Prostatit Olmuş Olabilir Miyim?

Hastalığın sebep olduğu belirti ve yakınmalara ait soru ve görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
oreely209
Hastalık Başlangıç Yılı: 2019

Prostatit Olmuş Olabilir Miyim?

Mesaj gönderen oreely209 »

Merhabalar,

Normalde idrarını yaparken biraz bekleyen, umumi tuvaletlerde yanımda birisi varken idrar yapmakta zorlanan biriyimdir ama genelde hiç bu tür bir sorun yaşamamıştım.

Ancak yaklaşık iki hafta önce aniden;

Gece sık idrara çıkma,çıktıktan sonra yine idrar varmış hissi,
Zayıf idrar akımı, ara ara idrarda çatallanma ve kesilme / yavaşlama
Özellikle idrar sonrası yanma
mesanede doluluk hissi
Makat ile testis arasında mayhoş çok hafif bir ağrı hissi (bunu sadece bir gün yaşadım, onun dışında bu bölgede ya da pelvik kısımda bir ağrım yok)

gibi şikayetlerle Ankara Medicana'da Profesör Bedrettin Seçkin Hoca'ya gittim.

Yapılan testler

-Hemogram temiz
- İdrar testi ve kültürü temiz
- Ultrasonografi - temiz, yaş yok ve prostat normal boyutlarda ve hacimde
- Üriflow = idrar akım hızı düşük, mesanede 100ml civarı idrar kalmış

Hocamız yapılan testler neticesinde, idrar yolu enfeksiyonu ya da prostat büyümesi olmadığını sinüzit nedeniyle çok sık kullandığım sudafed / otrivine tarzı ilaçların üriner retansiyon yan etkisine yol açtığını söyledi.

Bu ilaçları derhal bırakmamı söyleyip, rahatlatıcı olarak xatral ve azosilin verdi.

İlaçların ikisini de kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün rahat geçti özellikle mesaneyi boşaltma açısından rahatladım.

Ancak bırakınca tekrar geri geldi, şimdi tekrar başladım 2 gün oldu ancak tam verim alamadım, hala aynı sorunları yaşıyorum.

Prostatit olmuş olma ihtimalim nedir?
prosta50
Hastalık Başlangıç Yılı: 2017

Re: Prostatit Olmuş Olabilir Miyim?

Mesaj gönderen prosta50 »

Verilen iki ilaçta iyi ilaçlardır. Bir süre daha doktor kontrolünde kullanabilirsiniz hemen prostatit oldum demeyin mesane iltihapları üriner sistemdeki hassaslıklar yapabilir.
red
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen red »

Olabilir. Prostat sıvısından lökosit ölçümü yaptırın.
blackrow67

Mesaj gönderen blackrow67 »

İstanbul'da bahçelievler medicana Hastanesi'nde zafer oyman var. İşlemler 45 dk sürmez. Kesin teşhis için gitmenizi tavsiye ederim.
osmankul
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen osmankul »

Anlattigin belirtiler prostatitede uyuyor tabi baska birseyde olabilir. Cabucak caresine bakmani tavsiye ederim. Bu hastalik akut safhada tedavi edilme sansi daha yuksek. Kroniklesirse forum mudavimlerinden olursun. Ultrasona guvenme benim prostatima 3-4 yer ultrason cekti sadece biri heterojen ust sinirda diyor digerleri normaldir deyip geciyordu. İnsallah prostatit degilsindir.
oreely209

Tekrar merhaba,

Bugun tekrar muayene oldum.

Hoca psa testi istedi, elle prostat muayenesi de yapti.

7 gun tavanic verdi, sonra tekrar cagirdiz

Psa aksama kaldigi icin yorum alamadim ondan, ancak degeri 0.865 cikti. Tabloya gore normal gorunuyor.

-

Muayene sonrasi hocanin yorumu soguk yemekten kaynakli hafif bir enflamasyon olabilecegi ancak tam ve duzgun idrar yapamama sorununun mesane boynundaki daralmaya benzedigini soyledi.

Bu arada bu sikintilari yasamaya basladigim son 2 haftadir ayni zamanda cok ciddi anksiyete/ depresyon ataklarim baslamisti.

Bunlardan bagimsiz olarak bugun itibariyle psikiyatrim lustral yazdi. Dedigim gibi, lustrali psikiyatrim psikolojik tedavi icin yazdi.

Ancak galiba bu son donem yasadigim stresin de bunlarda payi var.

Insallah faydasini gorurum.
oreely209

Tekrar merhaba,

Son iletimden sonraki gun bir anda makat tarafindan sert bir agri / kasilma girdi ve 2 gun boyunca pelvik kaslarimi kilitledi. Ozellikle oturmak cok zorlasti.

Bu agrilari doktora anlattim, kasilma / sinirsel kaynakli olabilecegini belirtti, neurontin verdi. Zira gercekten de idrar yapmak icin kendimi kasmaya basladiktan beri yavas yavas geliyordu bu hissediyordum.

Sonraki gun ise kasilmalara ek olarak asiri yanmali idrar basladi ve rengi oldukca koyu. Ayrica titreme usume de basladi.

Idrarda zorluk devam ediyor, dun gece dus basligiyla mesaneme sicak su tuttum ancak o sekilde 1-2 kez idrar yapabildim.

Bugun muscoril igne yaptirdim, kasilmalar yari yariya azaldi.

Uyku gercekten haram oldu.

Tavanic’i 7 gunluk yazmisti. 5. Gun bitti ancak Yarin tekrar gorunecegim.
efervesan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen efervesan »

oreely209 yazdı:Tekrar merhaba,

Son iletimden sonraki gun bir anda makat tarafindan sert bir agri / kasilma girdi ve 2 gun boyunca pelvik kaslarimi kilitledi. Ozellikle oturmak cok zorlasti.

Bu agrilari doktora anlattim, kasilma / sinirsel kaynakli olabilecegini belirtti, neurontin verdi. Zira gercekten de idrar yapmak icin kendimi kasmaya basladiktan beri yavas yavas geliyordu bu hissediyordum.

Sonraki gun ise kasilmalara ek olarak asiri yanmali idrar basladi ve rengi oldukca koyu. Ayrica titreme usume de basladi.

Idrarda zorluk devam ediyor, dun gece dus basligiyla mesaneme sicak su tuttum ancak o sekilde 1-2 kez idrar yapabildim.

Forumu okuduysan prostatit olup olmadığını anlamanın yolunu biliyorsundur zira şuan ki duruma bakınca durum daha kritik idrar yapamıyorsun
huseyin252

Mesaj gönderen huseyin252 »

Bence Zafer oymana bir gözük öncelikle teşhisini bir koysun en azından ne olduğu belli olur ona göre tedavi olursun

Herkes bir hayat şeçer seçtiği hayatın bedelini öder
huseyin252

Mesaj gönderen huseyin252 »

huseyin252 yazdı:

Bence Zafer oymana bir gözük öncelikle teşhisini bir koysun en azından ne olduğu belli olur ona göre tedavi olursun

Öncelikle Zafer oymana bir gözük teşhisini bir yaptır ondan sonra tedavi olursun en Azından hastalığın belli olur
Herkes bir hayat şeçer seçtiği hayatın bedelini öder
oreely209

Tekrar merhaba,

Oturunca makatta agri oluyor.

Idrar ise cogunlukla sikintili, surekli az da olsa idrar hissi var.

Geceleri agrili ve acili sekilde idrara kalkiyorum. Sonrasinda idrari yapinca biraz daha rahatliyorum.

Penis ucunda yanma yok, agrili bosalma da yok. Meni kivami normal, sadece miktari azaldi. Onu da xatral’e bagliyorumz

1 kutu tavanic bitti. 1 kutu daha kaldi. Yalniz yan etkileri beni mahvediyor (uykusuzluk, carpinti). Cipro ile degistirsem olur mu? O da ayni sey sayilir ama daha az etkiler belki?

Kendi doktorum israrla prostatit degilsin, bir iritasyon var ama hemen bu teshisi koymam dedi. Doktorum bayindir ankara hastanesinden Hakan Akan. Izak Dalvayla da beraber calisiyorlar.

Prostatimin ilk muayenede biraz hassasoldugunu ama ikincide normal oldugunu soyledi (rektal muayene).

Ancak sikayetlerimde bir azalma olmadi malesef.

Bu arada istanbul medipolden Bulent hocayla telde gorustum, anlattim, kronik abakteriyel prostatitsin dedi.

Ancak kendi doktorum hayir demekte israrci.

Benim kendi tahminim ise, stres tetiklemesiyle olusan pelvik taban kasilmasi kaynakli bir rahatsizlik olsugu yonunde.

Yani pelvik tabanim surekli kasilmis halde, rektumum, penis altindaki kaslarim vs hep kaskati halde.

Malesef ankarada prostat sivisindan lokosit bakan yok. Pcr faydali olur mu? Yoksa bakteri kontrolu icin Illa istanbula mi gitmek lazim?

Siz ne dusunuyorsunuz?
hayirdirinsallah
Hastalık Başlangıç Yılı: 2018

Mesaj gönderen hayirdirinsallah »

Geceleri agrili ve acili sekilde idrara kalkiyorum. Sonrasinda idrari yapinca biraz daha rahatliyorum.

Penis ucunda yanma yok, agrili bosalma da yok. Meni kivami normal, sadece miktari azaldi. Onu da xatral’e bagliyorumz

1 kutu tavanic bitti. 1 kutu daha kaldi. Yalniz yan etkileri beni mahvediyor (uykusuzluk, carpinti). Cipro ile degistirsem olur mu? O da ayni sey sayilir ama daha az etkiler belki?

Kendi doktorum israrla prostatit degilsin, bir iritasyon var ama hemen bu teshisi koymam dedi. Doktorum bayindir ankara hastanesinden Hakan Akan. Izak Dalvayla da beraber calisiyorlar.

Prostatimin ilk muayenede biraz hassasoldugunu ama ikincide normal oldugunu soyledi (rektal muayene).

Bu arada istanbul medipolden Bulent hocayla telde gorustum, anlattim, kronik abakteriyel prostatitsin dedi.

Benim kendi tahminim ise, stres tetiklemesiyle olusan pelvik taban kasilmasi kaynakli bir rahatsizlik olsugu yonunde.

Yani pelvik tabanim surekli kasilmis halde, rektumum, penis altindaki kaslarim vs hep kaskati halde.

Malesef ankarada prostat sivisindan lokosit bakan yok. Pcr faydali olur mu? Yoksa bakteri kontrolu icin Illa istanbula mi gitmek lazim?

Siz ne dusunuyorsunuz?
İstanbul Bahçelievler Medicana Hastanesi Zafer Oyman
Bodrum Muğla Acıbadem Hastanesi Hüseyin Seçgin

Bu doktorlardan birine gidip prostat sıvısından lökosit baktırıp tedavine başla bence hocam, vakit kaybetme daha fazla.. Varsayımlar ile bir şey elde edemezsin, kesin tanı ve tedavi şart bu hastalıkta..
Allah büyük.
NightAngel01
Hastalık Başlangıç Yılı: 2012

Mesaj gönderen NightAngel01 »

hayirdirinsallah yazdı:

Siz ne dusunuyorsunuz?
İstanbul Bahçelievler Medicana Hastanesi Zafer Oyman
Bodrum Muğla Acıbadem Hastanesi Hüseyin Seçgin

Bu doktorlardan birine gidip prostat sıvısından lökosit baktırıp tedavine başla bence hocam, vakit kaybetme daha fazla.. Varsayımlar ile bir şey elde edemezsin, kesin tanı ve tedavi şart bu hastalıkta..
Öncelikle geçmiş olsun aynısını bundan tam 8 hissetmeye başladım halen çözüm yok tedavi görüyorum ama gittikçe kötü oluyor bş düzelme yaşayamıyorum sana önerim sıkıntı kronikleşmeden bi zafer hocaya gözük gittiğinde sadece idrar sıkıntılarım var deme prostatit semptomların söyle ağrı frlan var de yoksa bakmıyor prostst sıvısına
oreely209

Tekrar merhabalar,

Bugun prostat sivisi alindi. Daha dogrusu sivi penisten cikmadi idrar yoluna geldi, hemen sonrasinda idrar kulturu alindi. Lokosite bakilacak

Ayrica carsamba gunune Zafer Oyman’a randevu aldim.

Gitmeden once yaptirmam gereken bi test vesaire var midir, varsa Ankara’da nereyi onerirsiniz?

Bir sorum daha var, geceleri kasiklara ve testislere vuran agrilarla ve surekli idrar hissi ama yapamama konusunda bi cozumunuz var midir?

Xatral + tavanic kullaniyorum 15 gundur. Xatral bazen ise yariyor bazen yaramiyor anlamadim neden.
Mrshadow

Mesaj gönderen Mrshadow »

idrari surekli kasarak yaptigin icin idrar reflusu prostatta inflamasyon olusturmus olabilir
ki sen zaten tam teshisi koymak icin z.oymana gidiyorsun

gorelim bakalim. eger lokosit bulgusu yoksa pelvik bolge kaslariyla alakali oldugunu dusunebilirsin. lustral tarzi ilaclar rahatlatir saniyorum

ama sen zaten 2 kutu tavanic kullanmis olacaksin bence bu ilaclardan 1 ay sonra git. 2 kutu tavanic ile lokositin sifirlanma.olasiligi var
oreely209

Mrshadow yazdı:idrari surekli kasarak yaptigin icin idrar reflusu prostatta inflamasyon olusturmus olabilir
ki sen zaten tam teshisi koymak icin z.oymana gidiyorsun

gorelim bakalim. eger lokosit bulgusu yoksa pelvik bolge kaslariyla alakali oldugunu dusunebilirsin. lustral tarzi ilaclar rahatlatir saniyorum

ama sen zaten 2 kutu tavanic kullanmis olacaksin bence bu ilaclardan 1 ay sonra git. 2 kutu tavanic ile lokositin sifirlanma.olasiligi var
Ben de oyle oldugunu dusunuyorum. Bu yasima kadar sarhosluk haric soyle gelip de saril surul isemeye basladigimi hatirlamam.

Hep kasardim kendimi ya da uzun sureler bekler, bisey okurdum idrar gelsin diye.

Son zamanlarda da aksamlari yatmadan idrar kalmasin diye kendimi sikarak isiyordum ki az da olsa ciksin diye.

Bunlar zamanla idrar mekanizmasini bozdu ve asiri stres + soguk da eklenince hastalik ptlak verdi.

Cok iyi hatirliyorum 23 aralik sabah 06.00 ozbekistan tashkent havalimaninda transfer araci bekledik -13 derecede 20 dk.

Ertesi aksam sik / ikinarak idrar yapma, mesanede idrar kalma hissi basladi.

Bakalim, insallah atlatirim bu illeti.
oreely209

Tekrar merhaba,

Dun Prostat masaji sonrasi (prostat sivinin uretrada kalmasi sebeiyle) yapilan idrar tahlilim cikmis.

Eritrosit 1-2

Lokosit 2-3 diyor.

Oksalat ve diger kristaller de cikmis idrarda.

-

Zafer Oymana zaten gideceim ama su tavanic konusu aklima takildi. Bitmesine 5 gun var, randevum da bittigi gune.

Randevu tarihimi degistirmeli miyim?
fireblade

Mesaj gönderen fireblade »

[quote="oreely209"]Tekrar merhaba,

Dun Prostat masaji sonrasi (prostat sivinin uretrada kalmasi sebeiyle) yapilan idrar tahlilim cikmis.

Eritrosit 1-2

Lokosit 2-3 diyor.

-

Zafer Oymana zaten gideceim ama su tavanic konusu aklima takildi. Bitmesine 5 gun var, randevum da bittigi gune.

Randevu tarihimi degistirmeli miyim?[/quote

İlaç bitiminden en az bi 15 gün sonra gitmeniz daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayabilir.
oreely209

fireblade yazdı:

Eritrosit 1-2

Lokosit 2-3 diyor.

-

İlaç bitiminden en az bi 15 gün sonra gitmeniz daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayabilir.
Soylediginiz dogru esasen ama henuz 3 hafta olmadi semptomlar baslayali. Isin basindayken vakit kaybetmek istemiyorum acikcasi.

Kadir abi yardimci olabilir belki?
fireblade

Mesaj gönderen fireblade »

oreely209 yazdı:
fireblade yazdı:

Eritrosit 1-2

Lokosit 2-3 diyor.

-

Soylediginiz dogru esasen ama henuz 3 hafta olmadi semptomlar baslayali. Isin basindayken vakit kaybetmek istemiyorum acikcasi.

Kadir abi yardimci olabilir belki?
Kullandığınız tavanic lökosit düşmesine sebep olabilir buda muayeneye gittiğinizde yanılgıya sebep olur.Ama semptomlar yeni başladıysa siz gidin hocaya durumu belirtin ona göre değerlendirme yapacaktır.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

Eritrosit 1-2

Lokosit 2-3 diyor.

-

Randevu tarihimi degistirmeli miyim?
Prostattaki sivi idrarla beraber karisirsa lokositi saglikli sayamazlar. Sivinin cam lam uzerinde mikroskopla sayilmasi lazim.
oreely209

Yanitiniz icin tesekkur ederim.

Bugun bazi arastirmalar yaptim,

Benim sikintilarim pudental sinir sikismasi / sakral lezyon

Kaynakli iseme bozukluguna daha fazla benziyor gibi.

Elbette bazi sorunlarim prostatitle uyusuyor ama daha fazlasi sinir sikismasinda gibi:

Ornegin bende:

Herhangi bir akinti dokuntu yok
kasik agrisi yok,
Penis ucunda yanma yok,
Agrili bosalma yok,
Meni kivami normal,
Abdominal agrim yok,
Agrili / yanmali idrar yok (uzun sure idrar yapmadigim durumlar haric)

-

Idrar bosaltma problemim var (bu prostatitte de var)

Oturunca testis ve makat arasindaki bolgede uyusma var ancak ayaktayken / klozette ya da yatarken yok (bu da prostatitte var deniyor ancak benim anladigim prostattiteki pelvik agri daha ziyade ayaktayken de devam eden bir agri)

Oturunca olan uyusma, tavanic'i ilk aldigim gunun ertesinde ve aniden basladi. Tesaduf de olabilir ama tavanic'in noropatik yan etkisi bu sinir sikismasini tetiklemis olabilir diye dusunuyorum.

Pudental sinir sikismasinin en belirgin ozelliklerinden biri olan voiding dysfunction var (sinirler sikisinca mesaneye giden sinyaller karisiyor, idrar azken dahi rahatsiz ediyor, spinchtrr kasi duzgun uyarilamadigi icin idrar oncesi bekleme oluyor)

-

Tabi ki kendimi umutlandirmiyorum. Ancak bu norolojik bozukluk ihtimalini de goz ardi etmeyip ayrica muayene olacagim.

Zira 5 sene once de boyle asiri stresli bir donemim sirasinda sag el bilegimde sinir sikismasi olmus, 2 ay surmis sonrasinda kendiliginden duzelmisti.

Gercekten cok zor teshis koymak.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen kadir »

oreely209 yazdı:Yanitiniz icin tesekkur ederim.

Bugun bazi arastirmalar yaptim,

Benim sikintilarim pudental sinir sikismasi / sakral lezyon

Kaynakli iseme bozukluguna daha fazla benziyor gibi.

Elbette bazi sorunlarim prostatitle uyusuyor ama daha fazlasi sinir sikismasinda gibi:

Ornegin bende:

Herhangi bir akinti dokuntu yok
kasik agrisi yok,
Penis ucunda yanma yok,
Agrili bosalma yok,
Meni kivami normal,
Abdominal agrim yok,
Agrili / yanmali idrar yok (uzun sure idrar yapmadigim durumlar haric)

-

Idrar bosaltma problemim var (bu prostatitte de var)

Oturunca testis ve makat arasindaki bolgede uyusma var ancak ayaktayken / klozette ya da yatarken yok (bu da prostatitte var deniyor ancak benim anladigim prostattiteki pelvik agri daha ziyade ayaktayken de devam eden bir agri)

Oturunca olan uyusma, tavanic'i ilk aldigim gunun ertesinde ve aniden basladi. Tesaduf de olabilir ama tavanic'in noropatik yan etkisi bu sinir sikismasini tetiklemis olabilir diye dusunuyorum.

Pudental sinir sikismasinin en belirgin ozelliklerinden biri olan voiding dysfunction var (sinirler sikisinca mesaneye giden sinyaller karisiyor, idrar azken dahi rahatsiz ediyor, spinchtrr kasi duzgun uyarilamadigi icin idrar oncesi bekleme oluyor)

-

Tabi ki kendimi umutlandirmiyorum. Ancak bu norolojik bozukluk ihtimalini de goz ardi etmeyip ayrica muayene olacagim.

Zira 5 sene once de boyle asiri stresli bir donemim sirasinda sag el bilegimde sinir sikismasi olmus, 2 ay surmis sonrasinda kendiliginden duzelmisti.

Gercekten cok zor teshis koymak.
Tabiki nöropatik agri söz konusu olabilir. Ayrica taş duşuruyor olabilirsiniz oksalat ve eritrosit gorulmus. Detayli bir muayene olmaniz gerekir . Rektal tuse yöntemi ile prostat sivisi lokosit kontrolu yaptirin. Lokosit cikmaz ise ultrason yada alt batin emari cektirin.Bobrekler dahil.
oreely209

Tavanic 12. gundeyim, kullanmaya baslarken sadece idrar sorunum vardi simdi ise yanma / diken batmasi seklinde el kol / testis agrilari, otururken makatta agri (ayaktayken duzelen) basladi.

Birakmayi dusunuyorum. Carsamba da Zafer Oyman’a gitmeyi planliyorum zaten.

Ne dusunuyorsunuz?
Opyeni
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen Opyeni »

oreely209 yazdı:Tavanic 12. gundeyim, kullanmaya baslarken sadece idrar sorunum vardi simdi ise yanma / diken batmasi seklinde el kol / testis agrilari, otururken makatta agri (ayaktayken duzelen) basladi.

Birakmayi dusunuyorum. Carsamba da Zafer Oyman’a gitmeyi planliyorum zaten.

Ne dusunuyorsunuz?
El kol ağrıların anksiyete yüzünden lustralin etki etme süresi 4 ila 6 hafta bazen 8 hafta ve anksiyete düzeyin ne kadar yüksekse bu hislerin o kadar artacaktır penisindeki ağrıda dahil olmak üzere anksiyete hastası olduğun için bağışıklık düzeyinde ciddi düşüş yasıyorsun prostatında bir sorun varsa mikrop gibi vücudun onla savaşamıyor mutlaka bir beta glukan bence ayrica lustral etkisini gösterene kadar anksiyete ataklarini bastıracak anlık çözüm üreten bir ilaç psikiyatristinden isteye bilirsin özellikle xanax gibi etkisini hemen gösteren bir ilaç sorunlarına çözüm olacaktır.