Kronik Prostatit tipleri ve tedavi seçenekleri.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Kronik Prostatit tipleri ve tedavi seçenekleri.

Mesaj gönderen kadir »

Kronik prostatit olarak bilinen hastalık tablosu, günümüzde “prostatit sendromu” yada “kronik pelvik ağrı
sendromu” olarak adlandırılan ve geniş bir yaş grubundaki erkekleri etkileyen kronik bir sendromdur. Olguların ancak %5-10 kadarında tabloya neden olan mikroorganizma izole edilebilmekte, bu nedenle de birçok hastaya ampirik tedaviler uygulanmaktadır. Son yıllarda yeni bir sınıflandırma sisteminin ortaya atılmasıyla hastalığın değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve tedavisinde daha bilinçli bir yaklaşımın ortaya çıkması mümkün olmuştur.
GİRİŞ
Kronik prostatit olarak bilinen hastalık tablosu, günümüzde“prostatit sendromu” yada “kronik pelvik ağrı sendromu” (KPAS) olarak adlandırılmaktadır
1-Bu tablonun batı toplumlarındaki yaygınlığı (prevalans) %9 dolayında bildirilmektedir.
2-Bu oran iskemik kalp hastalığı yada şeker hastalığı
olan hastaların toplumdaki yaygınlığı kadardır. 50
yaş altındakilerde prevalans %11.5, 50 yaş üstün-
dekilerde ise %8.5 olarak bulunmuştur.
3.Kronik prostatiti olan hastaların yaşam kalitesinin miyo-
kard enfarktüsü, angina yada Crohn hastalığı olan-
larınki gibi olduğu bildirilmiştir.
4.Kronik prostatit yada KPAS, geniş bir yaş
grubundaki erkekleri etkileyen kronik bir sendromdur. ABD’deki hastaların çoğu beyaz, iyi eğitimli ve varlıklı kesimdendir. Bununla birlikte düşük gelir grubunda, düşük eğitimlilerde ve işsizlik duru-
munda belirtiler daha şiddetlidir. Hastalığın, zihinsel ve fiziksel yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Hastaların %95’i hekime başvurduğunda daha inceden antibiyotik kullanmıştır
5.Bu tablo altında incelenen hastaların pek çoğunda etiyoloji aydınlatılamamakta ve yine genel olarak tanı ölçütleri zayıf kalmaktadır. Olguların ancak %5-10 kadarında tabloya neden olan mikroorganizma izole edilebilmekte, bu nedenle de birçok hastaya ampirik tedaviler uygulanmaktadır.
Son yıllarda yeni bir sınıflandırma sisteminin ortaya atılmasıyla hastalığın değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve tedavisinde daha bilinçli bir yaklaşımın ortaya çıkması mümkün olmuştur.
TANI
Prostatit terimi, prostatın akut bakteriyel enfeksiyonundan, prostatın yangılı olduğu kronik ağrı sendromlarına dek uzanan geniş bir hastalık yelpazesini tanımlamaktadır. Hastalarda da buna bağlı olarak değişik belirtiler ortaya çıkar: Üriner obstrüksiyon, ateş, kas ağrıları, azalmış libido ve erektil disfonksyon, ağrılı ejakülasyon, bel ve perine ağrıları. Fizik muayene çoğu zaman bu belirtilerin kaynağını açıklamakta yeterli olmaz.
Prostatit tanısında önce Meares ve Stamey tarafından alt üriner sistem enfeksiyonlarının lokalizasyonu için tanımlanan dört kadeh testi ve buna bağlı olarak Drach’ın önerdiği sınıflandırma, önemli bir dönüm noktası olmuştur7
.Bu sınıflandırmaya göre ön idrar, orta akım idrar, prostat masajı ile alınan prostat salgısı ve masaj sonrası alınan idrar örneği incelenerek mikroskobik inceleme ve kültür yapılmakta, semptomatik hastalar
1) akut bakteriyel prostatit,
2) kronik bakteriyel prostatit,
3) nonbakteriyel prostatit ve
4) prostatodini grup larından birisine uymaktaydı.
Drach’ın önerdiği sınıflandırma yaklaşık otuz
yıl süreyle yaygın kabul görmüş ve birçok çalışma-
ya temel oluşturmuştur. Ancak pratikte görülen;
onbakteriyel prostatitin yada prostatodininin eti-
yolojisini aydınlatmaktaki yetersizlik, tedavide
ilerleme sağlamaması gibi sıkıntılar nedeniyle1995
yılında NIDDK (National Institute of Diabetes and
Digestive and Kidney Disease) öncülüğünde ger-
çekleştirilen bir çalışma sonucunda yeni bir sınıf-
landırma sistemi önerilmiş, bu sınıflandırma da ge-
niş ölçüde kabul görerek yaygınlaşmıştır. Bu yeni
sınıflandırmada, “asemptomatik prostatit” yada
“histolojik prostatit” adıyla yeni bir kategori ta-
nımlanmıştır
Yine bu yeni sınıflandırma, abakte-
riyel kronik prostatitte ağrıyı temel belirti olarak
kabul etmiş ve kronik prostatit hastalarını kontrol
bireylerinden ve başka genitoüriner yakınması
olanlardan ayırt etmekte optimal ölçüt olarak benimsemiştir (Tablo 1).
I. Akut bakteriyel prostatit
II. Kronik bakteriyel prostatit
III. Kronik nonbakteriyel prostatit/Kronik pelvik
ağrı sendromu
IIIa. Enflamatuar
IIIb. Nonenflamatuar
IV. Asemptomatik enflamatuar prostatit
(Histolojik prostatit)
Tablo 1. Kronik prostatit/KPAS için National Institute of Dia-
betes and Digestive and Kidney Diseases tarafından geliştirilen
sınıflandırma
Tanı için yapılan testlere masajla alınan prostat sıvısının dışında seminal sıvı.
Kas gevşeticiler: Özellikle kategori IIIB pel-
vik ağrı sendromunda diazepam ve baklofenin ya-
rarlı olduğu bildirilmişse de bu konuda da yeterli
çalışma yoktur.
Alfa blokerler: Hastaların önemli bir bölü-
münde obstrüktif işeme belirtileri olduğu için bu
belirtileri gidermek amacıyla tedavide alfa bloker-
ler kullanılmaktadır. Cheah ve ark. yaptığı bir ça-
lışmada hastaların %56’sının alfa bloker kullanı-
mından yarar gördüğü belirlenmiştir.
5 alfa reduktaz inhibitörleri: Prostat epite-
lindeki enflamasyonun hormonal kontrol altında
olabileceği düşüncesiyle 5 alfa reduktaz inhibitör-
leri çeşitli çalışmalarda kullanılmış; kategori IIIB
kronik prostatitte enflamasyon, işeme ve ağrıda
düzelme bildirilmiştir.
Fitoterapi, pentozanpolisülfat, allopurinol ve
ısıtma tedavisi de çeşitli yazarlar tarafından öneri-
len, ancak prospektif, kontrollü çalışmalarla yararı
kanıtlanamayan tedavi yöntemleridir.
Prostat masajı: Prostatit tedavisinin en eski
yöntemlerinden birisi olan prostat masajı, bir süre-
dir yitirdiği popülaritesini en azından standart teda-
vi yöntemlerinden yararlanamayan hastaların tedavisinde yeniden kazanmaktadır. Yineleyen prostat masajının intraprostatik kanalları açtığı, dolaşımı düzelttiği ve antibiyotiklerin dokuya geçişini iyileştirdiği öne sürülmektedir.
Kategori II Prostatitte Tedavi: Bu kategoride uzun süreli, tam doz antibiyotik tedavisi esastır.
Prostattaki mikroorganizmanın yok edilmesi için
28 günlük tedavi her zaman yeterli olmaz. Bu nedenle, özellikle belirtilerin sürdüğü olgularda tedavinin 6-12 haftaya uzatılması önerilmektedir.
Hastanın belirtilerinde iyileşme olmazsa, antibiyotik tedavisi uzatılarak buna yinelenen prostat masajının eklenmesi yararlı olabilir. Yineleyen hastalarda korunma amacıyla düşük doz antibiyotik kullanılabilir. Cerrahi tedavi son seçenek olmakla birlikte, prostat sıvısında ısrarla aynı bakterinin bulunması halinde radikal TUR, giderek total prostatektomi uygulanabilir.Öte yandan, hastaların klinik olarak düzelmesi, her zaman antibiyotiğe yanıtı
göstermez. Yapılan bir çalışmada, klinik olarak kronik prostatit KPAS tanısı koyulan hastalar 12 hafta ofloksasin ile tedavi edilmiş, hastaların % 57’si orta yada ileri derecede düzeldiğini bildirmiştir. Oysa bu hastalarda kültür, lökosit yada antikor açısından bir değişiklik gözlenmemiştir.Dolayısıyla bu bulguların hastaların antibiyotiğe yanıtınıöngörmedeki değeri kuşkulu kalmaktadır.
Kategori IIIA Prostatitte Tedavi: Bu hastalarda mikroorganizma izole edilemese de masaj sonrası prostat sıvılarında bol lökosit bulunmaktadır. Kategori IIIA hastalarında tedaviye antibiyotikle başlamak uygun olur. İlk altı hafta sonunda yanıt gözlenirse, tedavi altı hafta daha sürdürülür.
Eğer tedavi başarısız olursa alfa blokerler, antienflamatur ajanlar ve yineleyen prostat masajı önerilir. Prostat masajı uygulanırken, hastanın antibiyotik baskısında olması yararlıdır. Finasterid, fitote-
rapi gibi diğer seçenekler de uygulanabilir. Bu kategoride cerrahi tedavinin yeri yoktur.
Kategori IIIB Prostatitte Tedavi: Bu grupta izole edilmiş bir mikroorganizma olmamakla birlikte hastaların çoğuna zaten bir antibiyotik verilmiştir. Bu açıdan antibiyotiğin dört haftaya ta-
mamlanmasında yarar vardır. Antibiyotiğin etkisiz kalması halinde Nickel, eşzamanlı olarak üçlü tedaviyi önermektedir.
1) Yüksek doz alfa blokaj,
2) Analjezi (gerekirse kısa süreli narkotik analjezi),
3) Kas gevşeticileri (örneğin diazepam). Bu tedaviye ek olarak hastaya iki hafta ev istirahati önerilmektedir. Narkotik analjezik daha sonra nonsteroidal analjezikle değiştirilir. Alfa blokaj üç ay sürdürülür; diğer ilaçlar birkaç hafta içinde bırakılır.
Tedavi etkili olmazsa destek tedavisi denilen biyofeedback, gevşeme egzersizleri, bisiklete binme, yumuşak yere oturma, psikoterapi gibi çeşitli seçenekler denenir.
Kategori IV Prostatitte Tedavi: Enflamasyon genellikle klinik belirtileri olmayan bir kişide biyopsi, ejakülat gibi örneklerle ortaya çıkar. Bunların çoğunda tedavi gerekmez. Eğer endoskopik yada açık cerrahi girişim gerektiren bir hastalığı olan bir kimsede önceden kategori IV prostatit saptanırsa profilaktik antibiyotik kullanımı önerilir.
KAYNAKLAR
1- European Association of Urology: EAU Guidelines.
2- Roberts RO, Lieber MM, Rhodes T, et al: Prevalence
of a physician-assigned diagnosis of prostatitis: The
Olmsted County Study of Urinary Symptoms and Health
wolfpack
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: Kronik Prostatit tipleri ve tedavi seçenekleri.

Mesaj gönderen wolfpack »

Yes abi işte paylaşım budur. İyi ki yazdım o yorumu da bunu paylaşma gereği duydun. Bunu sabitleyebilsek keşke. Derin bir okyanusta kayboluyoruz. Gayet derli toplu hastalığı anlatmış sınıflandırmış. Formumuzun en büyük eksikliklerinden biriydi. Keşke her bir grup için tanı şekli ve uygulanması gereken tedavi şekli de daha ayrıntılı yazılsa. O da benim kitapta yazıyor ama kitap çok eski 90'larda Nickel'in yazdığı bir kitap. Ki Nickel'de prostatit konusunda en fazla araştırmayı yapmış ürologlar listesinde. Bu durumda ben kendime yoracak olursam şu paylaşımı. Tip 2 var bende. Staph. üremesi ve lökosit bulunuyor. Antibiyotik tedavilerim şimdiye kadar en uzun 6 hafta. Burda min 6 - 12 olmazsa daha da uzatılır ya da korumak için düşük doz antibiyotik uygulaması yapılır yazıyor. O da olmazsa radikal TUR veya son çare prostatın alınması. Güzel bir yol haritası. Fakat şu spor yapmanın rahatlatması, ESWT'nin geçici rahatlatması, Hemoroidlerin semptomları çok etkilemesi (hatta o derece ki hemoroidi halledersem hepsini halledebilirim ışığının oluşması). Fizyoterapi seanslarının geçici iyileştirme sağlaması, arka bacak kaslarını gerince rahatlamalar almam. Sıcak oturma banyolarının çok rahatlatması. vs vs... Beni enfeksiyondan uzaklaştırıp kaslara yönlendiriyor. Bu gibi paylaşımları da okuyunca bu insanlar da boş değil her yazılan bir tecrübedir antibiyotiğe dön yine dene düşüncesi oluşması. Dehşet bir gel-git... Ya da ikisini birden aynı anda yap en iyisi.. Hatta üstüne hemoroidi de kökten çöz...
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Evet kardeşim, sen bir yerlere geldin tedavide, sende şu an kalan enfeksiyon degil, inflamasyon (şişlik,yangı,mikropsuz iltihap,ödem,kızarıklık) bunun icinde kas gevseticiler, egzersizler, fizyoterapi ve antienflamatuar nsaiilerden oluşan kombin tedavi sekli.Senin şu anki tutacagin yol budur. Staphları bitiremezsiniz onlar surekli cikar flora bakterisi oldugu icin. Staph bir veri degil zaten.
kmlpr2
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen kmlpr2 »

Katagori IIIB prostatit : iste esas budur çoğu sıkıntı burdan kaynaklaniyor yüksek doz alfa blokaj ile tedavi başlangıcı bunu uygulayacak doktor memlekette yok.
allame41
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

iyileştim

Mesaj gönderen allame41 »

Uzun zaman oldu siteye girmeyeli. Bodrum'da Dr. Tamer Karamürsel 2016 yılında 3-6 ay arasında antibiyotik tedavisi uyguladı. Kendim de Liptonun 10 bitkili çayını içtim her gün.(şimdi üretilmiyor) Çok faydasını gördüm. 2016 da şikayetlerim neredeyse yok oldu. 2017 de yaygın ankisiyete bozukluğuna ve panik atağa bağlı rahatsızlıklar yaşadım bu süre zarfında rahatsızlığım yine nüksetti. Yine antibiyotik tedavisi oldum. Ayrıca psikiyatra gittim ve 2 tane antidepresan kullandım. Birini hala kullanıyorum. Psikiyatrımın söylemine göre aşırı kaygı bozukluğuna bağlı olarak beynim farklı kaslara farklı sinyaller gönderdiği için bazı fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkmış. Uygulanan psikolojik tedavi sonrası 4-5 yıldır prostat rahatsızlığı yaşamıyorum. Uyku düzensizliklerim, bulanık görme, panik atak, sık sık boyun tutulmaları, yeme iştahının kaybolması, kilo kaybı vs tüm rahatsızlıklarım sona erdi. Sanırım kaygı bozukluğundan dolayı idrar kanalı bölgesi kaslarımın yersiz kasılması ile prostata idrar geri kaçıyordu ve iltihap sürekli yenileniyordu. Hatta o idrar kaçışlarını hissediyordum. sanki karınca yürür gibi bir his oluyordu idrar kanalı içerisinde ve iltihap başlıyordu ertesi gün. Psikiyatrımın ve Tamer Beyin tedavisi ile 5 yıldır iyiyim Allaha şükür. Herkese acil şifalar. Çok girip yazmak istedim foruma ama şifremi bile unutmuşum. Ancak bugün tüm olabilecek rakamları deneyerek şifreyi bulabildim.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Paylaşımıniz icin tsk ederiz allame41 kardesim seni hatirladim..görüşmelerimiz olmuştu. Şifan daim olsun.
wolfpack

floyd yazdı:
wolfpack yazdı:Yes abi işte paylaşım budur. İyi ki yazdım o yorumu da bunu paylaşma gereği duydun. Bunu sabitleyebilsek keşke. Derin bir okyanusta kayboluyoruz. Gayet derli toplu hastalığı anlatmış sınıflandırmış. Formumuzun en büyük eksikliklerinden biriydi. Keşke her bir grup için tanı şekli ve uygulanması gereken tedavi şekli de daha ayrıntılı yazılsa. O da benim kitapta yazıyor ama kitap çok eski 90'larda Nickel'in yazdığı bir kitap. Ki Nickel'de prostatit konusunda en fazla araştırmayı yapmış ürologlar listesinde. Bu durumda ben kendime yoracak olursam şu paylaşımı. Tip 2 var bende. Staph. üremesi ve lökosit bulunuyor. Antibiyotik tedavilerim şimdiye kadar en uzun 6 hafta. Burda min 6 - 12 olmazsa daha da uzatılır ya da korumak için düşük doz antibiyotik uygulaması yapılır yazıyor. O da olmazsa radikal TUR veya son çare prostatın alınması. Güzel bir yol haritası. Fakat şu spor yapmanın rahatlatması, ESWT'nin geçici rahatlatması, Hemoroidlerin semptomları çok etkilemesi (hatta o derece ki hemoroidi halledersem hepsini halledebilirim ışığının oluşması). Fizyoterapi seanslarının geçici iyileştirme sağlaması, arka bacak kaslarını gerince rahatlamalar almam. Sıcak oturma banyolarının çok rahatlatması. vs vs... Beni enfeksiyondan uzaklaştırıp kaslara yönlendiriyor. Bu gibi paylaşımları da okuyunca bu insanlar da boş değil her yazılan bir tecrübedir antibiyotiğe dön yine dene düşüncesi oluşması. Dehşet bir gel-git... Ya da ikisini birden aynı anda yap en iyisi.. Hatta üstüne hemoroidi de kökten çöz...
tekrar antibiyotik kullanmak gibi bir düşüncen varsa, şimdiye kadar kullanmadığın antibiyotikleri kullanman mantıklı olur...
kullanmış olduğun antilere dönmen gereksiz, bunu kullanım süresinden bağımsız olarak söylüyorum....
ama daha önce konuştuğumuz gibi antilere değil kaslara odaklanmak daha iyi sonuclar verecek gibi...

kaslarda sıkıntı olduğu için mi sıkıntı yaşıyoruz,yoksa prostattaki inflamasyon mu kasları irrite ediyor bunu saptamak pek mümkün değil gibi...
ama şunu biliyorum ki kaslar sakin olduğu sürece çok rahat ve iyi hissediyorum.....kasların gerilmesiyle beraber idrar hissi, alt takımlarda hassasiyet, huzursuzluk ve hafif ağrılar oluyor...
mesela bugün kaslarım sakindi onun için bugün çok rahat geçti...
Buna artik ben 100'de 100 katiliyorum floyd. Agrilarla ilgili enfeksiyonu kesinlikle ben aklimda cikarip atali cok oldu. Cok kez tecrube ettim cunku. Agrin varsa orada kas spazmi, tetik noktasi, ya da kas kisalmasi olusmustur. Benim derdim cinsellik ve cinsel istek (libido) ile ilgili. Bu yuzdendir ki enfeksiyon isini temizlemek istiyorum. Yani benim cinsellik ve libido tamam olsa agrilarla bas edebilmeyi ogrendim. Enfeksiyon kesinlikle ama kesinlikle agri yapmaz. Enfeksiyona tamamen inananlar icin soyluyorum agriyi yapan enfeksiyonun yol actigi kas rahatsizliklari. Tip4 prostatitli hastalarin enfeksiyonlari bulunup agri yasamamalarinin sebepleri kaslarna halen zarar gelmemesidir. Gerci cinselligin de enfeksiyonla pek ilgisi yok o da buyuk ihtimal penis kokundeki belli belirsiz damar varislesmesi, hemoroidlerin kan akisini bozmasi ya da enfeksiyonun sebep oldugu kas sorunlarinin bolgedeki kan akimini bozmasi. Ciddi sekilde kaslara yoneliyorum ben kendime bir yol haritasi cizdim. Kaslarla ilgili kitap aldim gunde 1 saat calisacagim. Haziran'a kadar hedef koydum. Gelismeleri yine sizinle paylasirim. Hic bir konuda emin degilim bu hastalikla ilgili arkadaslar ama artik tek bir konuda yuzde yuz eminim ve sonuna kadar da savunurum bunu 7 yillik tecrubelerimden. Enfeksiyon ASLA agri yapmaz...
wolfpack

Kitapta yazan bir bilgiyi paylasip biraz sessizlige burunuyorum ben. Bana gelen erkek hastalarin en onemli ozellikleri bu hastaligi yenemeyeceklerini dusunmeleri, umutsuz olmalari ve olayin kaslarla ilgili olduguna inanclarinin olmamasi. Cunku bir iki hafta deneyip yarar gormuyorlar ve saniyorlar ki bir iki haftada bu is cozulur. Uyguladigim yenileme programi disiplinli bir sekilde uzun sureli yapildiginda elde ettikleri sonuclari mucize olarak nitelendirdiler. Herkese gecmis olsun.
surv

Mesaj gönderen surv »

wolfpack yazdı:Kitapta yazan bir bilgiyi paylasip biraz sessizlige burunuyorum ben. Bana gelen erkek hastalarin en onemli ozellikleri bu hastaligi yenemeyeceklerini dusunmeleri, umutsuz olmalari ve olayin kaslarla ilgili olduguna inanclarinin olmamasi. Cunku bir iki hafta deneyip yarar gormuyorlar ve saniyorlar ki bir iki haftada bu is cozulur. Uyguladigim yenileme programi disiplinli bir sekilde uzun sureli yapildiginda elde ettikleri sonuclari mucize olarak nitelendirdiler. Herkese gecmis olsun.
hocam kitabin adi nedir?
surv

Mesaj gönderen surv »

secooo
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Re: iyileştim

Mesaj gönderen secooo »

allame41 yazdı:Uzun zaman oldu siteye girmeyeli. Bodrum'da Dr. Tamer Karamürsel 2016 yılında 3-6 ay arasında antibiyotik tedavisi uyguladı. Kendim de Liptonun 10 bitkili çayını içtim her gün.(şimdi üretilmiyor) Çok faydasını gördüm. 2016 da şikayetlerim neredeyse yok oldu. 2017 de yaygın ankisiyete bozukluğuna ve panik atağa bağlı rahatsızlıklar yaşadım bu süre zarfında rahatsızlığım yine nüksetti. Yine antibiyotik tedavisi oldum. Ayrıca psikiyatra gittim ve 2 tane antidepresan kullandım. Birini hala kullanıyorum. Psikiyatrımın söylemine göre aşırı kaygı bozukluğuna bağlı olarak beynim farklı kaslara farklı sinyaller gönderdiği için bazı fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkmış. Uygulanan psikolojik tedavi sonrası 4-5 yıldır prostat rahatsızlığı yaşamıyorum. Uyku düzensizliklerim, bulanık görme, panik atak, sık sık boyun tutulmaları, yeme iştahının kaybolması, kilo kaybı vs tüm rahatsızlıklarım sona erdi. Sanırım kaygı bozukluğundan dolayı idrar kanalı bölgesi kaslarımın yersiz kasılması ile prostata idrar geri kaçıyordu ve iltihap sürekli yenileniyordu. Hatta o idrar kaçışlarını hissediyordum. sanki karınca yürür gibi bir his oluyordu idrar kanalı içerisinde ve iltihap başlıyordu ertesi gün. Psikiyatrımın ve Tamer Beyin tedavisi ile 5 yıldır iyiyim Allaha şükür. Herkese acil şifalar. Çok girip yazmak istedim foruma ama şifremi bile unutmuşum. Ancak bugün tüm olabilecek rakamları deneyerek şifreyi bulabildim.
Paylaşımınızdaki detaylar benim açımdan cok degerli .Umutluyum iyileşeceğim sorunumun anksiyete kaynaklı oldugunu düşünüyorum..Selamlar
secooo

Mesaj gönderen secooo »

allame41 yazdı:Uzun zaman oldu siteye girmeyeli. Bodrum'da Dr. Tamer Karamürsel 2016 yılında 3-6 ay arasında antibiyotik tedavisi uyguladı. Kendim de Liptonun 10 bitkili çayını içtim her gün.(şimdi üretilmiyor) Çok faydasını gördüm. 2016 da şikayetlerim neredeyse yok oldu. 2017 de yaygın ankisiyete bozukluğuna ve panik atağa bağlı rahatsızlıklar yaşadım bu süre zarfında rahatsızlığım yine nüksetti. Yine antibiyotik tedavisi oldum. Ayrıca psikiyatra gittim ve 2 tane antidepresan kullandım. Birini hala kullanıyorum. Psikiyatrımın söylemine göre aşırı kaygı bozukluğuna bağlı olarak beynim farklı kaslara farklı sinyaller gönderdiği için bazı fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkmış. Uygulanan psikolojik tedavi sonrası 4-5 yıldır prostat rahatsızlığı yaşamıyorum. Uyku düzensizliklerim, bulanık görme, panik atak, sık sık boyun tutulmaları, yeme iştahının kaybolması, kilo kaybı vs tüm rahatsızlıklarım sona erdi. Sanırım kaygı bozukluğundan dolayı idrar kanalı bölgesi kaslarımın yersiz kasılması ile prostata idrar geri kaçıyordu ve iltihap sürekli yenileniyordu. Hatta o idrar kaçışlarını hissediyordum. sanki karınca yürür gibi bir his oluyordu idrar kanalı içerisinde ve iltihap başlıyordu ertesi gün. Psikiyatrımın ve Tamer Beyin tedavisi ile 5 yıldır iyiyim Allaha şükür. Herkese acil şifalar. Çok girip yazmak istedim foruma ama şifremi bile unutmuşum. Ancak bugün tüm olabilecek rakamları deneyerek şifreyi bulabildim.
anksiye ve stress özellikle covid sonrası ağır spor uyku bozuklukları vs sonucu prostatit oldugumu düşünüyorum.Non bakteriyel tip benimki
atlatıcagıma inanıyorum bundan önce yine aynı sebeblerden 2 sene dispepsi ve ibs geçirdim psikolojik oludugna kanaat ettiğim gün iyileştim.
bundanda kurtulacağız umarım..Doktorun verdiği antidepresanları kullansam iyi olacak gibi gözüküyor..
uykuda ve uyanır uyanmaz rahatsızlığımın olmaması bana psikolojik boyutunun daha cok oldugunu söylüyor yanılıyormuyum?
dispepsi ve ibsdede burdan yola cıkmıştım ordada ciddi 24 saat geçmeyen problemlerim olmasına rağmen bebek gibi uyuyordum..
secooo

Mesaj gönderen secooo »

bulanık görme ense ağrıları bendede oluyor çokça zaman prehypertensionda vardı düşük karbonhidrat dieti ile düzeldi
frideweis
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen frideweis »

secooo yazdı:
anksiye ve stress özellikle covid sonrası ağır spor uyku bozuklukları vs sonucu prostatit oldugumu düşünüyorum.Non bakteriyel tip benimki
atlatıcagıma inanıyorum bundan önce yine aynı sebeblerden 2 sene dispepsi ve ibs geçirdim psikolojik oludugna kanaat ettiğim gün iyileştim.
bundanda kurtulacağız umarım..Doktorun verdiği antidepresanları kullansam iyi olacak gibi gözüküyor..
uykuda ve uyanır uyanmaz rahatsızlığımın olmaması bana psikolojik boyutunun daha cok oldugunu söylüyor yanılıyormuyum?
dispepsi ve ibsdede burdan yola cıkmıştım ordada ciddi 24 saat geçmeyen problemlerim olmasına rağmen bebek gibi uyuyordum..
merhaba abi az önce bende doktorumla konuştum ve non bakteriyelmiş benimkide bende kesinlikle psikolojik olduğuna inanıyorum aynı şekil kaygı bozukluklarının anksiyetinin bunun sebeblerinden olabilceğine inanıyorum tabiki şuan daha ilk tedavimi alıyorum ve erken teşhis sayılabilir 1.5 ay önce ilk bulguları gördüm 1 ay sonra kontrole gittiğimde kesinlikle bir psikiyatri bölümüne gideceğim
secooo

Mesaj gönderen secooo »

frideweis yazdı:
secooo yazdı:
allame41 yazdı:Uzun zaman oldu siteye girmeyeli. Bodrum'da Dr. Tamer Karamürsel 2016 yılında 3-6 ay arasında antibiyotik tedavisi uyguladı. Kendim de Liptonun 10 bitkili çayını içtim her gün.(şimdi üretilmiyor) Çok faydasını gördüm. 2016 da şikayetlerim neredeyse yok oldu. 2017 de yaygın ankisiyete bozukluğuna ve panik atağa bağlı rahatsızlıklara yaşadım bu süre zarfında rahatsızlığım yine nüksetti. Yine antibiyotik tedavisi oldum. Ayrıca psikiyatra gittim ve 2 tane antidepresan kullandım. Birini hala kullanıyorum. Psikiyatrımın söylemine göre aşırı kaygı bozukluğuna bağlı olarak beynim farklı kaslara farklı sinyaller gönderdiği için bazı fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkmış. Uygulanan psikolojik tedavi sonrası 4-5 yıldır prostat rahatsızlığı yaşamıyorum. Uyku düzensizliklerim, bulanık görme, panik atak, sık sık boyun tutulmaları, yeme iştahının kaybolması, kilo kaybı vs tüm rahatsızlıklarım sona erdi. Sanırım kaygı bozukluğundan dolayı idrar kanalı bölgesi kaslarımın yersiz kasılması ile prostata idrar geri kaçıyordu ve iltihap sürekli yenileniyordu. Hatta o idrar kaçışlarını hissediyordum. sanki karınca yürür gibi bir his oluyordu idrar kanalı içerisinde ve iltihap başlıyordu ertesi gün. Psikiyatrımın ve Tamer Beyin tedavisi ile 5 yıldır iyiyim Allaha şükür. Herkese acil şifalar. Çok girip yazmak istedim foruma ama şifremi bile unutmuşum. Ancak bugün tüm olabilecek rakamları deneyerek şifreyi bulabildim.
merhaba abi az önce bende doktorumla konuştum ve non bakteriyelmiş benimkide bende kesinlikle psikolojik olduğuna inanıyorum aynı şekil kaygı bozukluklarının anksiyetinin bunun sebeblerinden olabilceğine inanıyorum tabiki şuan daha ilk tedavimi alıyorum ve erken teşhis sayılabilir 1.5 ay önce ilk bulguları gördüm 1 ay sonra kontrole gittiğimde kesinlikle bir psikiyatri bölümüne gideceğim
Hacım bence bir kaç şey bir araya geliyor .Ben covid geçirdim bağışıklık düştü sonra covid sonrası uyku bozuklukları ve aşırı spor ,çok çalışma derken patladı..Bende bağışıklık sistemi problemi olarak algılıyorum lakin forumda çok daha bilgili kişiler var genelde herkes bakteri diyor.Zayıf bağışıklıkta uyuyan bakteriler uyanıyor fln diyorlar net emin değilim..bende psikolojik tedaviye başlayacağım ..
umarım en kısa zamanda atlatırsın..
secooo

Mesaj gönderen secooo »

wolfpack yazdı:Yes abi işte paylaşım budur. İyi ki yazdım o yorumu da bunu paylaşma gereği duydun. Bunu sabitleyebilsek keşke. Derin bir okyanusta kayboluyoruz. Gayet derli toplu hastalığı anlatmış sınıflandırmış. Formumuzun en büyük eksikliklerinden biriydi. Keşke her bir grup için tanı şekli ve uygulanması gereken tedavi şekli de daha ayrıntılı yazılsa. O da benim kitapta yazıyor ama kitap çok eski 90'larda Nickel'in yazdığı bir kitap. Ki Nickel'de prostatit konusunda en fazla araştırmayı yapmış ürologlar listesinde. Bu durumda ben kendime yoracak olursam şu paylaşımı. Tip 2 var bende. Staph. üremesi ve lökosit bulunuyor. Antibiyotik tedavilerim şimdiye kadar en uzun 6 hafta. Burda min 6 - 12 olmazsa daha da uzatılır ya da korumak için düşük doz antibiyotik uygulaması yapılır yazıyor. O da olmazsa radikal TUR veya son çare prostatın alınması. Güzel bir yol haritası. Fakat şu spor yapmanın rahatlatması, ESWT'nin geçici rahatlatması, Hemoroidlerin semptomları çok etkilemesi (hatta o derece ki hemoroidi halledersem hepsini halledebilirim ışığının oluşması). Fizyoterapi seanslarının geçici iyileştirme sağlaması, arka bacak kaslarını gerince rahatlamalar almam. Sıcak oturma banyolarının çok rahatlatması. vs vs... Beni enfeksiyondan uzaklaştırıp kaslara yönlendiriyor. Bu gibi paylaşımları da okuyunca bu insanlar da boş değil her yazılan bir tecrübedir antibiyotiğe dön yine dene düşüncesi oluşması. Dehşet bir gel-git... Ya da ikisini birden aynı anda yap en iyisi.. Hatta üstüne hemoroidi de kökten çöz...
Bendede 8 ila 10 lokosit var Anti kullanıyorum demin yürüşteydim..makatta bir şişlik bir hassasiyet vs moral bozuk o mudur bumudur vs diye düşünürken.Müşteri aradı 10 dk tel konuşması semptom hissetme yok .tel konuşması bitti %90 rahatlama.Abi bu nedir?
bunun psikolojik yönü cok kuvvetli.O kasları vs biz mi sinyal yollayıp açıp gerip sıkıntı yaratıyoruz.
Daha önceden bağırsak ve mide rahatsızlıkları yaşadım ordada bu durumu tecrube ettim..
Eğer gazım var derseniz gazınız olur ..Midem ağrıyor derseniz ağrıyor.Şu yemek dokunur derseniz dokunuyor.O rahatsızlıklardan 2 sene önce psikolojik olduklarına inandığım için kurtuldum komple asla bitmeyecek gibiydiler.
bu nonbakteriyel prostatit olayını ve yasadıgım seyleri çok benzetiyorum eski tecrubelerime..
secooo

Mesaj gönderen secooo »

onur2424 yazdı:
secooo yazdı:
Bendede 8 ila 10 lokosit var Anti kullanıyorum demin yürüşteydim..makatta bir şişlik bir hassasiyet vs moral bozuk o mudur bumudur vs diye düşünürken.Müşteri aradı 10 dk tel konuşması semptom hissetme yok .tel konuşması bitti %90 rahatlama.Abi bu nedir?
bunun psikolojik yönü cok kuvvetli.O kasları vs biz mi sinyal yollayıp açıp gerip sıkıntı yaratıyoruz.
Daha önceden bağırsak ve mide rahatsızlıkları yaşadım ordada bu durumu tecrube ettim..
Eğer gazım var derseniz gazınız olur ..Midem ağrıyor derseniz ağrıyor.Şu yemek dokunur derseniz dokunuyor.O rahatsızlıklardan 2 sene önce psikolojik olduklarına inandığım için kurtuldum komple asla bitmeyecek gibiydiler.
bu nonbakteriyel prostatit olayını ve yasadıgım seyleri çok benzetiyorum eski tecrubelerime..
Hocam benim idrar hissi ve sik idrar var. Arkadaslarla muhabbet sohbet derken hic hissetmiyorum bile. Yalniz kalinca odaklana odaklana cise cikiyorum habire.
Bunlar garip işte nedemek istediğimi anlıyorsun değil mi