Kronik pelvik ağrı sendromu için multimodal tedavi.

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Kronik pelvik ağrı sendromu için multimodal tedavi.

Mesaj gönderen kadir »

UPOINTS fenotipli hastalarda kategori III kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromu için multimodal tedavi
(Alıntıdır)

Kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromunda (CP/CPPS) yer alan karmaşık etiyolojik faktörler, sinyaller ve doku tepkileri ağı, tek bir terapötik ajan tarafından başarılı bir şekilde hedeflenemez. CP/CPPS tedavisine yönelik multimodal yaklaşımlar, üriner, psikososyal, organa özgü, enfeksiyon, nörolojik ve kas hassasiyeti (UPOINTS) sistemi gibi karmaşık tanısal-terapötik fenotipik yaklaşımlar çerçevesinde olduğu gibi test edilmiştir ve halen test edilmektedir. Bu çalışmada, tek bir özel prostatit kliniğinde teşhis konan, fenotipi yapılan ve tedavi edilen 914 hasta üzerinde kombinasyon tedavisinin etkisi analiz edildi. Hastalar α-bloker aldı, Serenoa repens ( S. repens) takviyelerle (likopen ve selenyum) birleştirilmiş veya eklenmemiş ekstraktlar ve belgelenmiş veya yüksek derecede şüphelenilen enfeksiyon varlığında antibakteriyel ajanlar. Kombinasyon tedavisi, Ulusal Sağlık Enstitüleri Kronik Prostatit Semptom İndeksi (NIH-CPSI) prostatit semptom skorlarında, Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) cinsel işlev bozukluğu skorlarında, üriner pik akış hızlarında ve mesane işeme verimliliğinde belirgin ve anlamlı iyileşmeler sağladı. 6 aylık bir tedavi sürecinden sonra değerlendirilen bu gelişmeler, 18 aylık bir takip süresi boyunca sürdürülmüştür. 6 aylık bir süre boyunca kombinasyon tedavisine maruz kalan hastaların %77.5'inde toplam NIH-CPSI skorunda ≥6 puanlık klinik olarak kayda değer bir azalma elde edilmiştir. Hastalar, CP/CPPS [inflamatuar (IIIa) vs. inflamatuar olmayan (IIIb) alt tipler], tedavinin sonunda her iki grupta da sendromun tüm belirti ve semptomlarında önemli iyileşmeler gözlendi. Gruplar arası karşılaştırma, CP/CPPS'nin IIIa alt kategorisinden etkilenen hastaların, IIIb hastalarıyla karşılaştırıldığında, başlangıçta daha şiddetli belirti ve semptomlar (NIH-CPSI toplam, ağrı ve yaşam kalitesi etki puanları ve Qmax) gösterdiğini gösterdi. Bununla birlikte, tedaviden sonra semptomların iyileşmesi, IIIa hastalarında IIIb hastalarına kıyasla anlamlı derecede daha belirgindi. Mevcut görüşün aksine, mevcut araştırmadan ortaya çıkan kanıtlar, CP/CPPS'nin inflamatuar ve inflamatuar olmayan alt kategorilerinin iki farklı patolojik durumu veya alternatif olarak aynı durumun iki farklı aşamasını temsil edebileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak,UPOINTS'in üriner, organ spesifik ve enfeksiyon alanlarını hedefleyen S. repens özleri ve takviyeleri ve antibakteriyel ajanlar, hastaların önemli bir yüzdesinde CP/CPPS belirti ve semptomlarında klinik olarak kayda değer bir iyileşmeye neden olabilir. Bu tür tedaviye yeterince yanıt vermeyen hastalarda, tatmin edici bir terapötik yanıt elde etmek için egzersiz programları, ikinci basamak ajanlar (antidepresanlar, anksiyolitikler, kas gevşeticiler, 5-fosfodiesteraz inhibitörleri ve diğerleri) uygulanabilir..
Redline
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Kronik pelvik ağrı sendromu için multimodal tedavi.

Mesaj gönderen Redline »

Kadir bey bu kas gevşeticilerin pelvik kaslarda oluşan kas gerginliğine etkisi varmı varsa hemen başlarım.
duman64
Hastalık Başlangıç Yılı: 2008

Mesaj gönderen duman64 »

Redline yazdı:Kadir bey bu kas gevşeticilerin pelvik kaslarda oluşan kas gerginliğine etkisi varmı varsa hemen başlarım.
Ben denedim. Faydası yok
Redline
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen Redline »

Bu işten anlayan Fizyoterepist veya akupunktur yaptıracağız ozman :( sizin sorun makat tamı ağrımı oluyor
Dogukan01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Dogukan01 »

Redline yazdı:Bu işten anlayan Fizyoterepist veya akupunktur yaptıracağız ozman :( sizin sorun makat tamı ağrımı oluyor
Adanada ben bir tane buldum paramı biriktirip gideceğim isteyene özelden adını yazarım daha önce forumda adı zikredilmişti
bahtsizbedevi01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen bahtsizbedevi01 »

Dogukan01 yazdı:
Redline yazdı:Bu işten anlayan Fizyoterepist veya akupunktur yaptıracağız ozman :( sizin sorun makat tamı ağrımı oluyor
Adanada ben bir tane buldum paramı biriktirip gideceğim isteyene özelden adını yazarım daha önce forumda adı zikredilmişti
bana yazar mısın kardeşim
bb544
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb544 »

bahtsizbedevi01 yazdı:
Dogukan01 yazdı:
bana yazar mısın kardeşim
Dalyan erol dedikleri var galiba adanada
Allah büyük :roll:
sekolas
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen sekolas »

dern yazdı:
Redline yazdı:Kadir bey bu kas gevşeticilerin pelvik kaslarda oluşan kas gerginliğine etkisi varmı varsa hemen başlarım.
Hiçbir faydası yok, antidepresanlar yada 'elavil' dolaylı yollardan fayda eder ama
aynen bende denedim faydası yok ama antidepresan nasıl fayda ediyor onu çözemedim daha
mustafaa
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen mustafaa »

sekolas yazdı:
dern yazdı:
Hiçbir faydası yok, antidepresanlar yada 'elavil' dolaylı yollardan fayda eder ama
aynen bende denedim faydası yok ama antidepresan nasıl fayda ediyor onu çözemedim daha
Ruhsal gerginlik stres panik atak depresyon tarzı hastalıkların kaslar üzerinde gerginlik yaptığı için antidepresanlar bu kaygı stresi azaltıyor haliyle kaslarda sakinleşiyor.
Belki çok yoruldun, belki çok bunaldın ama bak Rabbin ne buyuruyor;

"Rabbinin rızâsına ermek için sabret."
-Müdessir/7.ayet
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Ben zamaninda denedim fayfasını gordum, idrar semtomlarinada iyi geliyordu. Size iyi gelirmi tabi onun icin bir sey diyemem.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

kadir yazdı:UPOINTS fenotipli hastalarda kategori III kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromu için multimodal tedavi
(Alıntıdır)

Kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromunda (CP/CPPS) yer alan karmaşık etiyolojik faktörler, sinyaller ve doku tepkileri ağı, tek bir terapötik ajan tarafından başarılı bir şekilde hedeflenemez. CP/CPPS tedavisine yönelik multimodal yaklaşımlar, üriner, psikososyal, organa özgü, enfeksiyon, nörolojik ve kas hassasiyeti (UPOINTS) sistemi gibi karmaşık tanısal-terapötik fenotipik yaklaşımlar çerçevesinde olduğu gibi test edilmiştir ve halen test edilmektedir. Bu çalışmada, tek bir özel prostatit kliniğinde teşhis konan, fenotipi yapılan ve tedavi edilen 914 hasta üzerinde kombinasyon tedavisinin etkisi analiz edildi. Hastalar α-bloker aldı, Serenoa repens ( S. repens) takviyelerle (likopen ve selenyum) birleştirilmiş veya eklenmemiş ekstraktlar ve belgelenmiş veya yüksek derecede şüphelenilen enfeksiyon varlığında antibakteriyel ajanlar. Kombinasyon tedavisi, Ulusal Sağlık Enstitüleri Kronik Prostatit Semptom İndeksi (NIH-CPSI) prostatit semptom skorlarında, Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) cinsel işlev bozukluğu skorlarında, üriner pik akış hızlarında ve mesane işeme verimliliğinde belirgin ve anlamlı iyileşmeler sağladı. 6 aylık bir tedavi sürecinden sonra değerlendirilen bu gelişmeler, 18 aylık bir takip süresi boyunca sürdürülmüştür. 6 aylık bir süre boyunca kombinasyon tedavisine maruz kalan hastaların %77.5'inde toplam NIH-CPSI skorunda ≥6 puanlık klinik olarak kayda değer bir azalma elde edilmiştir. Hastalar, CP/CPPS [inflamatuar (IIIa) vs. inflamatuar olmayan (IIIb) alt tipler], tedavinin sonunda her iki grupta da sendromun tüm belirti ve semptomlarında önemli iyileşmeler gözlendi. Gruplar arası karşılaştırma, CP/CPPS'nin IIIa alt kategorisinden etkilenen hastaların, IIIb hastalarıyla karşılaştırıldığında, başlangıçta daha şiddetli belirti ve semptomlar (NIH-CPSI toplam, ağrı ve yaşam kalitesi etki puanları ve Qmax) gösterdiğini gösterdi. Bununla birlikte, tedaviden sonra semptomların iyileşmesi, IIIa hastalarında IIIb hastalarına kıyasla anlamlı derecede daha belirgindi. Mevcut görüşün aksine, mevcut araştırmadan ortaya çıkan kanıtlar, CP/CPPS'nin inflamatuar ve inflamatuar olmayan alt kategorilerinin iki farklı patolojik durumu veya alternatif olarak aynı durumun iki farklı aşamasını temsil edebileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak,UPOINTS'in üriner, organ spesifik ve enfeksiyon alanlarını hedefleyen S. repens özleri ve takviyeleri ve antibakteriyel ajanlar, hastaların önemli bir yüzdesinde CP/CPPS belirti ve semptomlarında klinik olarak kayda değer bir iyileşmeye neden olabilir. Bu tür tedaviye yeterince yanıt vermeyen hastalarda, tatmin edici bir terapötik yanıt elde etmek için egzersiz programları, ikinci basamak ajanlar (antidepresanlar, anksiyolitikler, kas gevşeticiler, 5-fosfodiesteraz inhibitörleri ve diğerleri) uygulanabilir.
Bu paylaşımımı güncellemek istedim aylar önce paylaşmistım.
Egzersize karşı oldugumuzu iddia edenler kafalarına iyice yerlestirsin.
Denizyüzü
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

Mesaj gönderen Denizyüzü »

kadir yazdı:
kadir yazdı:UPOINTS fenotipli hastalarda kategori III kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromu için multimodal tedavi
(Alıntıdır)

Kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromunda (CP/CPPS) yer alan karmaşık etiyolojik faktörler, sinyaller ve doku tepkileri ağı, tek bir terapötik ajan tarafından başarılı bir şekilde hedeflenemez. CP/CPPS tedavisine yönelik multimodal yaklaşımlar, üriner, psikososyal, organa özgü, enfeksiyon, nörolojik ve kas hassasiyeti (UPOINTS) sistemi gibi karmaşık tanısal-terapötik fenotipik yaklaşımlar çerçevesinde olduğu gibi test edilmiştir ve halen test edilmektedir. Bu çalışmada, tek bir özel prostatit kliniğinde teşhis konan, fenotipi yapılan ve tedavi edilen 914 hasta üzerinde kombinasyon tedavisinin etkisi analiz edildi. Hastalar α-bloker aldı, Serenoa repens ( S. repens) takviyelerle (likopen ve selenyum) birleştirilmiş veya eklenmemiş ekstraktlar ve belgelenmiş veya yüksek derecede şüphelenilen enfeksiyon varlığında antibakteriyel ajanlar. Kombinasyon tedavisi, Ulusal Sağlık Enstitüleri Kronik Prostatit Semptom İndeksi (NIH-CPSI) prostatit semptom skorlarında, Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) cinsel işlev bozukluğu skorlarında, üriner pik akış hızlarında ve mesane işeme verimliliğinde belirgin ve anlamlı iyileşmeler sağladı. 6 aylık bir tedavi sürecinden sonra değerlendirilen bu gelişmeler, 18 aylık bir takip süresi boyunca sürdürülmüştür. 6 aylık bir süre boyunca kombinasyon tedavisine maruz kalan hastaların %77.5'inde toplam NIH-CPSI skorunda ≥6 puanlık klinik olarak kayda değer bir azalma elde edilmiştir. Hastalar, CP/CPPS [inflamatuar (IIIa) vs. inflamatuar olmayan (IIIb) alt tipler], tedavinin sonunda her iki grupta da sendromun tüm belirti ve semptomlarında önemli iyileşmeler gözlendi. Gruplar arası karşılaştırma, CP/CPPS'nin IIIa alt kategorisinden etkilenen hastaların, IIIb hastalarıyla karşılaştırıldığında, başlangıçta daha şiddetli belirti ve semptomlar (NIH-CPSI toplam, ağrı ve yaşam kalitesi etki puanları ve Qmax) gösterdiğini gösterdi. Bununla birlikte, tedaviden sonra semptomların iyileşmesi, IIIa hastalarında IIIb hastalarına kıyasla anlamlı derecede daha belirgindi. Mevcut görüşün aksine, mevcut araştırmadan ortaya çıkan kanıtlar, CP/CPPS'nin inflamatuar ve inflamatuar olmayan alt kategorilerinin iki farklı patolojik durumu veya alternatif olarak aynı durumun iki farklı aşamasını temsil edebileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak,UPOINTS'in üriner, organ spesifik ve enfeksiyon alanlarını hedefleyen S. repens özleri ve takviyeleri ve antibakteriyel ajanlar, hastaların önemli bir yüzdesinde CP/CPPS belirti ve semptomlarında klinik olarak kayda değer bir iyileşmeye neden olabilir. Bu tür tedaviye yeterince yanıt vermeyen hastalarda, tatmin edici bir terapötik yanıt elde etmek için egzersiz programları, ikinci basamak ajanlar (antidepresanlar, anksiyolitikler, kas gevşeticiler, 5-fosfodiesteraz inhibitörleri ve diğerleri) uygulanabilir.
Bu paylaşımımı güncellemek istedim aylar önce paylaşmistım.
Egzersize karşı oldugumuzu iddia edenler kafalarına iyice yerlestirsin.
Kadir abi sana katılıyorum vücudum gergin stresli olunca heryerimde kas spaz mı oluyor ve daha kötü oluyorum idrar sorunları vb şeyler oluyor. Eğzersiz kas gevşetici veya uzman bir psikiyatrinin vereceği düşük dozdaki antidepresan ilaçlar işe yarayabilir. Kaslarımızı gevşetmemiz gerekiyor herkes kendi vücudunu az çok bilir ona göre hareket etsin.