PUDENDAL SİNİR SIKIŞMASI ÖYLE GÖRÜNÜYOR

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
muharremmer
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

PUDENDAL SİNİR SIKIŞMASI ÖYLE GÖRÜNÜYOR

Mesaj gönderen muharremmer »

Merhabalar herkese geçmiş olsun.

29 yaşında erkeğim.
Şikayetlerimin başlangıç yılı 2006 ergenliğe girdikten yaklaşık 2 yıl sonra filan.
Şikayetim sık idrara çıkma olarak başladı. Az bir idrarda dahi beyine sinyal gidiyorMUŞ.
2009'da yapılan SİSTOSKOBİ ile teşhis kesinleşti. Ağrılı Mesane Sendromu beyine habire sinyal gidiyor. Nedeni belli değil.

Şikayetimin NET VE KARAKTERİSTİK bir durumu var.
Geceleri az bir idrar hissiyle ve Sertleşmiş bir penisle uyanıyorum. Sertleşme gayet iyi 1-2 dk wcye gitmek için yürüyüp gezmek durumunda kalıyorum insin diye normalde olması gereken uykuda boşalmadır rahatlamadır ama idrar hissi buna engel oluyor idrar hissine neden olan da büyük ihtimal SAKRAL BÖLGE'deki sinirlerde olan daha doğrusu olmaması gereken bir anormallik. Ergenliğe girdikten sonra haftada 2 veya 3 kez uykuda meni gelirdi bu şikayetler başladıktan sonra bu kesildi. 14 yaşındayken top oynarken ayağım kaydı sırtımın üzerine çok fena düşmüştüm ki nefesim kesilir gibi oldu
acaba diyorum orda mı başlayan bişey bu kadar derindeki bir sinir bir düşmeyle sıkışır mı diyorum bir de şöyle düşüyorum 14 yaşında vücut gelişimini tam tamamlamamış hacim olarak vücut büyürken bu sinir sıkışıklığı iyi anlamda hiç mi etkilenmez vücut 22 yaşına kadar kemik ve organ olarak gelişimini sürdürüyor çünkü.

testler tahliller temiz, karaciğer, böbrek, prostat olması gerektiği gibi. Kolayına gelen psikolojik deyip işin içinden çıkıyor.

Mesane kasları üzerinde etkili olduğu savunulan ilaçlar kullandım hiç bir etkisi olmadı. BETMİGA ve VESİCARE gibi.
Belkide mesane de bişey yok ki 2-3 litre suyu yarım saatte içince 500-600 cclik bir dolum sağlıyorum zaten. İyice sıkışmak için arada yapıyorum.
Mesaneyi tetikleyen başka bişey var diye düşünüyorum. 15 yıldır ezberledim artık. Az bir fark olduğu zaman dahi anlarım.

PUDENDAL SİNİR SIKIŞMASI BELİRTİLERİ 15 yıllık tecrübeme bakarak söyleyebilirim ki bana uyuyor.

Orgazm sonrası ağrı, His azalması ya da ağrı nedeniyle orgazm olmakta zorlanma, Dar elbise ya da giyecekler ile ağrıda artma(eşortmanın lastik basıncı etkiler mi inanın ki o bile etkiliyor), İdrar torbasında devamlı dolu hissinin olması, mesane boş olmasına rağmen devamlı işeme isteğinin olması, Sık sık ve acil işeme hissi ile idrara çıkma, Barsak hareketleri ile ya da kabızlıkla ağrının alevlenmesi, Belin arkasına vuran ağrı (bir yansıma ağrısıdır)

Bu şikayetler kısmen yürüdüğümde, koştuğumda, kısacası sportif olarak etki eden hareketlerde azalıyor. Demek ki hareket bir gevşeme sağlıyor bu da sinir sıkışması durumu olasılığını arttırıyor.

Şu ar ki PUDENDAL SİNİR pelvik bölgede bulunan ve derinde olan bir sinirmiş. İnternette gerekli bilgi var. Hatta bu konuda Tibet Erdoğru diye bir hekim varmış. İnternet sitesinden iletişime geçtim online yardım olarak tabi kendisiyle değil görevli biriyle. İstanbul dışından hasta kabul etmiyormuş. Heralde virüs durumundan dolayı. Bir kaç hekim ve hastane var bu konuda çalışma yapan çokta seçenek yok.
Ankaradaki LİV hastanesinde de pudendal sinirle ilgili muayne imkanı var heralde ortam normale dönmeye başladığı zaman oraya giderim.
Belli testler yapıyorlarmış. Nörolojiyle alakalı. Sinir iletimi filan.

Sinir sıkışması tespit edilirse LAPAROSKOPİK cerrahi ile müdahale şansı varmış.
Bilmiyorum belkide 1-2 saatte bunca yıl bumuymuş deyip geçecek olan bişey.

Daha önce bu konuda tecrübesi olan arkadaş var mı??
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: PUDENDAL SİNİR SIKIŞMASI ÖYLE GÖRÜNÜYOR

Mesaj gönderen kadir »

Pudental sinir sıkısmasi tanisı elektriksel tanı ile tesbit edilebiliyor. Sinir uclarina baglanan elektrotlarla test yapiliyor. Bu testi yapan merkezler var. Tüm uretral akintilarinizin tahlilleri temiz ise ve ufakken gecirdiginiz pelvik bölge travmasi bu olasiligi düşünmenize olanak verebilir.
muharremmer

kadir yazdı:Pudental sinir sıkısmasi tanisı elektriksel tanı ile tesbit edilebiliyor. Sinir uclarina baglanan elektrotlarla test yapiliyor. Bu testi yapan merkezler var. Tüm uretral akintilarinizin tahlilleri temiz ise ve ufakken gecirdiginiz pelvik bölge travmasi bu olasiligi düşünmenize olanak verebilir.

cevabınız için teşekkürler evet testi yapan merkezler ama kısıtlı her yerde yok ters zamana den geldik. Google yazınca iki üç isim çıkıyor İstanbul merkezli ankara da var zaten bilgi almak için email filan attım cevap veren yok. Normalde özel muayneler bir de bunlar normal şartlarda sırf para için hemen ararlar ama bu virüsten dolayı normal işleyişe dönmek zaman alacak galiba.

Somut anlamda harekete geçicem de bu yasakların bitmesi lazım yoksa zor. Virüs esir aldı sağlık sistemini. Başka bir şeye konsantre olamıyor şuan doktorlar. Hayırlısı bakalım.
sinanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen sinanbey »

Merhabalar, Yaklaşık 40 gün önce sağ kalçamdan dikloron isimli iğne yapıldı. İğneden sonra sağ bacağımda yanmalar, kasılmalar, karıncalaşmalar,sinyal gibi ve normal ağrılar belirdi. 40 gündür ağrıları çekiyorum. Büyük ihtimal iğne siyatik sinire yakın geldi. 1 ay boyunca ağrıdan başka bir şey yoktu. 1 hafta önce sık idrara gitme ve sanki sürekli idrarım varmış gibi hissetmeye başladım. Ereksiyonda hafif problem var. Mesane sürekli dolumuş gibi. Peniste sanki idrarımı 4-5 saat tutmuşum gibi uyuşuk . İşemede ve boşalmada yanma vs. Olmuyor. Sorun şu. Bende acaba prostatit mi var yoksa atılan iğne siyatikden dolayı pudendal sinirede hasar vermiş olabilirmi. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler
sinanbey
Hastalık Başlangıç Yılı: 2020

Mesaj gönderen sinanbey »

Birde, makatda kaşıntı ve sürekli dışlama ihtiyacı varmış gibi. İdrar yaptıkdan sonra, son damlaları kendimi kasıp atamıyorum, sanki penisi hissetmiyorum, kpntrolu sanki bende değil gibi
muharremmer

sinanbey yazdı:Merhabalar, Yaklaşık 40 gün önce sağ kalçamdan dikloron isimli iğne yapıldı. İğneden sonra sağ bacağımda yanmalar, kasılmalar, karıncalaşmalar,sinyal gibi ve normal ağrılar belirdi. 40 gündür ağrıları çekiyorum. Büyük ihtimal iğne siyatik sinire yakın geldi. 1 ay boyunca ağrıdan başka bir şey yoktu. 1 hafta önce sık idrara gitme ve sanki sürekli idrarım varmış gibi hissetmeye başladım. Ereksiyonda hafif problem var. Mesane sürekli dolumuş gibi. Peniste sanki idrarımı 4-5 saat tutmuşum gibi uyuşuk . İşemede ve boşalmada yanma vs. Olmuyor. Sorun şu. Bende acaba prostatit mi var yoksa atılan iğne siyatikden dolayı pudendal sinirede hasar vermiş olabilirmi. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler
ıdır

Sizin ki farklı bir durum olabilir. Benim bacaklarda bişey yok.
BENİM DERDİMİN ANA KONUSU MESANE'NİN AZ BİR İDRAR İÇİN BEYİNE SİNYAL GÖNDERMESİ. Kapasite var küçülme yok ama ilk idrar geldiğinden itibaren rahatsız edici bir wcye git hissi başlıyor.

Şu da var bir insan WC'ye idrar için gittiğinde büyük abdestini yapmayabilir olsa bile yapmayabilir.
Ama sinirsel uyarımdan mıdır nedir bağırsak bölümü çıkışı rektum deniyor galiba ona orda birikim az da olsa çokta olsa
mesane az idrarı atmak için kendini zorladığında İLLA Büyük abdestte yapıyorum.

Ya da tam tersi büyük abdest için wcye gittiğimde ıkınma baskısından dolayı ister istemez MESANE'deki az idrar da yapılıyor. Normalde o AZ İDRARIN büyük abdest yaparken çıkmasına gerek yok az çünkü ama çıkıyor. Yani mesane ve bağırsaklar arasında olan SAKRAL BÖLGEDEKİ sinirler FONKSİYONEL bir soruna neden oluyor. O bölge gerçekten çok karışık birbirine yakın belirtiler olabilir ama sorunlar farklıdır belki

Yani işini bilen uzman bir hekim şart. Ve doğru testler uygulanmalı. Hikayeyi doktora iyi anlatmakta önemli.
NightAngel01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen NightAngel01 »

muharremmer yazdı:
sinanbey yazdı:Merhabalar, Yaklaşık 40 gün önce sağ kalçamdan dikloron isimli iğne yapıldı. İğneden sonra sağ bacağımda yanmalar, kasılmalar, karıncalaşmalar,sinyal gibi ve normal ağrılar belirdi. 40 gündür ağrıları çekiyorum. Büyük ihtimal iğne siyatik sinire yakın geldi. 1 ay boyunca ağrıdan başka bir şey yoktu. 1 hafta önce sık idrara gitme ve sanki sürekli idrarım varmış gibi hissetmeye başladım. Ereksiyonda hafif problem var. Mesane sürekli dolumuş gibi. Peniste sanki idrarımı 4-5 saat tutmuşum gibi uyuşuk . İşemede ve boşalmada yanma vs. Olmuyor. Sorun şu. Bende acaba prostatit mi var yoksa atılan iğne siyatikden dolayı pudendal sinirede hasar vermiş olabilirmi. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler
ıdır

BENİM DERDİMİN ANA KONUSU MESANE'NİN AZ BİR İDRAR İÇİN BEYİNE SİNYAL GÖNDERMESİ. Kapasite var küçülme yok ama ilk idrar geldiğinden itibaren rahatsız edici bir wcye git hissi başlıyor.

Şu da var bir insan WC'ye idrar için gittiğinde büyük abdestini yapmayabilir olsa bile yapmayabilir.
Ama sinirsel uyarımdan mıdır nedir bağırsak bölümü çıkışı rektum deniyor galiba ona orda birikim az da olsa çokta olsa

Ya da tam tersi büyük abdest için wcye gittiğimde ıkınma baskısından dolayı ister istemez MESANE'deki az idrar da yapılıyor. Normalde o AZ İDRARIN büyük abdest yaparken çıkmasına gerek yok az çünkü ama çıkıyor. Yani mesane ve bağırsaklar arasında olan SAKRAL BÖLGEDEKİ sinirler FONKSİYONEL bir soruna neden oluyor. O bölge gerçekten çok karışık birbirine yakın belirtiler olabilir ama sorunlar farklıdır belki

Yani işini bilen uzman bir hekim şart. Ve doğru testler uygulanmalı. Hikayeyi doktora iyi anlatmakta önemli.
Prostat sıvıdına bakıldı mı?
eylber
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen eylber »

sinanbey yazdı:Birde, makatda kaşıntı ve sürekli dışlama ihtiyacı varmış gibi. İdrar yaptıkdan sonra, son damlaları kendimi kasıp atamıyorum, sanki penisi hissetmiyorum, kpntrolu sanki bende değil gibi
Şu sürekli dışkılama ihtiyacı hissi,çok kötü bir sey sanki özür dilerim makatın orada duruyor hissi beter bir şey,yani baskıdan olsa baska bir konudada yazdım yani ishalin dibini yaşadım ,bağırsaklar boş baskı olacak bir durum yok,ama kısa bir rahatlama hissinden sonra yine o dışkılama hissi :evil:
muharremmer

NightAngel01 yazdı:
muharremmer yazdı:
ıdır

Hocam prostat sıvısına bakılmadı zaten SİSTOSKOBİ denile olay ince detay demek idrar yolunda ne varsa bozukluk deforme olma vs.. görülüyor tespit ediliyor benim herşey olması gerektiği gibi prostat boyu gayet iyi sıradışı anormal bişey yok.

Yapılabilecek çoğu tetkik yapıldı prostatit teşhisi kesin olarak konan arkadaşlarla bir farkım var benim bu arkadaşlar gece rahatça ereksiyon olabiliyor yani rüyalanma yolu ile kendiliğinden boşalmada bir sorun yokmuş.

Benim vücudun beynin kendi kontrolünde olan bizim insani anlamda direk müdahale edemediğimiz idrar ereksiyon denkleminde sorunum var
tabi sık idrara çıkma ama az bir idrarda bile idrara çıkma hissi.

Aynı şeyi yazmak istemiyorum ama anlaşılsın diye en tipik belirti benim.

Gece sertleşmiş bir penisle az bir idrar ihtiyacı için uyanmak. Normalde olması gereken uykuda ereksiyon olarak rahatlamaktır
ama ben az bir idrar için uyanıyorum sertleşme olması gerektiği gibi.

Beyin-Sakral bölge-İdrar yolu arasındaki koordinasyonu bozan bişey var.

Ben sinir sıkışması diyorum. PUDENDAL. Yani galiba öyle.
Çünkü sistoskobi sonucunda bana söylenen mesanen sürekli beyine idrar için sinyal gönderiyor nedeni belli değil. Söylenen bu.
Pudendal siniri şöyle bir araştırdım Mesaneyi sarıyor penis başına doğru uzanıyor. Ve yıllık tecrübelerim belirtiler yönüyle bu yönde düşündürüyor.

Benim burdaki prostatitle pek bir alakam yok yani. Acaba dedim bu durumda birisi var mı diye yazdım.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Evet kardesim benim bu semptomum vardi. Gece ereksiyonuyla bir arada idrar hissi beni uykudan cok uyandirmistir. Idrar debisi ve miktarıda çok düsuktur bilgin olsun. Pudental ile ilgili olacagina ihtimal vermiyorum sizin durumunuzun.
dragonx
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen dragonx »

Kadir abi resim nasıl yükleyebilirz
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

dragonx yazdı:Kadir abi resim nasıl yükleyebilirz
Googlda "hizli resim yukleme " programlari var oradan yukleyebilirsin.
Odyseus00
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Odyseus00 »

Dostum oda sakat bi durum hatta prostatit antibiyotiklerle iyileştirilebilirken pudental sinirin yerine ulaşmak bile zor
NightAngel01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen NightAngel01 »

muharremmer yazdı:
NightAngel01 yazdı:
muharremmer yazdı:ıdır

Hocam prostat sıvısına bakılmadı zaten SİSTOSKOBİ denile olay ince detay demek idrar yolunda ne varsa bozukluk deforme olma vs.. görülüyor tespit ediliyor benim herşey olması gerektiği gibi prostat boyu gayet iyi sıradışı anormal bişey yok.

Yapılabilecek çoğu tetkik yapıldı prostatit teşhisi kesin olarak konan arkadaşlarla bir farkım var benim bu arkadaşlar gece rahatça ereksiyon olabiliyor yani rüyalanma yolu ile kendiliğinden boşalmada bir sorun yokmuş.

Benim vücudun beynin kendi kontrolünde olan bizim insani anlamda direk müdahale edemediğimiz idrar ereksiyon denkleminde sorunum var
tabi sık idrara çıkma ama az bir idrarda bile idrara çıkma hissi.

Aynı şeyi yazmak istemiyorum ama anlaşılsın diye en tipik belirti benim.

Gece sertleşmiş bir penisle az bir idrar ihtiyacı için uyanmak. Normalde olması gereken uykuda ereksiyon olarak rahatlamaktır
ama ben az bir idrar için uyanıyorum sertleşme olması gerektiği gibi.

Beyin-Sakral bölge-İdrar yolu arasındaki koordinasyonu bozan bişey var.

Ben sinir sıkışması diyorum. PUDENDAL. Yani galiba öyle.
Çünkü sistoskobi sonucunda bana söylenen mesanen sürekli beyine idrar için sinyal gönderiyor nedeni belli değil. Söylenen bu.
Pudendal siniri şöyle bir araştırdım Mesaneyi sarıyor penis başına doğru uzanıyor. Ve yıllık tecrübelerim belirtiler yönüyle bu yönde düşündürüyor.

Benim burdaki prostatitle pek bir alakam yok yani. Acaba dedim bu durumda birisi var mı diye yazdım.
aynı sıkıntıların daha yoğununu yaşıyorum 2 defa sistoskopi oldum farklı hastanede sistoskopide yapışıklış ve mesanede kasılmadan başka bi sorun görülmedi zaten mesanenin kasılma durumunu bende anlamadım benim tahminim sizinde benimde prostatit+aktif mesane beni aktif mesane ilaçları rahatlatıyor fakat rahatlatmaktan öteye gidemiyor malasef
muharremmer

kadir yazdı:Evet kardesim benim bu semptomum vardi. Gece ereksiyonuyla bir arada idrar hissi beni uykudan cok uyandirmistir. Idrar debisi ve miktarıda çok düsuktur bilgin olsun. Pudental ile ilgili olacagina ihtimal vermiyorum sizin durumunuzun.
İşte hocam benim sıkıntım Gece Ereksiyonuyla birlikte uyanmamak yani meni var sertleşme var vücut at diyor beyin meniyi atacak o motorsal sinir refleksini göstermiyor.
Sertleşmiş bir penis ve Az bir idrar hissi. Motorsal sinir refleksi demek uykudayken kişinin isteyerek müdahale etmesine gerek kalmadan vücudun kendiliğinden yaptığı eylemler. Kalbin atması gibi...

İdrar hissi vücudun kendiliğinden uykuda yaptığı boşalmayı baskılıyor.
Meni hiç mi gelmiyor. Evet uykuda gelmiyor. Sertleşme olması gerektiği gibi.
Mecburen belli aralıklarla masturmasyon yapmak zorunda kalıyorum yani onu da idrara gidip geldikten hemen sonra yapmaya çalışıyorum belli bir müddet sonra az dan gelen ama rahatsızlık vermeye yeten bir idrar hissi olduğu için ereksiyon zevki kalitesiz ve hissi az oluyor. Ama meni renk ve miktarında sorun yok. Olması gerektiği gibi.
muharremmer

Odyseus00 yazdı:Dostum oda sakat bi durum hatta prostatit antibiyotiklerle iyileştirilebilirken pudental sinirin yerine ulaşmak bile zor
Zaten pudendal sinir sıkışmasını tespit eden 2-3 saat süren pudendal sinir EMG si diye bir yöntem varmış.
İstanbul'da nöroloji alanında bir doktor yapıyor uygun zamanda gidicem.
Belki de sinir sıkışması yok derler bilemiyorum.
muharremmer

Odyseus00 yazdı:Dostum oda sakat bi durum hatta prostatit antibiyotiklerle iyileştirilebilirken pudental sinirin yerine ulaşmak bile zor
Evet derinde bir sinir miş laparoskobik robotik cerrahi mi ne var o yöntemle müdahale oluyormuş. Açık ameliyat değilmiş.
Aynı gün taburcu olunabiliyormuş.
Nette araştırdım ama ilk önce nörolojik olarak sinir sıkışması var mı yok mu onu tespit ettirmeye çalışçam.
Pudendal EMG ile.
mehmetadana
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen mehmetadana »

benzer şikayetlerimiz var surekli sık idrar hissi gleiyor
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

muharremmer yazdı:
Evet derinde bir sinir miş laparoskobik robotik cerrahi mi ne var o yöntemle müdahale oluyormuş. Açık ameliyat değilmiş.
Nette araştırdım ama ilk önce nörolojik olarak sinir sıkışması var mı yok mu onu tespit ettirmeye çalışçam.
Pudendal EMG
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

kadir yazdı:
muharremmer yazdı:
Pudendal EMG

Sinir sikismasi oldugunu zannetmiyorum kardesim. Anlattiklarin prostatla ilgili senin. Benim yasadigim semptomlar bunlar.