ANİSMUS (MAKAT KASI KASILMASI)

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
wolfpack
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

ANİSMUS (MAKAT KASI KASILMASI)

Mesaj gönderen wolfpack »

Arkadaşlar merhaba. Aranızda makat kaslarının cok kasıldığını farkeden vardır. Bende de bu problem var hep prostatite ve hemoroide bağladım. Dün bayagı bir araştırırken anismus denilen makat kasının kasılması olayına rastladım. Parmakla bile krem surerken ınanılmaz yanmalar oluyor ve o yanmalar uretraya kadar hıssedılıyor. Belirtilerine baktıgım zaman aynı prostastit belirtileri. Yarın genel cerrraha muayeneye gıdıyorum. Bu sorunu yasayan baska birileri var mı arannızda?
wolfpack

Re: ANİSMUS (MAKAT KASI KASILMASI)

Ben sık idrarı hastalıgın ılk yıllarında yasıyordum. Son kac yıldır sık ıdrar problemım olmuyor. Gece ıdrara kalkmayı 7 yıllık seruvende 2 ya da 3 gece yasammısımdır.
wolfpack

Anismusmuyum bilmiyorum ama kesinlikle makat kaslarim cok kasili. Eskiden boyle degildim. Prostatit mi sebep oluyor hemoroid mi sebep oluyor yoksa anismus mu bilmiyorum ama bu makat kaslarim eskiden boyle kasili degildi.
tahsin90
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen tahsin90 »

benimde aynisi doktor fissur var dedi
kmlpr2
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen kmlpr2 »

wolfpack yazdı:Arkadaşlar merhaba. Aranızda makat kaslarının cok kasıldığını farkeden vardır. Bende de bu problem var hep prostatite ve hemoroide bağladım. Dün bayagı bir araştırırken anismus denilen makat kasının kasılması olayına rastladım. Parmakla bile krem surerken ınanılmaz yanmalar oluyor ve o yanmalar uretraya kadar hıssedılıyor. Belirtilerine baktıgım zaman aynı prostastit belirtileri. Yarın genel cerrraha muayeneye gıdıyorum. Bu sorunu yasayan baska birileri var mı arannızda?
Anismus hastalığı ile ilgili bir forumda özellikle okumuştum . Kolay bir hastalık değil , prostattit çok basit kalır. Hasta olan kişi anlatıyordu bu hastalığın doktoru genel cerrahi değil apayrı bir birim bakıyor. Üroloji androloji gibi ayrı bir bölüm profosore gitmişler epey bir tetkikten sonra çıkmış . Yuzbinde bir ihtimal . Sendeki anismus değildir.
Valeri
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen Valeri »

kmlpr2 yazdı:
wolfpack yazdı:Arkadaşlar merhaba. Aranızda makat kaslarının cok kasıldığını farkeden vardır. Bende de bu problem var hep prostatite ve hemoroide bağladım. Dün bayagı bir araştırırken anismus denilen makat kasının kasılması olayına rastladım. Parmakla bile krem surerken ınanılmaz yanmalar oluyor ve o yanmalar uretraya kadar hıssedılıyor. Belirtilerine baktıgım zaman aynı prostastit belirtileri. Yarın genel cerrraha muayeneye gıdıyorum. Bu sorunu yasayan baska birileri var mı arannızda?
Anismus hastalığı ile ilgili bir forumda özellikle okumuştum . Kolay bir hastalık değil , prostattit çok basit kalır. Hasta olan kişi anlatıyordu bu hastalığın doktoru genel cerrahi değil apayrı bir birim bakıyor. Üroloji androloji gibi ayrı bir bölüm profosore gitmişler epey bir tetkikten sonra çıkmış . Yuzbinde bir ihtimal . Sendeki anismus değildir.
Peki nasıl anlarız tam olarak, bende dışkı tam olarak çıkmıyor ben ıkınmadan.. Ayrıca fissür var denmişti uzun zaman önce, yoğun antibiyotik sonrası bu duruma geldim ve 3 yıldır dışkılama çok düzensiz. Yaptıktan 15-20 dakika sonra tekrar geliyor ince ve cıvık çıkıyor. Anismus dediğiniz neyden dolayı gelişiyor ? Prostattan daha fazla rahatsız etmeye başladı bağırsaklar beni
hastaliktan

Mesaj gönderen hastaliktan »

Bahsettiğin olayı bende yaşıyordum . Tuvalete gitme ihtiyacı bile hissetmiyordum hatta.

İlk başta prostatım şişti ve oradan geçiş olmuyordu .bu yüzden ıkınarak anca çıkabiliyordu

Daha sonra prostat şişim indi sol tarafta hafif sertlik ödem de olabilir enfeksiyonda . Şişim inince daha böyle rahat tuvalete çıkar oldum .

Ben mesela arada anuflex kullanıyorum. Sürdükten bir süre sonra rahat dışkılama yapıyordum .

Sürekli oturarak çalışıyorum ve öne eğildiğim durumlarda makat kaslarımı sıktığımı bir çok kez deneyimledim.

İlk büyük tuvalet çıkışı zor oluyordu sonra yumuşak olanlar geliyordu .ama bu egzersizlerle falan daha iyiyim belki dene işini görür .
hastaliktan

Mesaj gönderen hastaliktan »

Artı senede 3 kere doğduğumdan beri ishal olurum . Şu hastalık başlamadan önce ki 1 sene hiç ishal olmadım. Sırf olmak için buz gibi havalarda titreye titreye gezdim :)

Ve son 2 aydır isteyince ishal olabilir duruma geldim mutluyum :)
kmlpr2
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen kmlpr2 »

Valeri yazdı:
kmlpr2 yazdı:
Peki nasıl anlarız tam olarak, bende dışkı tam olarak çıkmıyor ben ıkınmadan.. Ayrıca fissür var denmişti uzun zaman önce, yoğun antibiyotik sonrası bu duruma geldim ve 3 yıldır dışkılama çok düzensiz. Yaptıktan 15-20 dakika sonra tekrar geliyor ince ve cıvık çıkıyor. Anismus dediğiniz neyden dolayı gelişiyor ? Prostattan daha fazla rahatsız etmeye başladı bağırsaklar beni
Geçmişten gelen düzensiz bir beslemiş tarzindan dolayı ve pskoloijk. Öncelikle tecrübe ile sabittir ki bağırsak florani bozmussun , belliki bir candida geçmişin olmuş . Antilerden , hastalığı düşünmekten bagirsaklar düzensiz çalışıyor altta yatan ıbs de vardır.

Bak kardeşim . Fiziki olarak rektum olsun bağırsak olsun hiç kafanı yorma , takma , tuvaletteki dışkını takip etme.

Sabah aç karnına bol bol yeşillik ye , sağlam bal al aç karnına iç. Zeytinyağlı kudret narı eczaneden al 8li minik kavanozlarda onu kullan . Hiç bir ilaç içme , spor koşu yap.

Haşlanmış nohut ye , arada et ye , soğan kebabı , bazen yumurta haşla tam pissin , lavaş ekmek al içine koy , yeşil soğan biraz peynir kırmızı pul biber hafif nar ekşisi köy dürüm yap ye.

Yeme şeklini yaşam şeklini degis hiç bı şey kalmaz gecer
mokoko
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen mokoko »

Anismus çok nadir bir hastalık değil. Benim de makat kasları çok kasılı olduğu için proktoloji bölümüne görünmüştüm. Pelvik mr da bile bağırsak açılanmasında bozukluk vardı. Üzerine anal manometre, 3d rektal ultrason ve anal defekografi yapıldı. Bütün testler kötü cıktı. Anismüs teşhisi koydu ve anismusun da prostat ağrıları yaptığını söyledi ve sen prostatit değilsin anismussun dedi ancak benim prostatta cidden rahatsızlık var ve benim prostat o bölgeyi bozmuş gibi hissediyorum bundan dolayı proktoloji uzmanıyla anlaşamadık. Tedavi olarak ta biofeedback + makat kasına botox uygulaması var. İlk botoxta geçmiyorsa ikincisini falan vuruyorlar. Yani isterseniz testleri yaptırın diyecem de şu grupta çoğu kişinin sonuçlarının kötü çıkacağına ve bu hastalık teşhisi konacağından neredeyse eminim. Çok bağlantılı bir sistem çünkü. Biri bozulunca hepsi bozuluyor. Benim ağrılar geçmezse belki botoxu vurdururum.
prostagod
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen prostagod »

Anismusu var iki defa botox yaptum cok rahatlatiyor,stres artti yine kasilmam başladi galiba 3üncusunu yapacam.
Iyi bir cerrah elle muaynede bile anlar anismusu zaten botox yaparken parmakla kasıli kası buluk öyle yapıyor.
Bu pelvik kaslarla veya sinirlerle ilgilimidir bilmiyorum
Ama botox yaptirdiktan sonra makat ağrisi rahatladı tam gecmedi fakat prostat ve yumurtalik ağrisi babalar gibi duruyordu.
mokoko
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen mokoko »

prostagod yazdı:Anismusu var iki defa botox yaptum cok rahatlatiyor,stres artti yine kasilmam başladi galiba 3üncusunu yapacam.
Iyi bir cerrah elle muaynede bile anlar anismusu zaten botox yaparken parmakla kasıli kası buluk öyle yapıyor.
Bu pelvik kaslarla veya sinirlerle ilgilimidir bilmiyorum
Ama botox yaptirdiktan sonra makat ağrisi rahatladı tam gecmedi fakat prostat ve yumurtalik ağrisi babalar gibi duruyordu.
Bende makatta yok ama makatla kuyruk sokumu arasında ve kuyruk sokumunda ağrı var. Botox rahatlatmaz mı şimdi orayı?
prostagod
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen prostagod »

Rahatlatir
Botox un şöyle bir avantaji var yapılir yapilmaz etkisini göstermeye başliyor 10 gun sonra iyileşmede zirve yapiyor
akrepp
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen akrepp »

Sizin anismus dediğiniz durum pelvik kaslardan kaynaklanabilir kasların çok sıkı olursa makat kası gevşeme de zorlanır helede tuvalet anında kaslar gerilir dışkı çıkmada zorlanır tuvalet esnasından sonra makata elini değdir sert ve gergin duruyormu birde 5 10 defa nefes al makat kaslarını serbest bırakmaya çalış gevşeme oluyormu.