Hipofiz Bezi Tümörü

Uygun kategori bulamadığınız konularınızı buraya açabilirsiniz.
opulentia
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Hipofiz Bezi Tümörü

Mesaj gönderen opulentia »

Eskiden sık idrar problemi yaşamıştım.Son zamanlarda eskiye göre çok iyiyim ama yinede 2 saatte bir çıkıyordum.Kan tahlilimde insülin direnci çıktı ve troidlerde çalışma neredeyse sıfıra düşmüş şekilde çıkınca endokrin uzmanına gözüktüm bir takim sorular sordu ve migrenin varmi dedi var cevabindan sonra benden beyin mr i istedi bende şaşırdım tabii ne alaka dedim sık idrar ve beyin mr ı çekilen mr dan sonra hipofiz bezimde 1.5cm e 1cm iyi huylu tümör tespit edildi ve bunun böbrek fonksiyonlarimda çalışma problemi yasamama neden oldugu sık idrar ve bas ağrısı problemimin kaynağı olduğu nöroloji uzmani tarafindan teyit edildi.Ve bobrek fonksiyonlarimdaki bozukluk sebebiyle olasi prostat sorunlarimin iyileşmemesinin bir nedeni olabilecegini söyledi.Cok anlamsiz gelebilir ama durum böyle.
menemen

Re: Hipofiz Bezi Tümörü

Mesaj gönderen menemen »

Peki ne olcak simdi tedavisi halkinda bisey dedilermi
selmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2009

Mesaj gönderen selmet »

Gecmis olsun.
laedri

Mesaj gönderen laedri »

geçmiş olsun opulentia
opulentia

laedri yazdı:geçmiş olsun opulentia
Tesekkur ederim
opulentia

menemen yazdı:Peki ne olcak simdi tedavisi halkinda bisey dedilermi
Ameliyat
menemen

Mesaj gönderen menemen »

opulentia yazdı:
Ameliyat
Sen ne dusunuyrsun peki
mustafa3435
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen mustafa3435 »

Çok geçmiş olsun. Öncelikle ameliyat düşünüyorsan eğer birkaç doktordan daha görüş almanı öneririm. Sonuçta önemli bir ameliyat. İkinci bir görüş alman yararına olur. Ameliyatsız tedavi seçeneklerini araştırabilirsiniz. Hastane olarakta bezmi alem vakıf üniversitesi hastanesi uygun olur.
opulentia

menemen yazdı:
opulentia yazdı:
Ameliyat
Sen ne dusunuyrsun peki
Ben ameliyat olmak istiyorum beynimde o seyle yaşamak beni rahatsiz ediyor hormon salgilarim bozuk troidlerim çalışmıyor ilacla duzelmesi mumkun ama bu seferde bas ağrılarım ne olcak.Allah tan prostatit rahatsiz etmiyor suan lokosit bayadir stabil.Ama doktor suan ameliyat etmeye gerek yok dedi 2 ay sonra bir mr daha cekicez bakicaz dedi beklemekten baska care yok
opulentia

mustafa3435 yazdı:Çok geçmiş olsun. Öncelikle ameliyat düşünüyorsan eğer birkaç doktordan daha görüş almanı öneririm. Sonuçta önemli bir ameliyat. İkinci bir görüş alman yararına olur. Ameliyatsız tedavi seçeneklerini araştırabilirsiniz. Hastane olarakta bezmi alem vakıf üniversitesi hastanesi uygun olur.
Açıkçası iyi bir hoca buldum Prof. Ama şöyle bir sey var hocanın bu konuda uzman olmasi gerekiyor hem beyin cerrahi hemde kbb lazim burundan giriliyor.Ustelik bende kemik eğriliği var once kbb cerrahi onu duzelticek sonra beyin cerrahi isini yapacak buda yaklasik 4-5 saatlik bir operasyon demek.Ama cerrah ta suan ameliyati yapmaktan yana değil.
umudunmavisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen umudunmavisi »

Hecmis olsun kardesim iyi olursun insallah,usta ellerde okadarda korkulacak bi ameliyat degil.kendine fazla stres yaomamaya calis
Bismuth76
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Bismuth76 »

troid hormonunu disardan ilaç olarak alıp saglıklı yasayan insanlar çok. bas agrıları ile troidin direkt ilgisi yok. geçmiş olsun. troid hormon seviyenizi bir an once normale getirmeniz butun olarak daha iyi bir moral ve vucut direnci saglayacaktir size...
gecmis olsun...
Bismuth76
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Bismuth76 »

Bismuth76 yazdı:troid hormonunu disardan ilaç olarak alıp saglıklı yasayan insanlar çok. bas agrıları ile troidin direkt ilgisi yok. geçmiş olsun. troid hormon seviyenizi bir an once normale getirmeniz butun olarak daha iyi bir moral ve vucut direnci saglayacaktir size...
gecmis olsun...
Ayrıca beyinden iyi huylu tumor aldirip saglikli yasayan cok tanidigim var. cok gecmis olsun...
opulentia

Ameliyattan korkmuyorum cok riskli bir ameliyat degil ama insanin beyninde 1.5cm lik vir timor oldugunu bilmesi ilginç geliyor
daglii
Hastalık Başlangıç Yılı: 2006

Mesaj gönderen daglii »

kardeşim sabah akşam ac karnına birbadak suya bir kaşık eczaneden ingiliz karbonatı al iç feacebookda kemal millar diye bir doktor var bu konu için onu takip et 3 ay sonra o kafandaki kaybolacaktır gecmiş olsun ALLAH şifa versin...
opulentia

daglii yazdı:kardeşim sabah akşam ac karnına birbadak suya bir kaşık eczaneden ingiliz karbonatı al iç feacebookda kemal millar diye bir doktor var bu konu için onu takip et 3 ay sonra o kafandaki kaybolacaktır gecmiş olsun ALLAH şifa versin...
Insallah hocam deniycem
freeman

Mesaj gönderen freeman »

opulentia yazdı:Eskiden sık idrar problemi yaşamıştım.Son zamanlarda eskiye göre çok iyiyim ama yinede 2 saatte bir çıkıyordum.Kan tahlilimde insülin direnci çıktı ve troidlerde çalışma neredeyse sıfıra düşmüş şekilde çıkınca endokrin uzmanına gözüktüm bir takim sorular sordu ve migrenin varmi dedi var cevabindan sonra benden beyin mr i istedi bende şaşırdım tabii ne alaka dedim sık idrar ve beyin mr ı çekilen mr dan sonra hipofiz bezimde 1.5cm e 1cm iyi huylu tümör tespit edildi ve bunun böbrek fonksiyonlarimda çalışma problemi yasamama neden oldugu sık idrar ve bas ağrısı problemimin kaynağı olduğu nöroloji uzmani tarafindan teyit edildi.Ve bobrek fonksiyonlarimdaki bozukluk sebebiyle olasi prostat sorunlarimin iyileşmemesinin bir nedeni olabilecegini söyledi.Cok anlamsiz gelebilir ama durum böyle.
Geçmiş olsun insülin ve troid değerlerin kaç çıktı ? Bunları düzene sokman için öncelikle beslenme düzenini değiştirmen lazım..aşağıdaki bilgiler yararlı olabilir..

"İNSÜLİN DİRENCİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

İnsülin direnci olan birinin ilk yapacağı şey şeker içeren her türlü yiyecek içecekle ilişkisini düzenlemek olmalı. Bir başka deyişle ister meyvelerden gelen doğal, ister mısır nişastasından elde edilen çakma fruktoz, ister bakkal şekeri; nereden geldiği fark etmiyor, her türlü şekerden uzak durulmalı.

Özellikle “sıvı şeker” meselesi çok mühim. Çay, kahve dahil hiçbir içeceğe şeker eklenmemeli, taze sıkılmış meyve suları bile çok ama çok ölçülü (25-50 ml.) tüketilmeli, diğer meyve sularına ise el bile sürmemeli.

Unlu mamuller için de aynı yaklaşımı göstermeniz lazım. Yani ekmekten, erişteden, şehriyeden, simitten, pilavdan ve un katılmış her türlü yiyecekten uzak duracaksınız. Nişasta zengini besinlerle de aranıza mesafe koymanız lazım. Kısacası fırınlarla, pastanelerle, tatlıcılarla pek görüşmemeniz(!) gerekiyor.

Tahıl ürünlerine de dikkat etmeniz şart. Protein ağırlıklı (et, balık, tavuk, bakliyat, kuruyemişler) seçimler yapmanız, meyve tüketiminizi sınırlayıp bitkisel ürün tüketiminizi ağırlıklı olarak sebzelere kaydırmanız gerekiyor.

Böyle bir beslenme yaklaşımı kanda ani insülin yükselmelerini önlüyor, insülin patlamalarını sınırlıyor.

Neticede kan şekerindeki dalgalanmalar duruyor, yeme atakları, tatlı krizleri, hipoglisemi nöbetleri hemen hemen tümüyle ortadan kalkıyor." prof.Dr.Osman Müftüoğlu

HİPOTİROİDİZM

Hipotiroidizm tiroid bezinin vücudun ihtiyacı kadar hormon üretememesi durumudur.

SEMPTOMLAR (BELİRTİLER)

▪️ Aşırı yorgunluk / rehavet / güçsüzlük / motivasyon eksikliği
▪️ Hafıza kaybı / “Sisli Beyin” / Depresyon / Ruh hali dalgalanmaları
▪️ İşitme kaybı
▪️ Kilo alma
▪️ Öğleden sonra yorgunluk
▪️ Kesintili uyku
▪️ Kırılgan / çıkıntılı tırnaklar
▪️ Eklem/kas ağrıları

İŞARETLER

▪️ Seyrek Kaşlar – Özellikle dış kısımlarda
▪️ Şişkin yüz (Özellikle göz çevresinde – Ödem)
▪️ Gözün arkasında değişiklikler (Fundus Okuli’de)
▪️ Cansız, donuk bakışlar
▪️ Ses kısıklığı
▪️ Zayıf atışlı hızlı kalp ritmi
▪️ Yavaş düşünme
▪️ Yavaş nabız
Kaynak: http://www.collective-evolution.com/201 ... thyroidism

TİROİD İYİLEŞTİRMEK İÇİN 4 TEMEL BESİN MADDESİ!

Tiroid vücudumuzun motoru gibidir. Tüm vücuda enerji üretirken birbirine bağlı parçaların uyum içinde çalışmalarını bazı kimyasallar ve besinler sağlar. Bu besinlerden dördü, iyot, selenyum, çinko ve demir Haşimotonun iyileştirilmesinde önemli rol oynar.

▪️ İYOT

İyot tiroid hormonlarının iki yapı taşından biridir, yeterli iyot olmadığında tiroid, hormonlarını üretemez. Vücutta yeterli iyot düzeyi olması çok önemlidir çünkü yeterli iyot olmazsa tiroid benzer yapıdaki maddeler olan flor, klor ve bromu abzorbe eder ve depolar. Deniz yosunu gibi bitkilerden iyot alabileceğiniz gibi günlük olarak iyot takviyesi alabiliriz.

▪️ SELENYUM

Tiroid hormonunun aktif olmayan formu T4'ü aktif formu olan T3'e çevirmek için gereken enzim selenyuma bağımlı bir enzimdir. Yeterli selenyum olmazsa tiroid hormonları aktive olamayacağından Haşimoto belirtilerine neden olur. Ayrıca vücudumuza aldığımız iyot bileşiğini yani iyodürü iyota dönüştürürken hidrojen peroksit açığa çıkar. Bu bir oksidandır ve tiroid hücrelerini tahrip eder. Selenyum hidrojen peroksidi nötralize etmekte işlev görür. Selenyum düzeyi düşük olan Haşimoto hastalarının selenyum alımlarını arttırdıklarında hastalıklarında düzelme olduğu görülmüştür.

▪️ ÇİNKO

Selenyum gibi çinko da T4'ü T3'e dönüştürmekte gereken enzim üzerinde rol oynar. Çinko ayrıca hipotalamustaki tiroid hormonu reseptörlerini tetiklemekte gereklidir. Çinko düzeyi düşükse hormon düzeyleri düştüğünde hipotalamus, tiroid hormonu üretimi sinyali veremez. Bu iki nedenle çinko düzeyi düşükse tiroid hormon düzeyi düşük olur ve bu da Haşimoto belirtilerine yol açar. En iyi çinko kaynağı dana etidir. Takviye olarak alınırsa bakırla birlikte olmasına dikkat edilmelidir çünkü çinko vücuttaki bakır depolarını boşaltır.

▪️ DEMİR

Demir tiroid hormonu üretiminde iki noktada katkıda bulunur. İlk olarak, iyodürü iyoda dönüştüren enzim demire bağımlıdır. İkinci olarak, selenyum ve çinko gibi demir T4'ün T3'e dönüştürülmesinde gereklidir. Özellikle kadınlarda demir eksikliği, hatta demiri depolayan protein olan ferritin eksikliği çok sık görülüyor. Vejetaryen ve vegan beslenenlerde de rastlanıyor. Beslenme yoluyla alabileceğiniz gibi takviye olarak da alabilirsiniz.

Eğer Haşimotonuz varsa bu maddelerin ölçümleri yapılmalı ve eksiklikler beslenme yoluyla ve takviyelerle giderilmeli. Demir ölçümü için vücudun demir depolarının durumunu gösteren ferritine de mutlaka bakılmalı.

Dr. Amy Myers
hamdi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Mesaj gönderen hamdi »

freeman yazdı:
opulentia yazdı:Eskiden sık idrar problemi yaşamıştım.Son zamanlarda eskiye göre çok iyiyim ama yinede 2 saatte bir çıkıyordum.Kan tahlilimde insülin direnci çıktı ve troidlerde çalışma neredeyse sıfıra düşmüş şekilde çıkınca endokrin uzmanına gözüktüm bir takim sorular sordu ve migrenin varmi dedi var cevabindan sonra benden beyin mr i istedi bende şaşırdım tabii ne alaka dedim sık idrar ve beyin mr ı çekilen mr dan sonra hipofiz bezimde 1.5cm e 1cm iyi huylu tümör tespit edildi ve bunun böbrek fonksiyonlarimda çalışma problemi yasamama neden oldugu sık idrar ve bas ağrısı problemimin kaynağı olduğu nöroloji uzmani tarafindan teyit edildi.Ve bobrek fonksiyonlarimdaki bozukluk sebebiyle olasi prostat sorunlarimin iyileşmemesinin bir nedeni olabilecegini söyledi.Cok anlamsiz gelebilir ama durum böyle.
Geçmiş olsun insülin ve troid değerlerin kaç çıktı ? Bunları düzene sokman için öncelikle beslenme düzenini değiştirmen lazım..aşağıdaki bilgiler yararlı olabilir..

"İNSÜLİN DİRENCİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

İnsülin direnci olan birinin ilk yapacağı şey şeker içeren her türlü yiyecek içecekle ilişkisini düzenlemek olmalı. Bir başka deyişle ister meyvelerden gelen doğal, ister mısır nişastasından elde edilen çakma fruktoz, ister bakkal şekeri; nereden geldiği fark etmiyor, her türlü şekerden uzak durulmalı.

Özellikle “sıvı şeker” meselesi çok mühim. Çay, kahve dahil hiçbir içeceğe şeker eklenmemeli, taze sıkılmış meyve suları bile çok ama çok ölçülü (25-50 ml.) tüketilmeli, diğer meyve sularına ise el bile sürmemeli.

Unlu mamuller için de aynı yaklaşımı göstermeniz lazım. Yani ekmekten, erişteden, şehriyeden, simitten, pilavdan ve un katılmış her türlü yiyecekten uzak duracaksınız. Nişasta zengini besinlerle de aranıza mesafe koymanız lazım. Kısacası fırınlarla, pastanelerle, tatlıcılarla pek görüşmemeniz(!) gerekiyor.

Tahıl ürünlerine de dikkat etmeniz şart. Protein ağırlıklı (et, balık, tavuk, bakliyat, kuruyemişler) seçimler yapmanız, meyve tüketiminizi sınırlayıp bitkisel ürün tüketiminizi ağırlıklı olarak sebzelere kaydırmanız gerekiyor.

Böyle bir beslenme yaklaşımı kanda ani insülin yükselmelerini önlüyor, insülin patlamalarını sınırlıyor.

Neticede kan şekerindeki dalgalanmalar duruyor, yeme atakları, tatlı krizleri, hipoglisemi nöbetleri hemen hemen tümüyle ortadan kalkıyor." prof.Dr.Osman Müftüoğlu

HİPOTİROİDİZM

Hipotiroidizm tiroid bezinin vücudun ihtiyacı kadar hormon üretememesi durumudur.

SEMPTOMLAR (BELİRTİLER)

▪️ Aşırı yorgunluk / rehavet / güçsüzlük / motivasyon eksikliği
▪️ Hafıza kaybı / “Sisli Beyin” / Depresyon / Ruh hali dalgalanmaları
▪️ İşitme kaybı
▪️ Kilo alma
▪️ Öğleden sonra yorgunluk
▪️ Kesintili uyku
▪️ Kırılgan / çıkıntılı tırnaklar
▪️ Eklem/kas ağrıları

İŞARETLER

▪️ Seyrek Kaşlar – Özellikle dış kısımlarda
▪️ Şişkin yüz (Özellikle göz çevresinde – Ödem)
▪️ Gözün arkasında değişiklikler (Fundus Okuli’de)
▪️ Cansız, donuk bakışlar
▪️ Ses kısıklığı
▪️ Zayıf atışlı hızlı kalp ritmi
▪️ Yavaş düşünme
▪️ Yavaş nabız
Kaynak: http://www.collective-evolution.com/201 ... thyroidism

TİROİD İYİLEŞTİRMEK İÇİN 4 TEMEL BESİN MADDESİ!

Tiroid vücudumuzun motoru gibidir. Tüm vücuda enerji üretirken birbirine bağlı parçaların uyum içinde çalışmalarını bazı kimyasallar ve besinler sağlar. Bu besinlerden dördü, iyot, selenyum, çinko ve demir Haşimotonun iyileştirilmesinde önemli rol oynar.

▪️ İYOT

İyot tiroid hormonlarının iki yapı taşından biridir, yeterli iyot olmadığında tiroid, hormonlarını üretemez. Vücutta yeterli iyot düzeyi olması çok önemlidir çünkü yeterli iyot olmazsa tiroid benzer yapıdaki maddeler olan flor, klor ve bromu abzorbe eder ve depolar. Deniz yosunu gibi bitkilerden iyot alabileceğiniz gibi günlük olarak iyot takviyesi alabiliriz.

▪️ SELENYUM

Tiroid hormonunun aktif olmayan formu T4'ü aktif formu olan T3'e çevirmek için gereken enzim selenyuma bağımlı bir enzimdir. Yeterli selenyum olmazsa tiroid hormonları aktive olamayacağından Haşimoto belirtilerine neden olur. Ayrıca vücudumuza aldığımız iyot bileşiğini yani iyodürü iyota dönüştürürken hidrojen peroksit açığa çıkar. Bu bir oksidandır ve tiroid hücrelerini tahrip eder. Selenyum hidrojen peroksidi nötralize etmekte işlev görür. Selenyum düzeyi düşük olan Haşimoto hastalarının selenyum alımlarını arttırdıklarında hastalıklarında düzelme olduğu görülmüştür.

▪️ ÇİNKO

Selenyum gibi çinko da T4'ü T3'e dönüştürmekte gereken enzim üzerinde rol oynar. Çinko ayrıca hipotalamustaki tiroid hormonu reseptörlerini tetiklemekte gereklidir. Çinko düzeyi düşükse hormon düzeyleri düştüğünde hipotalamus, tiroid hormonu üretimi sinyali veremez. Bu iki nedenle çinko düzeyi düşükse tiroid hormon düzeyi düşük olur ve bu da Haşimoto belirtilerine yol açar. En iyi çinko kaynağı dana etidir. Takviye olarak alınırsa bakırla birlikte olmasına dikkat edilmelidir çünkü çinko vücuttaki bakır depolarını boşaltır.

▪️ DEMİR

Demir tiroid hormonu üretiminde iki noktada katkıda bulunur. İlk olarak, iyodürü iyoda dönüştüren enzim demire bağımlıdır. İkinci olarak, selenyum ve çinko gibi demir T4'ün T3'e dönüştürülmesinde gereklidir. Özellikle kadınlarda demir eksikliği, hatta demiri depolayan protein olan ferritin eksikliği çok sık görülüyor. Vejetaryen ve vegan beslenenlerde de rastlanıyor. Beslenme yoluyla alabileceğiniz gibi takviye olarak da alabilirsiniz.

Eğer Haşimotonuz varsa bu maddelerin ölçümleri yapılmalı ve eksiklikler beslenme yoluyla ve takviyelerle giderilmeli. Demir ölçümü için vücudun demir depolarının durumunu gösteren ferritine de mutlaka bakılmalı.

Dr. Amy Myers
bendede var insülin direnci volla ne yeyip.ne icecegimi bilmiyorum onu yeme bunu yeme 1 haftadir tatlidir ekmektir kizartmadir goturuyorum.ayriyetten sabahlari bu sekerden dilayi titreme oluyor bi4 hafatadir yok yiyo4um iciyorum.baktim agrilar gitmiyor arkadas ol3ceksekte mutlu olelim.nasil olsa agrilar olede gecmiyor bolede gecmiyor