Pelvik Taban Disfonksiyonu

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
samskeyti
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Pelvik Taban Disfonksiyonu

Mesaj gönderen samskeyti »

Benim sorunum sanırsam bu.Birkaç gündür pelvik taban kasları ile ilgili araştırmalar yapıyorum.Anladığım kadarıyla bu pelvik taban kasları makat çevresinde yer alan bir kas grubu.Yer aldığı konum itibariyle bu kaslarda meydana gelen herhangi bir fonksiyon bozukluğu hem üriner sistemle ilgili semptomlara hemde boşaltım sistemi ile ilgili sıkıntılara yol açıyor.Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği isimli sitede bu kas grubu ile ilgili şöyle bir bilgi var.
Pelvik Taban Kaslarının Zayıflamasıyla Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar
Pelvik taban kaslarının zayıflamasıyla aşağıdaki rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
• İdrar ve/veya büyük abdesti tutamama
• İdrar yolları ile ilgili olarak duyusal ve boşaltım ile ilgili anormallikler olması
• Pelvis içine yerleşen organların sarkması
• Büyük abdesti yapmada çeşitli zorluklar yaşanması (makatta büyük abdestin takılması, aşırı ıkınma ve büyük abdest yaparken basınç hissi benzeri ağrı),
• Seksüel bozukluklar
• Makat çevresi ve kuyruk sokumu bölgesine doğru kronik ağrı olması
Bu rahatsızlıklar tek başlarına olabilecekleri gibi çoğunlukla birkaç tanesi birlikte görülebilmektedir.

Makat çevresi ve kuyruk sokumundaki kronik ağrı kendisini kronik prostatit hastası olarak değerlendiren birçok kişide bulunan bir problem.Seksüel bozukluklardan bahsediliyor.Bu da aynı şekilde bahsettiğim kişilerin ve hemen hemen çoğumuzun yaşadığı bir problem.İdrar yolları ile ilgili boşaltımsal problemlerden bahsediliyor.Burdan anladığım sık idrara çıkmak ve zayıf idrar akımı gibi şeyler.Ve benim bu hastalığa sahip olduğumu düşünmeme sebebiyet veren asıl semptom,makatta büyük abdestin takılması hissi,buna tıp dilinde tenesmus deniyor ve makatta basınç benzeri bir ağrı olması.Burda yazılanlara benzer semptomlara sahip arkadaşların bu konu üzerinde durmasını öneririm.Kesin vardır demiyorum ancak sıkıntıların bu kasların disfonksiyonundan kaynaklanma ihtimali var.
Symptoms of Pelvic Floor Dysfunction:

Urinary problems, such as an urgent need to urinate, painful urination or incomplete emptying of their bladder
Constipation, straining or pain during bowel movements
Pain or pressure in the vagina or rectum
A heavy feeling in the pelvis or a bulge in the vagina or rectum
Muscle spasms in the pelvis
Unexplained pain in the lower back, pelvis, genitals or rectum

Bunlarda ibs group isimli bir siteden alınmış pelvik taban disfonksiyonuna ait başlıca semptomlardan.
Synergy

Re: Pelvik Taban Disfonksiyonu

Mesaj gönderen Synergy »

Benim rahatsızlıklarımda bunlar.
Neurontin 300mg verdi doktor denemek için. KOntrole tabi bi ilaç
allameicihan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen allameicihan »

Veeeee bunun tedavisi yokki yahu sadece açma egzersizleri var kas gevşetici falan bazıları nonbakteriyel aslında bu rahatsızlıktır diyorlar egzesiz çalıştırma https://www.youtube.com/watch?v=1CNBL597hxA
egzersiz açmak için https://www.youtube.com/watch?v=ji5XI-hY4b4
samskeyti

Makattaki doluluk hissi beni çıldırtmak üzere.Gittiğim doktor şehir dışına çıkmış ondan dolayı genel cerraha yönlendirildim.Makat çevresini ve içini parmağıyla kontrol etti ve bişeyin yok psikolojiktir dedi yolladı.Bu da yeni moda oldu.Doktorlar uğraşmak istemedikleri zaman psikolojiktir diyip başlarından savıyorlar.
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

Benimse en büyük şikayetim makattaki basınç hissi sanki orada bir şey var ve baskı yapıyor o sıkılsa boşaltılsa geçecek gibi . İdrar peniste sızı şikayetlerim azalsa sa bu makattaki şişlik hiç değişmedi . Bana da yediklerine dikkat et kabız kalma diyorlar. Oysa öyle bir problemim yok şu an.
samskeyti

Bununla ilgili egzersizler falan var ancak tam olarak iyileşme olayını duymadım.
drayhan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen drayhan »

arkadaşlar pelvik taban disfonksiyonu neden oluşabilir. siz kendinizde olduğunu düşünüyorsanız nasıl gelişmiş olabilir bir fikriniz var mı.
travma.
disk hernisi
operasyon öyküsü

ya da pelvik organlarda bir inflamasyon..

sonuçta genç bir erkek üstte saydığım olaylar başından geçmemiş ise prostatit kaynaklı bir pelvik taban disfonksiyonu olabilir. burada pelvik taban disfonksiyonu bir sebep değil de aslında sonuç olmuş oluyor.

ama bence cihan sams sizde bahsettiğiniz makat bölgesi dololuk hissi makatta ağrı gibi semptomlar prostatın arkasındaki sinirlerin baskı altında kalmasına bağlı.. snergy.. hocam sizde her şey olabilir . prostatit olmayabilir bile..
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

Hocam son yazdığınız açıklamadan sonra bana da bu makat Ağrısı ve şişliği sebep değil sonuç gibi geliyor . İltihaplanan prostatın etrafındaki kaslara ve sinirlere verdiği zarar. Kronik abaJteriyel Prostatit de bu nedenle ortaya çıkıyor büyük ihtimalle. Bu nedenle çözümü üzerine yoğunlaşmak lazım.orayı onarmak için hangi takviye veya egzersizlerle vücuda yardım edebiliriz
ZooM505
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen ZooM505 »

1- non bakteriyel prostatit diye bişey yoktur..
2-işin içinden çıkamayan modern tıbbın bir uydurmasıdır..
3- pelvik ağrı sendromu diye bişey vardır. Ama bu bir sonuçtur..
4- doğru prostatit tedavisiyle bakteri ve mikroplara karşı başarı sağlarsanız,Kronik pelvik ağrı sendromu kendiliğinden sona erer..
samskeyti

drayhan yazdı:arkadaşlar pelvik taban disfonksiyonu neden oluşabilir. siz kendinizde olduğunu düşünüyorsanız nasıl gelişmiş olabilir bir fikriniz var mı.
travma.
disk hernisi
operasyon öyküsü

sonuçta genç bir erkek üstte saydığım olaylar başından geçmemiş ise prostatit kaynaklı bir pelvik taban disfonksiyonu olabilir. burada pelvik taban disfonksiyonu bir sebep değil de aslında sonuç olmuş oluyor.

ama bence cihan sams sizde bahsettiğiniz makat bölgesi dololuk hissi makatta ağrı gibi semptomlar prostatın arkasındaki sinirlerin baskı altında kalmasına bağlı.. snergy.. hocam sizde her şey olabilir . prostatit olmayabilir bile..
Hocam bende üç dört gündür makatta çok feci derecede yanma var ve daha önceden olmayan bir batma hissi oluştu.Genel cerrah çok garip bir şekilde psikolojiktir diyip yolladı tabikide bu cevaptan tatmin olmadım.Proktit olabilir diye düşünüyorum veya dediğiniz gibi sinirlerle alakalıda olabilir.
altany
Hastalık Başlangıç Yılı: 2007

Mesaj gönderen altany »

ZooM505 yazdı:1- non bakteriyel prostatit diye bişey yoktur..
4- doğru prostatit tedavisiyle bakteri ve mikroplara karşı başarı sağlarsanız,Kronik pelvik ağrı sendromu kendiliğinden sona erer..
Altına imzamı atarım yazdıklarınızın. Tıpkı doktorların sorunu tespit edemeyip psiklojik dedikleri gibi.
Kronik prostatit ataklarında başlangıçta baskılama yapılmazsa devam eden süreçte pelvik ağrıları başlıyor.Durum normale dönmeye başladıkça ağrılarda kayboluyor.
ZooM505
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen ZooM505 »

altany yazdı:
Altına imzamı atarım yazdıklarınızın. Tıpkı doktorların sorunu tespit edemeyip psiklojik dedikleri gibi.
Kronik prostatit ataklarında başlangıçta baskılama yapılmazsa devam eden süreçte pelvik ağrıları başlıyor.Durum normale dönmeye başladıkça ağrılarda kayboluyor.
Kesinlikle öyle..Bir prostatit hastasına,senin ağrıların psikolojik diyen bir doktor varsa ağzına kürekle vurun ve gidin.. Bu trajikomik vahim bir durumdur..
samskeyti

ZooM505 yazdı:
altany yazdı:
Kesinlikle öyle..Bir prostatit hastasına,senin ağrıların psikolojik diyen bir doktor varsa ağzına kürekle vurun ve gidin.. Bu trajikomik vahim bir durumdur..
Tomarla var malesef.Yazın gittiğim bir uzman ürolog idrar ve kan testi yaptı.Hiçbir şey çıkmadı doğal olarak.Bu çoğu kronik prostatit hastasında olan bir durum.Adam baktı sonuçlara turp gibisin hiçbir şeyin yok dedi.Bende anladımki adam uğraşmak istemiyor,ilgilenmek istemiyor olayı hiç uzatmadım.Geçende gittiğim genel cerrahta senin makattaki yanman psikolojik dedi.Buna da zerre kadar inanmadım.Çünkü biliyorum böyle olmadığını.Düşünün 2 yıldır idrar problemlerim ve yanma problemlerim var adam turp gibisin diyor.Kendisi de biliyor böyle olmadığını.Doktorluk bana kalırsa kutsal sayılacak kadar değerli bir meslek,eğerki doğru ve gerçekten hastalara yardımcı olmak amacıyla işletilirse.Ancak benim gördüğüm kadarıyla tıptaki birçok kronik rahatsızlığın tam tedavisi yok.İltihabı kronik hastalıklardan tutun kronik prostatit,faranjite kadar birçok hastalık günümüz tıbbının yardımıyla tam olarak tedavi edilemiyor.Doktorlarda bunun bilincinde oldukları için kronik şikayetlerden yakınan hastalarla ilgilenmek istemiyorlar.Çünkü bu tip durumlarda hastanın takibide gerekiyor.Hasta ile detaylı bir şekilde ilgilenmek gerekiyor.Doktorlarda bu tip durumlara girmek istemiyorlar.
samskeyti

drayhan yazdı:arkadaşlar pelvik taban disfonksiyonu neden oluşabilir. siz kendinizde olduğunu düşünüyorsanız nasıl gelişmiş olabilir bir fikriniz var mı.
travma.
disk hernisi
operasyon öyküsü

Hocam ben şikayetlerimin öncesinde kısa sürelide olsa ağırlık çalışmıştım.Bunun bir etkisi olabileceğini düşünüyorum.Birde majör depresyon ve anksiyete bozukluğu sonucunda kasların istemsiz bir şekilde sürekli kasılması gibi bir durumda olabilir.Tabi bu benim teorim ne kadar bilimsel bir durum bunu bilmiyorum.
baran

Mesaj gönderen baran »

Gittiğim bir prof bana kpas sin dedi nerden çıkarıyorsun bu sonucu dedim sebebini izah edemedi
kronik prostatit olabilir miyim dedim olabilirsin dedi bu ikisini nasıl ayırt edersiniz dedim
bunları ayırt etmem imkansız demişti bir tane ağrı kesici yazıp sallamıştı
muharremmer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

PELVİK BÖLGEDEKİ ŞU DURUM SİZDE DE VAR MI?

Mesaj gönderen muharremmer »

Yıllardır rahatsızlığın EZBERLETTİĞİ SÜREKLİLİK ARZADEN ŞU KAREKTERİSTİK durum sizde de oluyor mu?

Aslında YARISI BİLE DOLMAYAN MESANENİN RAHATSIZ ETMEYE YETECEK KADAR WC İHTİYACI İÇİN SİNYAL VERMEYE BAŞLADIĞI İLK ANDAN İTİBAREN
GİYMİŞ BULUNDUĞUNUZ EŞORTMAN PANTALON VB.. ARTIK NEYSE ''GÖBEĞE KADAR ÇEKME İHTİYACI''

GÖBEĞE KADAR ÇEKİNCE WC'YE GİTME OLAYINI BİRAZ DAHA ERTELEBİLİYORSUNUZ.

ANLAYAMADIĞIM ARTIK PELVİK DENEN O BEL BÖLGESİNDE HER NE HALT VARSA O BÖLGEYİ SÜREKLİ UYARIYOR. VE GİYSİLERİN VERDİĞİ BASINÇ DURUMUNDA BİLE HASSASLAŞIYOR. GİYDİĞİNİZ GİYSİYİ NERDEYSE GÖBEĞİNİZE KADAR ÇEKME DERECESİNDE HEMDE.

BU GÖBEĞE KADAR ÇEKME DURUMUNU BEL FITIĞI HASTALARI ÇOK YAPAR DİYE DUYMUŞTUM.
AYRICA 40-50 YAŞINDAN SONRAKİ AMCALARIN GİYDİKLERİ PANTALONU ÇOK YUKARI ÇEKMELERİNİN SEBEBİDE PROSTAT RAHATSIZLIĞINDAN KAYNAKLANIYORMUŞ.

YANİ BEL BÖLGESİNDE HER NE VARSA BU DAVRANIŞI TETİKLİYOR.

BU DURUMDA OLAN VAR MI?