Sistoskopi hakkında

Prostat bezine yapılabilecek cerrahi operasyonlara ait bilgiler.
gokhan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Sistoskopi hakkında

Mesaj gönderen gokhan »

bugun sıstoskopi ye devlet hatanesınde gırdım ınanın ılerledıkce cok agrım oldu ve 10 saat oldu kan gelmesı kesıldı yanmada az kaldı ama ınanın ılk ılk 3 saat ısıyemedım yanmadan okadar yanma oldu notmalmı bılmıyorumda kıvrak olan degılde dger uzun olandan doktora resmen cık dedım dayanamayıcam ddım sanırım pırostatkısmına gelıncemı ıdrar kesıne gelıncemı cok agrı yapıyor anlamadımda agrıyla doktorlad fazla konusamadım mesane boyu yukseklıgı varmıs cızık atıp rahatlatıyolarmıss onuda yasın genc bosalma sıkıntı olur dedı ama anladıgım bu cızıgı pırostatamı atıyolar sızlerde bole agrı olusdumu yaptıran arkadaslarda saunada 10 saat oldu hala agrım var acıkcası
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

gokhan yazdı:bugun sıstoskopi ye devlet hatanesınde gırdım ınanın ılerledıkce cok agrım oldu ve 10 saat oldu kan gelmesı kesıldı yanmada az kaldı ama ınanın ılk ılk 3 saat ısıyemedım yanmadan okadar yanma oldu notmalmı bılmıyorumda kıvrak olan degılde dger uzun olandan doktora resmen cık dedım dayanamayıcam ddım sanırım pırostatkısmına gelıncemı ıdrar kesıne gelıncemı cok agrı yapıyor anlamadımda agrıyla doktorlad fazla konusamadım mesane boyu yukseklıgı varmıs cızık atıp rahatlatıyolarmıss onuda yasın genc bosalma sıkıntı olur dedı ama anladıgım bu cızıgı pırostatamı atıyolar sızlerde bole agrı olusdumu yaptıran arkadaslarda saunada 10 saat oldu hala agrım var acıkcası
Sistoskopi ucunda isikli kamera olan bir goruntuleme aletitir.Bunlarin flexibl yani esnek olanlari oldugu gibi, sert olanlarida var. Yumusak esnek olanlar ile yaptirmak lazim. Önceden bunu iyice sorgulayin.Sert olanlar iceriye hasar veriyor.
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

Ben sistoskopinin her turlusune karsiyim sistoskopi sonrasi daha kotu olan arkadaslar oldu zaten prostatitsen gerek yok buna
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sistoskopi salt prostatit hastaligi icin icat edilmis bir alet degildir.Bu aletlerin hic bir sekilde mukozaya zarar vermeyenleri vardir. Üriner sistemde, penis ici,uretra v.s gibi yerlerdeki darlik yada mesane boynu yuksekliğini göruntüler.Baska turlü tani koyma şansi yoktur.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Kadir abi sistoskopinin her türlüsü üretraya travma yaratır ki zafer hoca kesinlikle yaptırmayın dedi Şuan retrograd üretrografi ile darlıkların yeri tespit edilebiliyor çoğu hastanede yaptırmak isteyen bunu yaptırsın..
Graftity

Mesaj gönderen Graftity »

Kc34 yazdı:Kadir abi sistoskopinin her türlüsü üretraya travma yaratır ki zafer hoca kesinlikle yaptırmayın dedi Şuan retrograd üretrografi ile darlıkların yeri tespit edilebiliyor çoğu hastanede yaptırmak isteyen bunu yaptırsın..
O nasıl oluyor abi nasıl bakılıyor yani ultrason gibi birşeymi?
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Retrograt Üretrografi (Retrograde urethrography), üretraya sıvı verilerek bölgenin o şekilde röngen ile görüntülenmesi ve üretradaki olası darlığın yeri ve boyutunun tespit edilmesi için uygulanan yöntemdir.
Penisten şırınga ile ilaçlı sıvı zerk ediliyor içeri, sıvı dışarı akmasın diye elle penis ucunu tutuluyor ve o haldeyken bildiğimiz rontgen cihazı ile rontgen çekiliyor. Böylece üretra çok net olarak görünüyor rontgende..
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Kc34 yazdı:Kadir abi sistoskopinin her türlüsü üretraya travma yaratır ki zafer hoca kesinlikle yaptırmayın dedi Şuan retrograd üretrografi ile darlıkların yeri tespit edilebiliyor çoğu hastanede yaptırmak isteyen bunu yaptırsın..
Kc34,
Sevgili kardesim zaten, Benim yazdigim "Ben antibiyotikten fayda gordum başligi"
altinda prostatit icin sistoskopi kesinlikle yaptirmayin demisim 2 sene önce.Bu konuda yazim var. Sistoskopi genellikle tümöral kanser vakalarinda tercih edilir.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Kadir abi sana lafim yok ben genel yazdim bir sistoskopidir gidiyor ben yaptirilmasina karsiyim sistoskopi moda oldu bu aralar
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Kc34 yazdı:Kadir abi sana lafim yok ben genel yazdim bir sistoskopidir gidiyor ben yaptirilmasina karsiyim sistoskopi moda oldu bu aralar
Evet dogrudur.. hemen şak diye sistoskopiyi dayayip haybeye tahribata sebep oluyorlar. Geregi yok.. prostatit tanisi icin yapilacak olanlari zaten defalarca bikmadan yaziyoruz burada.
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen asosyal »

Penis ucundan alet sokmak yerine arkadan sok hiç olmadı rahatlık sağlıyor :) benim doktorum kan idrar kültür baktı bir şey yok bastı parmağı teşhis belli masrafa gerek yok dedi. Devlet hastanesinde doktor sisteskop ve trans rektal çektir dedi özel hastane deki teşhisi koyan doktorum boşuna masraf bastı parmağı verdi iğne hap
gokhan

Mesaj gönderen gokhan »

cidden ıcerı gırıce cok agrı yaptı arkadslar ınce gecmeyınce care arıyosun bi sıkıntı yaratırmı sonrasında bılmıyorum mesane boyu yukseklıgi dede doktor mesane boyu yukseklıgı nedır onuda cozemedım
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sistoskopi hangi durumlarda yapılır?

Tanısal amaçlı: İdrar yaparken gözle görülebilen ya da idrar tahlilinde saptanan kanamaların sebebini araştırmak için, mesane kanseri nedeniyle takip edilen hastaların periyodik kontrolleri için, sebebi açıklanamayan ve ilaç tedavilerine dirençli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları için, şüpheli alt üriner sistem şikayetleri için, üst üriner sistemin görüntülenmesi amacıyla kontrast madde vererek grafi çekmek için ve şüpheli durumlarda biyopsi almak için kullanılabilir.Tedavi amaçlı: Transüretral prostat rezeksiyonu (iyi huylu prostat büyümlerinde dış idrar kanalından girilerek prostatın traşlanması), internal üretrotomi (dış idrar kanalındaki darlığı açma işlemi), kapalı yöntemle mesane taşının kırılması ve üst idrar kanalına geçici katater takma işlemleri için kullanılır.

Sistoskopinin yapılamayacağı durumlar var mıdır?
Mutlak olarak yapılmaması gereken durumlar; aktif bir üriner sistem enfeksiyonu, ciddi prostatik tıkanıklık ve genel durum bozukluğudur. Kanama diyatezi ve çok düşük mesane kapasitesi olan hastalarda işlemin başarısız olma riski fazla olduğundan göreceli olarak yapılmamalıdır.
Kc34

Mesaj gönderen Kc34 »

Ayrica mikrobu mesaneye tasima riskide var ozellikle enfeksiyon mevcut olan kesinlikle yaptirmasin..
gokhan

Mesaj gönderen gokhan »

arkadaslar benım sonucumda ne cıkıyor mesene boyu yuksekligi nedemek sizce
yasardemirtas06
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen yasardemirtas06 »

Banada Doktor sistoskopi yapalım dedi istemedim başka çaresi yok mu tanı koyulabilmesi için
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

gokhan yazdı:arkadaslar benım sonucumda ne cıkıyor mesene boyu yuksekligi nedemek sizce
Mesane boynu yuksekligi idrarin son cikis bolumunun prostatin baskisi sonucunda yukari dogru yukselmesidir. Bu durum idrar akişini engeller.