PROBİYOTİKLER VE PREBİYOTİKLER

Bitkisel veya hayvansal tabletler, vitaminler vb.
Fatih34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

PROBİYOTİKLER VE PREBİYOTİKLER

Mesaj gönderen Fatih34 »

PRO-BİYOTİKLER
PRE-BİYOTİKLER
SORU: Bağırsak düzenim bozuk, AMA Probiyotik kullanınca da fayda yerine zarar veriyor,daha kötü oluyorum, neden ?

PRObiyotik ile PREbiyotik arasında ki fark nedir?

Yanlış zamanda alınacak probiyotiklerin zararları..

Malum her yerde şu cümleyi duyarız, " Bağırsaklar için Probiyotikli ve lifli gıdalar tüketin.... "
Size uygun mu? Bağırsaklarınızın durumu nedir? Zarar verir mi? diye pek sorgulanmaz...

ÖNCELİKLE;

Bağırsak mikrobiyotası bozukken, "zararlı bakteriler fazla,yararlı bakteriler az iken" PROBİYOTİK/PREBİYOTİK kullanılmaz...

PROBİYOTİKLER canlı bakteriler...PRE-BİYOTİKLER ise bu canlı bakterilerin BESINLERIDİR..

FAKAT...

Sadece yararlı bakterilerin besini degiller,zararlı bakterilerde bunlardan beslenir.

İşin diğer tarafı ise PROBİYOTİKLER parçalanınca bunlardan PREbiyotik yani besin ortaya çıkar ve Bunlarıda kötü bakteriler çoğalmak için kullanır, beslenir..

Bagirsak mikrobiyotası nasıl bozulur?
Iyilerle kötüler arasında ki savaşta, kötülerin iyileri yenmesi, iyilerin azalması...

Şimdi ; bagirsak düzeni bozuk, kötü bakteriler çok, bagirsaklar gecirgen, kolon duvarı astarlanmıyor(butirik asit yok) ve biz probiyotik kullanıp bu düzeni degistirmeye çalışıyoruz...İste bu iş boyle olmuyor.

Aldığımız probiyotikleri çoğunlukta olan kötü bakteriler parçalayıp guzelce kullanıp çoğalıyor. Sonrada hasta doğal olarak " Probiyotik kullandım daha kötü oldum" diyor...

PRE-BİYOTİKLER

Bunlar bagirsaktaki bakterilerin besinleri. Bakteriler bunlardan K vitamini üretirler,kendileri çoğalırlar AMA asıl önemli olan uretimleri ise KISA ZİNCİRLİ YAĞ ASİTLERİ...

Bu YAĞ asitleri BAGIRSAK DUVARININ ONARILMASI için çok onemli ve gerekli....

FAKAT bu faydayi gormemiz için once bagirsakta kötü bakteriler azalmalı ve bagirsak gecirgenligi azalmali ki bu PREbiyotiklerde,PRObiyotiklerde işe yarasin zarar vermesin..

Bagirsaklarda temizlik yapilmadan, bagirsak duvari onarilmadan kullsnilan her probiyotik KUMARDIR...

NE DEMEK KUMAR?
Turşu yedik,bunda probiyotikte olur probiyotikte,maya mantarıda...

Hangi mantar oluştu biliyor muyuz? hayır...peki yukarda bahsettigim iyi kötü arasindaki savas nasil oluyor? TOKSİN URETEREK...

Toksin uretecek ki karsidaki mantarı bakteriyi öldürsün.. mesela mantarlar MİKOTOKSİN uretir ve digerlerini öldürür. Ama bu mikotoksin tüm canlılar için zararlı, bize de zararlı...

Bunlar bagirsaktan kana geçer...Adamda candida var ama maşallah 3 öğün tursu yiyor,kefir çok faydali diye kefir içiyor..YANLIŞ...

PROBİYOTİK KULLANMADAN ÖNCE
"YAPILMASI GEREKENLER"

Önce bagirsaklar onarilacak,gecirgenlik azaltilacak...
Bunun için gerekli diyete uyulacak...
Örneğin SÜT ve süt ürünleri, Şeker kesilecek....
Hamur mayalarken mayaya niye bir kaşık Şeker, ya da yarım çay bardagi süt koyariz? Çünkü maya mantarınin yiyecegi,gıdası bunlar. Iste bagirsaktakilerde bunu kullanıyor. O yuzden ben diyet yazdığım zaman süt ve süt ürünlerini kesiyorum

Kısa zincirli yaglar (hindistan cevizi yağı, tereyağı, sade yağ) tuketilecek...bunlar butirik asit içerir ve bağırsakta kolon onarılır..

Aktif karbon,bentonit kil gibi toksinleri temizleyecek baglayicilarla bagirsagi temizlemek gerekir...

Gece açlığı çok önemlidir, bagirsaklar gece onarılır. gece mutlaka ac yatilmalı...

Gluten,histamin,kazein içeren besinlerden bagirsaklari onarana kadar mümkün oldukca uzak durulmali...

İşte tum bunlardan sonra probiyotik kullanılabilir...

yumrulu,Kökü yenenler..mesela
▪︎Soğan ▪︎sarımsak ▪︎pırasa ▪︎patates ▪︎yer elması ▪︎Havuç ▪︎Brokoli ▪︎karnabahar ▪︎Tahıllar
Iyi PRE-BİYOTİK içerir....

Bunlar bu donden sonra daha çok tuketilir...

SONUÇ:
Probiyotik kullanmadan once mutlaka bagirsaklar onarilmalı, yoksa yarar yerine ZARAR görülür....

TWİTTER ABDDULAH TR DEN ALINTIDIR