Ketojenik diyet

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
serkan545
Hastalık Başlangıç Yılı: 2016

Ketojenik diyet

Mesaj gönderen serkan545 »

Ketojenik Diyet Nedir
Ketojenik diyet; karbonhidrat içeriğinin gereğinden az, protein yeterli miktarda olup yağ içeriği ise gereğinden fazla olan diyetlere denir. Bir diğer anlamda da karbonhidrat miktarının az olması sebebiyle bir süre sonra kanda keton cisimciklerinin artışın neden olan diyettir. Bu diyette amaç, yağ asitlerinin karaciğer tarafından eksik oksidasyonu ve keton cisimciklerinin kan veya idrarda toplanmasını sağlamaktır.

Ketojenik Diyetin Kullanım Alanları
Ketojenik diyet deyince aklımıza gelen ilk kullanım alanı epilepsi hastalarıdır. Epileptik hastalarda nöbetleri kontrol altına alır. Bunun yanı sıra miyoklonik, absans, atopik, jeneralize tonik- klonik, Lennox-Gestout sendromunda kullanılır.

Ketojenik diyet 1 yaş altındaki çocuklarda ketosiz ve kan şeker düzeyini saptamadaki zorluklardan dolayı genellikle kullanılması tercih edilmez.

Ketojenik diyet genel olarak 2-3 ilaçla nöbet kontrolü sağlanamayan hastalarda son çare olarak düşünülen tedavi yöntemidir.

Faydaları
Günlük enerji ihtiyacımızı karşılar. Bu enerji beynimizin ve organlarımızın çalışması için gereklidir. Beyinin yeteri kadar enerji alması önemlidir. Beyin enerjisini yağ ve glikozlardan ortaya çıkan keton cisimcikleri olmak üzere iki kaynaktan alır. Beynin enerji üretmek için ilk kullandığı yakıt glikozdur. Diğer önemli yakıtı ketonlardır. Ketonlar yağ veya yağ içeren besinlerin metabolizma olmasıyla oluşmaktadır. Yüksek yağlı ketojenik diyetle oluşan keton cisimlerinin nöron dediğimiz beyin hücrelerinde çeşitli mekanizmalarla, nöbet aktivitesini engellediği varsayılmaktadır.

Zararları
*Su ve elektrolit dengesinde bozulmalara sebep olmaktadır.

*Kalsiyum atımı hızlanarak kemik yoğunluğu azalıp osteoporosize neden olabilir.

*Hücre yıkımının artması ve böbreklerden ürik asit atımını azalması sonucunda hiperürisemi ve guta benzer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

*Sıvı alımının sınırlandırılması, idrar PH’sının azalmasıyla birlikte ürik asit taşlarının oluşmasına sebebiyet verebilir.

*Yüksek yağ içeriği olan ketojenik diyetler doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengin oldukları için kalp ve damar hastalıkları riskini artırır.

*Kabızlık ketojenik diyetlerde çok fazla görülen yan etkilerden biridir. Bunun sebebi diyet posasından fakir olmasıdır.

KAYNAK=https://www.beslenmerehberim.net/ketojenik-diyet/

KISACA BİR ÖZET=önceki konularda candida diyeti birşeye yaramıyor sadece zayıflıyoruz gibi şeyler gördüm bu diyette almanız gereken kaloriyi hesaplıyorsunuz önce sonra bu enerjinin %75-80 gibi bir oran yağlardan gelicek geri kalanı protein ve karbonhidrat olucak fakat bu gelen karbonhidratlar yemek olarak düşünmeyin domatesin içindeki karbonhidrat bile buna dahil candida diyetinden aldıgım noktalar çay kola kahve vb azdırıyor kafein ve asit içeriğinden dolayı domateste bende kötü yapıyor neyse..
sharingdvb

Re: Ketojenik diyet

Mesaj gönderen sharingdvb »

Valla anlamadım bir şey gözüm ...
En Makbul Yağmur Duası Ağaç Dikmektir.
serkan545

Mesaj gönderen serkan545 »

özet kısmını değiştirdim elimden geldigince acıklamaya calıstım inş işe yaramıştır :)
bilinmezlik2

Mesaj gönderen bilinmezlik2 »

Güzel bir çalışma. İlgili beslenme web sitesinde de güzel şeyler yazıyor. Ağır bir diyet fakat diğerlerine göre etkili olacağını düşünüyorum. Başlığı açan arkadaşa teşekkürler.