PCR KULTUR VE LAB SECİMİ

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Ven
Hastalık Başlangıç Yılı: 2021

PCR KULTUR VE LAB SECİMİ

Mesaj gönderen Ven »

Merhabalar, öncedende bahsettiğim üzere ilk yaptırmış olduğum hastane labı kültürümde mssa saptanmıştı lakin top yekün bir saldırı başlatmadan önce farklı bir laba tamamen emin olma (eğer varsa miks bakteri olma ihtimalinede karşı) amaçlı bir test daha yaptırmak istiyorum bu hususla ilgili bir kaç sorum olacak.

1.Forumda PCRda saptanan bakterilerin antibiyogramının yapılmayacağıyla ilgili birşey görmüştüm, doğruluğu nedir eğer doğru ise PCR ın kültüre kıyasla faydası nedir ? (hangi durumalarda yapılması mantıklıdır ?)
2.Özel hastane labları ile özel lablar arasında gerçektende kalite farkı varmıdır ? (bu husus ile ilgili bir hikayesi olan varsa paylaşırsa sevinirim)
3.İzmirde güvenilir bir özel lab biliyormusunuz ? (bulamazsam farklı bir özel hastanede vermeyi düşünüyorum tekrar, mantıklı mı ?)
4.Sperm kültürü ne kadar güvenilir, verilmelimidir ve farkı nedir ?
5.Tam olarak yapılması gereken işlemler sırasıyla nedir, örneğin direk doktordan swaba prostat sıvısı aldırıp o örneği özel laba götürüp hem PCR hemde kültür isteyebilirmiyiz ? (deney kiti ve fizyolojik serumlar vs. sadece şehirler arası kargolamayla mı alakalı?)
6.Hemen hemen herkes gibi bende candida ihtimalini kurcalamak istiyorum, saptanması için hangi test daha mantıklıdır? Diğer bakteriler gibi candidayı tespit etmek zormudur yoksa eğer var ise genellikle çıkar mı ?
7.Forumda çoğu kişinin kargolama yöntemiyle düzen ve gelişim lablarına örnek yolladığını gördüm fakat yinede saçma sapan sonuçlar doğabiliyor ve kargo yöntemi birazdaha meşakkatli gibi, normal bir özel lab veya hastaneye istinaden ne kadar daha mantıklı ?

Genel olarak pcr ve kültür vermekle ilgili aklınıza gelen herhangi tüyo ve püf noktalar var ise çok makbule geçer, şimdiden teşekkürler ve acil şifalar.
Ven

Re: PCR KULTUR VE LAB SECİMİ

Mesaj gönderen Ven »

Ayrıca sormayı istediğim bir husus daha var 8.Daha önceden forumda bir üyenin testlere girmeden önce rakı içip bölgedeki tahrişi ve dolayısıyla bakteri aktivasyonunu arttırarak testlerde bakteri yakalama oranını arttırdığından bahsettiğini hatırlıyorum, aslında kulağa mantıksız gelmiyor siz ne düşünüyorsunuz ?
murat222
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen murat222 »

Ven yazdı:Ayrıca sormayı istediğim bir husus daha var 8.Daha önceden forumda bir üyenin testlere girmeden önce rakı içip bölgedeki tahrişi ve dolayısıyla bakteri aktivasyonunu arttırarak testlerde bakteri yakalama oranını arttırdığından bahsettiğini hatırlıyorum, aslında kulağa mantıksız gelmiyor siz ne düşünüyorsunuz ?

Öyle bir şey bilimsel olarak yok
Pcr testinde antibiyogram yok
Kültür testine göre cinsel yolla bulaşan hastalıklar test etmede daha hassas dna temelli bir test
Linkede bakabilirsin
http://www.gelisimlab.com.tr/551-erkekt ... rdelenmesi
murat222
Hastalık Başlangıç Yılı: 2010

Mesaj gönderen murat222 »

Ven yazdı:Merhabalar, öncedende bahsettiğim üzere ilk yaptırmış olduğum hastane labı kültürümde mssa saptanmıştı lakin top yekün bir saldırı başlatmadan önce farklı bir laba tamamen emin olma (eğer varsa miks bakteri olma ihtimalinede karşı) amaçlı bir test daha yaptırmak istiyorum bu hususla ilgili bir kaç sorum olacak.

1.Forumda PCRda saptanan bakterilerin antibiyogramının yapılmayacağıyla ilgili birşey görmüştüm, doğruluğu nedir eğer doğru ise PCR ın kültüre kıyasla faydası nedir ? (hangi durumalarda yapılması mantıklıdır ?)
2.Özel hastane labları ile özel lablar arasında gerçektende kalite farkı varmıdır ? (bu husus ile ilgili bir hikayesi olan varsa paylaşırsa sevinirim)
3.İzmirde güvenilir bir özel lab biliyormusunuz ? (bulamazsam farklı bir özel hastanede vermeyi düşünüyorum tekrar, mantıklı mı ?)
5.Tam olarak yapılması gereken işlemler sırasıyla nedir, örneğin direk doktordan swaba prostat sıvısı aldırıp o örneği özel laba götürüp hem PCR hemde kültür isteyebilirmiyiz ? (deney kiti ve fizyolojik serumlar vs. sadece şehirler arası kargolamayla mı alakalı?)
6.Hemen hemen herkes gibi bende candida ihtimalini kurcalamak istiyorum, saptanması için hangi test daha mantıklıdır? Diğer bakteriler gibi candidayı tespit etmek zormudur yoksa eğer var ise genellikle çıkar mı ?
7.Forumda çoğu kişinin kargolama yöntemiyle düzen ve gelişim lablarına örnek yolladığını gördüm fakat yinede saçma sapan sonuçlar doğabiliyor ve kargo yöntemi birazdaha meşakkatli gibi, normal bir özel lab veya hastaneye istinaden ne kadar daha mantıklı ?

Genel olarak pcr ve kültür vermekle ilgili aklınıza gelen herhangi tüyo ve püf noktalar var ise çok makbule geçer, şimdiden teşekkürler ve acil şifalar.

Sperm kültürünün bi önemi yok
DüZen lab iyidir
Gelişim dede yaptırabilirsin
Örneği sadece prostat sıvısından ver
Kargoyla göndermezsen daha iyi olır
Pcr testinde candida bakılır
Eğer gelişim laba gidersen merkez şubede erdem bey. Var kronik prostatit forumundan geliyorum de indirim yaparlar
Prostat sıvısı örneği alımı için çevre hastanesi istanbulda halil İbrahım hocaya gidebilirsin
3-4 gun boşalmadan gt
İzmir de bildik lab yok
Ven

Mesaj gönderen Ven »

murat222 yazdı:
Ven yazdı:Merhabalar, öncedende bahsettiğim üzere ilk yaptırmış olduğum hastane labı kültürümde mssa saptanmıştı lakin top yekün bir saldırı başlatmadan önce farklı bir laba tamamen emin olma (eğer varsa miks bakteri olma ihtimalinede karşı) amaçlı bir test daha yaptırmak istiyorum bu hususla ilgili bir kaç sorum olacak.

Sperm kültürünün bi önemi yok
DüZen lab iyidir
Gelişim dede yaptırabilirsin
Örneği sadece prostat sıvısından ver
Kargoyla göndermezsen daha iyi olır
Pcr testinde candida bakılır
Eğer gelişim laba gidersen merkez şubede erdem bey. Var kronik prostatit forumundan geliyorum de indirim yaparlar
Prostat sıvısı örneği alımı için çevre hastanesi istanbulda halil İbrahım hocaya gidebilirsin
3-4 gun boşalmadan gt
İzmir de bildik lab yok
Çok teşekkür ederim
09cglr09
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen 09cglr09 »

İzmir'de lab olarak syveno biolab egelab var tercih edebilirsin.