarın öyleden sonraya devlet hastanesinden randevu aldım abi işallah bi sonuç cıkar abi testisdede ufak ufak sivilce ye benzer şeyler var bi görünüyüm devlet hastaneside pek ilgilenmez ama şansımı deniyecem ras gele bi doktordan randevu aldım ilgin için teşekürler abi
Rica ederim.
ali ankara

Kadir abi bugün urolaga gözüktüm hocam bende purostat iltihabı var bunun dedavisi ney dedim tedavisi yok yapılan testlerde enfeksiyon cıkmıyo sinirlerle alakalı birşey bu dedi hocam purostat masajı yapır teste ollasak ne tür iltihap cıkıyosa ona göre duyarlı antibiyotikle bide denesek dedim bunlar boş iş boşa ugraşırsın bol su iç yürüyüş yap acı eşki kafen tüketme alkolden uzakdur dedi güldüm cıktım sigiller için cildiyeye yönlendirdi oda bi tüple yaktı kantahlili aldı 3 hafta sonra gel dedi eşinde kadın dogumcuya gözüksün dedi gene elimiz pek dolu cıkmadık bu devlet hastanesindeki ürolaklar anca ihtiyarlara ilaç yazmaya yarıyor aldıkları maaş bence haram
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sen cevabını yazmışsın zaten Ali kardeşim ne diyeyim.
sainz
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen sainz »

Abi bu bol su iç ne demek ya bunun ne faydası var cidden ben zaten idrar problemi yaşıyorum bir de bol sıvı alıp tuvaletin önünden ayrılmamamı istiyiyorlar herhalde ?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Bol su içmek vücuttaki asidoz durumu önler, yanma ve agrilariniza faydası var ayrıca daralan mesane kapasiteniz genişler,artar.
ali ankara

Kadın doguma gözükcez kardeşim allah var gam yok derdi veren er geç dermanınıda verir darda koymaz
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ali ankara yazdı: 12.09.2023 - 17:56 Kadın doguma gözükcez kardeşim allah var gam yok derdi veren er geç dermanınıda verir darda koymaz
Zannetmiyorum kardeşim sende HPV olduğunu eşindede yoktur.