Zor işeme problemi

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
stormguard
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Zor işeme problemi

Mesaj gönderen stormguard »

Merhaba,

2 sene önce idrarda yanmayla başlayan serüven hala devam ediyor. Hastalık cinsel yolla bulaşmadı, NOFAP denilen boşalmama uygulamasının 5. ayında başladı.

Kültür ve pcr'de bir şey çıkmamıştı, lökositte sıfırdı... Buna rağmen oral antibiyotikler ve prostat enjeksiyonu, prostat masajı gibi tedaviler aldım. Diş eti tedavisi, sorun çıkaran implantın sökülmesi, kanal tedavili dişin çekilmesi, sinüs ameliyatı gibi bu rahatsızlığa sebep olabilecek şeyleri bile yaptırdım.

Ayrıca ultrason ve tomografiye göre herhangi bir prostat büyümesi ya da mesane - böbrek kaynaklı üriner sistemde bir sorun gözükmedi. İdrar kanalında da bir darlık yok. Sistoskopi bile yapıldı ve mesane boynu yüksekliği de yok denecek kadar az. Yani onu da elemiş oldum.

Beslenmeme dikkat etmezsem semptomlar artıyor. Düşük karbonhidrat yaparsam %30 daha iyi. Sık masturbasyon yaparsam berbat hale geliyor. O yüzden iki haftada bir yapıyorum. Günde 2 litre su içiyorum ama suyu içtikten 1 saat sonra sık idrara çıkma başlıyor ( idrarı rahat yapamıyorum ), o yüzden daha fazla içemiyorum yoksa dışarıya falan çıkamam.

Temel şikayetlerim, idrarın debisi düşük ( yapılan üroflowmetri testinde 12 miydi öyle bir şeydi tam hatırlamıyorum ) , zorlayarak çıkartmaya çalışıyorum, idrarı her zaman tam boşaltamıyorum, o yüzden 5 dakikada bir wc'ye gitmek zorunda kalabiliyorum, yanma orta seviyede devam ediyor, gecede 4 - 5 kere idrara kalkıyorum.

İdrar için Ürorec, Xatral, Cardura gibi ilaçları denedim. Her birinin yan etkisi beni mahvetti, o yüzden onları kullanamıyorum. Bugüne kadar denediğim hiç bir şey işe yaramadı. Sadece sanki Solgar'ın L-arginine adlı ürünü bir miktar daha rahatlatmıştı.

Osteopati, akupunktur, ozon, glutatyon, C vitamini gibi uygulamalara da gittim. Belki osteopati ve akupunktur pelvik kasları gevşetir de daha rahat işerim diye düşündüm ama Osteopathideki masaj türü daha da kötüleştirmişti giderken. Pelvik kasları gevşeten egzersizlerde uyguladığım zaman idrarı daha da kötüleştiriyor.. Meditasyon falan yapıyorum, genel gevşeme sağlasa da bu anlamda bir faydası olmuyor. Wim hof nefesi yaptığımda ağızdan alınarak ve diyafram hareket ettirilerek yapıldığı için yine idrarı kötüleştirmişti.

Saw palmetto, Isırgan, kereviz tohumu, Prostaquil, çinko, bromelain, quercetin, d3k2, magnezyum, yakı otu çayı, melisa ve karabaş otu vb. say say bitmeyecek pek çok şeyi aylarca denedim. Çaresizlikten ve işe yarar bir şey bulamamaktan çok yoruldum.

Sorum şu: İdrar için sizde işe yarayan neler oldu? Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
Dertlii
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Zor işeme problemi

Mesaj gönderen Dertlii »

Çok geçmiş olsun sizin kronik prostatit mi teşhis. Bide bende ilk teşhis te batma ağrı sık idrara çıkma vardı ama sonuç ta çıkıyor dü şarıl şarıl idrar sıkta olsa çıkıyor dü ama korunmalı ve korunması Z şüpheli ilişki ler sonrası prostatit te idrar da enfeksiyon çıkmaz dı şimdi idrar da da enfeksiyon çıktı ve beş dakika da bir çok az çıkıyor zor bakalım cipro ve diğer tek doz ilaç bitiminde tekrar dan yazacağım geçmiş te ki kötü aile sorunları da hep aklıma geliyor ondan intihar düşünceleri nden zprexa yazdı antidepresan pskiatri olanzanpin onlar da ilk doz iyi gelsede sonra sı boğuluyor gibi oluyorum hepimize geçmiş olsun...
jamiryo

Mesaj gönderen jamiryo »

Geçmiş olsun öncelikle. Seninle sıkıntılarımız benzer. Bende aynı şeyleri yaşadım. Sistoskopi sonuçları normalse sorun ya pelvik kaslarda ya da mesane de olabilir. Bu süreçte bana en çok faydası olan ilaç Lioresal oldu. Santral etkili kas gevşetici günlük 50mg kullanıyorum zor işeme problemlerim yüzde 70-80 azaldı. Fakat farklı alternatifler bakıyorum çünkü ilaç sürekli uyuşukluk ve uyku hali yapıyor. Xatral 6-7 ay kullandım işeme kısmında bana faydası olmadı.

Sık işeme kısmında kabızlık varsa ilk önce onu çözmelisin. Onun dışında hemoroid veya fissür gibi anal bölge hastalıkları da sık işeme yapabiliyor. Bunları hallettikten sonra mesane eğitimi yapabilirsin. Her tuvaletin geldiğinde yarım saat 1 saat ertele. Her 4-5 saatte bir tuvalete çıkabilecek şekilde yeniden eğitmen lazım mesaneyi. 1-2 ay da halledebilirsin bu şekilde. Bende sık işeme kalmadı şuanda.
Turkick
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen Turkick »

Çok çok geçmiş olsun. Birçok şeyi denedikten sonra değişim olmaması çok zor olmalı. Tez zamanda şifanızı diliyorum.

Karbonhidrat azaltımında etki etti demiştiniz. Acaba uzun bir süre boyunca (2-3 ay kadar), unlu ve şekerli mamülleri sıfıra indirdiniz mi hiç?

Aynı şekilde kafein ve alkolü de?

Burada CananKarataycılık oynamak istemiyorum ama, birçok hastalıkta olduğu gibi, bu hastalık da bağırsakla çok bağlantılı.

Ve unlu&şekerli gıdaların, ve kafeinli&alkollü içeçecekler kötü etki ettiğine dair bir inanışım var.

"Un&Şeker&Kafein&Alkol Zero" bir diyeti en azından bir ay kadar sürdürseniz, bir değişiklik olur mu merak içindeyim...

Un yerine pirinç, greçka, kaynamış patates; şeker yerine kırmızı renkli meyveler; kafein ve alkol yerine ise sarı kantaron ve dağ kekiği tavsiye ederim.

Yeniden çok geçmiş olsun.
stormguard

@jamiryo: Çok teşekkür ederim. Lioresal'i deneyeceğim. Belki bu sefer bir ilacın faydasını görürüm ama işte o yan etkilere maruz kalmamak adına işe yarar bir supplement arıyorum.

@Turkick: Carnivore beslenme dahil, ketojenik ve çok düşük karbonhidratlı beslenmeleri uzun süre denedim. İşeme daha da kötüleşti zira bu beslenmeler sempatik sinir sistemini aktive ediyor ve bu da kortisol yani stres hormonunu yükseltip kas kasılmalarını artırıyor. O yüzden kendim için en ideal oran günlük 50 - 60 gram karbonhidrat içerecek, ketojenik moda sokmayan türde doğal beslenme. Çay, kahve, alkol, sigara gibi şeyleri hiç tüketmem zaten. 11 senedir Intermittent fasting yaparım. Arada bir sürü detoks ve uzun oruç uygulamalarım da oldu.
Turkick

Mesaj gönderen Turkick »

@stormguard

Anladım. Herkes kendi bedenini çok daha iyi tanıyor. O sebeple, fiziken nasıl hissediyorsan doğruyu bulman ona göre olacak.

Sadece bir şey eklemek istiyorum. Beden kendini iyileştirmeye odaklıdır. Fakat iyileşmesinin önünde hep bir engel vardır.

Bakteriyel prostatitte bu bakteridir. Ama eğer bakteri değilse, diğer sebepleri bulmak lazım. Bu hepimizin bildiği şey.

Demek istediğim, hayatında rutin yaptığın şeyleri teker teker, deneme-yanılma yöntemiyle, bir süreliğine yapmayı bıraksan (veya tersini yapsan), belki tetikleyen şeyi bulabilirsin.

Jamiryo'nun cevabını çok çok faydalı buldum. Benimkisi biraz avam kaldı. Eğitimsiz mesane kaynaklı da olabilir.

Son olarak, çok oturuyor musun? Masabaşı/direksiyonbaşı mı işin? Günlük ortalama ne kadar adım atıyorsun?

Ben ne zaman yürüsem (alt karın kaslarımı içeri çekerek), sonrasında prostatım ve mesanem rahatlıyor. İdrarı bile hızlı debide tek seferde yapıyorum.

Bu işin acemisi olarak, aklıma gelen bunlar.

Allah şifa versin.
stormguard

Turkick yazdı:@stormguard

Son olarak, çok oturuyor musun? Masabaşı/direksiyonbaşı mı işin? Günlük ortalama ne kadar adım atıyorsun?

Ben ne zaman yürüsem (alt karın kaslarımı içeri çekerek), sonrasında prostatım ve mesanem rahatlıyor. İdrarı bile hızlı debide tek seferde yapıyorum.

Bu işin acemisi olarak, aklıma gelen bunlar.

Allah şifa versin.
Çok teşekkür ederim ilgin için. Çok az otururum, genelde fazlasıyla yürürüm. Günde en az 15.000 adım atıyorumdur, farklı sporlar yapamıyorum 2 senedir zira işemem bozuluyor. Ama ondan önce ağırlık antremanları, HIIT gibi kardiyolar da yapardım.

Bahar geldi belki HIIT tarzı bir koşu denemesi yaparım. İşeme konusunda da geciktirebildiğim kadar geciktirerek gitmeye çalışıyorum. Mesane günlüğü falan da tutmuştum. İnşallah bir noktada gerçek sebebi bulup, kalıcı çözüme ulaşırım. Hayatı böyle devam ettirmek zorunda kalmak fikri bazen baya geriyor.
jamiryo

Mesaj gönderen jamiryo »

Zaten sistoskopi yaptırtmışsın bunun dışında ürodinami yaptırabilirsin. Reddit te pelvik pt alıp sık işeme idrar yaparken zorlanma gibi sorunları çözenler var bende bu ara orayı takip ediyorum. Özellikle internal masaj ve ultrasound eşliğinde kuru iğne tedavisinin işe yaradığını söylüyorlar. En son çare olarakta pelvik kaslara botox deneyebilirsin. 3 ayda bir 2 seans botox alıp pelvik kasların tonusunu azaltan tamamen iyileşen kişilerde var.
stormguard

jamiryo yazdı:Zaten sistoskopi yaptırtmışsın bunun dışında ürodinami yaptırabilirsin. Reddit te pelvik pt alıp sık işeme idrar yaparken zorlanma gibi sorunları çözenler var bende bu ara orayı takip ediyorum. Özellikle internal masaj ve ultrasound eşliğinde kuru iğne tedavisinin işe yaradığını söylüyorlar. En son çare olarakta pelvik kaslara botox deneyebilirsin. 3 ayda bir 2 seans botox alıp pelvik kasların tonusunu azaltan tamamen iyileşen kişilerde var.
Çok teşekkürler, reddit için link atman mümkün mü? Osteopatide aslında pelvik pt almıştım ama bir de Yeditepe üni.de Pelvik akademi diye bir yer var, Pelvitone isimli bir alet ile işlem yapıyorlardı, pelvik egzersizlerle birlikte, onlara tekrar gitmeyi düşünüyorum. İnternal masaj, ultrasound ve kuru iğne tedavisi için ve bir de bu botox işlemini hangi doktor yapar, verebileceğin bir isim var mı?
jamiryo

Mesaj gönderen jamiryo »

Subreddit ismi pelvic floor yazarsan çıkıyor. Ümit erkut un çalışmaları var sürekli eğitimler veriyor ultrasonla kuru iğneleme yapıyor ama ben ulaşamadım ona. O olmasa bile onun eğitim verdiği birinden bu tedaviyi almayı düşünüyorum. Botox içinde üroloji uzmanı veya Genel cerrah bulmak gerekiyor. Ben daha o aşamaya gelmediğim için araştırmadım. Son çare düşünüyorum.
apo.
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen apo. »

stormguard yazdı:Merhaba,

2 sene önce idrarda yanmayla başlayan serüven hala devam ediyor. Hastalık cinsel yolla bulaşmadı, NOFAP denilen boşalmama uygulamasının 5. ayında başladı.

Kültür ve pcr'de bir şey çıkmamıştı, lökositte sıfırdı... Buna rağmen oral antibiyotikler ve prostat enjeksiyonu, prostat masajı gibi tedaviler aldım. Diş eti tedavisi, sorun çıkaran implantın sökülmesi, kanal tedavili dişin çekilmesi, sinüs ameliyatı gibi bu rahatsızlığa sebep olabilecek şeyleri bile yaptırdım.

Ayrıca ultrason ve tomografiye göre herhangi bir prostat büyümesi ya da mesane - böbrek kaynaklı üriner sistemde bir sorun gözükmedi. İdrar kanalında da bir darlık yok. Sistoskopi bile yapıldı ve mesane boynu yüksekliği de yok denecek kadar az. Yani onu da elemiş oldum.

Beslenmeme dikkat etmezsem semptomlar artıyor. Düşük karbonhidrat yaparsam %30 daha iyi. Sık masturbasyon yaparsam berbat hale geliyor. O yüzden iki haftada bir yapıyorum. Günde 2 litre su içiyorum ama suyu içtikten 1 saat sonra sık idrara çıkma başlıyor ( idrarı rahat yapamıyorum ), o yüzden daha fazla içemiyorum yoksa dışarıya falan çıkamam.

Temel şikayetlerim, idrarın debisi düşük ( yapılan üroflowmetri testinde 12 miydi öyle bir şeydi tam hatırlamıyorum ) , zorlayarak çıkartmaya çalışıyorum, idrarı her zaman tam boşaltamıyorum, o yüzden 5 dakikada bir wc'ye gitmek zorunda kalabiliyorum, yanma orta seviyede devam ediyor, gecede 4 - 5 kere idrara kalkıyorum.

İdrar için Ürorec, Xatral, Cardura gibi ilaçları denedim. Her birinin yan etkisi beni mahvetti, o yüzden onları kullanamıyorum. Bugüne kadar denediğim hiç bir şey işe yaramadı. Sadece sanki Solgar'ın L-arginine adlı ürünü bir miktar daha rahatlatmıştı.

Osteopati, akupunktur, ozon, glutatyon, C vitamini gibi uygulamalara da gittim. Belki osteopati ve akupunktur pelvik kasları gevşetir de daha rahat işerim diye düşündüm ama Osteopathideki masaj türü daha da kötüleştirmişti giderken. Pelvik kasları gevşeten egzersizlerde uyguladığım zaman idrarı daha da kötüleştiriyor.. Meditasyon falan yapıyorum, genel gevşeme sağlasa da bu anlamda bir faydası olmuyor. Wim hof nefesi yaptığımda ağızdan alınarak ve diyafram hareket ettirilerek yapıldığı için yine idrarı kötüleştirmişti.

Saw palmetto, Isırgan, kereviz tohumu, Prostaquil, çinko, bromelain, quercetin, d3k2, magnezyum, yakı otu çayı, melisa ve karabaş otu vb. say say bitmeyecek pek çok şeyi aylarca denedim. Çaresizlikten ve işe yarar bir şey bulamamaktan çok yoruldum.

Sorum şu: İdrar için sizde işe yarayan neler oldu? Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
Kardeşim odemli ise prostat idrar derbisinde düşük olur idrara baslamada zor olur ödem gittikçe düzelir ..
İflamasyon olup olmadığını kontrol ettirmek lazim..
Geçmiş olsun acil şifalar...
stormguard

@jamiryo: Teşekkür ederim, bunları da listeme aldım. Olursa bu tedaviyi alır ve fayda görürsen sonrasında buraya yazarsan çok sevinirim.

@apo: Ödem için pek çok supplement kullandım ama hala atamamış olabilir.
jamiryo

Mesaj gönderen jamiryo »

stormguard yazdı:@jamiryo: Teşekkür ederim, bunları da listeme aldım. Olursa bu tedaviyi alır ve fayda görürsen sonrasında buraya yazarsan çok sevinirim.

@apo: Ödem için pek çok supplement kullandım ama hala atamamış olabilir.
Tabi yazarım
mbappe

Mesaj gönderen mbappe »

Hocam hiç fizyoterapist denediniz mi bu konuda fikirlerinizi almak isterim.
Fatih34

Mesaj gönderen Fatih34 »

stormguard yazdı:Merhaba,

Fizyoterapiye gittiniz mi veya pudental sinir ile ilgili bir doktora gözüktünüz mü
stormguard

Osteopati bi nevi ileri seviye fizyoterapi demek.

Pudendal sinir için gözükmedim, Dr. Tibet Erdoğru'dan bahsetmişlerdi onun için ama negatif yorumları ve boşuna yapılan cerrahi operasyonları duyunca yeltenmedim.