Bendeki sorunlar prostatit mi?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
yusufkaya4243
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Bendeki sorunlar prostatit mi?

Mesaj gönderen yusufkaya4243 »

Herkese merhaba,

Arkadaşlar 5 aydır yaşadığım bir sorun var sorunun çözümü olmasa da en azından asıl sorunun ne olduğu konusunda bana birtek sizlerin yardımı olacağına inanıyorum birazcık uzun okursanız memnun olurum. 27 yaşımdayım 5 ay önce cinsel ilişkiye girmeden prezervatif ile boşaldım fakat prezervatif aşırı dardı dışarı çıkamadan sperm geri gitti ve geri giderken penisden prostat bezine kadar müthiş bir acı hissettim. Devamında 1 ay boyunca kesik kesik idrar yapma idrar kaçırma çatallı işeme yanma tam idrarın çıkmaması gibi belirtiler yaşadım.

Yine ilk hafta prostat bezinde geceleri batma ağrı oluyordu devamında kesildi fakat baharatlı acı yediğimde olmaya başladı 1 ay sonra tamamen düzeldi. Fakat idrarın tam boşalmaması, idrar kaçırma, geceleri sık idrara çıkma zor işeme gibi belirtiler devam ediyor. Şu an bu belirtiler %80 düzeldi %20 devam ediyor. Masturbasyon 1 haftalığına bu belirtilerde yükselme oluyor.

Asıl soruna gelirsek 3 ay önce libido düşüklüğü ve sertleşme bozukluğu başladı. Masturbasyon yaptığım zaman libido yarı yarıya geliyor bir kaç günlüğüne bir süre yapmazsam aşırı düşüyor. Tam sertleşmiyor bıraktığımda direk iniyor dahada ilginci sertleştiği zaman penis başı yumuşak kalıyor alt kısım %70 sertleşiyor. Fakat penis başı tamamen yumuşak.

Ben bu şekilde de bir kaç kez masturbasyon yaptım yine devamında penis başında sola doğru eğrilik oluştu. Eğrilik %20 oranında. İşerken bile sola işiyorum. Penis başı sanki kanlanmıyor gibi ve hissizleşme var. İnik olduğu zamanlarda da penis başında hafiften üşüme hissi ve nadiren batma gibi ufak kaşıntı hissi oluşuyor bunlar çok sık değil. Eskiden libidom çok yüksekti halbuki.

Şu an asıl sorun penis sapının sertleşmemesini de geçtim başının yumuşak kalması ve sola doğru eğrilmesi. Boşalırkende sperm tamamen çıkmayarak bir kısmı içeride kalmış gibi hissediyorum ve tam boşalmış olmanın hissini yaşamıyorum.

İdrar tahlillerinde;

Lökosit 0 veya 1 - 2 (son 5 aylık tahlillerde)
Ürat taneleri gözüktü (bu böbrek taşında olur ancak tam olarak işeyemediğim için mesanede kalan idrarın kristalleştiğini ve idrarda bunun gözüktüğünü düşünüyorum)

Ultrasonda prostat normal çıktı. (prostat büyümesi olmasa, prostat da ödem olsa oda gözükür müydü? bilmiyorum)

Kullandığım ilaç:zimaks idrar yolu, sistit iltihabı için kullanılan antibiyotik. Birde purinol (purinolu düzgün kullanmadım)

Ürolojiye sertleşme bozukluğu gibi bu belirtilerle gittiğimde LH FS testo gibi hormonlara baktı normal dedi. İdrar belirtilerini de böbreğimdeki taşa bağladı. (böbreğimde 1 tane taş var fakat idrar yolundaki böbrek taşı düşürme belirtilerini taş düşmeye başlamadan yaşamıyorum ben. Bu güne kadar da hep böyle oldu)

Benim tahminlerim;

1- Daha önce prezervatif kullanmadığımdan dolayı bir kaç farklı prezervatif denemiştim prezervatiften enfeksiyon bulaştı. (lökosit sıfır ama)
2- Prezervatif fazla sıktığından dolayı penis başındaki sinir ve kanlanmasını sağlayan kılcal damarlarda hasar oluştu. (belki penis sapındaki sinir ve damarlarda da oluşmuştur tam sertleşmediği için) Eğer öyleyse bu düzelir mi?
3- Spermin geri gitmesiyle prostat bezi tahriş oldu ödem yaptı ve penis başından sapına kadar üretrada inflamasyon oluştu ve devamında idrarın tam çıkmaması, kaçırma gibi bozukluklar oluştu doğal olarak. Acaba güçlü bir inflamasyon giderici, anti-inflamatuar birşey alsam düzelir mi?

Bu arada doktora eğrilik var dediğimde ultrason çektirdi ultrasonda eğrilik için olması gereken plaklar gözükmedi (muhtemelen beni yanlış anladı doktorların bildiği eğrilik ve genel olarak insanlarda olanı penis sapından başlayan eğrilik benimki penis başında solda doğru kayma gibi)

Şu an prostat bezinde sorun varmı bilmiyorum zaman zaman bezin oldu noktada doluluk hissi yaşadığım oluyor fakat ultrasonda normal çıktı ve batma, ağrı gibi belirtiler yok bezde. En azından sorunun ne olduğunu anlamam için akla gelen belirtileri eleyecek deneme yapabileceğim bir şeyler var mı?

Üroloji doktorları başından sağıyor hormon testi yapıp sertleşmeyi etkilicek bir şey yok diyip gönderiyor.
yusufkaya4243

Re: Bendeki sorunlar prostatit mi?

4 ay öncenin idrar tahlili: https://www.hizliresim.com/am0zwkj
2 hafta öncenin tahlili: https://www.hizliresim.com/54run2t
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Sizin başiniza gelen olay prezervatifin dar olmasıyla alakalı meninin dışarı cıkamamasi ve prostata dogru reflü yapmasiyla ilgili bir fenomen gibi gorülüyor.
Meninin hijyenik olmayan ve bazi bakteriler barindiran üretraya kadar gelip, geri basinç sebebiyle geriye gitmesi ve dönerken bakterileride prostata taşımasi bu prostatı enfekte etme sebebidir.
Bu yuzden idrar lokositinin normal olmasi bir sey ifade etmiyor.
Prostat sıvısı ve meniden lokosit sayimi, kültür ve antibiogram yaptirarak enfekte bir durum kontrolu yapmanizi öneririm.
Sadece idrar tahlili bir sey ifade etmiyor. Bakterinin lokalize oldugu baska yerlerde var.
yusufkaya4243

kadir yazdı:Sizin başiniza gelen olay prezervatifin dar olmasıyla alakalı meninin dışarı cıkamamasi ve prostata dogru reflü yapmasiyla ilgili bir fenomen gibi gorülüyor.
Meninin hijyenik olmayan ve bazi bakteriler barindiran üretraya kadar gelip, geri basinç sebebiyle geriye gitmesi ve dönerken bakterileride prostata taşımasi bu prostatı enfekte etme sebebidir.
Bu yuzden idrar lokositinin normal olmasi bir sey ifade etmiyor.
Prostat sıvısı ve meniden lokosit sayimi, kültür ve antibiogram yaptirarak enfekte bir durum kontrolu yapmanizi öneririm.
Sadece idrar tahlili bir sey ifade etmiyor. Bakterinin lokalize oldugu baska yerlerde var.
Evet ama sorun şurda üroloji doktorlarına bu testleri yaptırmak ölüm gibi bir şey yanaşmıyorlar. en son gittiğim penis eğriliği için profösöre yönlendirmek istedi beni :D gıda takviyeleri ile vs temizlemenin yolu yokmudur veya sürekli masturbasyon yaparak prostatta sıvı oluşumunu sağlayıp dışarı atarak kurtulamaz mııyz? Birde penis başındaki eğrilik prostattaki enfeksiyon geçtiğinde düzelir mi? Yoksa o ayrı bir hastalık mı oldu hocam
Zweinark

Mesaj gönderen Zweinark »

Eğer prostatta ödem varsa olması gerekenden fazla boşalmak tahrişe neden olabilir. Mutlaka prostat sıvısından lökosit bakan bir doktora muayene olmalısınız, gerekirse farklı şehire gidip.

Prostattaki enfeksiyon kalsifikasyona neden olup bölgedeki kasların ve damarların yapısını nispeten değiştirebilir. Enfeksiyon geçse bile bu tarz durumların iyileşmesi uzun sürebilir. Bu durumu ultrason ile takip etmek önemli.
yusufkaya4243

Zweinark yazdı:Eğer prostatta ödem varsa olması gerekenden fazla boşalmak tahrişe neden olabilir. Mutlaka prostat sıvısından lökosit bakan bir doktora muayene olmalısınız, gerekirse farklı şehire gidip.

Prostattaki enfeksiyon kalsifikasyona neden olup bölgedeki kasların ve damarların yapısını nispeten değiştirebilir. Enfeksiyon geçse bile bu tarz durumların iyileşmesi uzun sürebilir. Bu durumu ultrason ile takip etmek önemli.
Peki bu prostat sorunları psikolojik olarak hayata karşı duyarsızlık, ilgisizlik fiziki olarak da özellikle genital bölgelerde kıllanmanın azalması hatta incelmesi, vücut tüylerinde incelme azalma yapar mı? Bende bu tarz sorunlarda başladı devamında çünkü. Çünkü kıllanma gibi fonksiyonları DHT hormonu sağlıyor ve bu hormonda testislerle beraber prostat içerisinde oluşuyor. Enfeksiyon DHT etkileyerek bu tarz sorunlar oluşturabilir. Hatta prostatit ile beraber cinsel isteksizliğe de DHT bozulması sebep oluyor diye düşünüyorum. Prostatit yaşayan arkadaşların bu tarz sorunları olmuş mudur acaba?
yusufkaya4243

Çünkü önceden daha erkeksi, sert bir yapıdayken bu ara daha iyi, uyumlu çabuk sinirlenmeyen hatta hiç sinirlenmeyen bir insan oldum kaç aydır. Acaba prostatit DHT değişti, DHT de testesteronu etkiledi testesteronda östrojenin yükselmesine mi sebep oldu? Östrojen yükselmesi de kıllanmanın azalmasını incelmesini açıklıyor aslında DHT gibi. DHT bozulması başka ne tarz sorunlara yol açar acaba. Örneğin östrojenin erkekde yükselmesinin kolestrolü de değiştirdiğini okumuştum bir yerde ve yine 55 kilo diyetine dikkat eden biri olduğum halde kan değerlerimde kolestrol olması gereken değer aralığının biraz üzerinde gözüküyor. Onun dışında kan tahlillerimde sürekli olarak MPV düşük WBC yüksek çıkıyor. (sınır değerin aşırı üzerinde olmadığı için doktorlar bir problem yok diyor.)
Zweinark

Mesaj gönderen Zweinark »

Bu konuda fikir birliği sağlayacak bir araştırma yok. Fakat bakteriyel prostatitte bu tarz bir şey olacağını sanmıyorum. Bakteriyel olmayan, romatizmal-otoimmün sebepli prostatitte bu tarz etkiler yaşanabiliyor ve muhtemeldir diye düşünüyorum.
yusufkaya4243

Zweinark yazdı:Bu konuda fikir birliği sağlayacak bir araştırma yok. Fakat bakteriyel prostatitte bu tarz bir şey olacağını sanmıyorum. Bakteriyel olmayan, romatizmal-otoimmün sebepli prostatitte bu tarz etkiler yaşanabiliyor ve muhtemeldir diye düşünüyorum.
Evet hocam https://www.kronikprostatit.org/viewtop ... nu#p123200 şu tarz bir konuda buldum. Ayrıca bir günlüğüne libidom geri gelmiş görsel uyarana karşı eskisi gibi direkt sertleşme yaşadığım gün olmuştu. O gün sesim daha önceki günlere göre de daha kalındı. Sabahları yeni uyanınca erkeklerin sesi kalın olur ya normalde. Bende bu sorunlar başladığından beri kıllarda incelme azalma yavaş çıkma sorunlarının yanında sesde kalınlık da eskisi gibi değil ve sabah kalınlaşması hiç yok. Ama 1 günlüğüne dediğim gibi geri gelmişti. Evelsi gün ne yedim ne içtim ne yaptım hiçbir fikrim yok. Burda sevindirici olan şu demekki bir gün tamamen sorunlarım gidebilir ve eski sağlığım geri gelebilir. Çünkü 5 aydır cinsel isteksizlik vs sonsuza kadar böyle gidecekmiş gibi geliyordu bana gerçe hala öyle geliyor. Daha ilginci prostatit yaşayanlarda olan prostat kısmında ağrı vs bende bunların hiçbiri yok. Sanırım sadece biraz ödem, inflamasyon var galba ağrı sızı yapmayanı oluyormu onuda bilmiyorum. Belkide benim sorunum sadece östrojen yüksekliğidir (testo östrojen dengesinin bozulması) her ne kadar yaşadığım şeyler prostatta problem olma işareti taşıyor olsada. Günlük 50 mg çinko ile östrojen bloke etmeyi deneyebilirim aslında.
tayfun27
Hastalık Başlangıç Yılı: 1996

Mesaj gönderen tayfun27 »

yusufkaya4243 yazdı:
Zweinark yazdı:Eğer prostatta ödem varsa olması gerekenden fazla boşalmak tahrişe neden olabilir. Mutlaka prostat sıvısından lökosit bakan bir doktora muayene olmalısınız, gerekirse farklı şehire gidip.

Peki bu prostat sorunları psikolojik olarak hayata karşı duyarsızlık, ilgisizlik fiziki olarak da özellikle genital bölgelerde kıllanmanın azalması hatta incelmesi, vücut tüylerinde incelme azalma yapar mı? Bende bu tarz sorunlarda başladı devamında çünkü. Çünkü kıllanma gibi fonksiyonları DHT hormonu sağlıyor ve bu hormonda testislerle beraber prostat içerisinde oluşuyor. Enfeksiyon DHT etkileyerek bu tarz sorunlar oluşturabilir. Hatta prostatit ile beraber cinsel isteksizliğe de DHT bozulması sebep oluyor diye düşünüyorum. Prostatit yaşayan arkadaşların bu tarz sorunları olmuş mudur acaba?
bende bu hastalıga ergenlık cagında yakalandım ve kıllanma tuylenme vucutta yetersız oldu cinsellık etkılendı menı hacmı dustu bencede Prostat hasar alınca DHT üretımınden kaynaklı yetersızklıkler oldugunu dusunuyorum DHT yı yukseltmek ıcın ne yapılabılır onu nasıl yerıne koyarız acaba..
yusufkaya4243

tayfun27 yazdı:
yusufkaya4243 yazdı:

bende bu hastalıga ergenlık cagında yakalandım ve kıllanma tuylenme vucutta yetersız oldu cinsellık etkılendı menı hacmı dustu bencede Prostat hasar alınca DHT üretımınden kaynaklı yetersızklıkler oldugunu dusunuyorum DHT yı yukseltmek ıcın ne yapılabılır onu nasıl yerıne koyarız acaba..
Araştırıyorum bende DHT yi tekrar üretimini sağlamak için neler yapılabilir diye. DHT üretimi vücutta kıllanma yapıyor fakat yüksekliği saç döküyor. Saç dökülmesi yaşayan erkekler bu hormonu azaltmak istediği için DHT bloker alıyorlar hep. O yüzden piyasada hep DHT engelleyiciler var. Google DHT yükseltme yazınca bile düşürme ile ilgili içerikler çıkıyor. Araştırmaya devam ediyorum bunu yükseltcek bir şeyi.