Gece sıkça uyanma sebebi huzursuz bacak sendromu

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Gece sıkça uyanma sebebi huzursuz bacak sendromu

Mesaj gönderen kadir »

Gece sık uyanma derin uykuya dalamama... bu durum bacaklarda olan huzursuzluk, germe ve hareket etme istegi yanma ve sızlama gibi kendini gösterir. Uykunuzu alamazsiniz birde buna gece idrara kalkma eklenirse ertesi sabah dayak yemiş gibi yorgun kalkarsiniz. Buda bir prostatit semptomudur.
Furkanal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Re: Gece sıkça uyanma sebebi huzursuz bacak sendromu

Mesaj gönderen Furkanal »

Kadir abi bir önceki başlıkta yazdım aslında, ben yıllar yıllar önce bir ilacın yan tesiri olarak huzursuz bacağı çok iyi bilen biriyim. Prostatitten sonra da kendimi uyurken videoya almış da biriyim. Senin dediğin kesinlikle doğrudur, muhtemelen makalelerde görmüşündür zaten. Benim de keza araştırmalarım, gözlemim ve bilgim uyanma eşiğinin önemi. Ben uyku apnesi konusunda da çok araştırma yapmıştım. Bazıları nefesi defalarca durmasına rağmen uyanmazken tüm gece, bazıları her uyku döngüsü sonucu REM(hafif uyku) döneminde uyanıyor. Bu da 'low arousal threshold' yani düşük uyanma eşiğiyle ilgili.

Prostatitte de idrar hissi, sık idrar çeken çok insan biliyoruz buradan, gece uykularında ciddi sıkıntı yok. Dediğin gibi huzursuz bacak gibi bence en az o kadar bu uyanma eşiği de önemli. Prostatitten önceki hayatında da genelde kolay uyanabilen insanların, hafif idrar hissi geldiğinde de kolay uyanabildiğini düşünüyorum derin uyku dönemi harici REM uykusunda. Ben öyleydim mesela. Her zaman kolay uyanan bir insandım. Neyse ben de böyle bir yorum, daha ziyade ilave yapmak istedim. Bilgilendirme için teşekkürler abi.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Estagfurullah furkanal kardesim. Bu semptom bende su an hala var. Gece derin uykuya dalamiyorum.
Furkanal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Furkanal »

Önceki başlıkta yazmıştım abi senle daha önceleride konuşmuştum bunları sen hatırlamazsın belki ama gerçekten zor. Saat başı 45 dk da bir uyanmak 10-15 lere varan sayılar, en kötüsü de bazen 1 kere gidip dönüp uyucakken 'aa içerde kalmış gene his geldi' diyip tekrar tekrar geri gitmek. Yani geceleri böyle geçirmek inanılmak zor. 10 defa uyanayım tuvalete gitmeyim kabul de çok yorucu oluyor geceleri. Geçenlerde bir kutu antibiyotik bitirdim. Sonrasında çok kısa düzelme sürecinde 14 aydır ilk defa 1 uyku dilimim 4 saat sürmüştü. Sonrasındakiler 50 dk 50 dk sürse bile koymamıştı. Pamuk gibiydim o gün :)
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

50 dakikada bir uyanmak cok rahatsiz edici. Karanfil cayini bir dene. İlac tavsiye etmek istemiyorum. Yatarken bir adet Alka-Seltzer efervesan aspirin icmeni oneririm. Karanfil cayindan sonra. Uyanma eşigini 3.5 saate cekebilirsin sevgili kardesim.
Hola
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Hola »

Sipariş verdim Amazon dan
darkblues
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen darkblues »

Bende de var bu durum.Gece idrar sıkışma yok. Uyanıkken farkettim ki habire ayağımı sallama ihtiyacı oluyor. Eskiden deliksiz 10 saat uyuyan biriydim. Psikiyatra gittim. Redepra ilacı verdi.
hepten

Mesaj gönderen hepten »

darkblues yazdı:Bende de var bu durum.Gece idrar sıkışma yok. Uyanıkken farkettim ki habire ayağımı sallama ihtiyacı oluyor. Eskiden deliksiz 10 saat uyuyan biriydim. Psikiyatra gittim. Redepra ilacı verdi.
mirtazapin idrar akımını çok kötü etkileyen ilaçlardan biri.
eğer bu konuda bi sıkıntı yaşadıysan kesinlikle başka bi ilaç kullanmanı öneririm.
darkblues
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen darkblues »

Evet ilacı kullandığım zamanlarda idrar akımı düşüyor.