Prostatite eşlik eden boğaz ağrısı ? Dilde sarılık

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
erenqwerty
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: Prostatite eşlik eden boğaz ağrısı ? Dilde sarılık

Mesaj gönderen erenqwerty »

Candida ozofajiti bu. Genelde refluye bağlı gelişir. Daha doğrusu candida mantarı diğerine sebep olur. L Ha üstüne bir de proton pompa inhibitörü(mide asidi azaltan ilaç) kullanırsan ateşe benzin dokersin.
Se38
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Se38 »

Candida ozofajiti biraz daha acarmisin ? Bu bogaz agrisi sende demi var ? Prostatit oldugundan beri gecmiyor bu bogaz agrisi. Son 1 senedir surekli hale geldi yenemiyorum bir turlu . Prostatiti unuttum bunla bogusmaktan .
Serkan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen Serkan »

erenqwerty yazdı:Candida ozofajiti bu. Genelde refluye bağlı gelişir. Daha doğrusu candida mantarı diğerine sebep olur. L Ha üstüne bir de proton pompa inhibitörü(mide asidi azaltan ilaç) kullanırsan ateşe benzin dokersin.
Ovvv bir dakika gastirite bağlı faranjit tanısı alıp mide koruyucu verdiler gercekten ictikce cıldırıyor. Boğazım. Bana gene bir istanbul yolu gözüktü. Gelisim kandida bakıyor sanırım.
mahlas3435

Mesaj gönderen mahlas3435 »

erenqwerty yazdı:Candida ozofajiti bu. Genelde refluye bağlı gelişir. Daha doğrusu candida mantarı diğerine sebep olur. L Ha üstüne bir de proton pompa inhibitörü(mide asidi azaltan ilaç) kullanırsan ateşe benzin dokersin.
Proton pompası kullanmak candidayı neden daha kötü yapar açabilir misin?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

mahlas3435 yazdı:
Proton pompası kullanmak candidayı neden daha kötü yapar açabilir misin?
Proton pompası inhibitörleri (PPI) ler gastrik asidi bloke eder. Bu yüzden mantarlar artabilir (Candida) ağız florasida etkilenir, antibiyotik kullanimida eklenince candida artabilir. Antifungal ilaclarda masum değildir onlarinda farkli yan etkileri var. Bu durumda PPI kullanimina son vermek gerekir.
Floral mikrobiyatayı destekleyici probiyotik takviyeler ve prebiyotik gıdalar tüketmek gerekir. Özellikle doğal yogurt icine probiyotik takviyeler karıştirip tüketmekte fayda var...dost bakteri sayısını arttirmak lazım.
mahlas3435

Benim de vardi bogaz problemleri ama ustunde durmamaya baslamistim. Hem gittigim KBB doktorlari sallamadigi icin hem de rahatsizlik hissi azaldigi icin prostatite odaklanmistim son haftada.

Dun klindan'a basladim gunde 3 defa olacak sekilde. Gecesine bogaz agrisindan uykudan uyandim. Bakteriyel faranjit oldugunu dusunmuyorum. Muhtemelen klindan da doksisilin grubu gibi mideye zarar veriyor ve o da bogaza yansiyor. Tedaviden de yanit aliyor gibiydim birakmak istemiyorum anti kullanmayi. Ama bogaz agrisi da cok fena bi gece 4te bi sabah 6da uyandirdi iki kere.

Bir KBB ya da dermatoloji(mantar ihtimalinden dolayi) ya da gastro yolu gozukuyor gibi bana. Prostatiti cozecegiz diye baska bir yeri bozacagiz galiba az kaldi. Isin kotusu yarin pazar. Gece 2 kere uykudan uyandirsan rahatsizlik pazar gun boyu mahvedecek.

Dil beyaz ve killi hepimizde oldugu gibi. Yemek borusuna dogru olan kisimda duvar kipkirmizi ve kalinlasmis sekilde. Garip bir sekilde damar gorebiliyorum baya mavi/siyahimsi. Arada ufak beyazliklar var. Duz antibiyotik yan etkisi de olabilir galiba. Ha tonsil tasi da var bol miktarda ama cikaramiyorum kendim. Gittigim doktorlar da hic elleme zahmetine girmediler.

Tavsiyelere acigim
mahlas3435

Galiba klindan birakacagim. Sabah bi bardak su ictim ogurdum direkt. Corba arasinda hap ictim 10 dk sonra mideozsuyu agzima gelmeye basladi. Boyle 10 gun gecmez gibi geliyor
Serkan

Mesaj gönderen Serkan »

mahlas3435 yazdı:Galiba klindan birakacagim. Sabah bi bardak su ictim ogurdum direkt. Corba arasinda hap ictim 10 dk sonra mideozsuyu agzima gelmeye basladi. Boyle 10 gun gecmez gibi geliyor
Ben Tantum gargara kullanıyorum günde 3 kez. Biraz rahatlatıyor. Klindan bende o şekilde etkili olmamıştı. Hastaneyi ararsan Zafer beye senin adına soru sorup geri dönüş yapıyorlar. İstersen onunla müzakere etmden bırakma Mahlas hocam
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

mahlas3435 yazdı:Galiba klindan birakacagim. Sabah bi bardak su ictim ogurdum direkt. Corba arasinda hap ictim 10 dk sonra mideozsuyu agzima gelmeye basladi. Boyle 10 gun gecmez gibi geliyor
@mahlas kardesim drunla görüş, ilacı değistirsin...yan etki yapmış sende.Farklı bir ilaç versin.
erengurbuz06

Mesaj gönderen erengurbuz06 »

Bendede boğaz ağrısı ve dilde sarılık mevcut 3 ayı aşkın süredir
odysiea87

Mesaj gönderen odysiea87 »

Bende de var ya. Hicbir doktor bağlantı kuramıyor.
ye22
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen ye22 »

Dilde sarılık, boğaz ağrısı gibi şikayetler floranızın bozulmasından kaynaklıdır. Antibiyotik tedavisi sırasında mutlaka enterogermina, reflor gibi antibiyotiğe dirençli probiyotikler kullanılmalı ve şeker en aza indirilmeli. Enfeksiyon işini hallettikten sonra ise flora diyetine başlamak gerekiyor, nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız fonksiyonel tıp doktorları candidayla ilgileniyorlar onlarla görüşebilirsiniz. Ayrıca yaptırcağınız candida testleri çoğu zaman sizde candida olsa bile doğru sonucu göstermeyecektir, yaptırın ancak vakit kaybetmeyin. Zaten bu hastalıkta antibiyotik kadar önemli olan flora, bağışıklık ve psikoloji gibi diğer önemli kalemleri de desteklemeniniz lazım. Farkedersiniz ki iyileşen bir çok kişi de bu tedaviyi bütüncül ele alıp vazgeçmeden sabırla üstüne gittikleri için sonuca ulaştılar.
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen clark »

Bende de eskiden beri faranjit var