Mesane Boyu Yüksekliği, Prostatit ve Ameliyat

Prostat bezine yapılabilecek cerrahi operasyonlara ait bilgiler.
prostagod
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Re: Mesane Boyu Yüksekliği, Prostatit ve Ameliyat

Mesaj gönderen prostagod »

Kadir bey uzun suredir kafamı mesgul eden bir sey var.size danismak istiyorum.
Nasil ki barsak gecirgenligi diye bir sey varsa
Ben de bizde prostat gecirgenligi diye bir sey olduguna inaniyorum.
Sanki proststdan mikro bazda idrar gecirgenligi oluyor gecirdigi yere gorede sorunlara neden oluyor yandan olunca ereksiyon sinirlerini irite ediyor arkadan olunca makat kaslarini alltan testisleri bellkide pelvik sinirlerden birini irite ediyordur. Bilmiyorum ama ceviz buyuklugunde bir organin mutlaka çozumü en azindan yarattigi sorunlarin mantikli bir nedeni olurdu.
Tamam tukuruk bezi gibi bir odak enfekte olunca butun isleyisi bizabilir ama onuda ameliyatla cözuyorlar(kronik tukuruk bezi enfeksiyonu)
Sizden ricam oyle bir şey olmaz diyerek beni aydinlatmaniz yoksa kafayi yoyecem.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Güzel bir soru.. mesaneden cikan idrar prostatın icindeki kanaldan geçerken prostata karışmaz çünkü akış serbest basınç yok, penis ucundan çikar gider.Fakat, mesane doluyken agir kaldirdiginizda yada yine mesane doluyken yüksek bir yerden atladıginizda, veya masturbasyon esanasinda penis başinı sıkıp ejekülasyonu geri yolladığınızda prostatla üretra arasında şiddetli geri basınç oluşur...bu basınçlı idrar prostata dogru hücum eder, üretra duvarının gözeneklerinden sızarak prostat içine karışabilir. Prostat icine kaçan idrar zaten enfeksiyon sebebidir.
prostagod
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen prostagod »

O zaman mesane boynu yüksek veya dar olanlarda bu sorun her zaman vardir değilmi üstadim.
Hatta seminal veziküllere bile sizma yapip skortal agrida yapabilir.
Peki bu sorun ortadan kalkarsa duzelme olur mu.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

prostagod yazdı:O zaman mesane boynu yüksek veya dar olanlarda bu sorun her zaman vardir değilmi üstadim.
Hatta seminal veziküllere bile sizma yapip skortal agrida yapabilir.
Peki bu sorun ortadan kalkarsa duzelme olur mu.
Mesane boynu yüksekliği dedigim gibi prostat enfeksiyonu sonucu oluşan bir yüksekliktir, bakteriyel yada nonbakteriyel fark etmez. Mesaneye dogru yükselen prostat şişliği yada ödemi mesane boynu yükseligi yapar. Mesane çıkışı yükselince idrar akışı zorlaşır icerde idrar kalır. Üretra darlıgını ise prostattaki santral zonun içe dogru kabalaşması yapar. İçe dogru ödem yaptigı icin idrar kanalını daraltır ve debiyi düşürür. Seminel veziküllerde komşu oldugu için enfeksiyon kapma riski vardır fakat sıklık arz etmez. Sorun ortadan kalkarsa düzelme elbette olur sevgili prostagood kardesim.
Blackened
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Blackened »

Kadir abinin sözlerine ekstra olarak, mesane boynu yüksekliği tanısı konmuşsa iyi bir doktor tarfından ameliyat olmak şart diye düşünüyorum. Bunu Kadir abi de dile getirdi fakat yine söylemiş olayım :)

Koç ünv. Hast. Bir doktor (soy adı kiremitçi idi) bunun için xatral adlı ilaç verdi ve bunu ömür boyu kullananların olduğunu söyledi. bana da 6 ay kullanmamı söyledi.

Ya bu çok saçma değil mi? Bir ilaç neden ömür boyu kullanılsın ki? Ki kullandığımda da hiç bir etkisini görmemştim. Yani bunun ameliyatı falan varken neden bir hastaya geçici çözüm (bana geçici çözüm bile olmadı) olarak ömür boyu kullanması için bir tansiyon ilacı verirsin?

Hayır ilacın bir de birsürü yan etkisi var. Bende en belirgin sersemlik, halsizlik, kalp çarpıntısı yapmıştı.
prosta50
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen prosta50 »

Tepe hızı 16ortalams 8o kadar kötü işeme durumu yok. Bu hıza ameliyata gerek yok
prosta50
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen prosta50 »

Çok ayrıntılı baktırın orta lob prostat büyümesi de olabilir?
karbonateroll

Mesaj gönderen karbonateroll »

adanadan yazdı:Merhaba arkadaşlar. Öncelikle herkese Rabbim şifalar versin. Ben çok yeniyim, çaresizim, sizden deneyimlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. 2021 Ekim ayında kesik kesik işeme, çatallı işeme, idrarda yanma ve işeyememe sorunları ile en yakın üroloji uzmanına başvurdum. Tüm tahlillerim temiz çıktı ve Kronik prostat iltihabı olabileceği söyledi. Bana 3 adet Ciprasid, Tamprost, Betmiga vererek bir aylık tedavi verdi. Rahatlar gibi oldum fakat 2021 Aralıkta aynı sorunlar tekrar baş gösterdi. Bu sefer başkent hastanesinde prof dr sezgin güvelin yolunu tuttum. oda işeme testinin grafiğine bakarak Mesane boyu yüksekliği olabileceğini fakat sistoskopi yapmadan netleştiremeyeceğini söyledi. Sistoskopi yapmışken de mesane boyu ameliyatı yapalım dedi. Fakat 10 kişiden 3 'de sperm geri kaçma sorunu olabileceğini söyledi yaşım 40 bu arada. Ben de düşünmek için zaman istedim. oda bana xatral yazarak gönderdi. Sonra prof dr zühtü Tansunun yolunu tuttum o da tahliller yaptı tahlillerim temiz çıktı. oda sistoskopi genel anesteji altında yapalım herhangi bir darlık veya yükseklik varsa ameliyat yapalım dedi. şu an sıkıntılarım çok artmış durumda ameliyat konusunda da çok kararsızım. konu hakkında çok fazla bilgim yok. kafamdan çok soru var? drlar tam olarak içimi rahatlatmıyor. sizde neler yapmalıyım?

- Mesane boyu yüksekliği ile prostatit ile bir ilişkisi var mı?

- Ameliyat çözüm mü ? ameliyat olmadan geçer mi bu rahatsızlık? Sizce ameliyat olmalı mıyım?

Şimdiden teşekkür ederim.

Bağırsak sorunları yaşıyor musunuz?
adanadan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen adanadan »

karbonateroll yazdı:
adanadan yazdı:Merhaba arkadaşlar. Öncelikle herkese Rabbim şifalar versin. Ben çok yeniyim, çaresizim, sizden deneyimlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. 2021 Ekim ayında kesik kesik işeme, çatallı işeme, idrarda yanma ve işeyememe sorunları ile en yakın üroloji uzmanına başvurdum. Tüm tahlillerim temiz çıktı ve Kronik prostat iltihabı olabileceği söyledi. Bana 3 adet Ciprasid, Tamprost, Betmiga vererek bir aylık tedavi verdi. Rahatlar gibi oldum fakat 2021 Aralıkta aynı sorunlar tekrar baş gösterdi. Bu sefer başkent hastanesinde prof dr sezgin güvelin yolunu tuttum. oda işeme testinin grafiğine bakarak Mesane boyu yüksekliği olabileceğini fakat sistoskopi yapmadan netleştiremeyeceğini söyledi. Sistoskopi yapmışken de mesane boyu ameliyatı yapalım dedi. Fakat 10 kişiden 3 'de sperm geri kaçma sorunu olabileceğini söyledi yaşım 40 bu arada. Ben de düşünmek için zaman istedim. oda bana xatral yazarak gönderdi. Sonra prof dr zühtü Tansunun yolunu tuttum o da tahliller yaptı tahlillerim temiz çıktı. oda sistoskopi genel anesteji altında yapalım herhangi bir darlık veya yükseklik varsa ameliyat yapalım dedi. şu an sıkıntılarım çok artmış durumda ameliyat konusunda da çok kararsızım. konu hakkında çok fazla bilgim yok. kafamdan çok soru var? drlar tam olarak içimi rahatlatmıyor. sizde neler yapmalıyım?

- Mesane boyu yüksekliği ile prostatit ile bir ilişkisi var mı?

- Ameliyat çözüm mü ? ameliyat olmadan geçer mi bu rahatsızlık? Sizce ameliyat olmalı mıyım?

Şimdiden teşekkür ederim.

Bağırsak sorunları yaşıyor musunuz?

Bildiğim kadar yok. Ama ailem de genetik olarak bağırsak rahatsızlıkları var.
adanadan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen adanadan »

prosta50 yazdı:Çok ayrıntılı baktırın orta lob prostat büyümesi de olabilir?
Ultrasonda prostat normal boyuttadır yazıyor. Büyüme olsa ultrasonda çıkardı sanırım. Artık sıra sistoskopiye geldi.