İyileşen Birinden Öneriler

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
aslanbey

İyileşen Birinden Öneriler

Mesaj gönderen aslanbey »

Arkadaşlar Merhaba, redditte böyle iyileşen bir hastanın yazısını buldum. Bakteri tespit edemeyenler deneyebilir sanırım. Tabi kadir abinin onayından sonra. Belki işinize yarar. Otomatik çeviriyle çevirdim hatalar olabilie kusura bakmayın.

r/Prostatit - Sonunda herhangi bir semptomum yok. İşte yaptığım şey.
Bu benim için işe yaradı ve sadece senin için de işe yarayabilir... Olmayabilir. Değeri ne olursa olsun, işte bana yardımcı olan şey.

Şimdi genellikle haftada birkaç kez hafif bir rahatsızlık hissediyorum, Fransızcamı affedin, çöpe atın. Ve sonra sadece çok kısa bir süre için. Bunun dışında herhangi bir semptomdan arınmış olduğumu söyleyebilirim. En kötüsü olduğunda gece gündüz 8/10 veya 9/10 ağrı yaşadım. Bu dayanılmazdı ve kendime, hayatımın geri kalanı böyle olacaksa, ölmeyi tercih edeceğimi söyledim (tabii ki bu bir seçenek değil!). Bir ürolog kapsamlı bir muayene yaptı ve hiçbir şeyin yanlış olmadığı ortaya çıktı... Biraz genişlemiş bir prostatım vardı ama sıra dışı bir şey yoktu ve bakteriyel enfeksiyon yoktu. Emin olmak için bana antibiyotik verildi ama bu hiç yardımcı olmadı.

Belirtileri: Gerçekten bir golf topunun üzerinde oturma hissi ile başladı... Sanki perine bölgesinde bir golf topum varmış gibi. Son derece rahatsız ediciydi ve kısa sürede acı verici olmaya dönüştü. Üretramda, özellikle penisimin kökünde yanma hissi vardı. Sanki düşüp dizinizi kazıdıysanız ve biri yaraya hidroklorik asit dökmüş gibi... Dayanılmaz ağrı. İşedikten ve dışkıladıktan sonra yoğun bir yanma hissi. Penisin ucunda bir acı... Penisimde ahşap kıymık varmış gibi hissettim. Mesane bölgesinde çok gergin hissettim ve mesanede biraz rahatsızlık hissettim. Midem bulandı, hafif ateşim vardı ve inanılmaz derecede yorgundum. Ayrıca, garip bir şekilde, sol ayağımda sürekli bir yanma hissi vardı. Bazen sık sık idrara çıkmam gerekiyordu ama bu uzun sürmedi... Yaşam kalitesi sıfıra yakındı.

İşte bana yardımcı olan şey:

Daha sonra bana her gün aldığım tamsuilosin (https://en.wikipedia.org/wiki/Tamsulosin) verildi ve muhtemelen hayatımın geri kalanında onları almaya devam etmem söylendi.
Bir ton egzersiz yaptım ve bu gerçekten çok yardımcı oldu. Hemen değil ama her geçen gün daha iyi ve daha iyi hissettim. Pelvik taban uzantılarını her gün yaklaşık 30 ila 60 dakika boyunca yaptım... genellikle haberleri veya bazı dizileri izlerken. Bunların nasıl yapılacağına dair şu videolara göz atın:
Pelvik Taban Serbest Bırakma Uzatmaları

https://youtu.be/R3Rydb1nZU4

Esnemeler: kronik pelvik ağrı sendromu

https://youtu.be/J6tueuGlo1Q

Tetik Noktaları: Prostatit Kronik Pelvis Ağrısı

https://youtu.be/5kCJqgILeyA

Pelvik taban gevşeme rutini

https://youtu.be/c875p_tXO0s

Bir fizyoterapist benimle iki haftada bir çalıştı, ancak temelde birlikte çalıştığımız yukarıdaki egzersizlerdi.

Bana çok yardımcı olan bir şey (!!!!) Pelvik simfiz eklemini nasıl "düzelteceğini", hizalayacağını veya kaybedeceğini bilen bir masördü. Nasıl yapıldığını bu videoda görebilirsiniz: https://youtu.be/Ip9WeqvsrmI
Kendiniz bile yapabilirsiniz... sizin için işe yarayabilir:

https://youtu.be/c29PBdzbaOA

Ayrıca pelvik bölgedeki psoas major ve iliacus kaslarını gerdi. Orada ağrıyorsanız, bu sizin sorununuzun bir parçası olabilir. Benim için masaj ve esneme ile gerçekten acı vericiydi ama çok yardımcı oldu. Videoya göz atın: https://youtu.be/vlXuk9iI2lM
Pelvik simfiz ekleminin ve psoas major ve iliacus masajının düzeltilmesi bana neredeyse anında ağrı kesici verdi.

Göbek nefesi. İyileştirmeleri gerçekten hızlı gördüm. Bunları her yerde ve her durumda yapabilirsiniz. Pelvik tabandaki gerginliği hafifleterek yardımcı olur.https://youtu.be/vMjTJf4-xz0
Psyllium https://en.wikipedia.org/wiki/Psyllium Her gün alıyorum ve kabızlığı iyileştiriyor ve önlüyor. Aslında bilmeden kabız olabilirsiniz, bu yüzden kesinlikle denerim. Birkaç hafta boyunca her gün alın ve ne olacağını görün.
D vitamini takviyeleri.
Şimdi 3 kez prostatit geçirdim ve her seferinde bisiklet sürmem kışkırttı. Yani... benim için bisiklete binmek yok... hiç!
Bacaklarımın arasında kocaman bir yastıkla yanımda uyumaya başladım. Süper rahat ve pelvik bölgeyi rahatlatıyor ve gerginliği azaltıyor gibi görünüyor.
Biraz kilo verdim ve rafine şekerleri azalttım. Şeker proinflamatuardır, bu nedenle vücudunuzun iltihapla savaşmasına yardımcı olmak için günlük alımınızı azaltın.
Bir ürolog bana Coke Zero, Pepsi Max vb.'nin mesaneyi tahriş ettiği bilindiğini ve bunun sorunlara neden olabileceğini söyledi...
Umarım bu yardımcı olur!
mahlas3435
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Re: İyileşen Birinden Öneriler

Mesaj gönderen mahlas3435 »

Bunu ben de görmüştüm. Tavsiyelerden en kolay olan göbek nefesini denedim. Rahatlattı beni bir nebze. Ara ara yapıyorum hala
ap0calypse
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen ap0calypse »

tamsuilosin, bu ilacı kullanan varmı?, işe yarayacak bir şeye benziyor.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

ap0calypse yazdı:tamsuilosin, bu ilacı kullanan varmı?, işe yarayacak bir şeye benziyor.
Tamsulosin, iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu prostat ilacı, prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek etkisini gösterir. Prostat ve mesane boynundaki düz kaslar gevşeyince idrar mesaneden daha kolay çıkar ve kişi daha rahat idrarını yapar. Tamsulosin alfa bloker grubu bir ilaçtır.

Tamsulosin Neden Kullanılır?
Bu ilaç prostat büyümesi olan erkeklerde prostat belirtilerini azaltmak ve idrara çıkmayı kolaylaştırmak için kullanılır. Kadınlarda veya çocuklarda kullanımı için FDA onaylı değildir.

Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tamsulosine karşı alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Alfuzosin (Xatral), doksazosin (Cardura), prazosin (Minipress), silodosin (Urorec) veya terazosin (Hytrin) gibi diğer benzer ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Özellikle ilk kullanmaya başladığında baş dönmesine veya bayılmaya neden olabilir. Bu dönemde araç kullanımı ya da makine kullanımı gibi dikkatli olmayı gerektiren herhangi bir şey yapmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre ayakta durmaktan, aşırı egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Baş dönmesini önlemek için, oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı bir şekilde ayağa kalkmaktan kaçınılmalıdır.

Katarakt ameliyatı olacakların ameliyattan önce bu ilacı kullandıklarını doktoruna söylemesi gerekir.

Tamsulosin Nasıl Kullanılır?
Doktor tarafından size reçete edilmediği sürece ilacı kullanmayınız. Reçete edildiği şekilde kullanın. İlacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

İlaç genellikle günde bir kez, yemekten yaklaşık 30 dakika sonra alınır. İlacı her gün aynı saatte almaya çalışın. İlacı ezmeyin, çiğnemeyin veya içini açmayın. Kapsülü bütün olarak yutun.

Tamsulosin’in Yan Etkileri Nelerdir?
Tamsulosin kan basıncını düşürür. Özellikle ilk kullanmaya başladığınızda baş dönmesine veya bayılmaya neden olabilir. Şiddetli baş dönmeniz varsa veya kendinizi bayılacakmış gibi hissediyorsanız mutlaka doktorunuzu arayın.

Kusma, ishal, aşırı terleme, kalp hastalığı, diyaliz, az tuzlu diyet veya diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar kan basıncının düşmesine neden olur. Böyle bir durumunuz varsa bunu doktorunuza söyleyin.

Tamsulosin İçeren Prostat İlaçları Hangileridir?
Flomax 0,4 Mg MR 30 Kapsül

Floprost Mr 0,4 Mg Değiştirilmiş Salımlı 30 Sert Kapsül

TAMPROST® MR 0,4 mg kapsül
ekin
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen ekin »

ap0calypse yazdı:tamsuilosin, bu ilacı kullanan varmı?, işe yarayacak bir şeye benziyor.
Flomax 0,4mg kullandım, bir hafta olmadan bırakmak zorunda kaldım, yan etkisi beni etkiledi, prospektüsünde kahvaltıdan sonra alın yazar ama eğer hassas ve dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız etkilenebilirsiniz. Kullanacaklar çok dikkatli olsunlar, ben farklı zamanlarda kullandığım xatral ve carduradan fayda gördüm.
ap0calypse

ekin yazdı:
Flomax 0,4mg kullandım, bir hafta olmadan bırakmak zorunda kaldım, yan etkisi beni etkiledi, prospektüsünde kahvaltıdan sonra alın yazar ama eğer hassas ve dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız etkilenebilirsiniz. Kullanacaklar çok dikkatli olsunlar, ben farklı zamanlarda kullandığım xatral ve carduradan fayda gördüm.
internette prostattaki damarları gevşetip açtığı yazıyor, prostatit hastalarına kullandırıyorlarmış. böbrek taşı düşürmek için bile kullanılıyormuş. bende çekilme oluyor iyi gelebilir diye düşünüyorum.
Bende cardura kullandım 5-6 kutu falan. bende gece yatarken kasma problemi var, sabah idrara kalkarken 15-20 dakika wc de kaldığımı hatırlıyorum, cardura bunu %70-80 düzeltti, şimdi gece yatmadan 2-3 saat önce su içmiyorum ve sabah kalkar kalkmaz duşa girip o şekilde idrarımı yapıyorum. Bi yeri düzeltirken başka bi yer bozluyor.
cardura ve tamsuilosin tam olarak aynı mı?
jamiryo

Mesaj gönderen jamiryo »

ap0calypse yazdı:
ekin yazdı:
internette prostattaki damarları gevşetip açtığı yazıyor, prostatit hastalarına kullandırıyorlarmış. böbrek taşı düşürmek için bile kullanılıyormuş. bende çekilme oluyor iyi gelebilir diye düşünüyorum.
Bende cardura kullandım 5-6 kutu falan. bende gece yatarken kasma problemi var, sabah idrara kalkarken 15-20 dakika wc de kaldığımı hatırlıyorum, cardura bunu %70-80 düzeltti, şimdi gece yatmadan 2-3 saat önce su içmiyorum ve sabah kalkar kalkmaz duşa girip o şekilde idrarımı yapıyorum. Bi yeri düzeltirken başka bi yer bozluyor.
Sabah ilk idrar benimde sıkıntı. 1.5 haftadır makat kaslarını sıkıp gevşetiyorum işeme baya rahatladı. Benim zaten makat problemleride var aynı zamanda. Yarın defekografiye giricem bu yüzden.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

ap0calypse yazdı:
ekin yazdı:
Cardura etken maddesi Doksazosindir...Tamsulosin'in farmakokinetiği biraz daha farklıdir ejekülasyon bozukluğu yan etkisi Doksazosinden biraz daha fazladır. Bunlar alfablokerdir ikiside. Mesane boynu düz kaslarını gevsetir rahat işemeyi saglar. Tamsulosin yan etki olarak biraz daha fazla sorun ihtiva eder.
ap0calypse

jamiryo yazdı:
ap0calypse yazdı:
ekin yazdı: Flomax 0,4mg kullandım, bir hafta olmadan bırakmak zorunda kaldım, yan etkisi beni etkiledi, prospektüsünde kahvaltıdan sonra alın yazar ama eğer hassas ve dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız etkilenebilirsiniz. Kullanacaklar çok dikkatli olsunlar, ben farklı zamanlarda kullandığım xatral ve carduradan fayda gördüm.
Sabah ilk idrar benimde sıkıntı. 1.5 haftadır makat kaslarını sıkıp gevşetiyorum işeme baya rahatladı. Benim zaten makat problemleride var aynı zamanda. Yarın defekografiye giricem bu yüzden.
geçmiş olsun, bende sık idrar yok çok şükür, sabah idrarınıda duş alarak yapıyorum, tek seferde çok rahat yapabiliyorum ama dışkılama esnasında veya çok su içip sıkışırsam çok nadiren 2 3 defa da yapabiliyorum. bende 1 hafta sonra ankarada kültür pcr falan baktıracağım, sonra kolonoskopi daha sonra fizik tedavi vs. defekografi yi ilk defa duyuyorum neler neler var. çok geçmiş olsun.
ap0calypse

kadir yazdı:
ap0calypse yazdı:
ekin yazdı: Flomax 0,4mg kullandım, bir hafta olmadan bırakmak zorunda kaldım, yan etkisi beni etkiledi, prospektüsünde kahvaltıdan sonra alın yazar ama eğer hassas ve dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız etkilenebilirsiniz. Kullanacaklar çok dikkatli olsunlar, ben farklı zamanlarda kullandığım xatral ve carduradan fayda gördüm.
Cardura etken maddesi Doksazosindir...Tamsulosin'in farmakokinetiği biraz daha farklıdir ejekülasyon bozukluğu yan etkisi Doksazosinden biraz daha fazladır. Bunlar alfablokerdir ikiside. Mesane boynu düz kaslarını gevsetir rahat işemeyi saglar. Tamsulosin yan etki olarak biraz daha fazla sorun ihtiva eder.
anladım abi, o zaman uzak durmakta fayda var, teşekkürler
ap0calypse

kadir yazdı:
ap0calypse yazdı:
Kadir abi bir ara mide rahatsızlığı çekiyordun, nasıl oldu miden?
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Midem iyi kardesim sorun yok çok şükür. Sagol sorduğun icin.:)