Plank Hareketi ile Karin Kasi Yapmak

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
qaz1325qaz
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Plank Hareketi ile Karin Kasi Yapmak

Mesaj gönderen qaz1325qaz »

Arkadaslar ben 2 hafta kadar Plank hareketi ile karin kasi calistim. Bir yandan da spor olsun diye. Ancak karin kaslarim bayaga gelistikten sonra bosalma esnasinda sanki bir darlik bir zorluk olmaya basladi. Hem de bayaga bir kasilma. Sanki karin kaslarim bosalma esnasinda komple alt kanallari sıkıyor gibi hissesiyorum.

Bunun Plank calisarak, Pelvik taban kaslarimi daha da gergin hale getirmem ile alakasi olabilir mi?

Eger sorun buysa belki de ben bir sekilde bu bolge kaslarini cok gerdigim icin prostatite yakalanmis olabilir miyim?

Tesekkurler.
Turkick
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Re: Plank Hareketi ile Karin Kasi Yapmak

Mesaj gönderen Turkick »

Bende, bazı boşalmalar sonunda, sol toptan yukarı doğru bir çizgi şekilde kaç gerilmesi oluyor. Taa göbek hizasına kadar. Ama hastalık pik olduğunda, yürüyüş yapardım karnımı içeri çeke çeke. Ve çok iyi gelirdi. Aşağıya baskı azalıyordu sanki.
sahınnn
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen sahınnn »

Turkick yazdı:Bende, bazı boşalmalar sonunda, sol toptan yukarı doğru bir çizgi şekilde kaç gerilmesi oluyor. Taa göbek hizasına kadar. Ama hastalık pik olduğunda, yürüyüş yapardım karnımı içeri çeke çeke. Ve çok iyi gelirdi. Aşağıya baskı azalıyordu sanki.
Bende de oluyor boşalma sonrası sağ penis kökünden göbek deliği hizasına kadar tek bir çizgi şeklinde tende seğirme ve hafif batma gibi değişik bir his
qaz1325qaz

Turkick yazdı:Bende, bazı boşalmalar sonunda, sol toptan yukarı doğru bir çizgi şekilde kaç gerilmesi oluyor. Taa göbek hizasına kadar. Ama hastalık pik olduğunda, yürüyüş yapardım karnımı içeri çeke çeke. Ve çok iyi gelirdi. Aşağıya baskı azalıyordu sanki.
Aynen. Sanki sol tarafimdan cizgisel bir sey kasiyor. Tam tarif ettin. Sol bobrek tarafindan, sol karindan asagiya capraz.
qaz1325qaz

Acaba kas gerginlikleri mi var cok. Bu isin ana nedenlerinden biri Pelvik kas gerginligi olabilir mi? Yanlis yaptigimiz egzersizler falan. Fazla yuklenmeler.
Turkick
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen Turkick »

En azından bir süre plank egzersizine ara verebilirsin. Onun yerine, yüzüstü yatıp ayak bileklerinden tutma hareketini yapabilirsin. Bende çok fayda sağlıyor. Kasık kaslarım açılıyor. Bir de mum duruşu iyi geliyor.
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen clark »

qaz1325qaz yazdı:Acaba kas gerginlikleri mi var cok. Bu isin ana nedenlerinden biri Pelvik kas gerginligi olabilir mi? Yanlis yaptigimiz egzersizler falan. Fazla yuklenmeler.
Aynen öyle bence. Ben mesela karın kaslarını zorlayacak hiç bir şey yapmıyorum tam tersine onları gevşetmeye çabalıyorum çünkü onları istemsiz kastığımı fark ettim.
Özellikle stresli anlarda bu kasmayı yapıyormuşum galiba önceden. Şimdi o yüzden stresli anlarda dikkatimi karın kaslarına verip onları mümkün olduğunca gevşek tutmaya çalışıyorum.

Bence bu işe yarıyor çünkü stresli durmlardan hemen sonra peniste karıncalanma batma gibi hisler oluyor ben de bu gevşetme işini yapmaya çalışıyorum ve bir süre sonra şikayetler geçiyor, tabi anında bir rahatlama oluşmuyor ama bir süre sonra rahatlamayı görüyorum.

Karın kasları derken göbek altı kısmını kastediyorum burada. Bu herkeste aynı mıdır bilemem hatta muhtemelen değildir.
Bende mesela ereksiyon problemi yok ve ereksiyonumun iyi olmasını bu alt karın ve ona bağlı diğer kasların istemsiz kasılmasına bağlıyorum.
Yani bende ereksiyonun iyi olmasını sağlayan şeyin aynı zamanda pelvik taban şikayetlerine sebep olduğunu düşünüyorum.
qaz1325qaz

clark yazdı:
qaz1325qaz yazdı:Acaba kas gerginlikleri mi var cok. Bu isin ana nedenlerinden biri Pelvik kas gerginligi olabilir mi? Yanlis yaptigimiz egzersizler falan. Fazla yuklenmeler.
Aynen öyle bence. Ben mesela karın kaslarını zorlayacak hiç bir şey yapmıyorum tam tersine onları gevşetmeye çabalıyorum çünkü onları istemsiz kastığımı fark ettim.
Özellikle stresli anlarda bu kasmayı yapıyormuşum galiba önceden. Şimdi o yüzden stresli anlarda dikkatimi karın kaslarına verip onları mümkün olduğunca gevşek tutmaya çalışıyorum.

Bence bu işe yarıyor çünkü stresli durmlardan hemen sonra peniste karıncalanma batma gibi hisler oluyor ben de bu gevşetme işini yapmaya çalışıyorum ve bir süre sonra şikayetler geçiyor, tabi anında bir rahatlama oluşmuyor ama bir süre sonra rahatlamayı görüyorum.

Karın kasları derken göbek altı kısmını kastediyorum burada. Bu herkeste aynı mıdır bilemem hatta muhtemelen değildir.
Bende mesela ereksiyon problemi yok ve ereksiyonumun iyi olmasını bu alt karın ve ona bağlı diğer kasların istemsiz kasılmasına bağlıyorum.
Yani bende ereksiyonun iyi olmasını sağlayan şeyin aynı zamanda pelvik taban şikayetlerine sebep olduğunu düşünüyorum.
Sabah uyandigimda. Diyafram solunumunu tam yapamayacak duzeyde karnim kasili oluyor. Sabahlari genelde 5 senedir bir hafif agri ile uyanip gune basladiktan sonra geciyor. Bu durum anksiyete, kas gerilimi ile alakali olup Prostata etkiyebilir mi acaba?
clark
Hastalık Başlangıç Yılı: 2003

Mesaj gönderen clark »

qaz1325qaz yazdı:
Sabah uyandigimda. Diyafram solunumunu tam yapamayacak duzeyde karnim kasili oluyor. Sabahlari genelde 5 senedir bir hafif agri ile uyanip gune basladiktan sonra geciyor. Bu durum anksiyete, kas gerilimi ile alakali olup Prostata etkiyebilir mi acaba?

Olabilir.
Burada karın kasları bizim en kolay görebileceğimiz/hissedebileceğimiz kas gurubu oluyor.
Ama bunun en önemli ve asıl buz dağının alt kısmı olan pelvik kaslar var. Bu olayda kasılı olan kas gurupları var ve karın kasları ile pelvik kaslar bir şekilde bir biri ile alakalı gibi gözüküyor.
O yüzden alt karın kaslarında gevşemeyi sağlarken diğer taraftan pelvik kaslar da gevşiyordur.
Bir de karın kaslarından başka hatta daha önemli olan anüs kasları var onları da gevşetmek gerekiyor.
Bu yüzden olaya komple alt bölgedeki kasları gevşetmek olarak bakmak lazım. Bir de kasları gevşetmek için her ne şekilde egzersiz yapılıyorsa yapılsın bu egzersizler esanasında diaframdan derin ama rahat nefes alıp vermek çok önemli bence. Çünkü bu şekilde nefes alıp verirken alt bedendeki kasların istemsiz şekilde kasılmasını en aza indiririz diye düşünüyorum.
Bir de bence burada, bende fizyo terapi işe yaramadı diyenler bu işlemler hareketler sırasında nefeslerini tutup kendilerini kasıyor olabilir.
Bu yüzden fizyo terpi işe yaramamış olabilir. Rahat nefes alıp vermek çok önemli bence.
qaz1325qaz

clark yazdı:
qaz1325qaz yazdı:

Olabilir.
Burada karın kasları bizim en kolay görebileceğimiz/hissedebileceğimiz kas gurubu oluyor.
Ama bunun en önemli ve asıl buz dağının alt kısmı olan pelvik kaslar var. Bu olayda kasılı olan kas gurupları var ve karın kasları ile pelvik kaslar bir şekilde bir biri ile alakalı gibi gözüküyor.
O yüzden alt karın kaslarında gevşemeyi sağlarken diğer taraftan pelvik kaslar da gevşiyordur.
Bir de karın kaslarından başka hatta daha önemli olan anüs kasları var onları da gevşetmek gerekiyor.
Bu yüzden olaya komple alt bölgedeki kasları gevşetmek olarak bakmak lazım. Bir de kasları gevşetmek için her ne şekilde egzersiz yapılıyorsa yapılsın bu egzersizler esanasında diaframdan derin ama rahat nefes alıp vermek çok önemli bence. Çünkü bu şekilde nefes alıp verirken alt bedendeki kasların istemsiz şekilde kasılmasını en aza indiririz diye düşünüyorum.
Bir de bence burada, bende fizyo terapi işe yaramadı diyenler bu işlemler hareketler sırasında nefeslerini tutup kendilerini kasıyor olabilir.
Bu yüzden fizyo terpi işe yaramamış olabilir. Rahat nefes alıp vermek çok önemli bence.
Vagus sinirini de aktif etmek gerek. Bununla ilgili de baslik acicam.
ozgurr89

Mesaj gönderen ozgurr89 »

Ben uzun süredir sabahları 5 10 dk yapmaya çalışıyorum.

Faydalarını aşağıda görebilirsiniz;

Plank egzersizi genellikle karın kaslarını çalıştırmak için tercih ediliyor. Ancak bu sihirli hareket her kas grubumuzu aktif şekilde çalıştırıyor. Zayıflamak, kalori yakmak, kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen herkes plank yapabilir. İşte plankın faydaları:

Tüm kas grubu aynı anda çalışır
Yağ yakımını hızlandırır
Metabolizmayı hızlandırır
Zayıflamanızı sağlar
Kilo verme süreciniz hızlanır
Göbeğinizi eritmeye yardımcı olur
Karın kaslarınızı belirginleştirir
Esneklik kazandırır
Sırt ve bel ağrılarınızı azaltır
Mobiliteye katkı sağlar

Kaynak: https://fitnessdergisi.com/