Doku tamiri ve surecler

Çin ve Rusya'daki klinik çalışmaları, diğer yöntemler.
Mrshadow

Doku tamiri ve surecler

Mesaj gönderen Mrshadow »

Merhabalar,

Saniyorum bu forumdaki arkadaslarin cogunlugunun temel sorunu doku hasarina bagli sikintilar

Yani prostatta iltihaplanmaya bagli bir yara olustu ve dokuda hasar meydana getirdi. Bu iltihaplanmayi durduktan sonra 21gun-2 yil arasinda degisen bir iyilesme sureci bulunuyor. Tabii bu evrede tekrar iltihaplanmamasi icin azami dikkat ve onlem gerekiyor.

Asagidaki slide bu doku onarim sureclerini, surelerini ve yapilarini anlatiyor.

http://slideplayer.biz.tr/slide/2907663
Mrshadow

Re: Doku tamiri ve surecler

Farkli bir makale :

Doku Onarımı Dejenerasyon İyileşme Ve Fibrozis :

Mikroplara ve zedelenmiş dokulara karşı iltihabi yanıt yalnızca bu tehlikeleri gidermekle kalmayıp, aynı zamanda onarımı uyarır. Onarım zedelenmeden sonra doku yapı ve görevinin yeniden kazandırılması demektir. Bu olay iki şekilde gerçekleştirilir. Bazı dokular zedelenen kısımlarını yenileyebilir ve tamamen normale dönebilir; bu olaya dejenerasyon denir. Eğer zedelenen dokunun tamamen yenilenme gücü yok ise veya dokuyu destekleyen yapılar ciddi hasar görmüşse onarım bağ (fibröz) doku zemininde gelişir, bu olaya iyileşme denir, skar oluşumu ile sonuçlanır.

Fibröz skar normal olmamasına karşın zedelenen dokunun görevini yapabilmesi için yeterli yapısal stabilite sağlar. Birçok genel zedelenme tipinde yenilenme ve skar oluşumunun her ikisi de sonuçta onarımın çeşitli aşamalardır. Fibrozis terimi akciğer, karaciğer, böbrek ve diğer organların kronik iltihapları sonucunda ve miyokardın iskemik nekrozundan(infarkt) sonra aşın kollajen depolanmasını tanımlamak için kullanılır.

Eğer fibrozis iltihabi eksudanın bulunduğu doku aralığında gelişirse organizasyon olarak adlandınlır (örnek; akciğerdeki pnömoni organizasyonu).Onarım çeşitli hücrelerin proliferasyonundu ve hücrelerle ekstrasellüler matriks arasında yalın etkileşimi içerir. Bu nedenle, onana olayını anlamak için hücre proliferasyon kontrolü ve ECM fonksiyonlarını bilmek gerekir. Bu bölümde önce hücre proliferasyonu, kök hücrenin doku homeostazındaki rolü ve onarımda görev alan farklı hücre tiplerinde büyüme faktörlerinin rolleri tartışılacaktır. Bunu ECM'nin bazı önemli bileşenleri ve onarıma etkilerinin tartışılması izleyecektir. Bu bölümler dejenerasyonun nitelikleri ve onarım örneği olarak deri yara iyileşmesinin tanımım içeren skar oluşumu ile tamamlanacaktır
Mrshadow

Bu arada yanlis bir bilgi oldu, iltihaplanma aslinda doku onariminin ilk safhasi. Yani onarim iltihapla basliyor aslinda
Kc34
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Mesaj gönderen Kc34 »

Yabanci kaynaklarda prostat icin 2-3 yil arasi yaziyordu.
Mrshadow

Kc34 yazdı:Yabanci kaynaklarda prostat icin 2-3 yil arasi yaziyordu.
Bu surede tabii yeni iltihaplanmaya sebebiyet vermemissek. Zor ama imkansiz degil
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

peki 2-3 yil hic sikayeti olmamis sonradan nuks yasayanlar ne sebepten geri donus yasiyor bu surecte sikinti yoksa doku onarimi tamamlanmis olmasi gerekmiyormu
Mrshadow

ahmet yazdı:peki 2-3 yil hic sikayeti olmamis sonradan nuks yasayanlar ne sebepten geri donus yasiyor bu surecte sikinti yoksa doku onarimi tamamlanmis olmasi gerekmiyormu
Hic enfeksiyon gecirmemis prostat neden enfeksiyon geciriyorsa o sebepten yasiyor,
Bakteri inmesi, idrar reflusu, asiri soguga maruz kalma vs...
ultrass
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen ultrass »

Tek bir sorunun cevabını merak ediyorum arkadaşlar. Ne olursa olsun mesane, prostat vs.. hepsi eski haline dönebilir mi ?
Mrshadow

ultrass yazdı:Tek bir sorunun cevabını merak ediyorum arkadaşlar. Ne olursa olsun mesane, prostat vs.. hepsi eski haline dönebilir mi ?
Yukarida da yazdigi gibi, eger bag dokulari vs zarar gormemisse doner, ama bu enfeksiyonun siddetine suresine bagli biraz. Gormusse yine yukarida yazildigi gbi fibrozis skar'lar olusur. Yani doku eski haline donmese bile gorevini yapacak duruma gelir. Ama orda nasil ki elini kestiginde yara izi kaliyorsa oyle bir iz kalir. Skarlar yani yara izleri iyilesmenin dogal sonucudur. Olmazsa iyilesmis olamazsin zaten. Eger bag dokulari zarar gorecek kadar siddetli bie enfeksiyon gecirmisse organ skar kalir ama gorevini yapmaya devam eder, yani ultrasonda doktor gorur ama sen zararini hissetmezsin
Mrshadow

Bu skarlarin olusmasi icin, yani iyilesme surecinin tamamlanmis olmasi icin benim paylastigim slide'a gore 21gun-2yil, kc34'un paylastigi bilgiye gore prostat icin 2-3 yil gerekiyor. Kc34 tabii dogrudan prostat ile ilgili bilgi paylastigi icin onun soyledigini dogru kabul ediyorum ben de
ultrass
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen ultrass »

Bir konuyu atlıyoruz bence en önemli konu ve bu konuda çok zayıfız, oda Psikoloji. Bir çok kişi bu ve buna benzer rahatsızlıklarda psikolojik yıpranma yaşıyor. İşte burada aslında 2. bir tedavi süreci giriyor. Oda iyi bir psikoloktan destek almak. Nedense hiç bir yazının altında buna değinilmiyor. Bence iyileşme sürecinde ki herkesin çok sağlam bir psikolojik destek alması gerekiyor. Her şey sağlıklı beslenmek, sağlıklı psikoloji ile atlatılıyor. Fakat psikologa gitmek fikri nedense insanlara tuhaf geliyor.
Mrshadow

Hastalarin en az %50'sinde anksiyete gorulmus. Ck onemli. İyilesenlerin hepsi psikolojisi duzgun insanlar
abu58

Mesaj gönderen abu58 »

Bende bu hastalıkla beraber karaciğerde aşırı yağlanmadan dolayı fibrosiz de oluştu.Derecesi 2/4 dü.yani geri dönüşü çok zordu.Derece 4 zaten siroz oluyor.Baya sıkıntılı 1 senenin ardından sıkı diyet bol tempolu yürüyüş ve bitki ekstraktları ile şükürler olsun gerileme yaşandı.Hala mücadele ediyorum.ama ilginç olan bu hastalıkların hepsi aynı dönemde patlak verdi.
Prostatit,karaciğer,safra kesesi ,reflü v.s.
Mrshadow

abu58 yazdı:Bende bu hastalıkla beraber karaciğerde aşırı yağlanmadan dolayı fibrosiz de oluştu.Derecesi 2/4 dü.yani geri dönüşü çok zordu.Derece 4 zaten siroz oluyor.Baya sıkıntılı 1 senenin ardından sıkı diyet bol tempolu yürüyüş ve bitki ekstraktları ile şükürler olsun gerileme yaşandı.Hala mücadele ediyorum.ama ilginç olan bu hastalıkların hepsi aynı dönemde patlak verdi.
Prostatit,karaciğer,safra kesesi ,reflü v.s.
hocam sizin vücudunuzda genel bir lokosit hücresi artışı olabilir. bu lokosit hücreleri belli yerlerde lokalize olup bu organlarda iltihaplanma sağlanmış olabilir, bunu araştırdınız mı? kanda lokosit vs arandı mı
abu58

Mesaj gönderen abu58 »

Kan değerlerine bakılıyor rutin kontrollerde ama kanda lokosit ölçümü gibi bir test hatırlamıyorum.
abu58

Mesaj gönderen abu58 »

Kanda lokosit tahlilinin adı nedir acaba?
Mrshadow

abu58 yazdı:Kan değerlerine bakılıyor rutin kontrollerde ama kanda lokosit ölçümü gibi bir test hatırlamıyorum.
Kan tahlillerinde CRP olarak ara, mevcut kan tahlillerinde vardir mutlaka
abu58

Mesaj gönderen abu58 »

Evet vardı ama normaldi.
nugo
Hastalık Başlangıç Yılı: 2005

Mesaj gönderen nugo »

Enfeksiyon ön bilgilerini CRP yada SEDIM-ESR (sedimantasyon) veriyor.

Yüksek ise ileri tarama
forumank
Hastalık Başlangıç Yılı: 2008

Mesaj gönderen forumank »

Murat Selamın aleyküm bugün kontrol için ankarada Etlik lokman hekim hastanesine gittim üroloji doktoru psa filan ırmak kanda crp ve wbc için acayip kalabalıktı m.murat yıldız doktor bilseydim 10 yıl önce bu adama giderdim 60 tl muayane ücreti 140 tahliller adam dinliyor içini rahatlatır çay söylüyor bir kere konuşması güven veriyor parayı zaten hastane alıyor yani adamın parayla işi yok ordaki gelenler zaten bu iş için gelmiş eşi ile gelene çoktur ANKARADA olanlar bi denesin derim
bb54
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen bb54 »

forumank yazdı:Murat Selamın aleyküm bugün kontrol için ankarada Etlik lokman hekim hastanesine gittim üroloji doktoru psa filan ırmak kanda crp ve wbc için acayip kalabalıktı m.murat yıldız doktor bilseydim 10 yıl önce bu adama giderdim 60 tl muayane ücreti 140 tahliller adam dinliyor içini rahatlatır çay söylüyor bir kere konuşması güven veriyor parayı zaten hastane alıyor yani adamın parayla işi yok ordaki gelenler zaten bu iş için gelmiş eşi ile gelene çoktur ANKARADA olanlar bi denesin derim
Sonuc olarak tedaviye başladınızmı ? Lokosit baktımı prostattan sıvı alarak ?
Mrshadow

Sonuc olarak konuyu saptirmadan devam ediyorum.
Simdi vucutta bazi organlar dejenarasyon denilen bir yontemle iyilesiyor, yani tamamen doku eski haline geliyor. Pankreas gibi mesela. Bazi organlarda kas yapisi yogunluklu olanlar fibroz dokularla iyilesiyor.
Prostat fibroz skar yontemiyle iyilesiyor.

Yani hepimizde skar alanlar kalacak. Tabii bu alanlarda bakteri daha kolay yasayabildigi icin tam iyilesmis arkadaslar dahi yine dikkati elden birakmamalilar.

Saygilar.
forumank

abu58 yazdı:Kanda lokosit tahlilinin adı nedir acaba?
Arkadaşım crp kandaki enfeksyona gösterir wbc lökasit gösterir wbc yüksekse bakteriyel normal sınırın altındaydı viral enfeksyon gösterir
forumank

bb54 yazdı:
forumank yazdı:Murat Selamın aleyküm bugün kontrol için ankarada Etlik lokman hekim hastanesine gittim üroloji doktoru psa filan ırmak kanda crp ve wbc için acayip kalabalıktı m.murat yıldız doktor bilseydim 10 yıl önce bu adama giderdim 60 tl muayane ücreti 140 tahliller adam dinliyor içini rahatlatır çay söylüyor bir kere konuşması güven veriyor parayı zaten hastane alıyor yani adamın parayla işi yok ordaki gelenler zaten bu iş için gelmiş eşi ile gelene çoktur ANKARADA olanlar bi denesin derim
Sonuc olarak tedaviye başladınızmı ? Lokosit baktımı prostattan sıvı alarak ?
daha önceleri yaptırdım benimki kan değerleri için di
Bedri

Mesaj gönderen Bedri »

merhaba,

Bakteriyel enfeksiyon sonucu epididimit geçiren ve testiste elips ve sertlik şeklinde dejenerasyona uğrayan var mı?