İdrar Ph değerinin önemi

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
Serdar
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

İdrar Ph değerinin önemi

Mesaj gönderen Serdar »

Merhaba arkadaşlar. Geçen gün prostatit maceramda ilk doktor değişikliği yaptım. Çok da uzaklara gitmeden sadece yakındaki ikinci bir özel hastaneye gidip ürloloji doktoruna derdimi anlattım. Önceki doktoruma oranla biraz daha beni ciddiye alarak dinlemesi bile beni mutlu etmeye yetti. İdrar sonrası karın alt tarafında yaşadığım şiddetli ağrılarım ve idrar düzensizliklerimi dinledikten sonra ilaç olarak prostagood ile urispas vererek idrar tahlili istedi ve idrarımın Ph ına bakacağını söyledi.
Devamında idrar kültürümün çıkmasını beklerken bu yeni iki ilacı kullanmaya başladım ama şikayetlerim de herhangi bir azalma yaşamadım. 2nci gün dolduktan sonraki sonuç ziyaretinde doktorum idrarımda herhangi bir üreme olmadığını ama ph değeri alt limit olan 5 olduğunu söyledi ve günde iki kere bir bardak suya yarım çay bardağı ingiliz karbonatını karıştırarak içmemi telkin ederek beni uğurladı.
Eve varır varmaz bilgisayarın başına oturarak hararetli hararetli yaptığım araştırmalarda idrar Ph ının 5 civarında asidik değerlerde olmasının vücuda çok ciddi zararları olduğunu ve olabildiğince alkali değerler olan min 7 civarında tutulmasının gerekliliğini öğrendim.
Bu bilgilerin ışığı altından hemen günde iki defa bir bardak karbonatlı suyu aç karına içmeye başladım ve Allah'a çok şükürler olsun başımın belası idrar sonrası ağrılarımdan %90 kurtularak bu hastalıkla verdiğim savaşta çok büyük bir adım daha yol alabilmiş oldum.
Bu arada hastalığın başlangıç döneminde verdiğim başka bir idrar tahlilinin sonucunu incelerken o dönemde idrar ph ımın 6 olduğunu gördüğümde bazı şeyler daha da anlamlı hale gelmeye başladı ve şu sonuca vardım; Demek ki bu bela hastalıktan kurtulmak için içtiğim onca antibiyotik ve takviye gıdanın yan etkisiyle veya sadece vücudun mikroplarla savaşmak için kullandığını doğal bir savunma mekanizması sonucu idrar ph ımın kritik seviyede asidik hale gelmiş ve zaten prostatit yüzünden zaten hassas olan prostatımın her idrardan sonra asitten yanmış ve beni bunca zaman kıvrım kıvrım kıvrandırmış...
Neyse dostlar demek istediğim odur ki idrar Ph değeriniz asidikse hiç zaman kaybetmeden bir eczaneden ingiliz karbonatı alıp suya katıp içmeye başlayın. Benim gibi faydasını görürseniz ne mutlu hepimize.
kenanankara

Re: İdrar Ph değerinin önemi

Mesaj gönderen kenanankara »

bir bardak suya..yarim cay kasigi karbonat mi.
Bactrim800
Hastalık Başlangıç Yılı: 2000

Mesaj gönderen Bactrim800 »

Bu önemli bir konu. Ben de deniyorum, tavsiye ederim etkilerini gördüm, ancak benim de okuduklarımdan aklımda kalan idrarın ph seviyesini çok iyi ayarlamak gerektiği, asidik idrarı düzelteceğiz derken idrarı fazlasıyla alkali yapmak da aynı problemlere neden oluyormuş.
Ben şahsen idrarım asidik olduğunu idrarımdaki yanmaların artmasından ve idrar rengimin sarılaşmasından anlıyorum.
Fakat dediğim gibi işin ucunu kaçırıp idrarın phnı fazla arttırmak da sakıncalı.
NeverGiveUp

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Defalarca Yaptirmis oldugum idrar testlerimde, sadece rahatsizliga yakalandigim yakalandigim ilk donemdeki idrar testinde pH 7'nin altindaydi. Sanirim 5 küsürdü. Kesinlikle katiliyorum.

Illa ingiliz karbonati denemeniz sart degil, limon suyu da ayni isi yapacaktir. Ki kis mevsiminde kesinlikle daha faydali. Sikayetlerim artar diye de korkmayin.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
Bactrim800

Bugün cipro prospektüsünde okuduğum metni aynen aktarıyorum arkadaşlar,
uyarılar ve önlemler 8. madde
kristalüri riski nedeniyle idrarı aşırı alkalilendirmemeli, yeterli miktarda sıvı alımına dikkat edilmelidir.

yani idrar asidik olunca da alkali olunca da kristalüriye neden oluyor, bu kristaller yaralı prostatımızın içerisinden geçerken ağrı ve yanmayı arttırıyor. Hatta idrar yolunda tahrişe neden olarak kanamya neden olabiliyor. Çoğumuzun idrar tahlilinde mikroskobik olarak görülen eritrositlerin nedeni bu olmalı.
atakan

Mesaj gönderen atakan »

ben bir kutu kullandım eritrosit 4 çıkmıştı kullandığım sırada
Bactrim800

atakan yazdı:ben bir kutu kullandım eritrosit 4 çıkmıştı kullandığım sırada
İdrarda yanman da varsa fazla alkali olmasından ötürü olmuş olabilir 4 eritrosit. Kristalüri kanama yapmıştır.
Brokoli suyu idrarı alkalileştiri mi asitleştirir mi acaba?
atakan

Mesaj gönderen atakan »

idrarda yanma hep var asıl meselem idrarı yaptıktan sonra hala idrar var hissinin geçmemesi
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

atakan yazdı:idrarda yanma hep var asıl meselem idrarı yaptıktan sonra hala idrar var hissinin geçmemesi
Atakan mrb,
İdrarinizi yaptiktan sonra hala idrar hissi olmasi sebebi sudur; Prostatinizin sis ve odemli olmasi ve idrar kanalina baski yaparak kanali daraltir ve akisi zayiflatir. Bu kanalin daralmasiyla mesanede kalan bir miktar idrar size rahatsizlik verir.Caresi enfekte olan prostatin tedavi edilerek şisligin bertaraf edilmesidir.
atakan

Mesaj gönderen atakan »

kadir abi zaten sorun orda yaşadığım yerde ben kimseye prostatiti anlatamıyorum bu forumdan yazılan ilaçları kullanıyorum ama nereye kadar bilemiyorum doğrusu teşekkür edrim bilgilerin için
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Merhabalar arkadaşlar,
Ben de kasım ayından beri bu dertten muzdaribim ve bir süredir de forumu takip etmeye çalışıyorum. Sağolsun Ayhan Beyin bilgilerine de başvurdum bu süreçte, bu arada ben de doktorum.
Ben kısaca durumumu özetleyip konuya geleyim. Kasım ayında başlayan şikayetlerim devam ediyor ki bunlar, pelvik bölgede yanma şeklinde ağrı (özellikle anal bölgede), özellikle boşalma sonrası bir kaç gün idrar debisinde azalma ve idrar yaparken yanma şeklinde.
Üç aydır üç farkli ürologla görüştüm, cipro (8 hafta), avelox (1 hafta), tetradox (2 hafta), monurol (1 kez) kullandım.
On gün kadar önce son görüştüğüm doktor arkadaş (ayhan hocayla da paylaşmıştım), ultrason (iki kez yapıldı, prostat homojen dendi), psa, işeme testi ve bir kaç kan testi ardından, uzun süre antibiyotik kullanmamı da düşünerek rahatsızlığın non bakteriyel prostatit olduğunu söyledi. Bana bu şikayetlerin diyetle idrar phsını yükselterek tamamen düzeleceğini söyledi.
Diyette özetle tuzlu yiyecekler (peynir, turşu, salça vb.), yumurta beyazı, çay ve kırmızı etten (özellikle işlenmiş ve baharatlı) uzak durmamı, her gün iki bardak maden suyu, limon ve en az iki buçuk litre su içmemi söyledi.
Bu bilgiyle ben de umutlandım, bir hafta boyunca da diyete büyük oranda uymaya çalıştım (baharatsız kırmızı et yemeye devam ettim) ancak şikayetlerimde belirgin bir farklılık olmadı. Ben de bugün kendi hastanemde idrar phıma tekrar baktırdım ve malesef diyetin bir değişiklik yapmadığını gördüm. (önceki 6,4 iken bugün 6'ydı)
Hala kafama da yatmış olan idrar asiditesi konusunda umudumu korumak istiyorum ancak diyet konusunda tıkanmış durumdayım.
Sizlerin fikirlerini de almak istedim bu konuda, benzer önerilerle karşılaşıldığını da görüyorum.
Son olarak ingiliz sodası kullanan oldu mu, nasıl kullanabiliriz bilgisi olan vardır umuyorum.
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Ben ingiliz karbonatını suya karıştırıp içiyordum fakat şikayetlerimde bir azalma olmamıştı
Serdar

Mesaj gönderen Serdar »

Hocam merhabalar geçmiş olsun.
İngili karbonatı kullanın, her gün bir bardak suya sabah öğlen çeyrek çay kaşığı. PH:6 çok düşük bir değer biraz yükseltirseniz baya bir rahatlama olur ama maalesef ki kesin bir çözüm değil.
Ek olarak spor yapın olabildiğince sıcak duş alın ve beslenmenize dikkat edin.
Prostatit çok uzun vadede iyileşen bir hastalık. Bu yüzden sabırlı ve istikrarlı olmanız çok önemli, umudunuzu hemen kaybetmeyin.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

drpsych yazdı:Merhabalar arkadaşlar,
Ben de kasım ayından beri bu dertten muzdaribim ve bir süredir de forumu takip etmeye çalışıyorum. Sağolsun Ayhan Beyin bilgilerine de başvurdum bu süreçte, bu arada ben de doktorum.
Ben kısaca durumumu özetleyip konuya geleyim. Kasım ayında başlayan şikayetlerim devam ediyor ki bunlar, pelvik bölgede yanma şeklinde ağrı (özellikle anal bölgede), özellikle boşalma sonrası bir kaç gün idrar debisinde azalma ve idrar yaparken yanma şeklinde.
Üç aydır üç farkli ürologla görüştüm, cipro (8 hafta), avelox (1 hafta), tetradox (2 hafta), monurol (1 kez) kullandım.
On gün kadar önce son görüştüğüm doktor arkadaş (ayhan hocayla da paylaşmıştım), ultrason (iki kez yapıldı, prostat homojen dendi), psa, işeme testi ve bir kaç kan testi ardından, uzun süre antibiyotik kullanmamı da düşünerek rahatsızlığın non bakteriyel prostatit olduğunu söyledi. Bana bu şikayetlerin diyetle idrar phsını yükselterek tamamen düzeleceğini söyledi.
Diyette özetle tuzlu yiyecekler (peynir, turşu, salça vb.), yumurta beyazı, çay ve kırmızı etten (özellikle işlenmiş ve baharatlı) uzak durmamı, her gün iki bardak maden suyu, limon ve en az iki buçuk litre su içmemi söyledi.
Bu bilgiyle ben de umutlandım, bir hafta boyunca da diyete büyük oranda uymaya çalıştım (baharatsız kırmızı et yemeye devam ettim) ancak şikayetlerimde belirgin bir farklılık olmadı. Ben de bugün kendi hastanemde idrar phıma tekrar baktırdım ve malesef diyetin bir değişiklik yapmadığını gördüm. (önceki 6,4 iken bugün 6'ydı)
Hala kafama da yatmış olan idrar asiditesi konusunda umudumu korumak istiyorum ancak diyet konusunda tıkanmış durumdayım.
Sizlerin fikirlerini de almak istedim bu konuda, benzer önerilerle karşılaşıldığını da görüyorum.
Son olarak ingiliz sodası kullanan oldu mu, nasıl kullanabiliriz bilgisi olan vardır umuyorum.
drpsych mrb,
Rektal tuse yontemiyle prostat sivisi lokosit sayiniz olculdumu?
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Hayir olculmedi, ilk iki hekim gerek yok dedi son gorustugum hekim de yapma niyetimdeydi ama test sonuclarindan sonra o da gerek yok dedi.
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Serdar yazdı:Hocam merhabalar geçmiş olsun.
İngili karbonatı kullanın, her gün bir bardak suya sabah öğlen çeyrek çay kaşığı. PH:6 çok düşük bir değer biraz yükseltirseniz baya bir rahatlama olur ama maalesef ki kesin bir çözüm değil.
Ek olarak spor yapın olabildiğince sıcak duş alın ve beslenmenize dikkat edin.
Prostatit çok uzun vadede iyileşen bir hastalık. Bu yüzden sabırlı ve istikrarlı olmanız çok önemli, umudunuzu hemen kaybetmeyin.
Cok tesekkur ederim, bir de boyle deneyip tekrar ph olcturecegim. Malesef oldukca can sıkıcı olabiliyor surec, depresyonun sinirlarinda geziyor insan bu rahatsizlikta.
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Az once doktorumla konustum sonuclari soyledim, ph degisikligi icin cok erken oldugunu diyetle bir ay gibi bir surede metabolizmanin uyumunun gorulecegini, yuzde doksan dokuz diyetle ph yukselecem dedi. Diyete devam gibi gorunuyor, bir de karbonati deneyecegim.
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

Karbonat kullanımının idrarda ph düzeltici etkisi olduğu söyleniyor ama karbonat kullanıpta durumu daha iyiye giden olduğunu hatırlamıyorum.bol bol yeşillik tüketip alkol,sigara,asit düzeyini arttıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor.prostagood gibi saw palmetto içeren takviyelerde kullanmanızda fayda var.

Demek ki diyetin belirtileri azaltmasındaki neden candidayı yok etmesi yada bağışıklığı yükselterek vücudun kendini tedavi etmeye çalışması değil idarın ph nın ayarlanması ile ilgiliymiş.
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

ABittersweetLi yazdı:Karbonat kullanımının idrarda ph düzeltici etkisi olduğu söyleniyor ama karbonat kullanıpta durumu daha iyiye giden olduğunu hatırlamıyorum.bol bol yeşillik tüketip alkol,sigara,asit düzeyini arttıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor.prostagood gibi saw palmetto içeren takviyelerde kullanmanızda fayda var.

Demek ki diyetin belirtileri azaltmasındaki neden candidayı yok etmesi yada bağışıklığı yükselterek vücudun kendini tedavi etmeye çalışması değil idarın ph nın ayarlanması ile ilgiliymiş.
Evet sanirim oyle. İkidir doktor cok iddiali konusuyor, kendi vaka serisinde yuzde doksan bu sekilde cozuldugunu soyledi bana. Ondan once konustugum doktorlar bizim de yapacagimiz birsey yok bununla yasamayi ogrenmelison benzeri seyler soylemislerdi. En azindan umutlu kalabilmek onemli bu surecte.
Temel olarak asit hipotezi asidik idrarin gectigi idrar yollarini ki prostattan da geciyor bir sekilde, hasarladigi yani erozyona ugrattigi seklinde benim anladigim kadariyla. Tabi bu neden daha once hasarlandirmazken somdi hasarlandiriyor onun bilinmedigini soyledi doktor arkadas. Umarim bu yontem en azindan bazilarimiz icin bir sifa olabilir.
Bactrim800

drpsych yazdı:
ABittersweetLi yazdı:Karbonat kullanımının idrarda ph düzeltici etkisi olduğu söyleniyor ama karbonat kullanıpta durumu daha iyiye giden olduğunu hatırlamıyorum.bol bol yeşillik tüketip alkol,sigara,asit düzeyini arttıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor.prostagood gibi saw palmetto içeren takviyelerde kullanmanızda fayda var.

Evet sanirim oyle. İkidir doktor cok iddiali konusuyor, kendi vaka serisinde yuzde doksan bu sekilde cozuldugunu soyledi bana. Ondan once konustugum doktorlar bizim de yapacagimiz birsey yok bununla yasamayi ogrenmelison benzeri seyler soylemislerdi. En azindan umutlu kalabilmek onemli bu surecte.
Temel olarak asit hipotezi asidik idrarin gectigi idrar yollarini ki prostattan da geciyor bir sekilde, hasarladigi yani erozyona ugrattigi seklinde benim anladigim kadariyla. Tabi bu neden daha once hasarlandirmazken somdi hasarlandiriyor onun bilinmedigini soyledi doktor arkadas. Umarim bu yontem en azindan bazilarimiz icin bir sifa olabilir.
Benim doktorlarım da aynı şeyleri söylediler, 'bununla yaşamaya alış, böyle yaşamayı öğren' şeklinde, hakikaten bazen hastalığıma alışmayı başardığım günlerde kendimi daha iyi hissediyorum.
Çünkü ne yapsam olmuyor, ne yapsam fayda etmiyor.
hayatımda daha neyi değiştireyim bilmiyorum.
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Ben de onca diyet degisikligine ragmen henuz bir farklilik goremedim malesef. Hatta bugun en siddetli yanmayi yasadim idrar yaparken. Ayni noktada donuyor hissi cok can sıkıcı, bu arada ilk tedavi veren urologla telefonda gorustum, laroxyl onerdi.
baran

Mesaj gönderen baran »

bu dr lar hala psikolojik muhabbetti yapıyorlar
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Asiri ishalden sikayetci olan Temel Hastaneye gider hemen.. ama burokrasiden dolayi belgeleri karisir ve Temeli yanlislikla psikiyatri servisine havale ederler..
15 gun suren tedaviden sonra, taburcu olacagi gun, bir arkadasi karsilamaya gelir
- "Noldu gecti mi ishal ?"
- "Hayir gecmedi ama artik takmiyorum"
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

benim psikolojimi psikolojiktir demeleri daha çok bozuyor. ağrıyor sızlıyor işte nesi psikolojik
drpsych

Mesaj gönderen drpsych »

Caresizliklerinden olsa gerek ama bu hastalara daha da kotu hissettiriyor.