Prostatit değil ibsymiş tüm şikayetlerim 8.gününde geçti.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
yavuz71
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Prostatit değil ibsymiş tüm şikayetlerim 8.gününde geçti.

Mesaj gönderen yavuz71 »

Merhaba yaklaşık 3 senedir ibs mevcut son 1 senede ise tüm şikayetlerim idrar yollarına ait idi. Sık idrara çıkma kimi zaman yaklaşık 20 dakika aralıklarla çıktığım oluyordu, ayrıca yanma ve alt karın bölgesinde sürekli kasılmalar mevcuttu kasım ayında ultrasonda büyük çapta kalsifikasyonlara rastlandı idrar tahlilim normaldi.
Çok antibiyotik kullandım fakat hiçbiri fayda etmedi bactrim flagly azitro bromelain quercetin ve dahası...
Son 15 gündür amitriptilin antidepresan alıyorum günde 1 adet interstisyel sistit ve ibsde etkinliği kanıtlanmış aşağıda makale linklerini ekleyeceğim. Bunun yanında da günde 2 adet simflat alıyorum yemeklerden önce 8.günden itibaren tüm şikayetlerim (hem ibs hem de idrar yollarına ait) bir anda kayboldu. Özellikle ibs ve idrar yolları şikayetleriniz aynı anda var ise doktorunuzla görüşebilirsiniz bu konuyu.

İlgili makaleler
https://dergipark.org.tr/tr/pub/jgon/issue/51874/675314

https://www.thelancet.com/article/S0140 ... 4/fulltext
salih77

Re: Prostatit değil ibsymiş tüm şikayetlerim 8.gününde geçti.

Mesaj gönderen salih77 »

Bilgi icin cok tesekkürler, siz de ibs'ye ait hangi ana belirtiler mevcuttu?
yavuz71

Mesaj gönderen yavuz71 »

salih77 yazdı: 18.04.2024 - 15:16 Bilgi icin cok tesekkürler, siz de ibs'ye ait hangi ana belirtiler mevcuttu?
İbs teşhisim kesindi. kolonoskopi yapılmıştı
Sürekli şişkinlik ve tenesmus vardı. 5-6 kere tuvalete çıktığım oluyordu. Şahsi fikrim bağırsak rahatlayamadığından mesaneye baskı yapıyordu o yüzden de sık idrara çıkma ve prostatite ait şikayetlerim oluyordu
salih77

Mesaj gönderen salih77 »

yavuz71 yazdı: 18.04.2024 - 15:38
salih77 yazdı: 18.04.2024 - 15:16 Bilgi icin cok tesekkürler, siz de ibs'ye ait hangi ana belirtiler mevcuttu?
İbs teşhisim kesindi. kolonoskopi yapılmıştı
Sürekli şişkinlik ve tenesmus vardı. 5-6 kere tuvalete çıktığım oluyordu. Şahsi fikrim bağırsak rahatlayamadığından mesaneye baskı yapıyordu o yüzden de sık idrara çıkma ve prostatite ait şikayetlerim oluyordu
Tesekkür ederim cevabiniz icin su an daha iyi olmaniza cok sevindim gecmis olsun
Yamtar
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen Yamtar »

Geçmiş olsun. Bağırsaklar doluyken peniste batma ve kasılma şikayetlerini oluyor muydu?
yavuz71

Mesaj gönderen yavuz71 »

Yamtar yazdı: 18.04.2024 - 16:16 Geçmiş olsun. Bağırsaklar doluyken peniste batma ve kasılma şikayetlerini oluyor muydu?
Evet sürekli kasılma şikayetlerim mevcuttu sanki idrarım var da tutuyormuşum gibi. Ayrıca pelvik taban egzersizleri de yapıyorum bir süredir bunun da faydası olmuştur illaki
Yamtar

Mesaj gönderen Yamtar »

yavuz71 yazdı: 18.04.2024 - 16:32
Yamtar yazdı: 18.04.2024 - 16:16 Geçmiş olsun. Bağırsaklar doluyken peniste batma ve kasılma şikayetlerini oluyor muydu?
Evet sürekli kasılma şikayetlerim mevcuttu sanki idrarım var da tutuyormuşum gibi. Ayrıca pelvik taban egzersizleri de yapıyorum bir süredir bunun da faydası olmuştur illaki
Çok teşekkürler. Yaşadığınız prostatit semptomlarını detaylı olarak yazma şansınız var mı rica etsem. Mesela peniste geri çekilme, idrar bitiminde damlama olması, göbek altında batma var mıydı? Ve dışkı problemlerinden parçalı ve şekilsiz dışkılama mevcut muydu?
Yamtar

Mesaj gönderen Yamtar »

Ben de bağırsak problemlerinden sonra prostatit semptomları yaşamaya başladım ibs tedavisi çeşitli ilaçlar ve antidepresan kullandım ama antidepresan sizin paylaştığınız etken maddeyi muhteva etmiyordu. O yüzden detay rica ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şifanız daim olsun.
yavuz71

Mesaj gönderen yavuz71 »

Yaşadığım prostatit semptomları sık idrara çıkma, ani idrar, alt karın bölgesinde kasılmalar(gün boyunca), peniste yanma ve batma tarzı şikayetler, idrar sonu damlama. Cinsel anlamda hiçbir şikayetim yoktu ereksiyon kaybı vs hiç olmadı
Ibs semptomlarım ise şişkinlik, yoğun gaz, dışkılama sonrasî rahatlayamama, sürekli tuvalet ihtiyaci hissetme, şekilsiz ve mukuslu dışkılama.
Ki grupta yazılanlardan anladığım kadarıyla ultrasonda kalsifikasyon görülmesi prostatit teşhisi için kesinlik kazanıyor. Şikayetlerim geçti fakat kalsifikasyon duruyor mu durmuyor mu diye tekrar ultrason yaptırmadım onu da en kısa zamanda yaptıracağım
yavuz71

Mesaj gönderen yavuz71 »

Yamtar yazdı: 18.04.2024 - 16:49 Ben de bağırsak problemlerinden sonra prostatit semptomları yaşamaya başladım ibs tedavisi çeşitli ilaçlar ve antidepresan kullandım ama antidepresan sizin paylaştığınız etken maddeyi muhteva etmiyordu. O yüzden detay rica ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şifanız daim olsun.
Ben de ibs için rifaximinden tutun debridat buscopan probiyotik her türlü şey kullandım. Hayatımda hiç antidepresan ve simflat kullanmamıştım bu ikisini kullanınca hem prostatit hem ibs şikayetlerim şuan geçti diyebilirim yeniden başlamaz ise 9 10 gündür tamamen rahatım. Laroxyl diye geçiyor ilk 5 6 gün ikiye bölüp kullandım daha sonra tam şeklinde devam ettim
Yamtar

Mesaj gönderen Yamtar »

Neredeyse benim de aynı şikayetlerim var. Benim de ereksiyon sorunum hiç olmadı. En kısa sürede dediğiniz ilacı reçete ettirip kullanacağım. Umarım ben de şifa bulurum. Size de çok geçmiş olsun.
tenistopu

Mesaj gönderen tenistopu »

Faydalı paylaşımınız için tesekkür ederim . Bendede yıllarca mide ve bağırsak sorunu vardı , son bi senedir idrar sorunu yaşıyorum ve antibiyotiklerde pek fayda etmedi , psa çok dusuk 0,2 ... Anlattiginiz gayet mantıklı , ama meni de gelen jolemsi parçacıklar bagirsak degilde prostat ile ilgili bir sorun olduğu izlenimini veriyor , yoksa benimde prostatla alakalı olduğuna pek inanasım yok .
BruceLee
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen BruceLee »

yavuz71 yazdı: 18.04.2024 - 17:01 Yaşadığım prostatit semptomları sık idrara çıkma, ani idrar, alt karın bölgesinde kasılmalar(gün boyunca), peniste yanma ve batma tarzı şikayetler, idrar sonu damlama. Cinsel anlamda hiçbir şikayetim yoktu ereksiyon kaybı vs hiç olmadı
Ibs semptomlarım ise şişkinlik, yoğun gaz, dışkılama sonrasî rahatlayamama, sürekli tuvalet ihtiyaci hissetme, şekilsiz ve mukuslu dışkılama.
Ki grupta yazılanlardan anladığım kadarıyla ultrasonda kalsifikasyon görülmesi prostatit teşhisi için kesinlik kazanıyor. Şikayetlerim geçti fakat kalsifikasyon duruyor mu durmuyor mu diye tekrar ultrason yaptırmadım onu da en kısa zamanda yaptıracağım
Kardeş umarım un ürünleri ve market ürünleri kek bisküvi çikolata vb. Yemiyorsundur. Senin için dinamit bunlar
yavuz71

Mesaj gönderen yavuz71 »

BruceLee yazdı: 18.04.2024 - 19:31
yavuz71 yazdı: 18.04.2024 - 17:01 Yaşadığım prostatit semptomları sık idrara çıkma, ani idrar, alt karın bölgesinde kasılmalar(gün boyunca), peniste yanma ve batma tarzı şikayetler, idrar sonu damlama. Cinsel anlamda hiçbir şikayetim yoktu ereksiyon kaybı vs hiç olmadı
Kardeş umarım un ürünleri ve market ürünleri kek bisküvi çikolata vb. Yemiyorsundur. Senin için dinamit bunlar
Yok hocam zaten bu rahatsızlıkların öncesinde de şeker, bisküvi, gofret vs gibi şeyler ile aram yoktu.
spft
Hastalık Başlangıç Yılı: 2024

Mesaj gönderen spft »

Merhaba , banada kronik prostatit dendi ancak sık idrara çıkma, idrardan sonra damlama, ereksiyon problemi yaşamadım hiç. Ben tuvalete girip çıkıyorum sonrasında 40-50 dakika boyunca çok sıkışık hissediyorum kendimi daha sonrasında ise geçiyor. Ama bu sıkışıklık epey şiddetli olabiliyor. Onun haricinde testis ve mesanede ağrı hissediyorum. Tuvalete girmeden 4-5 saat durabilirim ancak bir kere girip çıkınca sıkıştırıyor. Bu sebeplerden dolayı prostatit değilde başka bir rahatsızlık olabilir mi diye düşündüm. Hangi tahlillerle ayrımı yapabilirim. (İdrar ve kan temiz çıkmıştı)
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Tanı aslında çok basit ve kesin.
Prostat sıvısindan lokosit incelemesi ve ek olarak Prostat ultrasonu yaptirsaydınız olası Prostatit şüphesini eleyebilirdiniz kardeşim.
spft
Hastalık Başlangıç Yılı: 2024

Mesaj gönderen spft »

kadir yazdı: 20.04.2024 - 14:41 Tanı aslında çok basit ve kesin.
Prostat sıvısindan lokosit incelemesi ve ek olarak Prostat ultrasonu yaptirsaydınız olası Prostatit şüphesini eleyebilirdiniz kardeşim.
Yaptırıcam artık abi. Doktorlar yönlendirmediği için kendim neler yapmam gerektiğini bilmiyordum. Bunları istanbulda ucuza nasıl halledebilirim. Devlette ultrasona zor sıra veriyolar diye biliyorum.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

İşte o konu benim bilgim dışımda değerli kardeşim.