sünnet olmanın enfeksiyon riskini arttırması

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

sünnet olmanın enfeksiyon riskini arttırması

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

sünnet faydalıdır diyen hiç bir doktor bununla ilgili bir tane bile bilimsel veri gösteremiyor. bu iş o kadar gelenekselleşmiş ki tıp dünyasında bile bazı doktorlar bazen kesesini doldurmak için bazen de toplumun örfü adetlerine sıkı sıkıya bağlı kalmalarından dolayı tıp okumalarına rağmen bu yanlış algıyı kafalarından çıkartamamışlar.

ama sünnet olmanın zararı hakkında bir çok bilimsel veri bulunmakta.

https://sunnetinzararlari.wordpress.com ... -koreltir/

kaynaktan alıntı;

''Haziran 1999 yılında BJU International dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sünnetli insanlarda, sünnetsiz insanlara göre:

– Yaralı gibi hissetme oranlarının %60 daha fazla,
– Kendine güvensizlik ve aşağılık kompleksinin %50 daha fazla,
– Genital güvensizliğin %55 daha fazla,
– Öfkenin %52 daha fazla,
– Depresyonun %59 daha fazla,
– Saldırganlığın %46 daha fazla,
– Aileye ihanetin %30 daha fazla''

''Sünnetli erkeklerin, AIDS’e yakalanma riski daha fazladır''

''Sağlam (sünnetsiz) bir çocuğun aslında idrar yolları iltihabı sorununu yaşama olasılığının, sakatlanmış (sünnetli) bir çocuğa göre daha düşük olduğu biliniyor. Üstderi, glansı idrardan ve dışkıdan korur. Eğer üstderi sünnet ile kesilirse, idrar yolları, enfeksiyona daha açık hâle gelir.''

sünnet olmanında islam ile alakası yoktur. bir gelenektir.
red
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Re: sünnet olmanın enfeksiyon riskini arttırması

Mesaj gönderen red »

bana da mantıklı gelmiyor sünnet meselesi.
hani tercih hakkı sunulsaydı olmazdım. ama olduk bir kere...
Furkanal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Mesaj gönderen Furkanal »

Sunnet olduktan sonra seneler boyunca idrarim patlayarak catallanarak cikti. Normalde 1-2 hafta surecek sikayetler bende yillar aldi. Enfeksiyon kapmisti, iltihabik bir durum vardi ve o yaslarda ilacda kullandigimi hatirlamiyorum antibiyotik jeller disinda. Senelerce dedigim gercekten 5 seneye yakin dus alirken sicaga hassasiyet vardi, sicak su degdi mi canim yanardi. Ama en onemlisi o rahat idrar yapmanin keyfini cikarmam seneler aldi. Simdi de prostatitten yapamiyorum:) Yani makalede yazilan bircok seyi abarti bulmamla birlikte enfeksiyon riskini artirdigina 100% katiliyorum.
efsane2036

Mesaj gönderen efsane2036 »

Arkadaslar müslümanlıgın bir göztergesıdır peygamber efendindimizin emridir türkiyede herkez idrar yolu enfeksıyonu gecırıyor sünnete bunu nasıl bagladınız bir sürü yabancı sünnet olmayan ınsalar var prostatit hastası islami dini bilgileri herkez kendime saklasın burda yazılanlarda. Etkilenecek kişiler olabilir lütfen dikkat edelim
Furkanal

Mesaj gönderen Furkanal »

Ha benim yazdigim yanlis anlasilmasin. Sunnet olmak muslumanlar icin sunnettir. Bizim dinimizde yeri de vardir. Ben sanssiz kesimdenim sadece yillarca sunnetten sonra enfeksiyonla bas eden.
ABittersweetLi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen ABittersweetLi »

Furkanal yazdı:Sunnet olduktan sonra seneler boyunca idrarim patlayarak catallanarak cikti. Normalde 1-2 hafta surecek sikayetler bende yillar aldi. Enfeksiyon kapmisti, iltihabik bir durum vardi ve o yaslarda ilacda kullandigimi hatirlamiyorum antibiyotik jeller disinda. Senelerce dedigim gercekten 5 seneye yakin dus alirken sicaga hassasiyet vardi, sicak su degdi mi canim yanardi. Ama en onemlisi o rahat idrar yapmanin keyfini cikarmam seneler aldi. Simdi de prostatitten yapamiyorum:) Yani makalede yazilan bircok seyi abarti bulmamla birlikte enfeksiyon riskini artirdigina 100% katiliyorum.
Abartı değil. Bilimsel araştırma :) bilimsel araştırmanın abartısı olmaz. Ne ise o olur. Ayrıca sünnet olmak islamın emri değildir. Allah insanı kusurlu mu yarattı yani. Hem de bu kadar zararlı olan bir şey neden emredilsin. Kuranda böyle bir emir yok. Peygamberimizinde böyle bir emri yok. Sadece günümüze kadar gelmiş yanlış bir gelenek.
hepten

Mesaj gönderen hepten »

adı üstünde sünnet
farz değil
asosyal
Hastalık Başlangıç Yılı: 2011

Mesaj gönderen asosyal »

Sünnette deri kısmı alınır kesim olmaz. Kabuk alındığı için iltihaplanma az olur. Afrikada aids engellemek için zorunlu hatta Amerikada yeni doğan bebeklerde bile sünnet zorunlu
Targocid

Mesaj gönderen Targocid »

İlginç. :) Kahkaha atasım geldi. Değişik işler peşindesiniz bazı arkadaşlar.