Ramazan ayında prostatit

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
heisenberg

Ramazan ayında prostatit

Mesaj gönderen heisenberg »

Arkadaşlar herkese selamlar. Malumunuz Ramazan ayı geldi. Hastalığa yeni yakalandığım için bu sene prostatit ile ilk Ramazan olacak. Daha önce oruç tutan oldu mu nasıl geçti daha mı iyi daha mu kötü oldu veya nelere dikkat etmek gerekir bilgi verebilen olursa sevinirim. Şimdiden hayırlı Ramazanlar…
apo.
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Re: Ramazan ayında prostatit

Mesaj gönderen apo. »

Ramazanda genelde çok bir zorluk olmuyor
Fatih34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen Fatih34 »

heisenberg yazdı:Arkadaşlar herkese selamlar. Malumunuz Ramazan ayı geldi. Hastalığa yeni yakalandığım için bu sene prostatit ile ilk Ramazan olacak. Daha önce oruç tutan oldu mu nasıl geçti daha mı iyi daha mu kötü oldu veya nelere dikkat etmek gerekir bilgi verebilen olursa sevinirim. Şimdiden hayırlı Ramazanlar…
Benim önerim çok fazla yememek ve sahurda çok fazla su içmemek dakika başı tuvalete gidiyordum geçen ramazan maalesef suyu iftar ve sahur arasına yayarak için derim
BruceLee
Hastalık Başlangıç Yılı: 2022

Mesaj gönderen BruceLee »

Az ve değerli gıdalar yemek
heisenberg

Bende o sahurdaki su sorunu bu hastalık başlamadan önce de oluyordu 3 bardak su icip yatiyordum oglene kadar 3-4 kere tuvalete gidiyordum. Tesekkurler tavsiyeleriniz icin.
alexandro1104
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen alexandro1104 »

Bu hastalığa sahip olup hele de tedavi veya inflomasyon sürecinden geçerken o kadar uzun süre su içmemek ayrı ve uzun süre yemek yemeyip bağışıklığı düşürmek yine bu hastalık için ayrı yanlış. Kararı herkes kendi verir tabi
mustafaa
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen mustafaa »

heisenberg yazdı:Arkadaşlar herkese selamlar. Malumunuz Ramazan ayı geldi. Hastalığa yeni yakalandığım için bu sene prostatit ile ilk Ramazan olacak. Daha önce oruç tutan oldu mu nasıl geçti daha mı iyi daha mu kötü oldu veya nelere dikkat etmek gerekir bilgi verebilen olursa sevinirim. Şimdiden hayırlı Ramazanlar…
Tavsiyedir deneyiniz. Arı poleni ve su ile oruç tutabiliyorum zaten sahurda çok yemek yemek iyi bir durum değil yatıyorsun, polendeki vitaminler mi doyurucu bilmiyorum ama tok ve enerjik tutuyor.
Belki çok yoruldun, belki çok bunaldın ama bak Rabbin ne buyuruyor;

"Rabbinin rızâsına ermek için sabret."
-Müdessir/7.ayet
Dogukan01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Dogukan01 »

Oruç aslında faydalı bir şey yalnıızzz gecenin köründe kalkıp yemek yiyip yatmak vücuda yapılabilecek en büyük kötülük

Diğer en büyük kötülük ise saatlerce susuz kalmak. Aç kalmak vücutta depolanan karbonhidratın kullanılmasını sağlar bunun zaten bilimsel olarak faydası var ama susuz kalmanın yok.
ye22
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen ye22 »

Dogukan01 yazdı:Oruç aslında faydalı bir şey yalnıızzz gecenin köründe kalkıp yemek yiyip yatmak vücuda yapılabilecek en büyük kötülük

Diğer en büyük kötülük ise saatlerce susuz kalmak. Aç kalmak vücutta depolanan karbonhidratın kullanılmasını sağlar bunun zaten bilimsel olarak faydası var ama susuz kalmanın yok.
Otofaji denilen bir durum var, vücut açlık durumunda işlevini kaybeden veya hasarlı hücreleri yemeye ve temizlemeye başlıyor. Bunu açlıkla sağlıyor ancak susuz da kalınca bu daha da çok artıyor. Su bulamayan vücut hücreleri ölü hücrelere yada hasarlı hücrelere daha çok saldırıyo ki onların suyunu ve besinini alabilmek için..
bb544
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb544 »

alexandro1104 yazdı:Bu hastalığa sahip olup hele de tedavi veya inflomasyon sürecinden geçerken o kadar uzun süre su içmemek ayrı ve uzun süre yemek yemeyip bağışıklığı düşürmek yine bu hastalık için ayrı yanlış. Kararı herkes kendi verir tabi
Yanlış bilgi veriyorsun oruç tam tersi inflamasyonu azaltır. Bagışık düşmez tam tersi yükselir. Tokluk vucuda yarar saglamaz açlık vucudun kendi kendini hasarlı dokuyu onarmasını saglar bunları test ettim.
Allah büyük :roll:
alexandro1104

bb544 yazdı:
alexandro1104 yazdı:Bu hastalığa sahip olup hele de tedavi veya inflomasyon sürecinden geçerken o kadar uzun süre su içmemek ayrı ve uzun süre yemek yemeyip bağışıklığı düşürmek yine bu hastalık için ayrı yanlış. Kararı herkes kendi verir tabi
Yanlış bilgi veriyorsun oruç tam tersi inflamasyonu azaltır. Bagışık düşmez tam tersi yükselir. Tokluk vucuda yarar saglamaz açlık vucudun kendi kendini hasarlı dokuyu onarmasını saglar bunları test ettim.
Bağışık düşmez evet bağışıklık düşer ama tokluk vücuda fayda sağlamaz diye bilime akıla uzak yorum yapan birisine laf anlatabileceğimi sanmıyorum.
Turkick
Hastalık Başlangıç Yılı: 2023

Mesaj gönderen Turkick »

Burada oruç tartışmasına girmek doğru değil bence. Dindar olmayan bir inançlı olarak objektif görüşte bulunmak istiyorum sadece. Belirli bir süre aç (belki hatta susuz) kalmak faydalı olabilir de olmayabilir de. Bunu deneyip, objektif olarak gözlemlemek lazım. Aralıklı oruç diye bir yöntem var. Belirli saat açlık belki faydalıdır. Ama inflamasyonda nasıl etkisi olur bilemem. Bir de, bizde oruç gün ışığına göre yapılıyor. Daha kuzeyde olduğumuzdan ve yazları gün uzadığından dolayı belki uzun hali inflamasyona iyi değildir. Her ne kadar her yıl on gün kışa yaklaşıyor artık. Yine de, gözlemlemeden demek zor. Oruç tutacak olanların, tarafsız olarak buraya gözlemlerini paylaşmalarını çok isterdim. En azından, bu hastalık sürecinde fayda veya zarar hissedip hissetmediklerini yazabilirler.
Abdullahergn

Mesaj gönderen Abdullahergn »

Peki ramazanda bu ağır antibiyotikleri kullanmak sakıncalı mı sizce? Malum bol su tüketmek gerek ama bir yandan da hazır vücudun uğraşacağı bir şey yokken ve ilacı vermişken mesaisini ağırlıklı olarak buraya harcayarak iyileşmeye olumlu etki sağlar mı diye de düşünüyor değilim :)
ye22
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen ye22 »

Abdullahergn yazdı:Peki ramazanda bu ağır antibiyotikleri kullanmak sakıncalı mı sizce? Malum bol su tüketmek gerek ama bir yandan da hazır vücudun uğraşacağı bir şey yokken ve ilacı vermişken mesaisini ağırlıklı olarak buraya harcayarak iyileşmeye olumlu etki sağlar mı diye de düşünüyor değilim :)
Her iki ihtimal de olası, yaşayıp görücez :D
bb544
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb544 »

alexandro1104 yazdı:
bb544 yazdı:
Bağışık düşmez evet bağışıklık düşer ama tokluk vücuda fayda sağlamaz diye bilime akıla uzak yorum yapan birisine laf anlatabileceğimi sanmıyorum.
Bana bişey anlatma zaten. Bilim her boku bilseydi burda olmazdın
Allah büyük :roll:
heisenberg

Ben iki gündür tutuyorum. Benim ağrı sızı idrardan sonra yarım saat 1 saat sürdüğü için gün içinde çişe gitmediğimden dolayı neredeyse full ağrısız geçiriyorum. İftardan hemen sonra miğde full dolunca mesaneye baskı yapıp biraz ağrı yapıyor ama sindirdikçe oda hafifliyor. Ben faydasınızı göreceğimizi düşünüyorum. Efendimiz aleyhissalatu vesselam’ın da dediği gibi “ oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız.”
Müslüman olmayanlar bile detox olsun diye aralıklı oruç dediğimiz diyeti uyguluyorlar bunun bilimsel olarak tartışılacak bir yanı yok, etkisi net.
alexandro1104

bb544 yazdı:
alexandro1104 yazdı:
bb544 yazdı: Yanlış bilgi veriyorsun oruç tam tersi inflamasyonu azaltır. Bagışık düşmez tam tersi yükselir. Tokluk vucuda yarar saglamaz açlık vucudun kendi kendini hasarlı dokuyu onarmasını saglar bunları test ettim.
Bana bişey anlatma zaten. Bilim her boku bilseydi burda olmazdın
Aynen aynen :)
heisenberg

Arkadaşlar bugün oruçta 4. Günü bitirdim. Oruçluyken ağrı yanma şikayetlerim neredeyse sıfırlandı diyebilirim. Özellikle gün içinde aç susuz iken %100 oluyorum iftardan sonra tekrar biraz bastırıyor idrardan sonra yanmalar başlıyor ama 2. 3. Tuvalete oda azalıyor. Ben kesinlikle iyi geldiği kanısına varmaya başladım. Başka tutan var mı aranızda gözlemleriniz neler ?
Dogukan01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Dogukan01 »

heisenberg yazdı:Ben iki gündür tutuyorum. Benim ağrı sızı idrardan sonra yarım saat 1 saat sürdüğü için gün içinde çişe gitmediğimden dolayı neredeyse full ağrısız geçiriyorum. İftardan hemen sonra miğde full dolunca mesaneye baskı yapıp biraz ağrı yapıyor ama sindirdikçe oda hafifliyor. Ben faydasınızı göreceğimizi düşünüyorum. Efendimiz aleyhissalatu vesselam’ın da dediği gibi “ oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız.”
Müslüman olmayanlar bile detox olsun diye aralıklı oruç dediğimiz diyeti uyguluyorlar bunun bilimsel olarak tartışılacak bir yanı yok, etkisi net.

Uzun süre aç kalmak faydalı ama gecenin bir yarısı kalkıp bir şeyler yiyip yatmak kadar insan vücuduna zararlı bir şey yok uykuyu bölüp uyanmaktan bahsetmiyorum bile. Uzun süre susuz kalmanın da böbreklere nasıl bir zülm olduğunu tıp(bilim) camiası söylüyor zaten.
BruceLee

Bana da iyi geldi oruç tutmak
Ccc05

Mesaj gönderen Ccc05 »

heisenberg yazdı:Arkadaşlar bugün oruçta 4. Günü bitirdim. Oruçluyken ağrı yanma şikayetlerim neredeyse sıfırlandı diyebilirim. Özellikle gün içinde aç susuz iken %100 oluyorum iftardan sonra tekrar biraz bastırıyor idrardan sonra yanmalar başlıyor ama 2. 3. Tuvalete oda azalıyor. Ben kesinlikle iyi geldiği kanısına varmaya başladım. Başka tutan var mı aranızda gözlemleriniz neler ?
Banada iyi geliyor sahurda içtiğim su öğlene doğru az bi sık idrar yapıyor o kadar ama idrarım çogaldı oruç tutabilen denesin tavsiye ederim
yusufkaya4243

Mesaj gönderen yusufkaya4243 »

3 - 4 gün hiç yemek yemeden sadece su içerek su oruçları yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim bağışıklığım düşmedi aksine birçok sorundan kurtuldum. Yapabilirsem 7 - 10 günlük de yapacağım. Bağışıklık sistemi sindirimle uğraşmayınca kendini inflamasyon onarmaya adıyor. Bu kadar basit. Biz bütün gün yemek yiyip sindirimle uğraşmasına sebep oluyoruz. Bağışıklık sistemi denilen şeyin ana görevi zaten sindirim mekanizmasını kontrol edip sağlamak. Araştırın uzun makaleler okuyun bu konuda tıbbi makaleler özellikle. Otafajiyi araştırın.
BruceLee

yusufkaya4243 yazdı:3 - 4 gün hiç yemek yemeden sadece su içerek su oruçları yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim bağışıklığım düşmedi aksine birçok sorundan kurtuldum. Yapabilirsem 7 - 10 günlük de yapacağım. Bağışıklık sistemi sindirimle uğraşmayınca kendini inflamasyon onarmaya adıyor. Bu kadar basit. Biz bütün gün yemek yiyip sindirimle uğraşmasına sebep oluyoruz. Bağışıklık sistemi denilen şeyin ana görevi zaten sindirim mekanizmasını kontrol edip sağlamak. Araştırın uzun makaleler okuyun bu konuda tıbbi makaleler özellikle. Otafajiyi araştırın.
Adamsın